Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sevk aşamasında psikiyatrik rahatsızlığından dolayı sevk geciktirme alan var mı?

zemre00

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
12
Merhaba arkadaşlar.

Ben 2016 yılından beri anksiyete ve major depresyon hastalığından dolayı psikiyatrik tedavi görüp antidepresan kullanıyorum. Son 5 aydır da antipsikotik kullanıyorum.
İlaçlarım Duxet 60 mg ve Abizol 20 mg.

Kendimi iyi hissettiğim bir dönemde askerlik için başvurdum ve muayene aşamasında bir hata yaptım ve doktorun;
-Nasılsın? Sorusuna
-İyiyim. Dedim ve remisyonda yazıp gönderdi.

Muayeden bir buçuk ay sonra bana aşırı derecede depresyon, anksiyete ve intihar dürtüsü geldi.
Erteletmek için araştırmalar yapmaya başladım.
Askerlik muayenesine itiraz süremde dolduğu için tek çare aşağıdaki aşamaları takip etmek olduğu kanaatine vardım. Belki benim durumumda olan insanlara yardımcı olur.

1-)Burası önemli. "Askerlik yeri belli olduktan sonra sevk aşamasında iken sevk başvurusu(sülüs'ü) almadan askerlik şubesine gitmek" ve rahatsızlığımı belirtip yardımcı olmasını istemek.
Askerlik şubesi aile hekimine yönlendirdi. Direkt hastaneye yönlendirme yapmadı.
2-)Aile hekimine gitmek (Ben şu anda bu aşamadayım aile hekimim izinden iki gün sonra dönüyor onu bekliyorum).
3-)Aile hekiminin yönlendirdiği hastaneye gidip psikiyatriye durumumu anlatmak.
4-)Doktorun kanaatine göre hareket etmek.
İki ihtimal var;
A-)Sevk geciktirme.
B-)Askerliğe elverişli.
Eğer sevk geciktirme verirse iyi sorun yok tedavime devam edebilirim. Eğer vermezse;
Dört ihtimal var.
A-)İntihar.
B-)Bakaya kalmak.
C-)Kredi çekip bedelliye yatırıp seneye askerlik yapmak.
D-)Nizamiyeye gidip teslim olmak ve derdimi orada anlatmak. (Düşük ihtimal)

Size sorum şudur:
Benim gibi sevk aşamasında psikiyatrik rahatsızlığından dolayı sevk geciktirme alan var mı?
Konu hakkında en ufak yardıma, tavsiyeye ve fikir alışverişine açığım.
Teşekkürler...

Son düzenleme:
Bugün aile hekiminden hastaneye psikiyatri bölümüne sevk aldım.
hastaneye gittim. şansıma doktorun biri izinde diğeride kuruldaymış.
çarşambaya attı.
çarşamba günü sonucu buraya yazacağım.

Askerlik şubesine bakaya olarak gittiğimde kilodan dolayı hastaneye sevk olabilir miyim?

Aile hekimi boyuna kilona bakmadı mı?
Kilon fazlaysa hastaneye sevk ederler. @zemre00,

Merak ettiğim bakaya olarak askerlik şubesine gittiğimizde direkt birliğe mi gönderiyorlar yoksa aile hekimine yönlendirip gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra mı birliğe gönderiyorlar
@OğuzHan112

Sağlık sorunun varsa aile hekimine yolluyorlar...yada kendileri hastaneye sevk edebilirler. Yetkileri var.
@zemre00,

1 yıl sevk geciktirmesi aldım psikiyatrik rahatsızlığım sebebiyle.
Bütün adımlarda annem yanımdaydı. Sizede tavsiye ederim aile fertlerinden biri muhakkak yanınızda olsun.
Akıl akıldan üstün ve durumun ciddiyeti açısından katkısı oluyor.

Aile hekiminin sevk ettiği hastanede ki doktor tedavi gördüğüm hastanede ki doktordan benim hakkımda görüşünü bildirdiği kağıdı kapalı zarf da istedi.
Bunun yanında ben epikriz raporumu da aldım her ihtimale karşı.
Bunları teslim ettikten sonra sağlık kurulundaki doktora yönlendirildim.
Oradaki doktora da muayene olduktan sonra heyet için gün aldım ve ardından bir yıl sevk geciktirme aldım.

Askerlik şubesini aradım. 1 hafta içerisinde e-devlete yansımaz ise nufüsa kayıtlı olduğum askerlik şubesini aramam söylendi.
Bakaya kalmayacağımı her hangi bir hak kaybımın olmayacağını söyledi şubedeki memur.

Son düzenleme:
Üst Alt