Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sevgide eşitlik ve eşitsizlik..?

Sehribanu

Aktif Üye
Konular
152
Reaksiyonlar
0
Eşitlik ve Eşitsizlik...

Aşağıdaki şiiri okuyunca insan kendini kötü hissediyor.
Acaba gerçekten doğru mu, bir eşitsizlik var da kendimizi mi kandırdık bunca sene? Eşitlik denilen şeyin bedenlerin sağlıklı olması mıdır?
Belki bu sorular defalarca soruldu ama merak ediyorum "Sevgide eşitlik" nedir? Engelsiz ya da engelli biri ile kurulan bir birliktelik bahtsızlık mıdır ya da eşitsizlik midir?

[SPOILER=Roday ROLİN'in Kör Kız adlı şiiri]KÖR KIZ
Kör bir kız gördüm
Çok güzeldi,onu daha da güzelleştiriyordu
Güzel olduğunu bilmemesi.
Bakışı:bir yer altı ırmağı gibiydi
Renkleri görünmeyen
İşitilse de akışı.
Vuruldum bu kıza…
Gösteriş olsun diye değil
Ya da temiz çıkarmak için
Kendi vicdanımın önünde
Hayır tutkuyla sevdim onu
İçtenlikle.
Duygumu söylediğim de .Açıkça .Dosdoğru.
Sevinmedi.
Güldü,yürüdü öteye
Öğrendim sonradan
Kör bir adamı sevmekte olduğunu

İnsanlar eşitliği sever
Ve duyarlar bunu kanlarında
Aşk bahtsızlığın üstüne yükselemez.
O adamın kör olduğunu nereden bilebilirdi yoksa?

Yer altı ırmakları
Kökleri beslerler
Denize ulaşamasalar da….

Roday ROLİN[/SPOILER]

Re: sevgide eşitlik ve eşitsizlik...

bence eşitlik denilen şey, hürriyet ve hak eşitliğidir. bedenlerin sağlıklı veya engelli olması ise bu başıkların altında başka bir maddedir.

sevgide eşitlik......

çok ciddi bir konu...

bence sevgiye 'EŞİTLİK' şerhi düşmek isteyenler sevgi nin 's' sini bile ağızlarına almasınlar.
aslında hakkında daha çoook şeyler yazmak isterdim ama bu kelime benim söyliyeceklerimi özetliyor ve şu anda söyliyecek başka bişey bulamıyorum.

Engelsiz ya da engelli biri ile kurulan bir birliktelik bahtsızlık mıdır ya da eşitsizlik midir?

vallla benim yaşam biçimime göre ödüldür.

ama bence sevgi,aşk...bunlar duygularımızla aklımızın doğru fomüllerle karışıp birleşmesinden meydana gelen EN POZİTİF enerjidir.
ve en makbulü de karşılıksız olanıdır.

bence biz öncelikler sevdiklerimizle aramızdaki çıkar kavgalarını bitirelim. ozaman engelli-engelsiz diye bir ayırımında olamıyacağını görmüş oluruz

sevgiyle kal....

Re: [Yaşam] Sevgide eşitlik ve eşitsizlik..?

sehribanu' Alıntı:
Engelsiz ya da engelli biri ile kurulan bir birliktelik bahtsızlık mıdır ya da eşitsizlik midir?

Canda özür ve eşitsizlik olmaz. Ne bahtsızlıkdır ne de eşitsizlik, Goodness Angel'ın dediği gibi ödüldür ve ödül sadece hak eden kişiye verilir.

Gülü öyle sevmelisin ki, sorduklarında dikeni yok diyebilmelisin.

Ne kadar zulmetsen ah etmem sana
Her iki cihanda gül kana kana
Seninle cehennem ödüldür bana
Sensiz cennet bile sürgün sayılır

Kalabalık bir topluluk düşünün. örneğin bir düğün yada, bir aile toplantısı.
Herkes dengiyle konuşmazmı?
çocuklar çocukları bulur, genç kızlar genç kızları, Babalar babaları, bekarlar bekarları.
Gönüllerde bir mıknatıs var sanki. Herkes yaşını, taydaşını arıyor. Yada akıl ve fizik olarak dengini.
Aşkta denkliğin, eşitliğin olması gerektiğini kabullenmesemde sevgide denklik ve eşitlik olması gerektiği fikrindeyim.
Belki aşkta da denklik olması gerekir ama bunu belkide biz kabullenemiyoruz.

eğer sevgi yürekten hissediliyorsa insan seviyorum diyebiliyorsa yüreklerde aynı anda çarpıyorsa işte eşitlik budur.

arkadaşlar dönüp dolaşıp aynı yere geldiğimizi görüyorum.Bu kompleksleri içimizden atmalıyız engelli -engelsiz aşkı .
Ya bunun adı sevmek sevmenin bir kuralı olmaz içimizden nasıl geliyorsa öyle davranmalıyız herkes herkesi sevecek diye bir kural yok yeterki içimizden gelen seslere kulak verelim seviyorsak birini korkmadan söyleyelim kimsenin bizi kesecek hali yok ama engelliyim ya kabul etmezse deyip baştan kaybetmeninde gereği yok.Az sevmek çok sevmek diye bir kavram yoktur içinizdeki karşınızdakine alıp verdiğiniz elektrik önemlidir o olursa sevgi odur.Yoksa uzaktan uzağa platonik takılıp acı çekmenin gereği yok.Ben bu konuda tecrübe sahibiyim orta okulda lisede çok kıza aşık oldum ama söyleyemedim ben engelliyim kabul etmezse rezil olurum diye ama lise sn sınıfta bu kompleksimi yendim.Gittim hoşuma giden kızların hepsine -o zamanların tabiriyle arkadaşlık teklif ettim.Hepside şaşırdı güldü kabul ettiler veya etmediler o kadar önemli değil ama bir yerden başlamalıydım liseden mezun olalı 19 sene oldu çoğuyla ailecek görüşür ve güleriz.Yani çekinen kendine acıyıp işe yaramaz kimse beni sevmez diyen arkadaşlar o kadar kolay değil vücudumuz engelli ama kafamız değil sevgimizi karşıdakine sözlerle ifade edelim bakışlarımızla söyleyelim.

asla umutsuzluğa kapılma
Eğer hayal kuruyorsak onu gerçekleştirmek için çaba sarfedelim

Canım kardeşim senin dediğin tek taraflı aşklar sevgiler için geçerli.Ben iki gönül aynı anda birbiri için çarpıyorsa insanlar aynı düşünceyle birbirini seviyorsa gelip geçici hevesle sevmiyorsa ve içi kıpır kıpır olanlar için dedim.Ayrıca karmaşık duygularda bize göre değil bırakalımda onunlada arkadaşında dediği gibi magazinciler ilgilensin.. :)

Her ne kadar kabullenmesi zorda olsa pratikte gerçekçi bu şiir ve şairi.Tıpkı ağzında gümüş kaşıkla doğmuş Rahmi Koç ile bizlerin aşık atmaya çalışması gibi...

EŞİTSİZLİK SANIRIM BU DÜNYADA GEÇERLİ....BEN HERKESİN EŞİT OLDUĞUNA İNANIYORUM.....İNSANLARIN HERHANGİ BİR EKSİKLİĞİ EŞİT OLMADIĞI ANLAMINA GELMEZ....

Re: [Yaşam] Sevgide eşitlik ve eşitsizlik..?

Bence eşitsizliklerin bedenen çok fazla önemi olmalı:)
Ama insan kendine yakın olan sevgiliyi seçiyor demek ki bazen :wink:

SEVGİDE EŞİTLİK BEDENEN OLACAK DİYE BİR KAİDE OLMAZ, OLAMAZ.

BEN İŞİTME ENGELLİYİM, EŞİMİN ENGELİ YOK BİZ 3 YILLIK ARKADAŞLIK NETİCESİNDE EVLENDİK VE 10 YILDIR MUTLU MESUT GEÇİNİYORUZ ÇOK ŞÜKÜR.

FİKREN, RUHEN ANLAŞABİLEN BİRBİRLERİNE AŞIK, BİRBİRLERİNİ SEVEN VE HERŞEYDEN ÖNCE KARŞISINDAKİ İNSANA SAYGI DUYAN ÇİFTLER BEDENSEL ENGELİ ASLA GÖRMEZ BENCE...

ÇÜNKÜ ONLAR ÖYLE BİR HALE GELİR Kİ BİRİ OLMAYINCA ÖBÜRÜ YARIMDIR, TAMAM OLMALARI İÇİN İKİSİNİNDE OLMASI GEREKİR.

TAMAM OLDUKLARI ZAMAN ÜSTESİNDEN GELEMEYECEKLERİ HİÇ BİR ZORLUK ENGEL YOKTUR KARŞILARINDA.

SAYGI, SEVGİ, AŞK İŞTE HEPSİ BU...

Pozitif+ demiş ki:
Ama insan kendine yakın olan sevgiliyi seçiyor demek ki bazen

Evet,Pozi bu konuda çok haklısın.Güzel bir tespitte bulunmuşsun. :D :D :D

sevgide eşitlik diye bişi yoktur arkadaşlar bakının etrafınıza tüm kadınlar hizmet sektörüdür evlerde gerçek aşk eşit sevgi yaşamın tümünde ortak olmaktır engel engelsizlik hepsi çözümlenebilir ama bu ev işlerini kadın yapar mantığı değiştirilemiyor ,çok az az sayıdada olsa şahane paylaşan erkeklerde var onlardan çoğalması ümidi ile gerçek paylaşımın yaşandığı sevgi dolu dünya dilerim hepimize :lol:

İnsanları birbirine yakınlaştıran şeyler; derdi,tasası,işi,zevki vs... olabiliyor...Aynı dünyaların insanları duygudaşlık konusunda birbirlerini şerh ederler...

Ben ise ezber bozmayı seviyorum... Rengim beyazsa, siyaha öykünürüm...Ben... ben.. ben diyorum ya... Birinin de "ben de..." diyerek kuracağı cümleleri bekliyorum... Ordaki "de" bağlacının gizemi ufkumu açıyor...

Bu yazıyı ekleyeli yıllar olmuş...O zaman engelli engelsiz arasındaki ilişkilerde eşitsizlik olduğunu düşünüyorum...Şimdi ise tüm ilişkilerde eşitsizlik olduğunu düşünüyorum...
O kadar çok ezber bozdum ki ben bile şaştım kendi güçüme...
Yaşanılan deja vu'larla bir bu konuda sınıfta kaldım, mezo hocam...:)

EŞİTLIK _Nesnel ve öznel verilerden hareketle, süreçteki canlılığı oluşturan tüm unsurların, eşitlik-eşitsizlik-denklik bağıntılarının test edilmesi sonucu, olgu ve hadiselerin kavramsal ve eylemsel boyutları yakalanabilir...
üreme, çoğalma, yeme-içme-boşaltım gibi ortak yönleriyle eşit olduklarını, ancak denklik ilişkisini kuramayacağımızı tespit ederız...
Ahmet, Mehmet, Leyla ve diğer tüm renk-çeşitleriyle insanlık eşittir ancak farklı davranış ve kültürleriyle denk değildir.
Evrenin bütün öğelerinin etkisi bakımından eşitken, kültür farklılaşması eşitsiz bir yapı ortaya çıkarmıştır
Biyolojik-fiziki-dini-iktisadi-kültürel veriler aynı koşullar altında değerlendirilerek eşitlik-eşitsizlik-denklik ortaya konulabilir...
Eşıtlık neyın eşıtlığı hıc bır zaman taraflar arasında eşitlık sağlanamaz bu karşilıklı sevgı olsa bıle
Bırbırlerıyle Karşılıklı iyı duygu beslıyorlarsa bence en ıyı eşıtlık odur

Üst Alt