Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Paralize/Palsy/Spastik olan kim var?

Altı buçuk aylık erken doğum ve etrafta kuvöz olmayışı sebebiyle ben de serebral palsi arızasına sahip olmuşum. :)

Raporda KOREA ATETOZ yazıyor serebral palsinin bir türü olarak.

6 aylık erken doğum 1.250 kg. ağırlıkla merhaba demişim ben de :)

bendeeeeeeeeeeeeeeeee
kan uyuşmalığından olmuşum tabi bide ailemin sonradan anlamasıyla geç kalınmış bide annem ben doğmadan ameliyat olmuş benim durumun bıraz karışık :lol:

slm

merhaba sizleri tanıdığıma memlun oldum bende doğuştan spastiğim biliyorum zor bir engel hemde bana göre en rahatsızlık vericisi ama başka bi engele sahip olmak istermiydin deseler hayır derim engelimle çok bütünleştim nasıl mı işte onu bilmiyorum. SİZLERLE DAHA YAKIN TANIŞMAK İSTERİM MESAJLARINIZI BEKLİYORUM. SAYGILAR

EVET ARKADASLAR BENDE 9 AYLIKKEN GECIRMIS OLDUGUM BEYIN FELCINDEN DOLAYI SUAN ARANIZDAYIM AMA BEN COK MUTLUYUM SIZLERLE OLDUGUM ICIN :)))

Bende aranıza katıldım.. Bu bölümün birbirimizle görüş alış verişinin olduğu yer olmasını temmeni ederim.

Ben de doğumda 4 dakika nefessiz kaldığımdan ötürü spastiğim. Ama durumumu bayağı düzelttim. Makine mühendisliği okuyabilecek kadar iyiyim.

Ben de doğum anında oksijensiz kalmaya bağlı, Cerebral Palsy'liyim. 2000 yılından bu yana Tekerlekli sandalyedeyim. Ayrıca, Skolyozum var ve bu nedenle, sandalyeme yastıklarla desteklenerek oturabiliyorum.

selam

bende doğuştan spastik engelliyim ikiz kardeşiz doğumda nefessiz kalmışım. ama çok mutluyum hatta iyi ki engelli olmuşum diyicek kadar :D çünkü sorunları aşmak çok hoşuma gidiyo ve beni çok geliştirdi nolmal insanlarda daha çobuk ve çok daha iyi aşabiliyorum sizlerde biliyoresunuz bizim hayatımız sorunları aşmakla geçiyo :) görüşürüz arkadaşalar www.kocaelibilisim.com

benim kızımda yedi yaşında kuadiplej cp hastası
onun adına forumların takipcisiyim

SPASTİKLER BİRLİĞİ

ARKADAŞLAR İSTERSENİZ SPASTİKLER BİRLİĞİ KURALIM YANITLRINI BEKLİYECEĞİM

cerebral palsy hastasıyım

ya bizim başlık kilitlenmiş bende CP hastasıyım. başka benim hastalığımdan olan hasta var mı acaba

:D BENİM DE KARDEŞİM.SPASTİK ÖZÜRLÜ..DOGUMDA OKSİJENSİZ KALMIŞ.GÖZ SİNİRLERİNİ ZEDELEMİŞ..SPASTİKLER BİRLİGİ KURUP BİR ARAYA GELİN..NE GÜZEL OLURRRRRR. :D

Merhaba, benim hastalığım 3-4 yaş itibari ile ortaya çıkmış. Nedenini doktorlar tam olarak bulamadılar. Birçok araştırma, tedavi derken en sonunda doktorlar tam emin olmamakla beraber bana da Cerebral Palsy Sekeli teşhisi koydular, bende aranızdayım.

Öncelikle yazılarınızı okuduktan sora şu kanıya vardım; Biz SP liler (çoğunluluğumuz diyeyim) İyi ki özürlüyüm diyebilecek kadar özürsüzüz.

Çevremdeki herkes tıpkı benim gibi beni özürsüz olarak görürler, hatta ilginç ya da sasırılacak bişi sölediimde, "spastikmisin" derler, bende "he valla nası bildin" derim

Ayrıca bende özürlülüğümle alakalı olmayarak bi çok düşmeler sonucu, beyin travması ve sol diz catlaması, kafa tası catlaması ve 3 aylıkta kemik erimesi hastalığı var, sahi 11 yıllık da egzama hastasıyım.

valla şaka değil hepsi gercek.

Re: SPASTİKLER BİRLİĞİ

spastik' Alıntı:
ARKADAŞLAR İSTERSENİZ SPASTİKLER BİRLİĞİ KURALIM YANITLRINI BEKLİYECEĞİM

Aslında şöyle bir düşündüğümde Serabral Palsy olanların ilgi alanlarının aynı olduklarını gördüm, Genelde PC programcısı ya da mühendisi oluyorlar, yazmaya meraklılar ve diğer özür gruplarına göre kendileri ile daha bir barışıklar (doğuştan olunması burada bir etken gibi)

Sonuçta fikir güzel; spastik arkadaşımızın fikrine katılıyorum. Ben varım

merhabalar

merhebalar arkadaşlar

bende foruma yeni üye oldum ve ilk msjım benim gibilere olsun istedim.

bence burdaki arkadaşlar daha fazla bahsetmeliler kendilerinden, tecrübelerinden ki daha aksiyon bir bölüm olsun burası.
ben kendimi daha teferruatlı izah edeceğim, bir CP li olarak naparım nasıl yerim nasıl içerim nasıl konuşurum. ama daha değil
sizdende böyle girişimler bekliyorum.
şimdilik hoşca kalın

şimdi belki ayıp olacak ama CP ile spastik arasında ne fark var? Babam bana spastiksin dedi, fazla da araştırmadım. 11 yaşında da tedavim bittiği için o zamandan beri gribal hastalıklar hariç hastaneye de gitmedim zaten.

merhaba arkadaslar,

ben CP+Spastik li ikizlerimi temsilen burdayim. sizlerden ögrenecegim cok sey olacagindan eminim

ikizlerim 10 yasina girdiler ve 4. Sinif ilk okul ögrencileridirler. ikizlerim 6 aylik dogdular ve dogum esnasinda oksijensiz kaldiklari iciin CP liler (yeterince doktor heyeti ve kümez olduguna ragmen, her ikiside CP li)

sizlere sorum, engeliniz ile ne kadar bilgi topladiniz? ve engelsiz olan kisilere senin neyin var diye sorunca ne söylüyorsunuz? ailenizden ne zaman aciklama gördünüz?

ben ikizlerime sorduklari sorularin hepsini cevapliyorum, bence

@sindaannun

CP yani serebral Palsy örnegin oksijensiz kaldiginizda beyinde olan bir nevi felc tir. Saglikli beyin hücrelerinin zarar görmesidir diyelim

oksijenin nereye zarar vermesi önemli, sayet motorik bölümünde ise bu Spastike yol aciyor

Spastik ise kaslarin sIkIlasmasina denir, hareket etmekte güclük cekiyor spastik li insan

bilmem bir Anne olarak ve türkcemin yetersizliginden dolayi anlasilir sekilde anlatabildim mi

SuPeRiSi' Alıntı:
sizlere sorum, engeliniz ile ne kadar bilgi topladiniz? ve engelsiz olan kisilere senin neyin var diye sorunca ne söylüyorsunuz? ailenizden ne zaman aciklama gördünüz?

Ben 2003 yılında, annemin merdivenlerden düşerek bacağını kırması sonucunda, annemin doktorundan öğrendim SP olduğumu. 24 yaşındaydım, zaten özürlü olduğumu o zaman öğrendim ve sonrada unnuttum. "Senin neyin var?" sorusuna da, genelde o an ki ruh halime bağlı olarak cevaplar veriyorum. "Benim orjinalim bu", "ben numunelikim, benden başka üretim yok, üretimim durdurulmuş", "bende kare as var, sende ne var?"

Şimdi aklıma geldi; arkadaşlarla okey oynarken, sorarlar elin nasıl diye, sol elimi göstererek "özürlü" derim :)

"Ailenizden ne zaman açıklama gördünüz?" Bu sorunun cevabını şu an yaklaşık 10 dakikadır düşünüyorum ama bulamadım. Sanırım yarın göreceğim. :)

Bu arada;
başka bir başlıkta sindaannun' Alıntı:
Şu an stajer olarak bir fabrikananın üretim departmanındayım ve öğle yemekleri tablkdot doğal olarak ve ben kendi tabldotumu taşıyamıyorum. Ufak ama can sıkıcı bir olay.
Sindaannun, bende şirkette öğle yemeklerinde tabldotumu taşıyamıyorum. Ama bu durum bana hiç de can sıkıcı bir durum olarak gelmiyor.

A_GEYiK cevaplarin harika,

böyle canli nese dolu olman cok güzel birsey, böyle devam et ;)

Aileme pek soru sormadım ama sorsaydım cevaplarlardı herhalde biri diş hekimi biri eczacı olduğundan, iş alanlarına giriyor, SuPeRiSi cevabın için teşekkür, spastikler nedense diğer engellilerden bir adım daha önde oluyor, hayata daha sıkı tutunuyor. Tabldot olayına gelince, bu iş tabii ki de insanın kafasında bitiyor, ne kadar pozitif olmaya çalışsam da senin kadar değilim A_geyik. Bu dediğim gibi benim bakış açım.

bertuğ da erken doğum ;doğumdan 5 saat sonra oksijensiz kaldı ve kalbi durdu.beyin kanaması geçirdi ve şuan spastik ...

BÖYLEDE YAŞAMAK GÜZEL

BEN SAPASTİM ENGELLİYİM BÖYLEDE YAŞAMAK GÜZEL BENCE

Ben de spastik parapleji olarak biliyorum rahatsızlığımı ama ayrıntılı bir bilgiye sahip değilim

Doğum anında beyne baskı yapılmış bana anlatıldığı kadarı ile

Eklemsi Gebelik oluşmuş - o her ne demekse-

Bu durumda ya bebeğin ya annenin ya da her ikisinin birden kaybedilmesi yüksek bir olasılık imiş

Babama seç demişler

Annemi seçmiş

Ama -inat bu ya- benden - her nasılsa- kurtulamamış :)

Ben de şimdi sizlerden mi (SP) oluyorum

Emin değilim ama

Durum budur

a n v r z

Üst Alt