Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şehirler arası otobüslerde engellilere yapılan indirimler..?

sedo78

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba;

2 hafta önce Kamil koç'tan bilet almıştım. Özürlü kimliğimi gösterdim. Gidiş-Dönüş diye hepsi birden indirim yapmıyor. Sadece Gidiş normal fiyatı, Dönüş indirim fiyatı. Sizce doğru mudur?

Not: 4 ay önce aynı yerde kamil koç gidiş-dönüş diye ikisinde indirim yapıyordu. bu sefer yapmadı.

4 ay önce sezon değildi ve otobüsler görece boştu. Şimdi ise hepsi tam kapasite ile çalışıyor. Böyle olunca da firmalar bu şekilde kıvırıyor.
Yasal olarak geliş için de gidiş için de indirim yapmak zorundalar.

Ya bende iş dolayısyla Karaman'a gidip geliyorum. Metro Turizm'i tercih ediyorum hep. E-mail yazışmasıyla Metro Turizm'e sordum, onlarda özürlülere ait bir inidirimleri olmadığını söyledi. Sadece firmaya ait kartlarına üye olursanız (buna herkes üye olabiliyor) %18 indirim uygulandığını söylüyorlar. Ama o indirimide normal satış fiyatı üzerinden değil daha yüksek fiyattan yapıyorlar.Dolayısıyla yazıhanelerinizden aldığınızda çok az fark oluyor.Şöyle ki,
internette aşağıdaki gibi listelemişler. (İstanbul-Karaman için)
Liste Fiyatı = 65,00 YTL
İnternet Fiyatı = 60,00 YTL
Metrocard Fiyatı = 53,50 YTL

Biraz önce yazıhanelerine telefon açıp sordum,yazıhaneden bileti alırsam 55,00 YTL.

Normalde indirim bu kadar işte 1,5 YTL yani,

Bununla ilgili yönetmelik varmıdır,ne yapılabilir?

O zaman Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğüne baştan dilekçe ile bildirsek bu durumu gereğini yaparlar mı?
Yani illa biletimi almak gerekiyor. Sonuçta bu bütün otobüs firmalarının yaptığı bir şey bugün indirim yapan dahi hep yapıyorda değil.
Bu duruma kökten çözüm bulmak gerekmiyor mu?

Ankaradan sakaryaya metroyla geldiğimde haziran ayında bana %50 indirim yaptılar.. Vib, çayırağası, seç firmalarında da indirimim yapıldı... Henüz olumsuz bir neticeyle karşılaşmadım bu konuda.. demek ki işlerine geldikleri gibi davranıyor firmalar..

Aynen öyle Ada,
Ben şimdiye kadar bu indirimden yararlanmadım açıkcası denk gelmedi.Şimdi biliyorum ama soruyorum daha bilet almadan indirim olmadığını söylüyorlar.Malatya'ya uçakla gideceğim, oradan otobüslerle kayseri-nevşehir-istanbul yaparak 3 otobüse bineceğim ama hiç ümidim yok indirim yapmayacaklar gibi.

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü'ne

11/07/2008 tarihinde, Kamil Koç otobüs firması ile İstanbul'dan Isparta'ya seyahat etmek için otobüs bileti almıştım. Yetkililer yer olduğunu söyledikten sonra, kendilerinden, engelli olduğum için P indirim uygulanmasını talep ettim. Yasal olarak da 19 Kasım 2006 tarihli ve 26351 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 12. maddesini hatırlattım.
Ne var ki firma yetkilileri yönetmeliği umursamayarak gidiş normal fiyatı ve Dönüş indirimli bilet olduğunu söylediler.

Adı geçen firmanın, yönetmeliği uygulamayarak beni mağdur etmesi karşısında yasal ve idari soruşturmanın yapılmasını ve ceza uygulanmasını arz ederim. (Adımı ve soyadımı yazacak)

Ek : 1-) Özürlü Kimlik kartı fotokopisi
2-) Kamil Koç'tan Gidiş-Dönüş bilet fotokopisi

böyle iyi mi? Eksik ve hata dilekçe varsa bana yardımcı olur musun? Saygılarımla...

yürütmeyi durdurma kararı alınmış efendim

Geçen hafta istanbul seyahat firmasına bilet almak için gittiğimde karayollarının yönetmeliğinin geçerli olmadığını ve yürütmeyi durdurma kararı alındığını söylediler. az sonra şikayet dilekçesi yazıp göndereceğim.. böyle bişeyi sizde duydunuzmu?

Resmen dalga geçiyorlar ha.
Buna kesin bir çözüm bulmamız lazım.
Ne bileyim Ulaştırma bakanlığa bir yazı yazıp bu yazı cevabını aramızda fotokopi ile çoğaltalım. Firmanın gözünün içine sokarız mesela

Mademki devlet bu kanunu çıkartı. Bize bu kanunun noktası virgülüne kadar
uygulanmasının takipçisi olalım ve bakanlığa bu konuda yazılar yazalım.

tavrınızı koymanız ve hakkınızı aramayı bilmelisiniz.

kesinlikle taviz vermeyin.

bence adamına göre muamele yapıyorlar yoksa baska bişey deil.

ne olursa olsun %50 indirim uygulanıyor.

firmalar genelde engellilere % 50 engelli olması gerekir derken % 30 veya 40 kesiyor bu da yanlıs.

ben kaç kere adamı mat ettim bilseniz.
bana kanunu öğretiyorlar dedim ki çıkar kanunu göreyim hiçbirşey diyemiyor.

Dilekçeyi yazdın mı,gönderdin mi?
Gönderdin ise sonuçlarından bize de haber verirsin di mi?
Ben de bu yaz yola çıkacağım ailemle, ben kendim için özürlü indirimini talep ederken bir de 5,5 yaşındaki kızım için de ayrı bir koltuk alacağım mevzuata göre ona da %50 indirim yapmaları lazım.Yapmazlar ise ben de vereceğim hemen dilekçemi,
ama ben şu anda yetkililere resmi bir dilekçe ile başvurup yola çıkana kadar alabilirsem cevaplarını bunuda bilet alırken gözlerine sokacağım.
Bakalım ne olacak

Bugün aşağıdaki dilekçeyi yazıp Ulaştırma Bakanlığına fakslayıp gönderdim.Sonucu burada bildiririm.

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

07.08.2008

Sayın Bakanım,

%50 özür oranına sahip işitme engelli bir vatandaşım. Bu ay ortalarında karayolu ile seyahate çıkacağım. Yayınlanan mevzuatlara göre %40 ve yukarı oranlardaki engelli vatandaşlar ile 0–12 yaş arasındaki çocuklar için otobüs ücretlerinde %50 indirim yapılması gerekmektedir. Maalesef sorduğum birkaç otobüs firması böyle bir uygulamaları olmadığını bizzat ben öğrenmiş olmakla beraber benim durumumdaki birçok arkadaşta diğer otobüs firmalarından da çeşitli bahaneler ile karşılaşmışlardır. Bazı firmaların bu yönetmeliklerden haberi olmadığını, olanların da kontenjanlarının dolduğunu, bazıları da normal bilet fiyatlarını daha da yükselttikten sonra %50 indirim yapıyorlar ama güncel bilet fiyatından %5–10 gibi bir indirime geldiği gibi uygulamalarla karşılaşılmaktadır.

Sizlerden, bilet almaya giderken otobüs firmalarına gösterebilmek amacıyla bu konuyla ilgili tarafınızdan resmi bir yazı rica ve talep etmekteyiz. Ve buna rağmen halen yürürlükteki uygulamayı uygulamadıkları takdirde bizlerin ne yapması gerektiğini bildirmenizi rica ediyoruz.

Saygılarımla,

Bülent ÖZÇELİK

ben her hafta denızlıye gıdıyorum ızmırden. normal bılet 20 ytl kamıl koc pamukkale 13 ytl denızlı seyahat 14 ytl ye goturuyor bende anlamadım % 50 nasıl oluyor

evet hakan bey.
bende Ankaradan İstanbula gidip döndüüğümde normal fiyat 35 ytl.ama indirimi 39 ytl üzerinden yaptı firma.artık neye dayanıyorsa.19,5 ytl aldım METRO turizmden.
bide kimlik oldumu iyi rapora burun kıvır üstelemezsen ne ala üstelersen ağaların morali bzuluyor.

mehmetbtunca' Alıntı:
evet hakan bey.
bende Ankaradan İstanbula gidip döndüüğümde normal fiyat 35 ytl.ama indirimi 39 ytl üzerinden yaptı firma.artık neye dayanıyorsa.19,5 ytl aldım METRO turizmden.
bide kimlik oldumu iyi rapora burun kıvır üstelemezsen ne ala üstelersen ağaların morali bzuluyor.

Ya mehmetbtunca arkadaşım sana bunu yaptılarsa yine iyi.
Benim önceki yazımı okursan metro turizm ile olan görüşmelerimde öyle özürlü indiriminin olmadığını söyledir,hem de istanbul gibi merkezi bir yerde.Metro Turizm'den Duygu SOL adlı bir yetkili ile yazışmalarımda sadece metro karta indirim yaptıklarını özrülü indirimi yapmadıklarını bildirdiler.Önceki yazımıda incelerseniz o kadar da ahım şahım bir indirim olmadığını görürsünüz.

Halbuki ben haftaya izine çıkacam.Avanos'tan İstanbul'a Metro Turizm ile dönmeyi düşünüyorum. Kendim için indirim uygulamasını isteyeceğim, ayrıca 5,5 yaşındaki kızım içinde koltuk almak istiyorum ona da (mevzuata göre 0-12 yaş çocuklara %50 indirim uygulanacaktır) indirim talep edeceğim bakalım ne olacak. Ben Ulaştırma Bakanımızın adına dilekçeyi yazıp faksladım bakalım sonuç ne olacak. Tatile çıkmadan önce bu cevap gelirse otobüs firmalarının gözüne sokup sokup indirimi alacağım.

Ulaşmtırma baknlığıona bu konuda toplu mail atalım,site olarak sadecemyolayalım,bir adet normal mail harılansın maduriyetimizi gidercvek şekilde şikayetimiz bildireceğimi,z yer olsun.
toplu olarak hakkımızı ararsak elbet bu ysayaı uygulacaklardır..

dsarica' Alıntı:
Ulaşmtırma baknlığıona bu konuda toplu mail atalım,site olarak sadecemyolayalım,bir adet normal mail harılansın maduriyetimizi gidercvek şekilde şikayetimiz bildireceğimi,z yer olsun.
toplu olarak hakkımızı ararsak elbet bu ysayaı uygulacaklardır..

Katılıyorum hem email hem de faks gönderelim.
Çünkü Karayolu Ulaşım Müdürlüğünün e-mail adresleri yok,ve bazı fakslarıda sinyal vermiyor bile.

Bu yasayı çıkartan ve uyguklamaya koyan yere ulaşmanın bir yolu olmalı,eğer oyle değilse bile bile bu konuya yaptırım olmalı ,uygulayan yer olmalı bunu bire şiekilde hep beraber yapmalıyız...bence burda iş oturanboğa ve ekibine düşüyor,bir tsalka hazırlasınlar bizde onaylayıp maduriyetimizn giderilmesini talep edelim ,olmassa tum tv kanlları ,radyo kanlları aracılığı ile internet port adresleri ile bir şkjilde bu duruma el atalım,kimse madur kalmasın..

İş tamamen firmanın insafına kalmış. Adam normal fiyatla engelliye uygulanacak fiyat arasındaki farktan vazgeçmek istemez doğal olarak. Adamlar zaten en az kaliteli hizmeti en fazla parayla sağlamaya çalışıyorlar, bir de kalkıp engelliye indirim yapmak isteyecek kadar insaflı olacaklarını sanmıyorum. Peki böyle bir uygulama niye yapılmış kağıt üzerinde? Ona bakarsak işyerleri için de engelli kotası var, kaç kurum uyguluyor ki? Bu da öyle birşey.

cezası varmış

KONUYLA İLGİLİ ŞİKAYETLERİNİZDE;

1- Ulaştırma bakanlığı kara ulaştırma genel müdürlüğüne yönelik yazılan bir dilekçe. (dilekçede ilgili firmanın tam adı ve kısaca konu)
2- Engelli kimlik yada rapor fotokopisi
3- Eğer alınmışsa normal biletin fotokopisi

Eklenip ilgili bakanlığa gönderilecek.
Faks için ilgili numara: 0 312 212 08 49

Bu durumda firmaya 540 ytl ceza kesiliyor. Eğer bu konuda sürekli firmalara yönelik şikayetlerde bulunursak konuya dikkat çekmiş oluruz

Bu indirimden yararlanmak için h sınıfı ehliyetimizi göstersek çözüm olur mu? Benim özürlülüğümle ilgili bir belgem yok... :lol:

:) olmaz herhalde. Onlar fotokopisini alacaklar, muhasebeye kayıt tutarken göstgerecekelr(genelde almazlar ama ) biraz aşırı geldi.

Bir hastaneden Heyet raporu alabilirsiniz o heyet raporu göstererek yolculuk edebilirsiniz(elinizde eski heyet raporu varsa olabilir) yeterki %40 ve fazlası olsun

adamlar dereceye bakarlar biliyorsun.
Demek istediğim % belirten bir heyet raporu edinirsen rahat edersin.
İstersen alabilirsin: sehayatten yararlanmak amacıyla diye yazdırabilirsin.

Arkadaşlar diyorum ki ,önce bu yasyaı tüm firmalara nasıl uygulatabiliriz,bu konuda ne yapabiliriz,hiç bir arakdaşımız otogarda madur edilmememsi için ne yapabiliriz,bunu tartışmaya açalımmı?

Bence bu bize verilmiş yasal bir hakkımız bunu uygulatamözsak kazanılmış haklarımızdanda mahrum bırakılırız..

Tamamen katılıyorum, kazanılmış haklarımıza sahip çıkamazsak bir şeyler istemeye ve talep etmeye hakkımız yok diye düşünüyorum.

Arkadaşalar firmalar tamamen keyfi uygulamalarda bulunuyorlar.Kimi bildikleri halde yormak ve yıldırmak istiyor, kimide gerektiği gibi uyguluyor. Ben tatilde Hataya gidiş ve gelişimde Has Turizim fiması tarafından indirim konusunda bir sorun yaşamadım. Yalnız şu oldu. Bazı yazıhaneler bu konuda komisyonlu mu ne çalıştıkları için bileti kesmeyebiliyorlar.Merkezden almaya sevkedebiliyorlar. Has Turizm firması 60 ytl'lik bileti 32 ytl ye verdi. Yani anlayacağınız bu işte firmalar keyfi işler yapmaktalar. Yasaları uygulama konusunda daha adam olamayanlar var bu ülkede.Hoş görün!

bulnes' Alıntı:
Bugün aşağıdaki dilekçeyi yazıp Ulaştırma Bakanlığına fakslayıp gönderdim.Sonucu burada bildiririm.

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

07.08.2008

Sayın Bakanım,

%50 özür oranına sahip işitme engelli bir vatandaşım. Bu ay ortalarında karayolu ile seyahate çıkacağım. Yayınlanan mevzuatlara göre %40 ve yukarı oranlardaki engelli vatandaşlar ile 0–12 yaş arasındaki çocuklar için otobüs ücretlerinde %50 indirim yapılması gerekmektedir. Maalesef sorduğum birkaç otobüs firması böyle bir uygulamaları olmadığını bizzat ben öğrenmiş olmakla beraber benim durumumdaki birçok arkadaşta diğer otobüs firmalarından da çeşitli bahaneler ile karşılaşmışlardır. Bazı firmaların bu yönetmeliklerden haberi olmadığını, olanların da kontenjanlarının dolduğunu, bazıları da normal bilet fiyatlarını daha da yükselttikten sonra %50 indirim yapıyorlar ama güncel bilet fiyatından %5–10 gibi bir indirime geldiği gibi uygulamalarla karşılaşılmaktadır.

Sizlerden, bilet almaya giderken otobüs firmalarına gösterebilmek amacıyla bu konuyla ilgili tarafınızdan resmi bir yazı rica ve talep etmekteyiz. Ve buna rağmen halen yürürlükteki uygulamayı uygulamadıkları takdirde bizlerin ne yapması gerektiğini bildirmenizi rica ediyoruz.

Saygılarımla,

Bülent ÖZÇELİK

Arkadaşlar bu dilekçeme istinaden bakanlıktan aşağıdaki e-mail gelmiştir.

İlgi:07.08.2008 tarihli yazınız.

İlgi yazınızda; özürlü vatandaşlara bilet ücretlerinde % 50 indirim
uygulamayan firmalar hakkındaki şikayet ve taleplerinizi ifade eden ilgi
yazınız incelenmiştir.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin yolcu bileti başlıklı 48 inci maddesinin
(ı) bendi; " 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi
zorunlu olup, 6-12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın özürlüler
için bilet ücreti % 50 indirimli düzenlenir." Hükmüne amirdir.

Karayoluyla D1 yetki belgesi ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan
taşımacı firmaların bu hüküm kapsamında özürlü yolcularına indirim
uygulaması zorunludur. Aksine hareket eden taşımacı firmanın Bakanlığımıza
bildirilmesi halinde hakkında Yönetmelik kapsamında işlem yapılır.

Özürlü vatandaşlara indirim uygulamayan taşımacı firma hakkında
Bakanlığımıza müracaat edilirken, nüfus cüzdanı fotokopisi, özürlü
belgesinin fotokopisi ve firmadan veya F1 yetki belgesi sahibi
acentesinden alınan indirimsiz biletin fotokopisinin Bakanlığımıza dilekçe
ekinde gönderilmesi halinde, gerekli cezai işlemler yapılabilecektir.

Bilgilerinizi rica ederim.

UBAK Eposta Tarama Sisteminden Gecmistir.
mail.ubak.gov.tr

Herkese merhaba arkadaşlar,
2 Haftalık izinden bu sabah döndüm ve hemen işe başladım :)
Bu zaman çercevesinde 3 sefer otobüse bindim.
Malatya'dan Kayseri'ye, Zafer Aksoğanoğlu Turizm ile
Kayseri'den Nevşehir'e, Nevşehir Turizm ile
Nevşehir'den İstanbul'a, Metro Turizm ile

5,5 yaşında kızım içinde koltuk aldım hepsinde de.
Sadece Malatya'dan Kayseriye giderken çocuk indirimini yaptılar. Normalde 25 YTL olan bilet çocuk indirimi ile 15 YTL olarak bilet kestiler.
Ama özürlü indirimini hiç biri yapmadılar.
Zafer Turizm bedensel özürüm olmadığı gerekçesiyle indirim yapmadıklarını söyledi.
Nevşehir turizm biz kesinlikle hiç bir şekilde indirim yapmadıklarını söyledi.
Metro Turizm ise yola çıkmadan önce Metro Turizm ile o kadar görüşmeme ve yazışmama rağmen çocuk indirimi yaparlar demelerine rağmen yapmadılar.
Bugün metro turizm yetkililerine ulaşıp durumu anlatacağım.
Sonuçta bu 3 firmayı şikayet dilekçelerini hazırlayıp vereceğim.
Ne cezaları varsa çeksinler.

Üst Alt