Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şehirde İnsan Gibi Yaşamak İçin...

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
502
Şehirde insan gibi yaşamak ve İstanbul’a yeni bir başlangıç yapmak için, yanlışlara "DUR!" deyin...

Lütfen aşağıdaki metni şu adreslere yollayın:
baskan@ibb.gov.tr, mahmutdogan@ibb.gov.tr, rbozdogan@ibb.gov.tr, iett@iett.gov.tr, hsozturk@ibb.gov.tr, mcelik@ibb.gov.tr, uinan@ibb.gov.tr, Guncel@ntvmsnbc.com, tbengin@milliyet.com.tr, editor@hurriyet.com.tr, editor@sabah.com.tr, haber@aksam.com.tr, g.demir@zaman.com.tr, info@birgun.net

Not: Yukarıdaki adreslere tek tek mesaj yollamanıza gerek yok.
- Birinci adresten sonuncu adrese kadar tüm adresleri fareyle işaretleyin.
- Klavyeden "Ctrl" ve "c " tuşlarına birlikte basarak adreslerin tamamını kopyalayın.
- E-posta yollamak için kullandığınız sayfayı/programı açın.
- To/Kime kısmına farenin sağ tuşuyla tıklayın ve açılan menüden paste/yapıştır seçeneğini seçin (Tüm adresler oraya yapışmış olmalı).
- Aşağıdaki metni de aynı şekilde kopyala/yapıştır yöntemiyle gönderilecek metin bölümüne yapıştırın.
- Son olarak mesajınıza bir de konu başlığı ekleyin ve mesajınızı yollayın

[size=3]İstanbul’a yeni bir başlangıç...

Bizler, Engelliler ve Dostları Kulübü ( www.Engelliler.biz ) olarak, İstanbul’da yaşama YENİ BİR BAŞLANGIÇ yapmak istiyoruz.
Bizler, itilen-kakılan, avutulan, yok sayılan kişiler olmaktan çıkıp; ONURLU VATANDAŞLAR olmak istiyoruz.
Bizler, HERKES İÇİN BELEDİYECİLİK olsun istiyoruz.
Bizler, çakılan her çivinin, atılan her temelin EN BAŞINDAN İTİBAREN herkes için planlanmasını istiyoruz.
Bizler, "Onlar için sonra yaparız"ı REDDEDİYORUZ.
Bizler, KARAR MEKANİZMALARINDA yer almak istiyoruz.
Bizler, herkese (Engelliye, yaşlıya, kadına, çocuğa, hastaya...) uygun MİMARİ KOŞULLAR istiyoruz.
Bizler, toplu ulaşım araçlarından İNSAN GİBİ yararlanmak istiyoruz.
Bizler, otobüs şoförlerinin, belediye görevlilerinin KÜSTAHLIKLARINA “DUR!” diyoruz...
Bizler, yeni başkan ve ekibine “İSTANBUL’DA YAŞAMAK İSTİYORUZ” diye haykırıyoruz!..

Attığınız her adımın TAKİPÇİSİ OLACAK,
yaptığınız her yanlışı YÜZÜNÜZE VURACAK,
her çözümünüze ALKIŞ TUTACAĞIZ.
BIKMAYACAĞIZ, ÜŞENMEYECEĞİZ VE HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ.

Sizlerden duyarlı olmanızı bekliyoruz!..

Engellilerle ilgili uluslararası örgütlerin tüm dünya için kabul ettikleri mimari standartlar:

1. Kaldırım genişliği; İki tekerlekli sandalye için min. 180 cm. bir tekerlekli sandalye için 120 cm olmalıdır.
2. Kaldırım ve rampa eğimi maksimum % 6 olmalıdır.
3. Tehlikeli yerlerde emniyet barları olmalıdır.
4. Yaya geçitleri: Yer seviyesinde olmalı, kaldırım yüksekliği azaltılmalı.
5. Kaldırım taşı yüksekliği: Geçiş seviyesinde (3 cm) ve kesintisiz olmalı
6- Yaya yolu: Baş ile aynı seviyede olan çıkıntılar tehlikelidir. Güneşliklerin alt kenar yüksekliği yerden minimum 200 cm olmalı. Yolu kapatan uyarı panosu, araba, bisiklet olmamalı. Zemin kaygan olmamalı.
7. Semboller (yazı ile yönlendirme): İyi okunabilmeli, 140-180 cm arasında aydınlatılmış yazılar tercih edilir ( tercih edilen yükseklik 150 cm).
8. Posta kutuları veya çöplerin vs. yüksekliği: Maksimum 120-130 cm.
9. Park yerleri: 50 park yerinden 1 tanesi tekerlekli sandalyeli özürlü için ayrılmış olmalı, ICTA panosu ile belirtilmeli, sarı renkli olmalı, minimum 350 cm olmalı.
10. Garaj: Bina girişinde olmalı, uzaktan kumandalı olmalı, elektrik düğmeleri çıkışa yakın olmalı.
11. Bina ana giriş kapıları: Eşiksiz, 80-100 cm genişlikte ve yerden otomatik açılışlı olmalı.
12. İç kapılar: Eşiksiz, ortalama 90 cm genişlikte olmalı,
13. Zemin kaplama: Kaygan olmamalı, tutan halılar olamamalı
14. Asansör genişliği: 110-140 cm olmalı.
15. Asansör kapı genişliği: 80 cm otomatik olmalı.
16. Asansör düğmelerinin yerleşimi ve yüksekliği: Yerden 90-140 cm yükseklikte ve yatay olmalı, karşı duvardan 40 cm uzakta yerleşmeli.
17. Asansörün diğer özellikleri: 85-90 cm yükseklikte tutunma barı olmalı. Telefonu olmalı. Halı kaplı olmalı. Açılır-kapanır koltuk olmalı. Yeterli manevra alanı olmalı.
18. Yoldan binaya giriş: Caddeden itibaren basamaksız olmalı, kaldırım maksimum 3 cm olmalı.
19. Tuvalet: Her 10 tuvaletten biri özürlü için ayrılmış olmalı, tekerlekli sandalye için uyarlanabilir olmalı.
20. Binadaki merdiven genişliği + yükseklik: 2 yükseklik+1 genişlik=63 cm olmalı.
21. Oteller: Odaların % 5'i ya da en az 2 oda tekerlekli sandalye kullananlar için düzenlenmiş olmalı.
22. Telefon kabinleri: Her 10 telefondan biri özürlüye ayrılmalı. ICTA panosu ile belirlenmeli, kapı genişliği 90 cm, eni 120 cm, boyu 125 cm, yerden telefonun en üst yüksekliği 130 cm, rehber koyma yeri yüksekliği 120 cm olmalı.
23. Bekleme salonu, lokanta ve mağazalar: Kasalar arası mesafe 90-100 cm olmalı, uygun manevra alanı olmalı, lokantalarda uzun geçişler ve dik açılı kulvarlar minimum. 100 cm genişlikte olmalı.
24. Halka yönelik gişeler: Barlar arası mesafe 90-100 cm olmalı.
25. Tren, uçak, otobüs, taksi: İniş ve binişler için alçak basamaklar ya da rampalar olmalı, en az bir kompartıman özürlüye ayrılmalı, taksi kapı genişliği uygun transferi sağlamalı.
26. Sinema, tiyatro, konferans salonları: 300 koltuktan biri özürlü için ayrılmış olmalı yada arkadan girişli 4 kişilik 100-120 cm yer ayrılmalı, giriş ve çıkışlar uygun olmalı.

Saygılarımızla

Buraya herkes kendi adını yazsın!
[/size]

Kendimiz için birşeyler yapmak istiyorsak, bu iyi bir fırsat. HAYDİ GÖREVE...

tabi ya

Tabi ya elimizden gelenin hazlasını bile yapmamız gerekiyor :D

Görevimi yapmanın huzuru içindeyim.
İstanbul dışında oturan arkadaşlarında aynı metni kendi ilindeki yetkililere göndermeleri onların yararına olacağı kanaatindeyim.
Saygı ve sevgilerimle.

bendende gitti.Konyada oturuyorum ama gönderdim yeterki biyerlerde birileri için bişeyler yapılsın gerisi mutlaka gelecektir. eminim bu mesajlar ulaşması gereken yerlere ulaşacaktır...

bence eksik olmuş yanlız ist'de bu sorunlar yok ki her yerde var mesela antalya özürlü cenetti olarak kaldırım problemi burda da var

Murat'çım, benzer bir "şikayeti" başka biri de yazmıştı bana.
Ona verdiğim cevap:
[size=4]Başlattığımız kampanyayla ilgili olarak "İstanbul dışında olanlar" vurgunuz tabi ki çok doğru. Bu kampanyaya başlamadan önce "ya diğer şehirler..?" sorusuna yanıt bulmaya çalışmıştım. Ama ne yazık ki, bulamadım. Çünkü bütün şehirleri kapsayacak bir liste hem teknik olarak imkansız (çok sayıda adrese mesaj yollandığı taktirde internet sunucuları bu mesajları spam mesaj olarak algılar ve blok koyar) hem de tüm şehirlerle başetmek çok zor...

O yüzden bu kampanyayı bir ilk olarak kabul etmek ve pilot uygulama olarak da İstanbul'u seçmek bana tek çıkış yolu gibi göründü. Eğer bu uygulama gerekli yankıyı bulursa, o zaman sırayla tüm şehirler için aynı uygulamayı yaparız. Tabi burada "o şehir"de yaşayan insanların talep etmesi de çok önemli. Yani onlar isterse yaparız...[/size]

İyi yaptın canım böylece yeni gelen arkadaşlarda kaçırdılarsa bu başlığı sayende fark etmiş oldular....

Ben istanbul'da yaşamıyorum ama herşeye rağmen orada yada burada yaşamak birşey değiştirmez bu konuda yapmam gerekeni yaptım ve gönderdim.Her zaman dediğim gibi bizden sonra gelecek kişilere güzel şeyler bırakmalıyız bunun için nerede yaşadığımızın bir önemi yok yapılan her çalışma diğer kentler için bir örnektir.Ki sorun hepimizin sorunu hem bir kere değil birkaç kez gönderdim.Bunu başlattığı içinde ayrıca Oturan Boğayı alkışlıyorum.

İETT'nin cevabını sizlerle paylaşmak istedim. Hakların en kolay alınma yolu birlikten geçer.From: iett@iett.gov.tr
Subject: Görüş -Öneri

Değerli yolcumuz,
İETT ile ilgili görüş-öneriniz tarafımıza ulaşmıştır.
En kısa zamanda konuyla ilgileneceğiz. Cevap gerektiren konuları
sizinle paylaşacağız.

Görüş-Önerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Hayırlı yolculuklar.
İETT

geç kalınmadı dimi

göndermekte sanırım geç kalmadım. çünkü daha yeni geldim aranıza inşallah burada yani istanbulda gelişmeler olurda butun engelliler bunu ornek alarak bulundukları yaşamaya çaba harcadıkları yerleri güzelleştirir engellilerinde rahat edecekleri bir ortam yaratırlar.Öncelikle böyle bir kampan ya yada neyse başlattığın için teşekkürler oturan boğa

istanbuldan baslayıp tum turkıyeyı saracak bır adım ıcın ben de kucuk bır adımla katkıda bulundum.

Tamamdır bir cok kez yollamanın faydası olabilirmi

Bu konu hiç geçmez...

yagmurlu, ben ayda bir defa yolluyorum. :) Aynı anda 3-5 mesaj ise pek anlamlı olmaz sanırım.

Ben yeni üye olduğum için ancak bugün yollayabildim.Umarım hala faydası olacaktır bu maillerin.İstanbul'dan sonra böyle bi uygulamanın Antalya'da da başlatılabilmesini çok isterim.Teşekkür ederim.

Arzuum, burada konu edilen yazıyı herkes kendi yaşadığı şehire uyarlayabilir. Metindeki "İstanbul" u, kendi şehrinizin adıyla değiştirmeniz ve kendi belediyenize e-posta olarak atmanız yararlı olacaktır.
[size=4]Antalya Valiliği:
Santral1: 0 242 243 97 91 - 93 - 94
Santral2: 0 242 243 18 80 - 81 - 82 - 83
Faks: 0 242 241 08 79
E-posta: antalya@antalya.gov.tr
Web: www.antalya.gov.tr

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı: Dr. Bekir Kumbul
bekirkumbul@antalya-bld.gov.tr
Özel Kalem Müdürü: Belgin Koca
Sekreter: (0-242) 241 22 81 - 243 10 84
Faks: (0-242) 241 01 46
Halkla İlişkiler Bilgi Merkezi:
Telefon: (0-242) 244 31 73 - 244 31 74
Faks: (0-242) 244 30 97
halklailiskiler@antalya-bld.gov.tr
Basın Merkezi:
Telefon: (0-242) 241 28 67 - 248 34 91
Faks: (0-242) 243 42 66
basin@antalya-bld.gov.tr
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Karaalioğlu Parkı Girişi – ANTALYA
Santral: (0-242) 247 11 00 (5 hat) – 241 28 43 (2 hat)
241 19 43 - 241 62 30 - 247 11 01 - 247 49 15
info@antalya-bld.gov.tr

ANTALYA BELEDİYESİ VE ENGELLİLERİMİZ

Toplumsal yaşamın engelli vatandaşlarımızın önüne çıkardığı engelleri azaltmayı, bir çok alanda da tamamen kaldırmayı amaçlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, bunun için yeni projeler üretmekte ve hayata geçirmektedir. Bir şehirde kamuya açık tüm alanların engelliler için de erişilebilir ve kullanılabilir olması gerekmektedir.
• Bu düşünceden hareketle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altındaki yol, kaldırım, park, bahçe ve tuvaletler engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği şekilde düzenlenmiştir.
• Mermerli Park’ın yeniden düzenlenmesinden sonra engelliler, eğimi yüzde 10’u geçmeyen rampalar sayesinde park içindeki her noktaya tekerlekli sandalye ile ulaşabilmektedir.
• Yavuz Özcan Parkı, Andızlı Mezarlık, Otogar ve Cumhuriyet Meydanı’nda engelliler için özel tuvaletler yapılmıştır. Antalya Büyükşehir Belediyesi gözetiminde olan Konyaaltı Beach Park’ta engelliler için tuvaletler hazırlanmış olup, diğer eksikliklerin tamamlanması için gerekli girişimler yapılmıştır.
• Lara Kent Parkı’nda engelliler için denize kadar ulaşan rampalar ve soyunma kabini, duş, tuvalet bir arada olan üniteler tasarlanmıştır. Yeniden düzenlenecek olan Karaalioğlu Parkı’nda da 2 adet engelli tuvaleti yapılacaktır.
• Trafik sinyalizasyonunda, gözleri görmeyenlere yönelik sesli ikaz sistemi başlatılmış olup, bu özelliğe sahip trafik ışıklarının yaygınlaştırılmasına devam edilmektedir.
• Engelli vatandaşlarımız, halk otobüslerinde geçerli olan engelli kimlik kartı çıkartarak, şehiriçi ulaşımından indirimli olarak yararlanmaktadırlar.
• Engelliler Haftası münasebetiyle 9-13 Mayıs 2003 tarihleri arasında ilk kez Uluslararası Engelliler Şenliği düzenlenmiştir. Bu şenliğe Kıbrıs, Rusya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerden bedensel engelliler basketbol ve görme engelliler golbol takımları katılmışlardır. Şenlik kapsamında, Karaalioğlu Parkı’nda dernek ve rehabilitasyon merkezleri stand açmış, engellilerin sesini topluma duyurmuşlardır.
• Antalya Büyükşehir Belediyesi İşitme Engelliler Spor Kulübü, futbol, atletizm, basketbol, voleybol, yüzme ve halk oyunları dallarında oluşturduğu erkek ve kız takımları ile Türkiye ve dünya çapında başarılar elde etmeyi sürdürmektedir. Engelli sporcuların malzeme ihtiyaçları belediye tarafından karşılanmaktadır.
• Sporcuların malzeme ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmeyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, bedensel engellilere tekerlekli sandalye, görme engellilere beyaz baston ve çeşitli derneklere araç gereç yardımı yapmaktadır.
• Kentte düzenlenen Altın Portakal Film Festivali gibi kültür ve sanat etkinliklerinden engelli vatandaşlarımızın da yararlanması sağlanmaktadır.

SEVGİ OTOBÜSÜ

sevgioto1.jpg

Engellilerin eve bağlı yaşam sürmemeleri, günlük hayatlarına kentin her noktasında devam edebilmeleri, istedikleri yere rahatça ulaşabilmeleri için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından iki adet Sevgi Otobüsü hizmete sokulmuştur. Bu otobüsler bedensel engellilerin ihtiyacına yönelik olup, tekerlekli sandalyeler aracın içine asansör sistemiyle yerleştirilmektedir. Engelli turist gruplarına da hizmet veren bu otobüsler, isteyen vatandaşlarımızı evlerinden alıp yine evlerine kadar bırakmaktadır. Sevgi Otobüsü’nden yararlanmak isteyenler 241 93 05 ve 241 62 32 nolu telefonları arayabilirler.
[/size]

Oturanboğa daha dün akşam teyzemle belediyeler hakkında dert yanıyorduk.Teyzemde kendi sorunuyla ilgili belediyeye mail atabilsek keşke demişti.Meğer dileğimiz ağzımızdaymış.Gerçekten senin yazdığın telefonlar ve mailler çok makbule geçti.Teyzemde bende çok teşekkür ederiz :mrgreen:

Umarım bu uygulamalar tüm şehirlerimizde bir an önce başlar ve arkasından diğer sorunlar bir bir yoluna girer bizlerde herşeyin iyisini hakediyoruz

Mailleri gönderdim. Fakat belediyeden bazı yetkililerle bir-iki toplantıda bulunma talihsizliğine uğramış biri olarak çok ümitsizim. Bu kadro eğer bir önceki kadro gibiyse ki aynı kökenden gelmekteler. Bırakın sorunlara çare bulmayı, sorunları anlamaktan bile acizler. Bunların tek dertleri bir iki göstermelik iş yapalım. Dostlar alışverişte görsün.

onurlu yaşam adına susmadık susmayacağız...
sağlıcakla..

Delivery to the following recipients failed şeklinde aaydin@ibb.gov.tr ve
raslan@ibb.gov.tr 'den iki mesaj döndü sanırım. Diğerlerinde sorun yok.Ayrıca İETT'ye verdiği cevaptan ötürü teşekkürler. Umarım verdikleri cevabın arkasında dururlar.

Üst Alt