Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Scolyoz Nedir?

levent_y34

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese mutlu huzurlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.Sizlere oldukça sıkıntılı olduğum ve çevreden aldığım tepkilerle korkmaya başladığım bir olayı anlatmak istiyorum bu konuda gerçekten bilgi sahibi ve aynı durumda olabilen arkadaşlardan bilgi ve yol gösterici öneriler bekliyorum.

Bir hafta kadar önce yoğun bir üşütme ve öksürük sebebiyle doktora gittim.Doktor üşütmüşsün dedi sigara içiyormusun diye sordu evet diyince akciğerleri dinledi ve akciğer filmi istedi.Neyse uzatmayayım filmi çıktı ciğerler temizdi ama omirilikte eğrilik gördüğünü söyledi ve acilen ortopedi uzmanına görünmemi söyledi bu arada kambur kalabileceğimi vücüdün bir tarafa doğru eğilebileceğini falan söyledi ama ben sanki o anda beynimden vurulmuştum.hiç bir şey düşünemiyordum.Neyse hastane hastane dolaştım devlet hastanesinin biri tomoğrafi için 3 ay sonraya gün verdi.Şimdi merak ettiğim kafamı karıştıran bazı sorulara yanıt bulamıyorum ve beynimi kemiriyor.Acaba bu hastalık için 3 ay geç bir süre değilmi.Tedavi şekilleri nasıl Bazı doktorlar spor yap diyor bazısı haftada 3 kez yüzme öneriyor kimisi korse falan diyor.İnanın bu konuda hiçbir fikrim yok ve işin garibi hiçbir ağrı sızı veya başka bir sıkıntım yok .

Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.herkese çok teşekkürler .

Belkide bir ders niteliğinde engelli arkadaşlarımızın sayfasına üye olup katılmak 1 hafta öncesine kadar rüyamda görsem inanmazdım ama şimdi onları çok daha iyi anlıyorum
herkese acil şifalar

Merhaba Levent.
Senin skolyozun belliki sonradan olmuşmaya başlamış.Skolyoz yanlış oturma,hareket,duruş,vücudun tek tarafa yüklenilmesi(tek kolda çanta taşımak gibi yada bir eşya)gibi durumlarda ilerler.3ay senin yaptıklarına bağlı olarak ve vücudunun durumuna bağlı olarak değişir.
Yüzmek skolyoz için en iyi spordur.Ayrıca skolyoz için egzersizler ve korselerde verilebilir ama buna karar verilebilmesi içindoktorunun tomografini görmesi şart.

Bunlarada bir bak istersen;
http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=11283&highlight=

http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=3387&highlight=

Sağlıklı günler.

Öncelikle bu kadar hızlı cevap alacağımı beklemiyordum.Gülcan hanım ilginize teşekkür ederim.Sizin ve diğer arkadaşların yazılarını okudum ve gerçekten basit alınacak bir durum değil ve şu anda gerçekten kendimi kötü hissediyorum bu üç ayı nasıl geçer.Böylesine önemli bir hastalığın ki felç olma ihtimali bile olan bir hastalık için nasıl bu kadar önemsiz olunur.Bana tuhaf ve bir o kadar insanlara verilen değerleri gösterdi.Gülcan hanım peki 3 ay sonraki tomoğrafiye kadar ne yapmalıyım sizce (belki doktor değilsiniz ama en azından yaşadığınız tecrübelere daynarak)yani zaten psikolojim bozuldu ne tavsiye ederseniz .Zamanının aldıysam özür dilerim teşekkürler

Levent_y34 adlı arkadaşıma hitaben şunları söyleyebilirim :

Akciğer tomografisi çektirip omuriliğinde eğim olduğunu öğrenen tek kişi olmadığını bil ... Nitekim çoğu insan bu şekilde tesadüfen öğreniyor ...

İyi ki de öğrenmişsin ... Bir çok insan bu durumda ancak haberleri bile yok ... Sana en büyük önerim paniğe kapılmaman ve şu yazacaklarıma kulak vermen :

Skolyozda en önemli faktör EĞİM VE EĞİMİN İLERLEYİP İLERLEMEME DURUMUDUR ... Eğim neden ilerler ?

Eğim ilerler çünkü kişi gelişmeye devam ediyordur ve gittikçe kamburlaşır ya da sağa veya sola doğru omzu düşmeye başlar ...

Bu nedenle şu sorular bilinmeli :
1.Kaç yaşındasın ?
2.Nefes daralması var mı?
3.Uzun süre ayakta durmada sorun yaşıyor musun ?
4.Eğiminin derecesi kaç ?
5.Belli periyotlarla ölçüm yapıldığında eğrilik artıyor gibi gözüküyor mu?

İşte skolyoz-kifoz tanısında bu sorular muhakkak cevap bulmalı ... He bir kısmı biz hastalar tarafından , bir kısmı da hekim tarafından ...

Sana en büyük tavsiyem , doktorunun da dediği gibi bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurman ; hikayeni ayrıntılı anlatman , alacağı anamnez içerisindeki soruları çok doğru cevaplandırman ve en önemlisi tavsiyelerine uymandır...

Her zaman yapılan ortak bir hata : hekime gitmeden kendi kendini tedavi edebileceğini sanan insanlar olmasıdır ...

Sporla tedavi mümkün müdür ? Elbette mümkün ... Ancak her tedavi hastada aynı sonucu vermez ... Skolyoz eğimi 26 olan bir kişiye fizyoterapist eşliğinde kas tedavisi verirsin ama eğimi 50 olan bir hastaya bu tedaviyi uygulamak ona işkence yapmaktır ...

Nitekim eğimi fazla olan hastanın akciğer kapasitesi azalmış , nefes alma sorunları başlamıştır ... Ve vücut buna tepki göstererek , ağrılarla ben eğriliyorum diyecektir ...

Bu nedenle eğim dereceni ilk anda 3 ya da 6 aylık periyotlarla kontrol ettir...Sonuçta sana bu kontroller sonucu doktorun en doğru tedaviyi önerecektir ...

Geçmiş olsun , acil şifalar dilerim ...

Vermiş olduğun bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.İki gündür inan araştıra araştıra bazı duyguları bastırmayı başarıyorum galiba Çünkü ilk duyduğumda çok kötüydüm şimdi daha iyiyyim en azından tedavi yöntemlerini ve ilerleme durumunu aynı kadere paylaşatığımız arkadaşlardan öğrenmek mutluluk verici.Teşeekürler

Tekrar merhaba
Zamanımızı aldığını sakın düşünme.Hiç birimiz doktor değiliz yaşayanlar olarak birbirimizden çok şey öğreniyoruz ve öğrenmeyede devam edicez.Sana bunu yada şunu yap diyemem,sadece hareketlerine dikkat et.Sezgin arkadaşımızın sorduğu sorular çok yerinde.
Skolyozun ilerlemesinde gelişim döneminin tamamlanıp tamamlanmadığıda çok önemlidir çünkü ergenlik çağından sonra vücut gelişimini tamamladığından eğim çok fazla olmayacaktır.Yanlış anımsamıyorsam yılda 0.5cm eğim olurmuş (nerde okuduğumu hatırlamıyorum:( ).

Bence sen çokta sorun etme çünkü her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilmesi iyleşmek için çok önemli faktördür.

Hoşçakalın.

Merhaba Levent,
Sezgin ve Gülcan arkadaşlarımız rahatsızlığın hakkındaki bilgileri vermişler, güzel anlatmışlar. Anladığım kadarıyla durumun yeni ve ben senim için tedavinin daha kolay olacağını düşünüyorum.

Bana göre üç ay tomografi beklemene gerek yok. Önceden tomografimi vardı , yoksa skolyoz yeni keşfedilen bir hastalıkmı? Hayır. Güzel çekilmiş bir röntgen filmiyle bence bir fizik tedavi uzmanına git. Mümkün olduğunca gideceğin dr,u önceden araştır. İyi bir Dr zaten filme bile gerek duymadan yapacağı fiziksel muayeneyle ve bazı hareket ölçümleriyle durumu tespit edebilir. Film yardımcı bir tanıdır ve eğimin derecesi yönünde bilgi sağlayabilir.

Büyük bir ihtimalle sana dr skolyoza yönelik egzersizler önerebilir ve zamanı kısıtlı olduğundan dolayı broşür olarak verebilir. Ama bir fizyoterapistten bu egzersizleri öğrenirsen daha iyi olur. Çünkü egzersiz konusunda onlar daha tecrübeli olurlar. En azından sabah akşam egzersizleri yaparsan çok rahatlarsın. Bunun dışında tavsiyem biraz rahatladım diye egzersizleri bırakmaman.
Daha ileri skolyoz durumlarında korse verilebilir ama bence yinede egzersizleri yapman gerekiyor. kaslarını kuvvetli tutarsan en azından mevcut durumunu korursun.

Gideceğin Dr ları iyi araştır, unutma. Sana şimdiden geçmiş olsun diyorum, allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Ara sırada durumunla ilgili gidişatı buraya yazarsan diğer arkadaşlara faydalı olur.
Sevgilerimle.. Muzaffer

Tekrar merhaba arkadaşım ;

Vakit çalmak vs. gibi cümleler kurma lütfen ... Nitekim kimseyi burada silah zoruyla sorulara maruz bırakmıyorsun ... :D

Derdimiz ortak bir doğruda buluşmak ve en doğru şekilde , birbirimizle paylaşımlarda bulunarak , sağlığımız için en iyisini yapmaktır...

Yukarıda Muzaffer Bey fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına gitmeni tavsiye etmiş ... Ancak ben çok özür dileyerek bu görüşe katılamayacağımı belirtmek isterim...

Neden dersen ; zaten gittiğin ortopedist dahi omurga eğitimi almamış olabilirken ; ftr uzmanları spinal cerrahi ve onu ilgilendiren hastalıklarla ilgili sadece ameliyat sonrası veya gerekli durumlarda ilgilenir...

*KİFOSKOLYOZDA SPİNAL CERRAHİ(OMURGA CERRAHİSİ) EĞİTİMİ ALMIŞ ; ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANLARI HASTAYI TEDAVİ ETMELİDİR ...

Tomografi konusuna gelince ; bu tomografileri belirli periyotlarla çektireceğini hangi doktora gidersen git , büyük ihtimalle söyleyecektir...Çünkü ameliyat kararı verilecekse ; akciğere,kalbe vs.meydana gelmiş basıya bakılır...Eğer bu bası artıyorsa,yani diğer bir deyişle omurgada eğim artıyorsa , sen ameliyat vakasısın demektir bu...

Egzersizlere gelince ; gideceğin spinal cerrah zaten bir fizyoterapist ile seni tanıştıracaktır... O fizyoterapist ELİNDEKİ PERİYODİK TOMOGRAFİLER DOĞRULTUSUNDA sana DOĞRU egzersizleri verecektir...

Lütfen kendi kafana göre ,vücudumu güçlendireceğim diye egzersizler yapma ... Bu çok riskli sonuçlar verebilir...

Sevgiler :!:

Levent arkadaşım ; ek olarak şunu söyleyeyim:

Florence Nightingale Hastanesi , Omurga Cerrahisi Merkezi Kurucu Başkanı Prof.Dr.Azmi Hamzaoğlu ; bu işte Türkiye'nin ve hatta dünyanın seçkin isimlerindendir ...

Fikrini almanı önerebilirim.

Sezgin arkadaşım, levent arkadaşımız sadece skolyozdan bahsettiği ve durumu yeni olduğu için bu yönde tavsiyelerim oldu. Tabii ki daha ileriki cerrahi durumlarda zaten fizik tedavilik bir şey kalmamışsa, ortopedi veya beyin cerrahi ameliyat safhasını beraberce değerlendirebilir.

Ben bir sağlık çalışanı olarak bu gibi durumlarda bir tek dr ile yetinmemeli, mutlaka ikinci bir dr a görünmeli, ondan sonra da sonuçların değerlendirilip gidilecek yol belirlenmelidir diye düşünüyorum.

Levent arkadaşımız rahatsızlığının seyrini yukarıdaki bilgiler doğrultusunda biraz daha net yazarsa, bizlerin de vereceği bilgiler, tavsiyeler daha net olur, kafa karıştırmaz.
Selam ve sevgilerimle.. Muzaffer

Beni ilk ftr muayene etti ve yanlış hekime danıştığım için eğriliğim hızla arttı ve ameliyat olmak zorunda kaldım ... Ameliyatımı yapan cerrah 6 ay önce gitseydim ameliyatsız kurtulma şansımın olduğunu söyledi...

İşte ben sırf bu yanlışlarla dolu sağlık personelleri yüzünden bu hale geldim ve başka kimsenin gelmesini istemiyorum ...

Hoşçakalın :wink:

Arkadaşlar göstermiş olduğunuz ilgi alaka gerçekten beni çok mutlu etti.Hastalık tanısına gelince ben kısaca özetleyim size.Benim şu anda skolyos ile ilgili en ufak belirtim yok yani ağrı sızı nefes olma sorunu v.s
Ama bu demek değilki bunu gözardı edeyim.Gereken tüm kontrolleri yapıp biran önce çözüme ulaştırmak istiyorum belki başlangıç aşamasında olup daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur(tabiki bu benim temennim) :) Muzaffer bey ayrıca egzersiz tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim ama uzman doktor görüşü almadan egzersiz v.s almak biraz sakınclar doğurabilir. Bu arda 3 aylık tomografi süresi ile ilgili bir gelişme oldu bir tanıdık vasıtasıyla pazartesi günü muhtemelen tomografiyi çektireceğim.Sizlere detaylı bilgileri o zaman daha rahat verebilirim.Hepiniz hayat dolu ve mutlu kalın tekrar görüşmek üzere

İşallah sonuçlar iyi çıkar. Güzel haberlerini bekliyoruz Levent.

Sevgilerimle.

Tomografi olayına çok sevindim , ben bu ayrıntıyı kaçırmışım ... Bir skolyoz hastasına 3 ay sonraya tomografi randevusu veriliyor , olacak şey değil :? Artık bu ülkenin sağlık sistemini anlamakta gerçekten zorlanıyorum .

Umarım ileride bu konuda elimden bir şeyler gelir ...

Her şey gönlünce olsun arkadaşım ; sevgi ve sağlıcakla kal :D

Gerçekten çok acı sağlık sektöründe bunların olması .3 aylık tomografiyide pazartesiye almak kolay olmadı tabii:)Ama ne mutlu pazartesiden sonra hastalığımın durumunu öğrenecek olmam umutla bekliyorum bakalım ne çıkacak hepiniz kendinize iyi bakın

Tüm arkadaşlara yeniden selam.İşlerimin yoğunluğundan bir süredir sizlerle yazamadım ama aklım hep burdaydı.Çünkü hastalığımı önemsiyorum;gelişmeleri ve diğer arkadaşlarımızın durumlarını takip ediyorum.Evet pazartesi günü çektireceğim tomografi cihazların arızalı(!) olması nededniyle ertelendi.Kendimi o kadar da güzel hazırlamıştım ama bir süre daha bu bekleyiş sürecek gibi görünüyor.Ne yapalım kaderimize yazılanı çekeriz elbette .Bu arada scolyoz ile ilgili görüş ve bilgilerinizi bekliyorum.Herkese mutlu sağlıklı ve huzurlu yarınlar

merhaba arkadaşlar
levent ben 7 aydır ameliyatı bekliyorum hala olamadım ve bu benim 5. ameliyat kararım .8 yıl önce tanıştım skolyozumla.hastalığımı öğrendikten sonra duruşuma oturmama kalkmama dikkat ettim .ilk öğrendiğpim zaman kambur duruyordum ama şimdi belli olmuyor.çünkü çok dikkat ettim ben.birde 3 ay çok iyi bir zaman bence şimdiki devlet hastanelerinde.eğer imkanın varsa özelde de çektirebilirsin bu filmi.korkacak bişey yok.emin olki bizden daha kötü durumda olanlar var.halimize şükretmeliyiz.allahıma çok şükür ki ayaktayım.birazcık eğriliğim var birazda ağrılarım geçmiş olsun

birbirimize sahip çıkalımm

Merhabalar
Öncelikle tüm arkadaşlara geçmiş olsun ve acil şifalar.Evet öyle böyle derken 3 ay gibi bir süreyi geçirdim ve tomografi çektirmeye sayılı günlerim kaldı.Bu arada sırt ağrıları başladı tabikii.Bu arada aldığım tavsiyeler yüzmenin bu hastalığa bir nebzede olsa faydalı olacağına yönünde olduğundan düzenli olarak yüzmeye başladım faydasını göreceğiz inşallah.Birde nefes alırken biraz zorlanıyorum sanki bu da bir etken olabilirmi acaba ?Merak ediyorum ama soruma cevap bulamıyorum mesela hızlı bir işim olsa veya iki üç basmaj merdiven çıksam hemen nefes nefese kalıyorum...Ne yapalım ben kendimi hala alıştıramadım inşallah kötü bir sorun çıkmaz tomografidede Neyse herkese tekrar acil şifalar bu hastalığı hep berabaer yenelim arkadaşlar fikir ve yardımı olabilecek herkesi bekliyoruzz

meraba levent önce sakin ol derim ben sana benimde skolyozum var ve benimki bebekligimde farkedilmiş o günden buyana bununla yaşamaya çalışıyorum tedavilerle ve sosyal hayatta rahatsızlıgımın üstesinden gelmek hiçde kolay olmuyo bazen evet gülcanında dedigi gibi erişkin yaşda ortaya çıkan skolyozlar çok problem olmazlar iyi bi ortapediste git ve kontrollerinle egzersizlerini ihmal etme nefes darlıgından bahsediyosun bence bu skolyozla alakalı deyil içdigin sıgarayla ilgili bence onu bırak önce vede çok fazla endişelenme bu gidişle skolyozun yanında birde panik ataga sahip olucaksın rahat ol ve mutlu kal

allah acil şifalar versin çok arkadaşım var bu durumda olan ama o kadarda kötübir durum degil arkadaşlar allah yardımcınız olsun

levent bir tavsiyemde gerçektende çok panikliyorsun rahat ol.bende yıllarca panikledim korktum en sonunda ağrılarımın çoğunun psikolojik olduğunu öğrendim.şimdi psikolojik destek alıyorum ameliyat yüzünden ve gayet rahatım çok fazla ağrım sızım yok.bende nefes alamıyorum ve buda psikolojik bir olay.86 derecelik eğimime göre ciğerlerim gayet iyi.

merhaba arkadaşlar
Öncelikle burda bazı duyguları ve yaşamış olduğu tecrübeleri yazan ve bizimle paylaşan herkese sonsuz teşekkürler.Çünkü konu insan sağlığı olunca paylaşılacak çok şeylerin olması mutluluk verici.Burdaki arkadaşlarımızın tavsiyeleri gerçekten bana hem moral veriyor hemde yol gösteriyor.Şu anda panik veya başka bir düşünce yok kafamda sadece meraktan belkide ehh birazda korku var galibaa.İçtiğimiz sigaranın binlerce zararı varken ben neleri düşünüyorumm:))Biraz abarttım galibaa herşeyide skolyozun üstüne attım kurtuldum herhalde :)İnanın artık düşünmeme kararı aldım ve sadece doktor tavsiyelerini dinleyeceğim ve hayatıma olduğu gibi devam edeceğim.bu en hayırlısı olur diyorum herkese acil şifalar

3 Aylık tetkik süreleri... Bana da ms ön tanısı ile mr isteğine 3 ay gün verilmitşi. Torpil bulmasaydım 3 ay ms olup olmadığımı bilmeden şüphe içinde bekleyecektim ve herhangi bir atak durumunda da teşhis konmamış olduğu için tedavi yapılamayacaktı. Neyse ki mr çekildi ve ms olduğumu da öğrendim...

Skolyoz konusunda en de bir soru sormak istiyorum. Benim marfan sendromu, ms gibi bir çok sistemik rahatsızlığım var.

Çekilen torakal mri'da açıklığı sola bakan hafif skolyoz da not düşülmüştü.

Diğer rahatsızlıklarım nedeniyle skolyozu hep göz ardı ettim ve hafif ibaresine güvendim. Acaba hafif skolyoz da olsa takip edilmesi gerekir mi, diğer rahatsızlıklarım gibi skolyozun da üstüne düşmeli miyim?

bence amelıyat olma sansını kacırma sonra kafana vurursun

Üst Alt