Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlıktan dolayı alınan Vergi İndirimi geçmişe dönük olarak tahsil edilebiliyor mu? [Hukuk]

gulay111

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sakatlıktan dolayı alınan Vergi İndirimi geçmişe dönük olarak tahsil edilebiliyor mu? [Hukuk]

Geçmişe dönük sakatlık vergi indirim bedeli alınabiliyor mu?

İade

Fabrikada çalışırken Maliye Bakanlığı kararıyla 1999 mayıs ayında alınmış raporumun iş değişikliğim (SSK'dan Emekli Sandığına)kurumlar arası geçişim ve fabrikanın kapanması nedeniyle evrağımın eski çalıştığım yerde kalması ve işe başadığım kurumunda rapor istemesi üzerine deftardarlığa başvurduğumda zaten alınmış bir raporun olduğunu ve bana raporun yeni çalışma yerime gönderileceğini söylediler. ben konunun halledildiğini düşünmüştümki olayın üstünden iki yıl geçtikten sonra personeldeki ark yeniden rapor almam gerektiğini söylemesi üzerine Deftardarlığa yeniden gittiğimde ihmallerinin olduğunu ve kapanmış olmassına rağmen benim raporumun fabrikada kaldığını söylemeleriyle kendi çabamla raporumu yeni kurumuma verdim Benim burda merak ettiğim konu raporumu mal müdürlüğünden alırken ark aynı şekilde bir başka ark raporununda unutulduğu fakat geriye dönük devletten aradaki farkı aldığını söylemelerine rağmen kurumumda bana söyledikleri geriye dönük sakat indirimi farkının ödenmediği idi.
burda verilen örneklemede "Fazla tahsil edilen vergi düzeltme yoluyla iade edilir. "ise niye fark bize iade edilmiyor.

ÖZET : Sakatlık indiriminden başvuru tarihinden itibaren değil, işe başlama tarihinden itibaren faydalandırılır. Fazla tahsil edilen vergi düzeltme yoluyla iade edilir.

Geçmişe dönük alabilirsin. Burası kesin. Yukarıda bağlantısını verdiğim alıntıda göreceğin gibi, bu konuda mahkeme kararı var.
Ama buna rağmen kurumlar dava olmaksızın bu ödemeyi yapmıyor. Maksat insanları yıldırmak... Dava açarsanız, örnek dava sonucunu da avukatınıza gösterirseniz, geçmişe dönük ödemeleri alamamanız için bir neden göremiyorum

Re: Sakatlıktan dolayı alınan Vergi İndirimi geçmişe dönük olarak tahsil edilebiliyor mu? [Hukuk]

gulay111' Alıntı:
Geçmişe dönük sakatlık vergi indirim bedeli alınabiliyor mu?
Kurum hatalı olduğu için, size geriye dönük ödeme yapıp,ödediği miktarı vergi dairesine bildirip kurum vergisiniden düşürebilir.

Üst Alt