Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlık raporumuzla tüm haklardan yararlanabilir miyiz?

xxxman kardeş yüz kere dedim siz kanunları bilmiyor musunuz buralar doldurulacak dedim. Biz şimdiye kadar çoğu kişininkini doldurmadık kanun dışına çıksak uyarılırdık elbet denildi bana.

Stay, bi saniye! Sakın ha rapor oranını düşürmeye çalışmasın. Lüzum yok oyle şeye. Bir kere % 90 ve üstü özür oranında OTV indiirminden yararlanma hakkı var. BUnun için gerekli.
Yuzde yuz özürlü bulundu diye ve agır özürlü bulundu diye "çalışamaz" diye bişi yok. Sakın ha. Sadece doktorlar çalıştırılamayacagı alanları belirtecek. hastalıgını arttıracak ve zorlanacagı işleri tavsiye etmeyecek, hastalıgıyla ilgili yapamayacagı zorlanacagı işler için çalıştırılamayacagı alanları dolduracak.
Yani agır özürklü diye işe alınmaz, OSMM de sorun olur diye düşünmesin. Aman ha!
Benim dediğim olay kendi lehine olacak. çalıştırılamayacagı alanlar belirlenecek. Çünkü o işlerde çalıştırılırsa saglıgı bozulur, o işte zorlanır vs.
Bu açıdan kendi lehine o alanın doldurulması.
Sakın, agır özürlü bulundu, yüzde yuz oran çıktı diye beni çalıştırmazlar diye düşünmesin. Yok oyle bişi.
Yarın okula gideceğim diye çıkıp çıkıp duruyorum sonra dayanamayıp geliorum:) yarın malum okullar açılıyor ve tatil bitti. Aceleden yazarken de yazım hatalarım oluor affola..
İyi geceler diliyorum...

iyi geceler abla :) arkadaşlar madde dört talep edip doldurmuyorsa doktor gidin şikayet edin dolması gerek...

Doktoru şikayet etsem ne olacak ki?
Bizzat başhekim yardımcısına dedim ben bu lafları.

o zaman başhekim yada sağlık müdürlüğüne dicen sen isteyecende doldurmayacak o zaman o doktordan yazılı bir belge al ben çalışamayacağım alanı isteklerimi belirttim doktor uygun görüp yapmıyorum diye onaylasın:eek: nedemek doldurmuyor dolduracak kardeşim...HA BU ARADA ÇALIŞAMAYACAĞIN ALANIN DOLMASI İÇİN İSTİHDAM KISMIDA EVET OLMALI OLMALI...

Benim diğer korkum ise hadi yeniden heyet derlerse zaten 2 ay önce çıktım. Aynı hastaneden 6 ay geçmeden yeni rapor alamıyoruz.

Fatih ben yarin bu is icin ugrasacagim.Sonucunuda sana burda yazarim.Bak iyiki raporu buraya tarattirdim ya bir kıllık oldugunu anlamistim zaten.Bize ne bilelim arkadas heyete sanki 10 keremi cıkıyoruz.Bazi seyleri buradan ogrendikde yaw doktorlarin sunu dusunmesi gerekmiyormu.Kimlik icin almis ama yuzde 100 luk bir rapora insan yazar kardesim efor gerektirecek islerde calisamaz.Agir tempoda calisamaz vs vs insan yazar bune vurdum duymazlik.

Tamam Stay kardeş bekliyorum neticeyi. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Amin kardesim olmadi hastaneyi basariz hahha:) saka saka

Fatih, İlgili Yönetmelik 9. maddesinin 8. fıkrası şöyle der:

"(8) Özürlü sağlık kurulu raporlarının kişinin başvuru tarihinden itibaren en geç yirmi iş gününde tamamlanarak ilgiliye verilmesi esastır. "

Bunu dayanak alarak o altı ayda rapor düzenleyen hastaneyi Sağlık bakanlığı'na şikayet et:) vatandaş şikayet ede ede belki kurumları yola getirebilir diye düşünüorum. Yoksa bunların Yönetmelik'i tındıgı yok. Nasılsa vatandaş bilmior diyor oturuolar koltuklaına.
O yüzden haklarınızı bilin ve takipçisi olun daima.
Şu Yönetmelik'e arada göz atın:http://www.engelliler.biz/forum/sag...rlari-hakkinda-yonetmelik-14-ocak-2012-a.html
Hastene vatandaşın bilmediğini düşünse, onların yerine bi zahmet o bir kaç yeri doldursa elleri kopmaz herhalde!
"vatandaş git gel yapsın işleri ne!" diyorlarsa
e vatandaş bir de şikayet için "git gel" yapoarsa nolacak bu işin sonu?
Görelim:)

Yok abla dediğimi yanlış anladın rapor 2 günde düzenleyip verdiler o konuda sıkıntı yok. Ama aynı hastaneden tekrar rapor çıkartmak istiyorsan 6 ay beklemen gerekiyor. böyle bir sistem var maalesef ki.

Evet arkadaslar bugun gittik gorustuk.Neymis biz sadece özürlü kimlik kartı icin basvuru yaptigimiz icin orasi doldurulmamıs.Eger is için soyleseymisiz orasi doldurulurmus bu oradaki yetkilinin soyledigi isterseniz bashekim yardimcisina gidin dedi.Neyse oraya gittik bashekim yardimcisina aynen burdaki olanlari yonetmeligi soyledik.Bashekim bize soyle dedi:O rapor ayri bir rapormus biz valilikten yazi alip o agir iste calisamaz vb raporunu alabilirmisiz.Hem kendisi dediki hic bir sıkıntı yok bununla otvdende indirim alirsiniz,2022 maasida alirsiniz, Vergi indirimindende yararlanirsiniz Ömss sinavinada basvursunda yapabilirsiniz hic bir sıkıntı yok.Eger olursa sıkıntı zaten onlar sizi bize tekrardan sevk edecektir dedi aynen boyle dedi.Bizde elimizde rapor var bi sıkıntı olursak sizi sorumlu tutariz dedik ve cıktık.

Kimdi bu başhekim yardımcısı?

Zaten demiştim ben size ben 10 kez gittim şu alanı doldurun diye yok doldutturamadım maalesef

Stay ve Fatih, elinizdeki sağlık kurulu raporlarıyla ÖMSS sınavına girebilirsiniz. Bu konuda başhekim doğru soylemiş. Burada sorun yok. Elbette sınava girebilirsiniz.
Fakat tercih döneminde tercih ederken sınav sonuçlarına, kadro açmış kurumların şartları ve koşullarına gore karar vereceksiniz. Eğer her şartınızuysa bile kurumların şartlarını taşımıyorsanız yerleştirmeniz onaylanmayabilir sonradan.
Ya da siz şartlarına uyar kabul edilirsiniz ama bunda "efor sarfetmesi gereken işlerde çalışamayan" biri için durumuna uygun bir kadro tahsis edilmediğinde zorlanabilirsiniz.
Çalıştırılacagı alanların doldurulması kısmı sizin hastalıgınızla, hastalıgınıza uygun tercihleri yapmanızla ilişkilidir. Ayrıca Kurumların da koşulları şartları olacaktır. Tercih ettiğiniz kurumlar sizden o alanın doldurulmasını şart koşar. Çünkü ona gore kadro tahsis edilecek size. Bu açıdan o alanın doldurulması her açıdan iyidir sizler için. Anlatabildim mi bilemiorum...
Çünkü sınavla ilgili yonetmeliği tekrar tekrar belki on defa okudum. Başvuru klavuzu vs gibi durumlarda da ilgili Sınav yönetmeliği esaslarına uygun düzenleme olur zaten temel açıdan. Yoksa Detaylar bile yonetmelik esaslarına aykırı olamaz.
Bu durumda:
1. Sınava giriş için ilgili özürlü sağlık kurulu raporunuzda en az % 40 olması kafi.
2. Özür grubunuzun işaretli olması gerekiyor. bu da zaten işaretlenior genellikle raporlarda. Ama siz bunu da takip edin kafi. Çünkü sınavda sorular özür grubuna gore hazırlanacaktır.
3. çalıştırılamayacagı alanların doldurulması ise hem sizin özrünüze uygun kadrolara yerleştirilmeniz için gerekli hem de onceden ilgili mercilere ilettikleri ve tercih klavuzunda yayınlanacak olan kadrolara uygun aranılan nitelikler, şartlar koşullar öne süren kurumların atamalarınızı engesliz yapabilmeleri için gerekli.
Buraya şöyle bir açıklama getireyim. Yerleştirmeden sonra kurum'a gerekli evraklarla gittiğinizde kurumlar çalıştırılamayacagınız alanlara bakacak ve ona gore koşullarınızın uygun olup olmadıgını kontrol edecek ve uygun rapor isteyecek gerekirse sizden.
Ayrıca raporunuzda çalıştırılamayacagınız alanların doldurulmuş olması sizin haklarınızı takip açısından da gereklidir.

peki Melek abla ben raporu geçen hafta aldım iş için dedim ama istihdam kısmı değerlendirilmedi yazıyor ama dr evet diye işaretlemişti heyete girdiğimde ama sisteme değerlendirilmedi yazmışlar, çalıştırılamayacagı işler kısmında "ağır işler" yazıyor rapor yüzde 70 hastalık kronik kısmı işaretli yani bu şekilde ömssye girmemde sakına yok anladığım kadarıyla:confused:

Melek abla Ne yapacağım bende senin dediğinin aynısını dedim sırf ömss için değil ki özel şirketlerde o alanın dolu olmasını istiyor. Ama adamlara laf geçiremiyoruz.

Fatih kardesim genelde bakiyorum formda kolay kolay o alani doldurmamislar herkes bu konu ile sorular soruyor.Mesela benim arkadasima organizede is bulmus iskur .Gitti gorustu fabrika ortamini bilirsin agir makinalar kesici delici aletler hicde kalp hastasina uygun bir yer degil.Tabiki is gorusmesi uygun olmadi.Neyse iskura gittik bizim yuzde 100 luk raporumuzu gormuyorlarmi dedik.Onlarda bize, genelde onlara bakmiyorlar zaten ozurluleri bole ayak islerinde temizlik islerinde kullaniyorlar dedi.Bizde dedikki biz bole bir isi, normal sartlardada bulabilirdik dedik.Masa basi isini genelde universite mezunlarindan aliyorlar dedi.Anladinmi tanidigin olacakta gircen bir yere Yani kolay is yok,bu arkadasin durumu dahada kotu Benim tavsiyem sudur.ÖMSS de memur olmaniz, ins olursunuzda.

kardeş ben üniversite mezunuyum yüksek lisansım da var ben bile masa başı iş bulamıyorum. en insaflı müessese araç kullan diyor:)

Üst Alt