Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlık haline dair önyargılar ve bunların yarattığı komiklikler... [Tartışma]

içinde bulundugumuz durumun adı ne olursa olsun sakat?engelli?özürlüü?? bunlar çok da önemli degil bana göre önemli olanda neye sahibiz yada neye sahip degiliz..bunun bilincine varırsak evet işte ben buyum deriz.kendi tanımımızı bulursak başkalarının bize bir takım sıfatlar ve tanımlar bulması ya zorlaşı yada buldukları şeyler umrumuzda olmaz..
birgün kuzenimin erkek arkadaşı bana dediki bence rol yapıyorsun bu yaşama dayanıp gülmek çok güç inanmıyorum senin gülüşlerine dedi...neden dedim?yerime kendimi koyuyorum bu kadar keyifli olmam mümkün olmazdı dedi..sonra o gece düşündüm.gerçeklik payı varmı dediklerinin diyee?ona inandırıcı gelmeyen şeyler varmış?falan filan..yaşamayı çok sevdigimi ve yaşamdan daha çok kendimi sevdigimi farkettim...bu iyi bişeymi??kimine göre ukalalık kimine göreyse özgüvendir belki tanımı..
bazen alış veriş ederken begendigim bişeyin etiket fiyatının altında indirim soruyorum.üzgünüz dendiginde özürlü indirimii yapıyomusunuz diyorum,karşımdaki öncee affallıyooo,sonra niyeyse estagfurullah diye sonrada efendim biz sizi öyle görmüyoruz dediginde bi ara sizle göz doktoruna gidelim yoksa şartlarımız eşitlenecek diyorum :) vitrinde 2 çift ayakkabı görmüştüm geçen yıl..içeri girdim inanılmaz kalabalık..ayakkabılardan birine param yetiyor digerinide kızkadeşime alıcam koydum kafaya :) ayırmalarını rica ettim yarın alırım dedim mümkün degil dediler( fazla lüks bi magazaydı:)zaten 1 çift kaldı ve prensibimiz degil dediler ..ii müdürle görüşücem dedim ve müdür geldi..o da çok kibar bi dille üzgünüm dedi..bakın şimdi ben bu ayakkabıyı almadan burdan çıkarsam çok üzülücem,evime üzgün gidip üzgün uyucam ve sizde evinize gittiginizde engellii bir kızı ümenin verdigi acıyı farkettiginizde çok geç olucak ama beni bulamayacaksınız dedim :) müdür döndü zafer sizin ayırtın ayakkabınızı isterseniz adresinize yollıyayım yorulmayın hani engellisiniz ya dedi:)))yokyok ben azimli bir engelliyim gelirim deyip güldüm..bazen giyemeyecegim ayakkabılar çıkartırlar satıcalar bir sonraki hayatta söz bu ayakla giymem imkansızda derim ve karşımdaki insanın gerginligide ortadan kalkmış olur..
arkadaşlar çevremizdeki insanların bize karşı önyargılarından biride ki bu benim şahsi fikrim;bizi agresif buluyolar..kapıları belkide çok sıkı kapatıp çok sert tepkiler vererek zaten kafalarında olan olguları kemikleştirip sert bir kaya şeklini almalarını saglamamız..kimse sözlerimi yanlış anlamasın elbette bize yapılan saygısızlıga,haksızlıga ve terbiyesizliklere tepki göstericez ama haklıyken haksız duruma düşürecek davranışlarda bulunmayalım..uslub çok önemlidir unutmayalım..
bişeyleri gırgıra almak çok kötü bişey degil arkadaşlar..evet hayata ciddi bakmalıyız ama çok da ciddiye almamalıyız herzaman:))

Geçen hafta babamın rahatsızlığından dolayı Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gittik. Babamın anjio olması gerekiyordu. Doktor toplantıdaymış. Bizi bekleme salonu gibi bir yere aldılar. Bekliyoruz...

Bir süre sonra hasta bakıcı kapıda belirdi. "Randevusu olan hastalar kimler?" Ablam önden giderken bende arkasından bilgi almak için gidiyordum. Adam beni görünce, "Tamam, bekle sen. 5 dk. sonra alacağım seni" dedi ve gitti. Ablamla başladık gülüşmeye :)

Yok, sabah sabah babamın yerine beni anjio edeceklerdi. :)

Şu konuyu tekrar bi hortlatayım, zaten en son ben yazmışım yaklaşık 5 yıl önce... Hem yeni üyelerin okumasına da vesile olur.

Bir gün arabamla bankaya gitmiştim. Arabadan indiğim anda bir kişi tarafından dikkatini çekerek gözlemlenmeye başlanmışım. Bankadan çıktım arabama doğru yürüyorum. O kişi yanıma geldi, arabam 20-30 metre uzaklıkta. "Pardon" dedi, "Sen bu arabayı nasıl kullanıyorsun?" "Arabayı ben kullanmıyorum ki." dedim. "Arabam son teknolojiyle donatılmış durumda, bak şimdi." dedim.

Kolumdaki saati ağzıma yaklaştırarak ve arabama bakarak "Kit, gel buraya." dedim. Adama baktım, adam bir kaç saniye arabaya baktı, arabanın yanımıza gelmesini bekler gibi... Hiç birşey demeden arabaya yürüdüm...

Not: Arabam 90 model Tofaş Şahin, sıradan bir araba...

Kendi durumu ile eğlenen veya buna izin verenlerin psikolojik sorunları olduğuna inanıyorum. Sayın bülent bey bence bu konu bu şekilde olmamalı idi.Verdiğiniz linkteki yazıları okudum ve şahsi fikrim abesle iştigal gördüm.Toplum olarakta öcü olarak görüldüğüne de katılmıyorum.Eskiden sakat ve yaşlı insanları daha müşfik sahiplenirdi yurdum insanı.Maneviyat azaldıkça bu tip değerlendirmeler yaşanmaya başladı.Sakat olmaya gerek yok batı toplumlarında olduğu gibi yaşlı aile bireyleri bakım evlerine yollanmaya başladı.Toplumda özürlerini lakap olarak kullananlarıda görmek mümkün."topal m......,kör s....."Ben yaşadığım şu zamana kadar bu lakapları kullananları hep yerdim.Sahip olunanla yaşamayı öğrenirken alay etmek yanlıştır.Bu benim kişisel düşüncem.
Bir kişinin kendin durumuyla eğlenmesi ayrı birdurumdur, başkalarının o kişiye engeliyle ilgili sıfat takması yada alay eder bir tutumda olması ayrı bir durumdur. Yaşadığım birtecrübeyi anlatayım bari:)
Birgün 3 arkadaş sohbet ederken, birinin söylediği tuhaf bir söz vardı. aynen şu: Ya ben serdar abiyi yolda görüyorum bazen, GİDİP DEĞNEĞİNE TEKME ATSAM NE OLUR? DİYE DÜŞÜNÜYORUM dedi. Böyle bir organizmanın ve sakat zihniyete sahip bir kişinin ne kendisine, ne bir başkasına adam gibi bir yararı olmayacaktır. Böyle düşünen milyonlarca insan olabilir dünyada ama sizin hayatınızda anlamları kalmaz. Ben alabildiğine sert bir şekilde kendisine BENİM İÇİN SEN ÖLÜSÜN ARTIK deyip kesip attım. Engelli insanları yere düşerken görme isteği olan hiç kimse insan değildir.

Üst Alt