Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlığım bahane edilerek işten çıkartıldım!? [Hukuk]

Athena

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
yazış tarzımı mazur görün, ancak şu an çıldırmak üzereyim

3 ay önce çalıştığım yerden "sakatlığım bahane edilerek" sözleşmem yapılmadı ve çıkarıldım (sakat kadrosuyla alınmama rağmen), ki bu dediğim yer ilim-bilimle uğraşıyor güya ama heryer gibi vıcık vıcık siyasi ve de bu durum ayyuka da çıkmış durumda... pabucumun bilimi ! neyse, burayı atlıyorum.

ben de bu kurumu kötü niyetten mahkemeye vermiştim ve simdi avukatımdan öğrendim ki, geçen hafta çıkan bir yargıtay kararıyla, bu tarz dava etme hakkını sadece "sendika başkanlarına" vermişler ! ve mevcut durumda, haklı olduğum halde sendika başkanı olmadığım için dava açamıyor olduğumdan avukat benim dosyayı beklemeye almak durumunda kalmış!!!!

bu nasıl iştir ki, önce sakat olduğum için çalışma hakkım ve de şimdi sendika başkanı olmadığım için dava açma hakkım elimden alınıyor !

bununla ilgili bir fikri / bilgisi olan var mı??? böylesi bir yargıtay kararını dava etmek mümkün müdür?? yoksa delirip cumhurbaşkanı dahil birkaç ziyaret mi yapmak gerekir???
bu yaşadığım resmen çifte ayrımcılıktır ve bu sefer cidden ÇOK kızmış durumdayım !

avrıpa insan haklari mahkemesine ğitmekten başka çare kalmadi sanirim

Bahsi geçen kararın numarası ve tam metnini buraya yazabilir misiniz?
Böylece hukukçu arkadaşlar yorum yapabilir...

Merhabalar..

öncelikle şunu sormak istiyorum. Siz çalıştığınız işyerinde işçi statüsünde mi görev yapıyordunuz? Eğer işçi olarak çalışıyorsanız işverence iş sözleşmeniz özürlü olduğunuz için fesh edildiyse aşağıda yer alan maddeye göre dava açma hakkınız mevcuttur.

eşit davranma ilkesi
madde 5. - iş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz.

Işveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz.

Işveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.

Aynı veya eşit değerde bir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük ücret kararlaştırılamaz.

Işçinin cinsiyeti nedeniyle özel koruyucu hükümlerin uygulanması, daha düşük bir ücretin uygulanmasını haklı kılmaz.

Iş ilişkisinde veya sona ermesinde yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davranıldığında işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminattan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir. 2821 sayılı sendikalar kanununun 31 inci maddesi hükümleri saklıdır.

20 nci madde hükümleri saklı kalmak üzere işverenin yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davrandığını işçi ispat etmekle yükümlüdür. Ancak, işçi bir ihlalin varlığı ihtimalini güçlü bir biçimde gösteren bir durumu ortaya koyduğunda, işveren böyle bir ihlalin mevcut olmadığını ispat etmekle yükümlü olur.

böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız için 4 aylık tutarında ücretinizi, çalışmanız 1 yılı doldurduysa (30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerleri için 6 ay yeterli) kıdem tazminatınızı , yıllık ücretli izin ücretlerinizi, varsa fazla çalışma ücretlerinizi talep edebilirsiniz.
Ayrıca eğer çalıştığınız işyeri 50 veya daha fazla işçi çalıştıran biryerse işe iadenizi de talep edebilirsiniz. Bu durumda dava lehinize sonuçlanırsa, işveren sizi yeniden işe başlatmak zorundadır... (madde 21 )

Bu ilim-bilimle uğraşıpta sana bu haksızlığı yapan iş yeri neresiymiş çok erk etim doğrusu?

nasıl bir işyeriymiş burası,o zaman kanunlar ne diye çıkarılıyor,iş sözleşmesi niye yapılıyorki :?

yarın avukatımla yüzyüze görüşüp ona göre buraya olan biteni dah net anlatabileceğim.... yalan yanlış birşey yazılsın istemiyorum.

örnek olabilme ihtimalim olduğu için bu işin peşini pek kolay bırakmayı da düşünmüyorum. hatta sanırım bir takım kınama ve toplumu haberdar etme girişimlerimiz olacak.. son bir derli toplu görüşeyim avukatla, size de haber verecegim :)

yalnız bir de ; olayın gercekleştiği dönemde yeni yasa henüz çıkmamıştı o yüzden de "ayrımcılık" tan dava açamıyorum. 2-3 hafta önce çıkabilseydi yeni yasa, akasya'nın da dediği gibi bir davayı rahatlıkla açabiliyorduk.. ama olmadı, neyse.

bu arada sevgili oturan boğa, yargıtay'ın kararını (maddesi vs. hatta mumkunse tam metnini) yarın alıp buraya yollayacağım.. merak etmeyin aklımda :!: :)

EVET O YARGITAY KARARINI BEN DE ÇOK MERAK ETTİM DOĞRUSU. AVUKATINIZLA GÖRÜŞÜP BİLGİ VERİRSENİZ BELKİ SİZE DAHA ÇOK YARDIMCI OLABİLİRİM. AMA HER NE OLURSA OLSUN ESKİ KANUN KAPSAMINDA OLSANIZ DA EĞER İŞVEREN TARAFINDAN HAKSIZ BİR FESİH YAPILDIYSA ( Kİ HUKUKA AYKIRI OLAN HER FESİH HAKSIZ FESİHTİR.) HAKLARINIZI ALABİLMEK İÇİN DAVA AÇABİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORUM...
SAYGILAR..

Arkadaşlar,
Artık herşeyden mi paranoya olmaya başladım bilmiyorum ama avukatım bütün bu paniği henüz yayınlanmamış bir karar için yapmış :!:
Kaç zamandır yazılı metin isteyip duruyorum, yok tabii öyle bir metin :!:
Birkaç hukukçu tanıdık, belki avukatlar aralarında konuşup uzlaşma sağlamaya karar vermişlerdir; o yüzden de böyle birşey söylemiştir dediler.
Anlık panik yapabilirim ama, vazgeçmeyeceğimi bilmeleri gerekirdi :)
Neyse.. Hala davada kararlıyım, bu avukat ya da başkası... bir şekilde devam edecek. Ama böyle bir deneme yapılmasından hiççç hoşlanmadım; sanırım kendisi de anlamıştır :!:

Yine de; bana söylenen karar yayınlanırsa, mutlaka buraya yazacağım...

Ülkemizde hukuk guguk olmuş, bunu adliyelere düşünce anlıyorsunuz maalesef.
Hocanın <<bana damdan düşeni bulun beni ancak o anlar >> dediği ne kadar da doğruymuş.
Adam gibi çalışan avukatlar beni mazur görsünler ama hukuk sistemimizi guguk sistemine döndürenlerin başında avukatlar geliyor.
Adliyeler adaletin icra olduğu yerlerden çıkarılmıış avukat ve hakimlerin ve sözde bilirkişi heyetinin meddah oyununa dönmüş.
Şu 4 yıldır yaşadıklarım beni çok karamsar yaptı.ve şeker hastası yaptı.

Biz asla ve asla avrupalı olamayız çünkü bizde kanunlar adamına göre değişiyor.Arkanda ne kadar dayı varsa emrine o kadar ayı giriyor.işimiz zor görünüyor.

Allah yardımcımız olsun

Üst Alt