Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Ensar arkadaşımıza bende katılıyorum.

Plakalardan engelli işaretinin kaldırılıp Park Kartı sistemine geçilmesi iyi olmaktan ziyade daha kötü bir uygulama. Ensar arkadaşımızın belirttiği problemler gün geçtikçe daha da artacaktır. En gelli park alanları göz göre göre işgal edilecek ve biz hiç bir şey yapamayacağız.

Bizlerin işlerimizi kolaylaştırmak için birşeyler yapmamız gerekirken bu uygulama tamamen zorlaştırmak adına olmuş..

alışveriş merkezlerindeki özürlülere tahsis edilmiş yerlere hak sahibi olmadığı halde "şark kurnazlığı" ile park eden öküzler bir yana, hak sahibi olup da "başka özürlülerin canı cehenneme" diye düşünüp 2 araçlık yer işgal eden özürlülerden daha çok şikayetçiyim. hatta bu tip özürlüler için plakaaya "beyin" resmi koyulmalı, "beyin özürlü" olduklarını tescil etmek için :)

%90 ve üzeri özürlülükte plakada özürlü işareti zorunlu mu?

iyi günler. %90 ve üzeri özürlülük ile ÖTV den muaf olarak alınan araçların plakalarında özürlü işareti bulundurmak zorunlu mu?(Saçma geliyor çünkü o özürlülük oranına sahip bir kişi araç kullanamaz illa sağlıklı bir kişinin kullanması gerekir.Ve dolayısıyla plakada özürlü işareti olmamalı)

Teşekkürler..

hayır kaldırıldı özürlü işareti

hashanozkan;

Hasan Bey %90 özürlüyüm ve B sınıfı ehliyetim var. Araba kullanıyorum. Lütfen bilmeden yargılamayın. Bu arada aracım ÖTV den muaf değil.

özürlü ableminin kaldırılması çok isabetli plakadaki engelli işareti bazıları için gurur kaynağı ve trafikte rahat hareket ederim düşüncesi devlet için ise indirimli olan bu araçlara bu damgayı kullanmak engelli olmayanların kullanmasını engellemek takibini yapmak fakat bu konu okadar çok tartışıldı ve sonunda en doğru olan karar verildi. Biz engellilerde plakadaki bu işaretin arkasına sığınarak ben engelliyim bana yol verin gibi düşünmek yerine trafik kuralları herkes için eşittir. Felsefesi ile hareket etmek, öte yandan bu plakanın çok insanı rencide ettiği araba alamadığı görülüyor şimdi ise daha büyük hacime sahip araçları bile sürmemizin önü açılıyor bu ablemin plakada bize daha fazla sorun çıkaracağına inanıyordum. Bunu tartışmaya gerek yok zaten kaldırıldı. Plakalarda alman, rus veya doktor polis, katil, eşcinsel, falan yazmasını hiçbirimiz istemeyiz ozaman bu kişiye özel bir durumdur plakayda bu ablemin olması çok saçma. Saygılarımla..

@camel,

Plakadaki amblemin kalkmasıyla yüksek hacimli araba kullanmanın bağlantısını kuramadım.
Öte yandan plakada amblem var diye de kimsenin araba almamazlık yaptıgını duymadım.
Bu plakaya en çok sevinenler, burdan bir arkadaş yazmıştı;
"Arabadan indiğimde kimse engelli oldugumu düşünmüyodu ve şaşırıyolardı" gibi bi söz söyleyenlerdir.
Yani anlayacağınız engelli oldugu pek belli olmayan yada ailesinden birinin yerine kullananlara yaradı.
Gerisi hikaye....

ozel tertıbatlı aracımı sadece kardesım kullanabılır dıye ruhsatta yazdırabılırmıyız.
tek ıstedıgım aracımı kardesımınde kullanabılmesı sadece kardesım...bunu
yapabılırsem nasıl yapıcaz hangı yolu ızlemelıyım

Damgayı seven arkadaşlar, neden araçlarının her yerine sakat olduklarını belli eden stikır yapıştırmıyorlar? İlle plakada olması gerekmez ki kendinizi belli etmek için. Arka bagaj kapağına, ö tampona, yan camlara... nereye istiyorsanız stikır yapıştırabilirsiniz. Bir allah kulu da çıkıp "bu ne" demez, merak etmeyin...

Hayret ettim

sayın KALEM her şeyi anladım da şimdi özürlü araç alırken ötv vergisinden kaçmak için sonra bedava otopark için vb gibi birçok alanda engelliyim diye ENGELLİ RAPORU alırken damgalı inek olmuyoruz da hatta yeri geldiğinde raporu yada rapordan elde edilen belge ve belgeleri karşımızdakileri muhataplara gözüne sokar gibi gösterirken engelli olmamızdan dolayı gurur duyuyoruz da plakamızda engelli amblemi olunca mı gocunuyoruz eziliyoruz ben anlamadım ben şahsen engelli olduğumu görenlerden utanacak olsam vallahi billahi rapor da almam canım ozaman da damgalı eşşek olmuyor muyuz

belerus prensi, sahiden de bu söylediklerin hiç aklımıza gelmemişti! Boşu boşuna bu başlığa 500 tane mesaj yazılmış desene. Sen bi mantık kurdun, bütün fikrimizi değiştirdik senin bu yazdıklarınla...

bülent bey'inde dediği gibi ablemi kullanmak isteyen arkadaşlar herhalukarda kullanabilir. ama bu ablemi istemeyenler için iyi bir gelişme demek istiyorum. herkesin engellilik derecsine saygım sonsuz. bu durum herkes için iyibir gelişme olmuş. sağlıklı huzurlu günler dilerim..

Beni bu plakada rahatsız eden iki şey vardı. Birincisi gaspçılara buyrun gelin işareti olarak görmemdi. İkincisi ise solladığım veya yol istediğim çoğu araba plakaya bakıp hazmedemeyip tekrardan beni geçmek istemesi ve bununda trafiği daha tehlikeli hale getirmesiydi kendi adıma.

belarus prensi;
sonuna kadar katılıyorum. sakat damgalı plaka kullanmıycaz ama park kartını alıp cama yapıştırcaz bu ikisi aynı şey olmuyor mu :) sakat olmaktan bu kadar rahatsızlık duyuyorsak öyleyse ötv, mtv muafiyetli araç da almayalım sakat değiliz ya malum :) valla ben kendi aracımın plakasına o işareti koydurmayı düşünüyorum kim ne derse desin :)

alcatel;
ilahi :) eksik söyledin. beyin işaretinin üzeri çizilmeli ki beyin olmadığı anlaşılsın :)

gtrcgokhan;

İsteğe bağlı değil, istesende işaretsiz gelicek.

Mami Junior;
madem öyle ben de park kartı alırım:) orda da engelli işareti olmuyor mu? aynı kapıya çıkıyor

Öylede göze batmıyor, hem istediğin zaman arabanın ön kısmına koyuyosun.

Napıyosanız yapın ya, isteyen istediğini yapsın karışmıyorum artık :D

neyse artık herkes ıstedığı gbı gezer .Amblemle gezmek isteyende gezmek istemeyende memnun olmustur.

:rolleyes:

İspark engelli aracı yerinde engelsiz bir araç

Selamunaleyküm abilerim ablalarım ve kardeşlerim size bir sorum var ilkönce konuyu anlatıyorum ben akrabamın nikahına gittim üsküdar evlendirme dairesine ve orada İsparkın otoparkı var isparkın otoparkında engelli araçlarına ait bir bölüm var gördüm ki otopaarkta engelliye ayrılan bölümde hep engelsiz plakalı araçlar var gittim adama sordum neden diye bana yasa çıktığını söyledi böyle bir yasa çıktı mı arkadaşlar eğer çıkmadıysa şikayet etmek istiyorum dalgacı bir sözlerle konuştu çünkü yasa ile ilgili bilginiz var mı ?

Plakalardaki engelli amblemi artık zorunlu değil. Bir de şöyle bir durum var. Ben aracımı 2007 yılında aldım ve bu dönemde engelli değildim. 16.05.2012 yılında rahatsızlandım ve şu an engelliyim ama aracımı değiştirmediğim için plakamda normal. Şimdi ben oraya çekebilirmiyim çekemezmiyim?

bende onu merak ettim eğer engelli ibaresi yoksa plakada gerçektende park edilebiliyor mu ? artık zorunlu değilse çekilir o zaman

aziz
plakalarda engelli amblemi olmuyor artık.sadece plakaya baktıysan görevlinin dediği doğru.normal plakalı engelli arabaları buraya park edebilmesi için park kartı alması gerekiyor ve bu kartı aracın ön camına iç tarafa koymak zorundadır.eğer plaka normal plaka ve ön camda engelli park kartı yoksa şikayet edebilirsiniz.
hasan
aracını oraya koyabilmen için aracının engelli aracı olarak tescil edilmesi gerekir ve park kartı alman gerekir.

kazazede;

anladım benim babamın arabası var ehliyetim yok hani arabayı üstüme yapsak o zaman engelli vergi indirimlerinden araç için yararlanabiliyormuyum ? o zaman park kartı alabilirmiyim ?

raporunda ötv muafiyetinden yararlanır diye ibare varmı
H sınıfı ehliyetinin olması gerekiyor öncelikle.
yani raporunda H sınıfı ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir yazması gerekiyor.yazıyorsa aracı kendi üzerine tescil ettirebilirsin.
yazmıyorsa tekrar rapora müracat etmen gerekiyor.
yani herşey raporunda yazacak
rapordaki oranın bir önemi yok ortopedik engelli olduğun için.

anladım raporumda h sınıfı için değerlendirilmedi diyor özel tertibatlı araç kullanılır diyor ortopedik olduğum için protez taktırmam gereklimi h sınıfı ehliyet alabilmem için ?

güzel o raporunla ötv ve mtv ödemeden sıfır araç alabilirsin veya 2. el araç alıp mtv den muaf olabilirsin. tabiiki engeline uygun özel tertibat taktırmak koşuluyla.
öncelikle herhangi bir özel veya resmi hastaneye müracat ederek H sınıfı ehliyet alabilir diye rapor alman gerekir ve sürücü kursuna giderek ehliyetini alman gerekiyor tüm bunlardan faydalanabilmen için.
protez taktırman gerekmiyor.

kazazede;

anladım babamın arabasını üstüme alamam o zaman :) teşekkür ederim bu konuda yardımcı olduğunuz için en çok proteze sevindim protez taktırmadan ehliyet ve araba alabilirim :)

Üst Alt