Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakat statüsünde işe başladım, ve şimdi de vergi indirimi alamadım! Emeklilik..?

mesut40

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
MERHABA, %40 Özürlü raoporum var. Başbakanlik özürlüler İdaresinden onaylandi. Ayni zaman T.C kimliğimede işli. Özürlü Kadrosundanda Kamu kuruluşuna işe girdim. Emekli olamak için vergi indirimi almak şart mi? alamazsam nasil emekli olabilirim? özürlü stasünde olamiyor muyum?
Bana Yardimci olabilirmisiniz.
Saygilerimla

O zaman arkadaşım Çalıştığın işyerien bir dilekçe vereceksin. Vergi indirimi için başvuru yapacaksin.

vergi indirimine gönderdim.düşürdüler o zaman özürlü statüsünde olamiyacakmiyim
,?????

Arkadaşım vergi indirimi kaç geldi?
Vergi indirimi kaç gelirse gelsin sen özürlü olarak işe başlamışsan senin kadron özürlüdür. Bu değişmez.

Emekli olabilmek için değil ancak erken emekli olabilmek için vergi indiriminden fadalanmanız gerekir.
Vergi indiriminden faydalanmak için defterdarlığa başvurmanız gerekir,sizi yeni rapor almanız için hastaneye sevkederler rapor oranınız düşerse özürlü statüsünde olmazsınız

İşçi statüsünde çalıştığın için şu an itibariyle vergi indirimi hakkı kazanman demek maaşında artış olması demektir.

Onun dışında emeklilik için 01.10.2008 den itibaren işe girenler ve erken emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gününü tamamladığında SGK nın sevk ettiği bir hastaneden en az %40 rapor aldığı takdirde emekli olabilir.

Senin açından şayet vergi indirimi hakkı almazsan, işe giriş tarihin itibariyle engelli olarak emekli olacak şekilde hesaplama yapacak ve emeklilik için gereken prim günü ve sigortalılık süresini tamamladığın tarihte emeklilik için başvuracaksın.SGK seni hastaneye sevkedecek En az %40 alırsan emekli olacaksın.

eshat,
kadronun özürlü olması erken emekli olacağın anlamına gelmez. erken emekli olabilmen için özürlü kardosunda işe başlaman sana hak doğurmaz. erken emeklilik kriterlerini taşımalısın. Onun için Oturanboğa'nında dediği gibi vergi indirimi ya da daha doğru bir deyimle işgücü kaybın %40 ve üstü olmalı. işgücü kaybı oranı ile sakatlık oranını birbirine iyi ayırt etmek gerekiyor.

657 ye tabiysen bu hak vardır. Ben onun için sordum.
Eğer 657 ye tabi değilse haklısın.

Fakat vergi indirimin kaç gelirse gelsin eğer özürlü kadrosunda işe başlamışsan bu değişmez. Yine özürlü kadrosunda devam edersin. Fakat erken emekli olamazsın. Eğer yazımı okursan ben bunu anlatmak istedim.

Ben yazını okudum(da), yazının akışından ya da yazılan cevaplardan benim dediğim gibi bir soruç çıkıyor. Emekli sandığı diye kastetdiğimiz Kurum devlet adına çalışanların çatısını oluşturuyordu. Ama Bağ-kur ya da Ssk özel sektörü temsil ettiği için biraz daha (ve fazlaca) tedbir almış kanun koyucular.

Üst Alt