Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağlık raporu çıkarmak ne zormuş! Kolayı yok mu? [Soru]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
502
bilgi@engellier.biz adresime gelen bir soru:

[size=4]geçen yaz rapor almak için numune hastanesindeydim. 2 ayrı gün gitmek zorundaymışım. aynı yerdeki aynı 2 sıraya 2 şer kere girdim ve öğlene doğru işlemler başlayabildim. ama orda bitmiyormuş. bir defa daha gelmem gerekiyormuş. ayrıca tam 9 kalem imza almam gerekiyormuş.
ben de orda pes ettiim! Çünkü bitirmeye mecalim kalmamıştı.
bunun daha kolay bir yolu var mı?
mesela başka bir şehirden alınabilir mi?
istanbul'da daha kolay alabileceğim 1 hastane var mı?
çünkü bildiğim kadarıyla -orada bana öyle söylediler- aynı raporu bir de ehliyet dışında araba içinde almalıymışız
yardım edersen sevinirim[/size]

1- Sanırım Numune Hastanesi bu konuda en berbat hizmeti veren hastane. Daha önce de benzer şikayetler duymuştum.
2- Hastanelerde öncelik hakkımız olduğuna dair bir genelge vardır:
www.engelliler.biz/haklarimiz/ehohv.htm
Bu genelgenin yazıcıdan çıktısını alıp, yanınızda götürmenizi öneririm.
3- Eğer sizi bir kurum sevk etmişse, bu durumda başka hastaneye gidemezsiniz. Ama kişisel müracaat söz konusuysa, dilediğiniz şehirdeki dilediğiniz -yetkili- hastaneye müracaat edebilirsiniz.
4- Alacağınız raporu hem ehliyet almak hem de .... için kullanacağınızı bir üst yazıyla vurgulayabilirsiniz müracaatınızda. Böylece tüm ibarelerin rapora eklenmesini sağlayabilirsiniz.
Daha sonra hastaneden, "Aslının Aynıdır" kaşeli/imzalı olarak çoğaltırsınız bu raporu...

[size=4]Çok kıymetli arkadaşım, bana verdiğiniz cevapta geçen üst yazıyla aynı raporu birkaç amaç için kullanabilme durumunu bazı hastane görevlileri doğrulamıyor; bir ihtimal bilmiyor.
Bu kişisel bir uygulamama mıdır, yoksa kesinleşmiş bir hak mıdır?
muhabbetle kalın[/size]

Benim raporumda herşey yazıyor.
Konunun dayanağı olarak, sağlık raporu formunun arka yüzündeki "7- Raporun kullanım amacı bölümüne, bireyin özür grubuna uygun hakLAR yazılır" ibaresi gösterilebilir bence:

Not: Yukarıda da dediğim gibi, bu, kişisel müracaatlarda geçerlidir. Her hangi bir kurumun iç/dış yazışmasıyla sevk olunarak alınacak raporlar buna dahil değildir. O durumlarda raporlar spesifik/özel amaç için alınıyor sayılabilir.

skrarka.jpg

EVET NEDEMESSİNİZ AYNI SIKINTI BENDEDE VAR

YA BENCE SAĞLIK KURULU RAPORLARINDA KALICI BİR HASAR DİYE KESİNLEŞMİŞ BİR İBARENİN YAZILMASIYLA NASIL OLUYORDA SONRADAN BİRDAHA HASTAHANELERE İŞİN DÜŞDÜMÜ SAĞLIK KURUL KARARI İLK VERDİĞİ RAPORUN ÜZERİNE CIKMIYOR ALTINA İNİYOR BURADA HEYET DOKTORU BİR HATAYA " MAĞRUZ KALIYORDA E BE KARDEŞİM HEYET BAŞKANIDAMI GÖRMÜYOR CÖZEMEDİM GİTTİ BENCE HEYET DOKTORLARININ BU HASTALAR ÜZERİNDE COK TİTİZ CALISILMASI KANATİNDEYİM AMA KİME DİNLETİCEKSİN ...SABIR ..SABIR.!

en iyisi saglık bakanlıgına bir yazı yazmak özel hastanelerinde artık bizlere
rapor vermesini saglamak

arkadaşlar belirtmek isterimki devlet hastahanelerindeki tr genelinde bu farketmiyor tabiki bir çok doktorumuz hatta yüzde 99 u inanın özel hastahanelerde de görev yapıyorlar ve bu yüzden de özel muayahaneleri ve bu özel hastahaneler yüzünden biz insanlarla ilgilenmiyorlar tabi özel klinik ve polikliniklerindekilerle gayet iyi ilgileniyorlar acaba para ilemi alakası var :D yoksa 12 dakikalık muayene sırasında doktorlar 1 dakıka bile zar zor bakıyorlar geçen günlerde gitmiştim fatih devlet hastahanesine dedimya 12 dakıkalık muayene sürem var benim 1 dakıka bıle sürmedi hemen hemen her polikliniğinde var bu olay pardon tr genelinde fazla söze ne hacet sanki sizler bilmiyormuşsunuz gibi.

ilk rapor eziyetimi bende anlatayım :))

numune hastanesi ile ilk tanışman gün almak için gitmenle olsun.
gün verildiği gün numune hastanesinde eziyetlerin ilkini ortopedi muayanesi için sıraya girdiğinde olsun ve staj doktor seni 15-20 dakika muayene etsin.O doktor raporunu yazarken senin o sırada giyinmen gerekiyorken tekrar muayene edeceğini düşündüğü için sana giyinme desin. Sonra sana bakmadan (boşu boşuna o şekil bekle) raporu yazıp film cekilmesi gerek desin ve seni filme yollasın.

Film cekimi öğleden sonraya sıra verilmediği için ertesi gün film cekilmesi için tekrar gelinsin... film cekildiği gün heyete giremediğinden (heyet saat 11:00 kadar olduğundan) dolayı başka bir günde tekrar hastaneye gelinsin...

heyete girerken uzman doktorun imzası ve kaşesi olmadığından ve raporda kas gücü kaybı gibi eksiklikler olduğundan tekrar doktor muayenesine girmen gereksin...(İkinci kez muayene eden doktor önceki doktorun öğrenmek için muayene ettiğini söyledi. ilk muayene eden doktor da imzasını atmamış ,yazdığı rapora kaşesini vurmamış ve kas gücü kaybı gibi eksiklikler bırakmış raporda. Bu nedenle ikinci kez muayene olmak zorunda kalmıştım)

sonra heyet saat 11 e kadar olduğu için sende muayene ile zaman kaybettiğinden dolayı başka bir gün tekrar hastaneye gelinsin.

En sonunda da raporunu almak için tekrardan bir daha hastaneye yolun düşsün. Bir rapor için iki hafta uğraştırmışlardı.

Böyle bir işkenceyi sırayla anlatmaya çalıştım :)

M_ESRA..DEMİŞKİ ?

M.ESRA ERUSTA' Alıntı:
Ya bu rapor konusundan artık bööö geldi arkadaşlar.Ne olacak bu rapor meselesinin sonu merakla bekliyorum.
EVET BÖÖ GELMİYCEK GİBİ DİYİL KALICI RAPORDA İBARESİ MEVCUT OLDUGUNU RAĞMEN TUTUYOR BENİ UNUVERSİTE HASTAHANESINE SEVK EDIYOR GUYA HAKEM HastAHANEYMIS YAW RAPORU VEREN ZATEN HAKEM HASTAHANE KANUNLARDA NIZAMLARDA BENDE BIRAKTIM ALMIYCAM MAĞAŞ RAPORUN BASVURMAMİŞ GİBİ NE YABAYIM :twisted:

İşbulma kurumundan almış olduğumuz kağıtla bize en yakın hastanaye gittik iki gün gitmemize rağmen en ufak bir yol bile alamadık bir günde kırk kişinin işlemlerini yapıyorlarmış biz gittiğimizde(erken bir saat olmasına rağman) en az yüz yüzelli kişi vardı ki bunlar kaç gündür gelip gidenler üstüne üstlük çoğuda rahatsız bizde almakdan vazgeçtik yazdan beri öyle bekliyoruz bakalım nolacak hayırlısı

Bu rapor kepazeliği Büyük şehirlere mahsus bir özellik. Hele Numune hastanesinden bahsetmek bile istemiyorum öyle berbat bir kurum daha olamaz. Gazi üniversitesinden rapor almak istedim tam Altı gün Ankara'da kalmak zorunda kaldım. Bu arada Diyaliz tedavisini de aksatmak zorunda kaldım. Altıncı günde alamazdım da Aksaray'dan komşum Dr.Hacı Veli ATALAY orada görev yapıyormuşta onun sayesinde aldım.

M.ESRA ERUSTA' Alıntı:
Ne dersiniz arkadaşlar bu rapor konusunda hep beraber cümbür cemaat Sayın Lokman AYVA'ya birşeyler yazıp yollasakmı?Bu çile bitmeli yani yasalar çıkarılıyor ama bizim eziyetler tam gaz devam ediyor.

Valla çok iyi olur. Kanunlar boşa çıkmasın. Çıkıyorsa bu pratiktede uygulansında gününü görelim. Sadece teoride kalmasın. Özürlü kimlik kartıda aynen bi işe yaramıyor. Zaten. Şimdi tutup birde kimliğe yazacaklar. Değil kimliğe adamın ALNINA da yazsan geçmiyor işte. Benim hiç bir işime yaramıyor bu özürlü kimlik kartı. Bir sürüde masraf yapmıştım zamanında.
Birlik olalım ve sesimizi duyuralım ilgililere..

Ben ne yapacağım şimdi..........

Merhabalar,
Benim de iki kulağımda ileri derecede biosensorial işitme kaybı var. Özürlü Kimlik kartı için başvuruda bulunmayı düşünüyorum.Aylardır hatta sene oldu araştırma yapıyorum ama ayağımda gitmiyor. Hastane ortamlarından ohoşlanmadığım ve duyamamanın verdiği sıkıntı nedeniyle.Bu konuda ne yapmamızı bu işi kesin ve garanti olarak sıra ile ne yapmam gerektiğini anlatırsanız sevinirim.Çok koşturmaya değil gereksiz ve boş yere koşturmaktan korkuyorum.Teşekkürler

Re: Ben ne yapacağım şimdi..........

bulnes' Alıntı:
Merhabalar,
Benim de iki kulağımda ileri derecede biosensorial işitme kaybı var. Özürlü Kimlik kartı için başvuruda bulunmayı düşünüyorum.Aylardır hatta sene oldu araştırma yapıyorum ama ayağımda gitmiyor. Hastane ortamlarından ohoşlanmadığım ve duyamamanın verdiği sıkıntı nedeniyle.Bu konuda ne yapmamızı bu işi kesin ve garanti olarak sıra ile ne yapmam gerektiğini anlatırsanız sevinirim.Çok koşturmaya değil gereksiz ve boş yere koşturmaktan korkuyorum.Teşekkürler
Artık Özürlü Kimlik Kartı verilmiyor boşuna uğraşma..

Ne olacak o zaman

Eeeeeeeeeeeeee ne olacak o zaman.yani ben bu durumda ne yapacağım lütfen yol gösteriniz

Yapacağın tek şey Tam Teşekküllü devlet Hastanesine müracaat edip Alacağın Sağlık Kurulu Raporu ile Nüfus idaresine giderek Kimliğine işletmek olacak. Artık Nüfus cüzdanındaki Özürlülük bilgilerine istinaden ayrıca özürlü kimlik kartına gerek yok.

Teşekkürler

İyi de nufüs müdürlüğü kolayca hastane raporunu kabul ediyormu.Yani belediye otobüs kartı almak,özürlü sigortalı olarak prim yatırmak için hastane raporunu nufüs müdürlüğüne götürüp özürlüdür yazıdırıyor ve her şey bitiyor yani yani ankara aradan çıkıyor bence süperrrrrrrrrrrrr yoksa yanlış mı anladım

Arkadaşım yazılanları lütfen dikkatli oku. Şimdi dediklerinin hepsi tek kalemde olacak şeyler değil. Hepsi kendi çapında farklı. Özürlülük dereceni gösteren bir rapor alırsan nüfusa ibraz edince dediğin gibi kolayca işler neden dersen zaten senin isteğine ibrazına bağlı işlem yapıyor nüfus. Bu tamam sanırım. Belediye ye de nüfus cüzdanını göster.
Sigorta derken vergi indirim demek istiyorsun onun içinde bulunduğun ilin defterdarlığına müracaat ediyorsun Defterdarlık seni hastaneye sevk ediyor ve raporu kendisi iletiyor defterdarlığa. Bakanlıktan gelen yazıyla Vergi indirim hakkın oluyor. Karıştırma lütfen ayrı ayrı kurumlar arasında hep birlikte iş olmaz..

Pardon

Tamam Pardon özür dilerim kızmana gerek yoktu daha soru sormam. sadece heyecanlandım da yoksa ben mi yanlış anladım diye.ömrüm yanlış anlamalarla geçti zaten tamam bu son yazım.hepiniz sağlıcakla kalın iyi günler.

slm arkadaşlar

slm arkadaşlar bende sakat cocuguma aldıgım rapordan bahsetmek istiyorum bir yıl oldu raporu alalı ama o korkunc baskının hala üzerimdeki etkisi hala duruyorne kadar zor bir rapor almıştım anlatamam benim cocugum ayakta duramıyor sürekli kucagımda taşımam gereken bir özürlü ama saglıklı insanlarla aynı sıraya girmek zorunda kaldım
okadar anlayışsız bir milletizki özürlü insanları eziyorlar yani diyecegimşuki rapıor alırken özürlülere bir hak tanınmalı ayrıca şunuda sormak istiyorum neden alınan bir rapor sürekli olmuyor bunuda ayrıca sormak isterim yetkililere.bu eziyeti her zaman cekmek zorundamıyız yeni devlet hastaneleri devreye girdi bu hasdtanelerin bir kısmını özürlülere ayıra bilirsiniz bence böyle olmalı özürlülerin horlanmadıgı ayrı hastanelerden rapor almaları lazım yoksa daha cok cekeriz biz özürlüler.

ben demekki bayağı şanslıymışım her iki raporuda 2+2=4 günde çıkarttım.hastaneden hastaneye değişiyor demekki.acaba artık neden özürlü kimlik kartı verilmiyor?elimde olan kimlik kartı geçerli değilmi artık?

vayy demekki en işe yarar girişimi ben gerçekleştirdim ve sadece 2 günde bu işi hallettim. Annemin bacak amputasyonu olduğu hastanede aman yatan hastayken hastaneden çıkmadan rapor işinide halledeyim diye girdiğim koşuşturmalı kaşeletme işlemlerinden alnımın akıyla çıklmayı başardım şimdi 21 şubatta alacağım raporuda nerede kullanacağımı henüz bilemiyorum tabi. Ama bu sitedeki dostların yazılarını okuduğum için erkenden çıkartmamızın eminim nakil araçlarında bile işimize yarayacağını düşünüyorum. Yoksa sabahın bir köründe haydarpaşa numune hastanesine gelip 2 saat içinde 6 tane bölüme nasıl uğrar gerekli işlemleri gerçekleştirirdik. :lol: Aslında ben bile kolay diyorum ama çok zorlandık anneciğim okadar ağrısıyla sandalye üstünde saatlerce eziyet çekti.

Üst Alt