Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağlık Kurulu Raporu için genelgeye rağmen ücret talep edilirse ne yapabiliriz?

ozzy

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
4
İlgili yönetmeliği göstermemize rağmen;ücret konusunda ısrar eden Hastane yönetimine karşı nasıl bir yol izlemeliyiz.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Derhal (genelgenin çıktısını da ekleyerek) şuraya başvur:

Bursa Valiliği
İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı
Telefon: 0(224) 273 50 00 / 112
Faks: 0(224) 271 84 15
e-posta: 16yaziisleri@bursa.gov.tr
web: www.bursa.gov.tr/

• Bursa Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı'na,

Sağlık Bakanlığı'nın, engellilerin, özel kanunlar uyarınca kendilerine tanınan haklardan yararlanabilmeleri maksadıyla almaları gereken özürlü sağlık kurulu raporları için muayene, tetkik ve rapor ücreti alınamayacağına dair -03.03.2004 tarih, 3539 sayı ve 2004/30 No'lu (EK 1)- Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Genelge"sine rağmen, ... tarihinde ... amacıyla ... hastanesine yapmış olduğum sağlık kurulu raporu başvurumda rapor için benden ... YTL ücret talep edilmiştir. Kendilerine konuyla ilgili genelgeyi gösterip, benden ücret talep edilmemesi gerektiğini söylememe rağmen, tutumlarından vaz geçmemişlerdir.
    Sağlık Bakanlığı'nın genelgesini uygulamayarak idari suç işleyen ve görevini yapmayarak beni mağdur eden hastane yetkilileri hakkında idari soruşturma açılmasını ve hakkım olan sağlık kurulu raporunun talep ettiğim şartlarda tarafıma verilmesini arz ederim.

EK 1: Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Genelge

Adın Soyadın
    TC Kimlik numaran
    İletişim Bilgilerin
Ve lütfen gelişmeleri de bizimle paylaş

Sayın Oturanboğa; Önümzdeki hafta tekrar bir rapor talebinde bulunacağım eğer bahsetmiş olduğum ısrarlar sürerse tavsiyelerinizi değerlendirip hakkımızı aramak için elimden geleni yapacağım...saygılar

İstedikleri zaman genelgeyi gösterip ücreti vermeyeceksiniz.Israrla istenmesi halinde baştabiple görüşün ve genelgeyi gösterin.

Bugün "Özel Donanımlı Araç Kullanabilir" Raporu almak için Devlet Hastanesine gittim.(Elimde H sınıfı sürücü belgem mevcut.)İşlemlere başlamak için yine benden ücret talep edildi.Elimdeki genelgeyi göstermeme rağmen ücret konusunda ısrar edildi.Bende Hasta haklarına müracaat ettim.Ordan Sosyoloji Uzmanına gönderildim.Aldığım hiçbir olumlu cevap olmadı.İsteğimin ÖZEL bir istek olduğu ve bu tür işlemlerden ücret alındığı söylendi.Gerçekten bu işlem özel bir istekmidir?Şimdi izlemem gereken yol nedir ne yapmalıyım.Yadımcı olursanız sevinirim.(Rapro Ücreti : 121.-YTL)

Hastaneler "özel" deyip vermiyorlar ücretsiz! Oysa genelge çok çok çok açık! "Özürlülerin, özel kanunlar uyarınca kendilerine tanınan haklardan yararlanabilmeleri maksadıyla almaları gereken özürlü sağlık kurulu raporları için muayene, tetkik ve rapor ücreti alınamaz"
Yukarıda söylediğim şekilde İnsan Hakları Kurulu'na başvurun. Genelgeyi de ekleyin...

Dediklerinizi aynen yaptım.Bakalım Ordan ne cevap gelecek.

Bugün-yarın ararlar... Gelişmelerden haberdar et lütfen

İl Sağlık Müd. gelen yanıt....

• İlgi tarihli Müdürlüğümüze göndermiş olduğunuz e-mail yazınızda, "Özel Donanımlı Araç Kullanabilir" raporu almak amacıyla Devlet hastanesi'ne müracaatınız sırasında rapor için sizden ücret talep edildiği ifade edilerek, Sağlık Bakanlığı'nın mevcut genelgeleri doğrultusunda talep ettiğiniz şartlarda özürlü sağlık kurulu raporunun tarafınıza verilmesi istenmektedir.
    İlgi tarihli e-mail yazınızda belirtilen konu hakkında Müdürlüğümüz tarafından gerekli inceleme ve araştırma başlatılmış olup, inceleme neticesinde tarafınıza bilgi verilecektir.
    Bilgilerinizi rica ederim.
    Dr.Özgür ÖZDEMİR Tedavi Hiz.Şb.Md.

T.C.
BURSA VALİLİĞİ
(İl İnsan Hakları Danışma ve Başvuru Masası)
Birim : İl İnsan Hakları Kurulu Sekreterliği. 03.06.2008
Konu : Şikayetiniz Hakkında
30.05.2008 tarihinde Bursa Devlet Hastanesine "Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Genelgesi yazımız ekinde gönderilerek genelge doğrultusunda hareket edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Bu şimdi haklı olduğum anlamına mı geliyor ?

Evet, bu, haklı olduğunu gösteriyor.
Şimdi bu yanıtın çıktısını alarak birkaç gün sonra aynı hastaneye rapor için başvur. Eğer yine para talep edilirse, yine İnsan Hakları Kurulu'na başvururuz. Bu sefer, "sizi de iplemiyorlar" deriz :)

Sayın Oturanboğa ! Bu da İl Sağlık Müd. gelen yanıt;

• İlgi : 26.05.2008 tarihli e-mail yazınız.
    İlgi tarihli e-mail yazınızda,” Özel Donanımlı Araç Kullanabilir” raporu almak amacıyla Bursa Devlet Hastanesi’ne müracaatınız sırasında rapor için sizden ücret talep edildiği ifade edilerek, Sağlık Bakanlığı’nın mevcut genelgeleri doğrultusunda talep ettiğiniz şartlarda özürlü sağlık kurulu raporunun tarafınıza verilmesi istenmişti.
    İlgi yazınıza istinaden, konuyla ilgili Müdürlüğümüzce Bursa Devlet Hastanesi’nden bilgi istenilmiş olup, adı geçen hastane baştabipliği tarafından gönderilen 10.06.2008 tarih ve 8225 sayılı cevabi yazıda, sizin dilekçenizde, “B” sınıfı ehliyetinizi “H” sınıfı ehliyetine çevirmek için rapor müracaatında bulunmanız nedeniyle, adınıza düzenlenen 08.05.2008 tarih ve 2813 nolu raporun Özürlü Yönetmeliği’ne göre değil, Sürücü Yönetmeliği’ne göre düzenlendiği ifade edilerek Sağlık Bakanlığı’nın 2004/118 sayılı Genelgesinin D-1 maddesine göre bu tür rapor isteklerine konu olan tüm dilekçeli işlemlerin ücretli değerlendirildiği ifade edilmektedir.Bahsi geçen Genelge yazımız ekindedir.
    Bilgilerinizi rica ederim.
    [list:70ed8f0871]T.C. SAGLIK BAKANLIGI
    Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü
    SAYI : B100THG010012/0314
    KONU: Saglik Kurulu Raporlarinin Ücretlendirilmesi
    08.09.2004*15284
    ..............................VALILIGINE
    GENELGE
    2004/118
    Bakanligimiza bagli saglik kurumlari bünyesinde; Yatakli Tedavi Kurumlari Isletme
    Yönetmeligi’nin “III. SAGLIK KURULLARI” basligi altinda yer verilen 22 nci maddesi uyarinca
    olusturulan saglik kurullarinca düzenlenen saglik kurulu raporlarina ait giderlerin ücretlendirilmesinde,
    kisi veya kurumlara fatura edilmesinde ve tahsilatinda saglik kurumlari ile kisi veya geri ödeme
    kuruluslari arasinda önemli sorunlar yasandigi tespit edilmistir.
    Bu sorunlarin önemli bir kisminin ilaç ve sarf malzemesi kullanimi veya tedavi ve istirahat
    amacini tasiyan saglik kurulu raporlari ile silah ruhsati, sürücü belgesi alinmasi, is müracaatlari vb.
    durumlar için talep edilen raporlarin ücretlendirilmesi ve tahsilatindaki farkli uygulamalardan
    kaynaklandigi anlasilmaktadir.
    Bu nedenle, her ne kadar saglik kurulu raporu düzenlenmesi, ücretlendirilmesi,
    faturalandirilmasi ve benzeri hususlar gerek ilgili mevzuat gerekse tedavi yardimina iliskin Bütçe
    Uygulama Talimati’nin ilgili maddelerinde düzenlenmis ise de asagida belirtilen hususlara bir kez de
    is bu genelge ile açiklik getirilmesinde fayda görülmüstür.
    A-SAGLIK KURULLARININ TESKILI:
    1-2004 Mali Yili Bütçe Uygulama Talimati uyarinca kullanimi saglik kurulu raporuna bagli
    ilaç veya sarf malzemelerinin kullanimi veya hasta katilim payi muafiyeti için gerekli olan saglik
    kurulu raporlari; var ise ilgili daldan üç uzman tabibin katilimi ile, ayni daldan üç uzman bulunmamasi
    halinde ise ilgili dal uzmani ile birlikte bu uzmanlik dalina en yakin dallardan iki uzman tabibin
    katilimi ile üç uzmandan olusan saglik kurullarinca düzenlenecektir.
    2-Yukarida belirtilen haller disindaki durumlar için gerekli olan saglik kurulu raporlarinin
    düzenlenebilmesi için olusturulacak saglik kurullarinda; 13.01.1983 ve 17927 sayili Resmi Gazetede
    yayimlanan Yatakli Tedavi Kurumlari Isletme Yönetmeligi’nin “III SAGLIK KURULLARI” baslikli
    22 nci maddesi uyarinca en az üç ayri dal uzmani bulunacak ve varsa bu kurula genel cerrahi, göz,
    KBB, nöroloji ve ruh sagligi hastaliklari uzmani dahil edilecektir.
    Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü Mithatpasa Cad. No:3 (B) Blok 2.Kat Sihhiye/ANKARA
    Tel: 0.312.431 48 28 Fax: 0.312.432 42 73
    B-SAGLIK KURULU RAPORLARINDA BULUNMASI ZORUNLU HUSUSLAR:
    1-Hastanin kimlik bilgileri, sosyal güvenlik kurumu veya tabi oldugu kurum hasta protokol
    numarasi, klinik bulgular, tetkik, tahlil sonuçlari, teshis ve karar kisimlari eksiksiz olarak doldurulacak
    kurula katilan uzmanlarin imza ve kaseleri ile bastabiblik mühür ve onayi mutlak surette bulunacaktir.
    2-Ilaç kullanimi ve muafiyet raporlarinda hastaligin adi, ilacin adi ve dozu, uygulama plani ve
    süresi belirtilecektir.
    3-Tibbi sarf malzemelerinin temini için düzenlenecek saglik kurulu raporlarinda hastaligin adi,
    gerekli görülen tedavi ve tedavide kullanilacak malzeme veya malzemelerin adi ve mik tari açikca
    yazilacaktir.
    C-SAGLIK KURULU RAPORLARININ ÜCRETLENDIRILMESI:
    1-2004 Mali Yili Bütçe Uygulama Talimati uyarinca, ilaç kullanimi, katilim payi muafiyeti ve
    tibbi sarf malzemesi temini için düzenlenecek saglik kurulu raporlarina ait giderler, bir rapor ve bir
    normal poliklinik muayene ücreti esas alinarak (7.000.000 TL+13.000.000 TL = 20.000.000 TL)
    ücretlendirilecektir.
    2-Bunun disinda kalan saglik kurulu raporlarinin ücretlendirilmesinde ise; saglik kur ulu raporu
    ücretine, yapilan her bir poliklinik, laboratuvar, röntgen vb. tetkik ve tahlil bedelleri Bütçe Uygulama
    Talimati Fiyat Tarifesi üzerinden ayri ayri ücretlendirilerek ilave edilecektir.
    D-SAGLIK KURULU RAPOR ÜCRETLERININ KISI VEYA KURUMLARDAN
    TAHSIL EDILMESI:
    1-Ise müracaat için istenen saglik kurulu raporlari ile silah ruhsati, sürücü belgesi verilmesine
    esas saglik kurulu raporlari ve benzeri durum bildirir raporlara ait giderler kisilerin kendilerinden tahsil
    edilecektir.
    2-Özürlülük durumunun tespiti ve özürlü kimlik belgesi verilmesine esas saglik kurulu
    raporlarinin tahsilatinda 03.03.2004 tarih ve 3539 sayili genelge hükümlerine göre islem yapilacaktir.
    3-2004 Mali Yili Bütçe Uygulama Talimati’nin kapsam maddesinde sayilan kimselerin, yurt
    içi ve yurt disi görevlendirilmeleri nedeniyle talep edilen saglik kurulu raporlarina ait giderler saglik
    kurumlarina resmi sevk evraki ile müracaat etmeleri halinde ilgilinin kurumuna fatura edilecek,
    kisiden ayrica ücret talep edilmeyecektir.
    4-03.02.2002 tarih ve 24665 sayili Resmi Gazetede yayimlanan 28.01.2002 tarihli ve
    2002/3654 Sayili Kararnamenin Eki Kararda;
    Gaziler, sehit ve gazi dul ve yetimleri, özürlüler, ögrenciler ve 2022 sayili 65 Yasini
    Doldurmus Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaslarina Aylik Baglanmasi Hakkinda Kanun
    kapsamindaki kisiler 08.01.2002 tarihli ve 4736 sayili Kanunun 1 inci maddesinin birinci fikrasi
    hükmünden muaf tutulmustur.
    Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü Mithatpasa Cad. No:3 (B) Blok 2.Kat Sihhiye/ANKARA
    Tel: 0.312.431 48 28 Fax: 0.312.432 42 73
    Anilan Kararin sözkonusu madde hükmü kapsaminda yer alan kimselerin Devlet
    Hastanelerinde yapilan muayene, tetkik, tahlil, tedavi ve saglik kurulu raporlarina ait giderler;
    a)Ilgilinin veya kanunen kendisine bakmakla yükümlü bulunan aile fertlerinden birinin
    herhangi bir kamu kurum veya kurulusunda çalismasi halinde bu kurum veya kurulusça
    karsilanacaktir.
    b)Kendisinin veya kanunen kendisine bakmakla yükümlü aile fertlerinden birinin herhangi bir
    sosyal güvenlik kurumuna tabi olmalari veya emekli, yaslilik veya malüllük ayligi almalari halinde
    bagli bulunduklari sosyal güvenlik kurumunca karsilanacaktir.
    c)3816 sayili Kanun kapsaminda yesil kartli olmasi halinde Sosyal Yardimlasma ve
    Dayanismayi Tesvik Fonu’ndan Bakanligimiza aktarilan avans sisteminden karsilanacaktir.
    d)Yukarida belirtilen haller disinda kalanlardan ödeme gücü bulunanlarin kendilerinden tahsil
    edilecektir.
    Ancak, sosyal güvencesi olmayan, muhtaç ve ödeme güçlügü içerisinde bulunan kimselerin
    saglik kuruluna esas muayene, tetkik, tahlil vb. islemler anilan Bakanlar Kurulu Karari uyarinca,
    Devlet Hastanelerinde ücretsiz saglanacaktir.
    Bilgilerinizi ve uygulamanin buna göre yürütülmesi hususunda Bakanligimiz ilgili saglik
    kurum ve kuruluslarina tebligini önemle rica ederim.
    Prof.Dr. Necdet ÜNÜVAR
    Bakan a.
    Müstesar
    Dagitim Geregi:
    -81 Il Valiligine
    -Maliye Bakanligina
    -Emekli Sandigi Genel Müdürlügüne
    -Bag-Kur Genel Müdürlügüne
    -Sosyal Sigortalar Kurumu Baskanligina
[/list:u:70ed8f0871]
Sayın Oturanboğa bahsi geçen rapor için ücret ödedim zaten 121.-YTL Fakat bunun haricinde Ön Yüzü Ve Arka yüzü olan rapordan da var elimde ben bu raporun arka yüzünde bulunan "Özel Donanımlı Araç Kullanabilir" bölümünün değerlendirilmesini istedim ücretli denilince de vazgeçtim.Şimdi bu rapor için de mi ücret ödenecek...?

121 milyon hangi rapora ödediniz? En çok 20 YTL ve artı bir de poliklinik, laboratuvar, röntgen vb. tetkik ve tahlil bedelleri alınmalıydı sizden. Bu şekilde tahlil ve tetkik yaptırdınız mı da sizden 121 YTL aldılar?

• C-SAGLIK KURULU RAPORLARININ ÜCRETLENDIRILMESI:
    1-2004 Mali Yili Bütçe Uygulama Talimati uyarinca, ilaç kullanimi, katilim payi muafiyeti ve tibbi sarf malzemesi temini için düzenlenecek saglik kurulu raporlarina ait giderler, bir rapor ve bir normal poliklinik muayene ücreti esas alinarak (7.000.000 TL+13.000.000 TL = 20.000.000 TL) ücretlendirilecektir.
    2-Bunun disinda kalan saglik kurulu raporlarinin ücretlendirilmesinde ise; saglik kur ulu raporu ücretine, yapilan her bir poliklinik, laboratuvar, röntgen vb. tetkik ve tahlil bedelleri Bütçe Uygulama Talimati Fiyat Tarifesi üzerinden ayri ayri ücretlendirilerek ilave edilecektir.
Kaldı ki İl Sağlık Müdürlüğü neye dayanarak "o genelgeye değil, bu genelgeye göre ücretlendiriliyor" diyor? Ona bu hakkı kim veriyor? "Sakatlardan rapor için hiç bir ücret almayacaksınız" diyor genelge (bkz):

• Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’te de belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarına özürlü sağlık kurulu raporu almak için başvuran vatandaşların raporlarından bağış veya evrak parası adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi, muayene, tetkik ve sağlık kurulu raporu işlemleri neticesinde doğan hizmet bedellerinin;
    a) İlgilinin herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda çalışması halinde bu kurum veya kuruluşça,
    b) SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı mensubu olmaları veya emekli, yaşlılık veya malullük aylığı almaları halinde bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumunca karşılanması,
    c) Yeşil kartı bulunan özürlülerin 3816 sayılı Kanun uyarınca özürlü sağlık kurulu raporu ile ilgili iş ve işlemlerine ait giderlerinin (poliklinik muayene ücreti hariç) ise, bağlı bulundukları Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan Bakanlığımıza aktarılan avans sisteminden karşılanmak üzere Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünden talep edilmesi,
    d) Bunların dışında kalan ve herhangi bir sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayıp ödeme gücü bulunmayan özürlü vatandaşlarımızdan 28.01.2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca muayene, tetkik, ve rapor ücreti alınmaması gerekmektedir.
Şöyle düşünelim: Boğaz Köprüsünden geçişte sakatlar ücret ödemeyecek, şeklinde bir genelge olsun... Şimdi bir kurum çıkıp, "o genelgeye bakmıyorum, A gelelgesi, 'köprüden geçen herkesten X YTL alınır' diyor, o yüzden ben bu genelgeyi uygularım" diyebilir mi!? Tabii ki diyemez.
Başka genelgeler ne derse desin, "Özürlülerin, özel kanunlar uyarınca kendilerine tanınan haklardan yararlanabilmeleri maksadıyla almaları gereken özürlü sağlık kurulu raporları için muayene, tetkik ve rapor ücreti alınamaz" diyen bir genelge var ve bu uygulanmak zorunda! "Sürücü belgesi ya da araç alımlarında bu genelge uygulanmaz" diyen bir mevzuat var mı? Ya da, muafiyeti düzenleyen genelgede, "bu genelge sürücü belgesi ve araç alımları için alınan raporlarda geçersizdir" deniliyor mu? Tabii ki hayır.
Ben ısrarla sakatlık konulu raporların hiç birinden ücret alınamayacağını iddia ediyorum. Gerekirse İdare mahkemesine başvurup, ücret talep edilmesi mahkum ettirilebilir.

valla bu böyle mail'le falan olmayacak ya da oldurmak istemiyorlar.en iyisi ben raporumu alıp il sağlık müdürlüğüne gidip bağırıp çağırayım belki bu dilden anlarlar :evil:

İzmir'de rapor alırken devlet hastanesi benden 115 YTL talep etti ve ben ödemedim.. Çatır çatırda verdiler raporumu.. Israrcı olun..

Bende Vergi indirimi ve ÇALIŞIR/ÇALIŞAMAZ ibaresini ekletmek için Devlet Hastanesine gittim, 115 TL ücret talep ettiler.
Sağlık Uygulamaları Tebliği 1 Nisan 2010 da yürürlüğe girmiş ve bunu bana kaynak gösteriyorlar.
Sınava da az kaldı, galiba mecburen parayı vereceğiz...

bugün bende devlet hastanesine iş kur sevki ile gittim yine ücret talep ettiler,1 nisanda yürülüğe giren şu yasayı bi göremedim bilgisi olan veya ücreti ödemek zorunlumu bilgisi olan paylaşsın arkadaşlar...

Bana rapor 160 Tl ye mal oldu. Vezneden ödeme yaparken aldığınız faturaların imza, mühür ve tarihli olmasına dikkat edin. Daha sonra paranızı geri talep ettiğinizde bu faturaları kullanacaksınız.
ben 160 TL ücreti ödedim fakat hastaneden birisi faturalarınla SGK ya itiraz edersen geri alabilirsin dediler. Deneyeceğim, bakalım ne olacak.

Sağlık Kurulu Raporu için genelgeye rağmen ücret talep edilirse ne yapabiliriz? KOCAELİ'de başvurabileceğim bir merkez biliyormusunuz? İl insan hakları kurulu daha çok polis , jandarma gibi birimlerden hak ihlali için başvuru alıyor. sağlık kurulu raporu için Üniversite kurulu ücret talep ediyor (120 tl) bunun için ne yapmalıyım. ?

Üst Alt