Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ ve sol bacakta özürlülük var. Nasıl bir araç alabilirim?

yunus52

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
ötv.mtv den yararlanmak için nasıl rapor almam gerekiyor.sağ ve sol bacak dan özürlülüğüm var.otamatik vides kullanabilir alırsam han gi haklarım var

Sağ ve sol bacakta sakatlığınız varsa, sadece ve sadece "gaz-fren elle kumandalı özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor işinize yarar. İki nüsha halinde alırsanız raporu, biri ile H sınıfı ehliyet, diğeri ile gaz-fren elle kumanda sağlayan özel donanıma sahip aracı ÖTV-MTV istisnası ile satın alabilirsiniz.

kango

Yeni Kangoo Multix…1.5 dCi…………85……. Authentique…..29.050 TL
bu aracı alsam nekadar öderim.birde otomatik vites kullanır ehliyet alsam.ötv.mtv den yarar lanır mıyı

Her iki bacakta da sakatlık varsa, araç kullanmak için özel donanıma ihtiyaç. duyuyor olmalısınız? Kritik olan bu; sakatlığınızın ne düzeyde olduğu...

normal raç kulla biliyorum ama sol bacağım fazla debraj kaldığı zaman zorlanıyor

Raporunuz özel donanım ibareli olmalı ve kullanacağınız arçta özel donanım bulunmalı ki ÖTV istisnalı araç alabilesiniz... Her şeyi belirleyecek olan raporunuz. Burada kimse bundan başka bir şey söyleyemez...

sizleride rahatsız ediyorum ama kusura kalmayın. abim.otomatik vides kullana bilir alsam ötvden yararlanamam mı.

Sağ bacağından sakatlığı olmayıp, sadece sol bacağından sakatlığı olan kişiler "otomatik vitesli araç kullanır" ibareli raporla vergi istisnalı araç alabilir.

rapor

benim her iki bacağımda kal ça çıkık lığı var.sağ bacağımı normal bir şekil de kulla nı yorum.ama sol bacağim fazla üzerine basdığım zaman özellikle debraj da kaldığızaman titriyo.ağrı yapıyor.ben otomatik vides kullana bilir ehliyet alsam her iki vergiden de yarar lana bilir miyim.ehliyetimde yada raporum de ne yazması lazım

H sınıfı ehliyetime 'otomatik vites' araç alabilir ibaresi yazdırmak için heyet..?

bugun.b ehliyetimi h sınıfı ehliyete çevirmekiçin müracaat ettim.ve aladım.ama sedece h sınıfı sürücü belgesi alır diye yazdılaar rapora.bende dedim otomatik vitese sahip h sürücü belgesi alır diye yazın.cevap.onun için yenden heyete girmen gere kiyor.şimdi ben nayapmalıyım

Sağ bacaktaki sakatlık sürüşünüzü etkilemeyecekse, evet, yeniden otomatik vites ibareli rapor almak zorundasınız... Raporda sol bacaktan sakatlık olduğu belirtilmeli ve "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibaresi olmalı...

sağve sol bacak diye belirtse. otomatik vides araç kullana bilir diye yazsa rapor kabul olmazmı

Bu konuda net bişey diyemem. Ama mantıken bir sorun olmaması gerek.

heyete girerken dilek çeye otomatik vitesli araç kullanır h.sınıfı sürücü belgesi alır diye yazcam değilmi.birde ötv.mtv den yara lan ma için bir ek yapmam gerekiyor mu dilek çeye

ÖTV'ye dair ibareye gerek yok. Sadece sol bacaktan sakatlık olduğu belirtilmeli ve "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibaresi olmalı

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sirküleri/4

Konusu : Malul ve Engellilere Ait Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Uygulamasına İlişkin Açıklamalar
Tarihi : 17/05/2010
Sayısı : Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu-4/2010-2
İlgili olduğu maddeler : Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu Madde 4

3. Otomatik Vitesli Taşıtlarda İstisna Uygulaması
Anılan Kanun hükümleri ve Tebliğdeki açıklamalar uyarınca, sakatlık derecesi % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin, adlarına kayıt ve tescil ettirecekleri taşıtlarda özel tertibat yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak, sakatlık derecesi % 90 dan az olan malul ve engelliler adına kayıt ve tescil edilecek taşıtların, bizzat malul ve engelli kişinin sakatlığına uygun özel tertibatlı hale getirilmesi gerekmektedir.
Sakatlık derecesi % 90 dan az olan malul ve engellilerin adlarına kayıt ve tescilli taşıtlarda sakatlıklarına uygun bir tertibat bulunmaması halinde bu taşıtlar için motorlu taşıtlar vergisi istisnası uygulanmamaktadır. Buna göre, otomatik vitesli taşıtlar, sağ ayağında veya sağ bacağında sakatlığı bulunanların engellilik hallerine uygun özel tertibatlı olması halinde motorlu taşıtlar vergisinden istisna olacaktır.
Ancak, anılan Kanun hükmünün malul ve engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından; sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik vitesli taşıtlarının başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması gerekmektedir.
Duyurulur.

Mehmet KİLCİ
Gelir İdaresi Başkanı

Üst Alt