Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ kolu engelli bireylerde ÖTV muafiyetli araç alımı..?

GaziBombacı

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Engelli raporum da
“Özel tertibatlı araç kullanması gerekir”
İbarem mevcut
Sürücü sağlık kurulu raporumda
64-10.02-47-78-102
Eklem Kontraktürü,kol

Sağ kol dirsek eklem hareketlerim kısıtlı manuel vites araç kullanmam mümkün değil

Debriyaj yada fren grubunda haricen tertibat yapılması gerekmeyen durumlarda otomatik vites ÖZEL TERTİBAT olarak kabul edildiği bilgisine ulaştım
Fakat uygulamada bayi aracılığı ile vergi dairesinden “ehliyet uyumsuz” olarak bir cevap aldım
78-Sadece otomatik vites kullanabilir
10.02-otomatik vites
Bu kodlar sadece Sağ Kolu engelli bireylerde ötv muafiyeti uygulanması için yeterli değilmi !
Aynı durumda bir tanıdığım aracı farklı ilde aldı ben bunu anlayamıyorum nasıl yol izlemeliyim

@GaziBombacı

Sol ayak engellilik durumu olanlar için otomatik vites tertibat olarak kabul ediliyor.

10.02 Otomatik vites
10.04 Uyarlanmış vites kolu

Sizin gibi durumda olan bir arkadaş daha vardı 10.02 olan ehliyeti için olumsuz cevap almıştı en son ne yaptı tam bilemiyorum. 10.04 daha garanti oluyor sağ kol engelliliği ile ÖTV indirimli araç alımında. Otomatik vitesli araç bile olsa 10.04 bu vites kolunda uyarlama yapılması gerektiğini belirtiyor ve tertibat olarak sayılıyor.

Debriyaj Sol bacak
Vites-Sağ kol

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, fren ve gaz pedallarında özel tertibat yaptırılmasını gerektirir başkaca engelinin olmaması kaydıyla, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Fiat
Sol ayak/bacak engel durumu,

Sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engeli olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik vitesli taşıtlarının, başka özel tertibat yapılmasına gerek kalmadan, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihten itibaren Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) istisna olur.

Toyota
Eğer sol bacak fonksiyonsuz ise,

Sol bacak fonksiyonunu yerine getiremeyen sürücüler için hiçbir değişiklik yapılmaksızın otomatik vitesli araçlar kullanıma uygundur. Engelli sağlık raporu ve engelli araç kullanımına uygun sürücü belgesi olması halinde sürücüler Özel Tüketim Vergisinden muaf olacaktır.

Bir önceki mesajda söylediğim gibi bu 10.02 ve 10.04 ayrımı yapılıyor. Varsa imkanınız farklı yakın bir şehirden araç almak için bir başvuru yapmayı deneyin. Eğer olmazsa sürücü komisyon raporunu yeni aldıysanız itiraz yolunu deneyip durumu anlatın ve 10.04 eklenmesini talep edin.Tanıdığınız araç alabilen kişinin ehliyet ve raporunu aldığı aracı örnek gösterebilirsiniz vergi dairesine.

Benimde sağ koldan dolayı ama el bileğinde de hareket kısıtlılığı vardı sanırım o yüzden bu 10.04 ve bu kadar kod eklediler.

Yeni aldım 2 hafta oldu
İtiraz durumunda ne kadar bir süre alır bu durum

İtiraz durumu sizin süreci 1-2 ay kadar uzatabilir tekrar komisyon randevusu gibi işlemler. Yakın bir şehirdeki komisyona da gönderilme ihtimali olabilir. İl Sağlık Müdürlüğü bu konuda en net bilgiyi verecektir. Siz bu 10.02 ile araç alabilen kişi yakın tanıdığınız ise ehliyet, rapor, ruhsat fotokopisini rica edip isteseniz ve size red cevabı veren vergi dairesi ile görüşseniz belki sorun çözülebilir.

Ben ilçe sağlık müdürlüğünden aldım
İtiraz durumunda il sağlık müdürlüğüne gidiliyor diye biliyorum
Sadece kod eklenmesi ile ilgili talep etsemde yine aynı süreçleri mi izlemem gerekiyor
3 aydır uğraşıyorum hocam yoruldum

Dediğiniz gibi bu kodlu ehliyet işine ilk baştan başlayanlar için yorucu bir süreç. Size Aile Hekimi ve Uzman Hekim muayenesini tekrar yaptırmazlar sizin işiniz sadece komisyon ile ilgili. Raporun alındığı tarihten itibaren 30 gün içinde itiraz hakkınız var. Bu itiraz süresi geçerse eğer aldığınız rapor 2 yıl geçerlidir.

Yarın yaşadığım yerdeki vergi dairesine gidip görüşeceğim eğer burası da uyumsuz yada yetersiz kod gibi bir durum söylerse itiraz edeceğim mecbur

Birde DijitalVergiDairesi sitesinden özelge talebinde bulundum kaç günde cevap gelir allah bilir ama bu konuyu yoruma ve X ilindeki bir memurun insiyatifine bırakmamak adına en mantıklı yol sanırım bu

Üst Alt