Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ kol engelli, ehliyet ve ötv..?

nayha87

Yeni Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
merhaba

ben sağ kolumdan engelliyim. yuzde 55 oranında ortopedik özürüm var. ehliyet ve oto alacagım. h sınıfı ehliyetimde nasıl bir ibare olması gerekir. (özel tertibatlı oto kullanır, otomatık vitesli kullanır vs. ya da ne yazması gerekir)?

şayet özel tertibatlı oto kullanabilir derse ötv muafiyetınden yararlanabilir miyim?

yine şayet otomatil vitesli araç kullanabılır derse düz vites bir araba alıp, tertibat taktırıp ötv muafiyetınden yararlanabilir miyim?

ÖTV den yararlanabilmeniz için, H sınıfı ehliyetinizde değil, Alacağınız Sağlık Kurulu raporunda Özel tertibatlı araç kullanması uygundur.İbaresinin yazılması gerekir.Tertibatlı otomatik vitesli araç almanız halinde ÖTV den yararlanabilir,tertibatsız otomatik vitesli araç almanız halinde ise ÖTV den yararlanamazsınız.
Otomatik vitesli araç kullanabilir. ibareli sağlık kurulu raporuna sahip olupta,Aracınıza Sağlık kurulu raporuna uygun olmayan tertibat takmanız durumunda,ÖTV den yararlanamazsınız.

Sağ kolunuzu hiç mi kullanamıyorsunuz?

Türkiye'de sadece "hareket ettirici özel donanımlı araç" kullanmak zorunda olanlar ötv'den muaf olabiliyor. Kolundan sakatlığı olanlar, araç kullanmak için özel donanıma (yani pedallarda modifiyeye) gerek duymadıkları için, bu kişiler ötv'siz araç alamaz.

"Otomatik vitesli araç kullanır" ibareli H sınıfı sürücü belgesi alırsanız (eğer hareket kaybı çok fazla değilse, B sınıfı almak için de girişimde bulunabilirsiniz bence) ve bu ibareli belge ile otomatik vitese sahip tüm araçları kullanabilirsiniz.
Bu ibareli ehliyetle yurt içinden ya da yurt dışından vergi muafiyetli araç alamazsınız.

Yurt dışından alabilmek için ise "özeel donanıma sahip araç kullanabilir" ibareli rapor almalısınız (ama unutmayın, o zaman siz o araçtan başka araç kullanamazsınız ve sizden başka hiç kimse de o aracı kullanamaz). Yurt dışı için;
Rapor örneği:

Bu rapora karşılık Gümrük karar örneği:

merhaba, oturanboğa, cevabınız için teşekkür ederim. bir süre bilgisayar ile ilgilenemedım. o yuzden şimdi yazıyorum.

sağ kolumu vites değiştirmek için kullanamıyorum. yani kaldıramıyorum, sinirler ölü neredeyse,

bu durumda ben ne yapmalıyım.

h sınıfı ehliyet alıp (üzerinde özel donanımlı araç kullanabilir ibaresi yazan) ardından düz vites araba alıp vites değiştirici tertibat taktırmam mı gerekiyor ötv den yararlanabilmem için?

bir soru daha takıldı aklıma

ya da otomatik vitesli alıp pusuladizayn şirketindeki uzaktan kumandalı far, silcek vs tertibatını taktırıp ötv den yararlanabılır mıyım?

Far,silecek v.b donanımın yer geğiştirmesi özel tertibattan sayılmıyor.Sizin yapmanız gereken,otomatik vitesli, elden tertibatlı araç kullanması uygundur.Sağlık kurulu raporonuz almanız gerekir.Sağlık kurulu raporonuzu alması halinde gümrük vergisi muafiyetinden yararlanarak araç alabilirsiniz.

slm nayha87
Bende sol kolumdan engelliyim.
Onumuzdeki hafta ehliyet raporu almak icin muracaat edecegim.
Sen raporunu aldın mi ?
Aldıysan hangi Hastahaneden aldın.

ben daha rapor ve ehliyet almadım. raporda ne yazar bilmiyorum

Üst Alt