Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ kalça kısıtlılığı var. H sınıfı ehlıyet ve otv muafıyetı hakkında..?

sofaraway

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
SELAMLAR,

yengemin %43 engelli raporu bulunmakta.ancak ehliyet raporunda ve almış oldugumuz ehlıyette herhangı bır aparat takılması lazım ıbaresı bulunmuyor. ehlıyette h sınıfı ehlıyet alabılır,otomatık vıtes arac kullanabılır yazıyor.
bayılerle gorusmemız netıcesınde arabaya aparat takılması ancak bu sekılde otv de n yararlanabılecegımızı belırttıler.

aparat taktırmak zorundamıyız?

taktırmamız durumunda aracın kullanım hakkına kımler sahıp olur?

herhangı bır polis cevirmesinde veya kaza durumunda yengem dısında bırısı aracı kullanıyorsa sıkıntı yasanırmı?

bılgılerınızı rıca edıyorum.

tesekkurler.

asagıda saglık ve ehliyet raporu lınklerı bulunmaktadır.

Son düzenleme:
ÖTV.siz araç alınır. Ancak Maliyede Sağ kalça sıkıntısı yapacak.. İşi bilen oto bayi ile çözüm gidebilirsiniz.

Raporda Sağ ayak sıkıntısı göze için aracı sizden başkası kullanamayabilir demeye getiriyorlar. dolayısıyla Rapor eksik yazılmış gibi.

OTO bayiinin göstereceği maliyeden yazılı onay alırsanız sıkıntı yok, onay vermezse gerekçe söylerler.

Sol ayak olsa sıkıntı olmayacak rapor olduğu gibi doğru yazılmış ancak sağ ayak olduğu için problem burada.. Maliyeye danışmak en iyisi.

sofaraway Şirkette olduğum için raporları inceleme şansım olmadı o yüzden araç alır mısınız alamaz mısınız bilemem ama ; Yengem demişsiniz abinizin karısı mı veya yeğen mi kuzen mi farketmez yinede ; 3. kan bağına dahil olmadığınız için arabasını kullanamazsınız

3T3N1TY rapor okudum sağ ayak ile "opere olduğu ifade eden hastanin kalça hareketlerinde zorlanma şikayeti var"ilgili %38 oranında sakatlık var ancak raporda otomatik vites uygundur yazılmış.

Sol olsa dediğin gibi olacak ancak şikayet sağ ayakta..

Bayinin dediği gibi özel tertibat gerekebilir. Maliye.ye sormadan net bir şey diyemem..

sol ayak olunca otomatik vites yeterli geliyor.

Mr.No sofaraway Sağ ayak özüre otomatik vites yazıp bıraktılar ise zaten ÖTV MUAFİYETİ YOK , illa ki özel tertibat ibaresi olmak zorunda . Karayolları'nın 17 nisan'da yayınladığı mevzuata istinaden araç tertibatlı olsada 3. kan bağına kadar kullanabilir tabi mevzuat bu ama işleyiş sıkıntılı

rapor eksik yazılmış ise değişmesi mi gerekiyor?

yanı değiştirmeden düzeltilebilir mi_?

Mr.No

Aslında heyetten geçen rapor heyet dışında bir merci/kişi tarafından değiştirilemez. Ama doktor ve başhekim kaşesi/imzası olunca Emniyet ve vergi dairesi olası dğeişikliği kabul edip işleme alabiliyor

Eğer kabul ederler ise; RAPORda eksik kalan kısımlar doktor kasesi başhekim imzası ile tamam oluyor demek istiyorsunuz..

Ufukalp Ufuk Bey Merhabalar,

otomatık vitesli aracımızı bır araba bayısınden sıparısımızı verdık.Raporumuz %43 engelli ancak ne raporda ne de ehliyette ozel tertıbatlı araç kullanır ıbaresı yok.h sınıfı ehliyet otomatik vites aracç kullanabılır ıbaresı var.Oncelikle tertıbat taktırmak zorundamıyız?

Bayı otv ındırımınden yararlanabılmemız ıcın tertıbat takılması gerektıgını soyledı.Çalıştıkları muhendıslede anlaştık bu hafta tertıbatı takacaklardı işlemleri tamamlayıp.Bugun muhendıs bızı aradı ve bahsettıgınız teknık donanımlarında bı degısıklık olmadığı ıbaresını Tse nın onaylayacağının kesinleştiğini onay aşamasında araçla bırlıkte engellı kısının ve kullanmak ısteyen 2. kısının tertıbatla kullanımının test edılecegını soyledı ve extra 500 tl lık bır harç yatırılması gerektıgını soyledı.

Bu konuda bır malumatınız var mı acaba?

sofaraway

Sağ alt ekstremite kısıtlılığında ÖTV muafiyeti için özel donanım gerekli aslında:

Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Ama ben bu şartın esnetilebileceğini düşünüyorum (tıpkı sol alt ekstremite kısıtlılığında olduğu gibi).Sağ ayağınızdaki kısıtlılık manuel vitesli aracı sürmenize mani olacak düzeydeyse ve/fakat otomatik vitesli aracı hiç bir özel donanıma ihtiyaç duymadan kullanabiliyorsanız, ve tabii bunu rapor ile net olarak belgeleyebiliyorsanız, otomatik vitesli aracı ötv-mtv istisnası ile satın alabilirsiniz. Öyle ya, sadece sol ayakla otomatik vitesli araç neden kullanılamasın ki?

NİSAN 2015 GÜNCEL: http://www.engelliler.biz/forum/oze...n-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html

OturanBoğa Bülent hocam bende bu esnetme olayına tamamen karşıyım sağ ayağından özürlü kardeşlerimiz otomatik araba aldıklarında sadece o ayağı ile gaz pedalına hükmetmeyecek aynı zamanda fren'ide kullanmak zorundalar sol ayağımızla fren yapabiliriz falan kimse demesin bu şekilde bir araç kullanmak pratikte mümkün değildir .Ne kadar usta şoför olursanız olun trafik kazaları saniyeliktir bir an varsınız bir an yoksunuz. Otomatik araçlarda tam hakimiyet tam kontrol için sadece tek ayaktan yönetim şarttır dolasıyla gaz ve fren pedalı işlevsel olan ayağa deviredilmelidir.

Benzer durum sağ kol içinde geçerli dirsekten ampute otomatik vites istiyor , vitesi kontrol edemeyecek deformasyonlara sahip ben otomatik vites istiyorum diyor.

Aracı sürebilmek demek hareket ettirmek bir yerden bir yere gidebilmek değildir. Kendi hayatlarınıza önem vermiyor olabilirsiniz ama başka insanları tehlikeye atma lüksünü kimse size vermiyor . Allah korusun bu tarz bir durum yüzünden ben mağduriyet yaşasam karşı tarafa hayatını dar ederim.

Üst Alt