Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ bacağım diz üstünden ampute. Malulen emeklilik başvurum reddedildi?

Konular
14
Reaksiyonlar
44
Geçen sene bir trafik kazasında sağ bacağım diz üstünden ampute oldu ve %64 engelli raporum var malulen emekli olabilmek için müracaat ettim bu %64 lük engelli raporumun işe yaramadığını benim iş gücü kaybı adı altında bir rapor almam gerektiği söylendi ve beni tekrardan hastaneye sevk ettiler ve 5.5 ay sonra red cevabı geldi ve sitenizde biraz araştırma yapınca malulen emekli olabilmek için en az %60 iş gücü kaybı oranı olması gerektiğini ve dize yakın amputelerde %48 kalçaya yakın amputelerde ise %50 oran çıktığını gördüm ne kadar saçma bir olay değilmi yaşadığım yerde bir arkadaş iş kazası geçirdi ve sağ kolunu omzundan kaybetti ve ona kurul iş gücü kaybı oranı %81 vermiş ama bacağı kopan kalçaya yakın olması halinde bile %50 veriliyor bu oranları kim ve nasıl belirliyor anlamış değilim bir insanı ayakta tutan uzvu bacaktır öyle değilmi ve bana erken emekli olabilceğimi söyledi memur aranan şartlar sende fazlası ile var diyor tamam öyle emekli edin madem dediğimde benim sigortalı bir işte çalışıyor olmam ve vergi indirimi almam gerekiyormuş hem erken emkli olmam için aranan şartlar bende fazlası ile var deniyor çalışma yılı ve prim olarak hemde beni hayla sigortalı bir yerde çalıştırmak istiyor bu sistem anlamış değilim + iş göremez raporumun oranını bile öğrenemedim memur ben göremiyorum diyor nekadar trajikomik bir durum nerden öğrenebilirim dediğimde ise bilmiyorum diyor bunlarda devlet memuru olmuş vay halimize...

Dediğiniz gibi bu puanlama çok saçma Avrupa sağlık örgütü belirliyor bence

@kaybedenler kulübü..,

Şuan sizin malulen emekli olmanızı gerektirecek bir durum yok zaten. Maluliyet cetveli ile sakatlık oranı cetveli birbirinden farklı. Maluliyet raporunda oran belirtilmez. Cetvele göre uygun olup olmadığınız değerlendirilir sadece. Sonrasında sigortalı olarak çalışmaya devam etmek istediğinizde erken emeklilikte maaş kesintisi söz konusu olmaz. Prim günü ve yıl şartınız erken emekliliğe uygun olduğu için vergi indirimine başvuru yapacağınız süreçte sigortalı görünerek, başvurunuz sonuçlandığında erken emekli olabilirsiniz.

Kelebek hocamın dediği doğru sizin malülen emekli olmanıza gerek yok. Prim şartını doldurmuşsanız normal engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz. Zaten siz de tüm yükümlülükleri yerine getirmişsiniz engelli emekliliğinden şu anda faydalanabilirsiniz. Sizin malülen emeklilikle bir işiniz yok.

Malulen emekli olabilmek için müracaat ettiğimde beni kurula sevk ettiler ondan çıka raporun geçerlilik süresi nekadar bilen varmı acaba?

Üst Alt