Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sadece zenginlere verilen sürücü belgesi [Tartışma]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
710
Sadece zenginlere verilen sürücü belgesi

Bülent Küçükaslan

24 Eylül 2007 / BİANET

Zenginseniz, “aman hemen ben de alayım bu ayrıcalıklı sürücü belgesinden” diye sakın heveslenmeyin. Zira bu sürücü belgesine sahip olmak için sadece zengin olmanız yeterli değil, aynı zamanda başka koşulları da karşılamak zorundasınız. Devlet bu konuda çok hassas! Çünkü o derece özel haklara kavuşuluyor ki bu sürücü belgesine sahip olunduğunda (aşağıda değineceğim,) bu özel haklar kötüye kullanılsın istemiyor devletimiz; yanlış ellerde olursa çok büyük sorunlara yol açabilir bu “güç”.

H sınıfı sürücü belgesinden bahsediyorum... Bu belgeye sahip olduğunuzda o derece özel oluyorsunuz ki, dünya üzerinde sizin aracınızı sizden başka hiç kimse kullanamıyor ve siz başka araçları değil sürmek, onlara yan gözle bile bakamıyorsunuz. Evet, aracınızla düpedüz (hatta resmen) evleniyorsunuz. İyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, ölüm sizi ayırana dek birleşiyorsunuz. Hani sadece Hollanda’da eşcinsel evlilikleri yapılabiliyor ya, evlenmek isteyen çiftler akın akın Hollanda’ya gitmek zorunda bırakılıyor. Hah! İşte, arabasıyla evlenmek isteyen kişiler de gönül rahatlığıyla ülkemize gelebilirler. Hem ülkemiz için de büyük bir reklâm. İnanç turizmi, yayla turizmi derken, şimdi de Otoaşk turizmi (Aman yanlış anlaşılmasın, otoda aşk değil, otomobille aşk. Artık, günahı boynunuza!)

Durumu imgeleyen bu girişten sonra şimdi gelelim bana bu yazıyı yazdıran sıkıcı konunun özüne: Sakatlığı olan kişilerin otomobil kullanması için yapılan düzenlemeler ve bunların yarattığı kaos.
Karayolları Trafik Kanunu’nda H Sınıfı Sürücü Belgesi için şöyle denir: “Özel tertibatlı olarak imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak hasta veya sakatlara" verilir. Yani bu tanıma göre sakatlığı olan kişiler ancak H sınıfı sürücü belgesi ile, ve ancak özel (gaz-fren pedallarının elle kumandası vb.) tertibata sahip (ve bu şekilde tescil edilmiş) otomobili kullanabilir.

1) Sakat/hasta ifadesindeki kaos:
- a. Sağırları (veya az işitenleri), bir gözü görmeyenleri (monooküler), ve süreğen hastalığı olanları (kalp, böbrek hastalıkları vb.) bu tanıma nasıl sokacaksınız? Onlar otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duymazlar, buna karşın sakat/hastadırlar.
- b. Sol ayağından sakat olanları bu tanıma nasıl sokacaksınız? Onlar da otomatik vitesli olan herhangi bir aracı kolayca kullanabilirler, özel donanıma ihtiyaç duymazlar.

Yasa yapıcılar bu yanlış tanımla ortaya çıkan yukarıdaki kaosu aşmak için pratik bir “çözüm” bulmuşlar. Diyorlar ki, sakat/hasta olmak H sınıfı sürücü belgesi almak için yeterlidir. Ne zaman ki o belgeyle otomobil kullanmak istersiniz, o zaman duruma bakarız. Bir başka deyişle, sakatlığı olan kişiler gidip kolayca H sınıfı sürücü belgesi alabilirler, çok büyük ihtimalle hiçbir sorun da yaşamazlar. Ta ki, “sürücü belgemi aldım, hemen bi otomobil kullanayım” diyene kadar. Zira herhangi bir araç kullanmak istediklerinde, “hani bunun sakat statüsünde tescili” sorusuyla karşılaşacaklar; yukarıdaki tanım öyle diyor. Yani H sınıfı sürücü belgesi olan kişiler, sadece (otomobil kullanmak için hiçbir özel tertibata ihtiyaç duymasalar bile) sakat statüsünde tescil edilmiş olan otomobili kullanabilirler. Pekii, bu statüde tescil edilmiş her otomobili mi? Hayır:

2) Özel tertibat tescili ile ortaya çıkan kaos:
- a. Karayolları Trafik Yönetmeliği der ki: “Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanılmak amacıyla ülkemizden [ya da yurt dışından] satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır" şeklinde, ikinci el araç olarak satın alınmış ise, "Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır." şeklinde şerh konulur.”
Burada geçen ifade, sadece vergi avantajı ile satın alınan otomobiller için olsa, amenna, ama değil. Mevzuatta, ‘vergisi ödenerek’ veya ‘vergi avantajıyla’ alınan otomobil ayrımı yapılmıyor. Tüm vergilerini ödeyerek sıfır ya da ikinci el araç alan H sınıfı sürücü belgesine sahip herkes bu sınırlamaya dahil ediliyor. Tekeşlilik dediğim de bu işte. Herkes kendi arabasını kendi üstüne tescil ettirecek ve sadece onu kullanabilecek. Ölüm sizi ayırıncaya dek! Araba alacak parası olmayan H sınıfı sürücü belgeli kişiler ne yapacak? Sürücü belgelerini duvara asıp gururla seyredecek! Peki ya siz otomobilinizi ya da otomobiliniz sizi aldatırsa ne olur?
- b. Bunu aklınızdan bile geçirmeyin! Yönetmelik aile hukuku konusunda çok ciddi: “Malul ve sakatlara ait özel tertibatlı araçların her ne sebeple olursa olsun, bu Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer’i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.”

Bilmiyorum yazıya bir sonuç yazmama gerek var mı? Zira kaosu anlatmak ve anlamak o kadar zor ki. Durumu okuyucuların mantığına kabul ettirmek için on sayfa daha yazsam fayda etmez gibi geliyor. Ne yasa yapıcılar ne uygulayıcılar ne de sürücüler ne yapılacağını biliyor. Düzenlemelere bakarsak, otomobil kullanmak için özel tertibata ihtiyacı olmayanlara H sınıfı sürücü belgesi verilmemeli (işin trajik yanı, bu kişilere sakat diye B sınıfı sürücü belgesi de verilmiyor). Yine düzenlemeye göre, sakatlığı olan kişiler sadece kendi üzerlerine tescilli otomobili kullanabiliyor ve o otomobilleri kendilerinden başka kimse de kullanamıyor (Pekii, otomobil alacak parası olmayan sakatlar ne olacak?).

Çiftlerimize ömür boyu mutluluklar diliyor, darısı bekârların başına diyorum!

Oturanboğa ellerine sağlık.
Çok güzel ifade etmişsin.
Senin bu yazdıklarına bende bir şey ilave etmek istiyorum.
Bu ülke de sakat sakat yaşayabilmek için zengin olmak şart. Bu ülkede ancak zenginler sakatlığın altından çıkabilirler.
Hem sakat ve hemde fakirseniz olmayacak duaya amin denmez ama yinede Allah Yardımcınız olsun. diyeyim ben.
Türkiye kadar işini bilenler için imkanların bolca olduğu,
ve yine türkiye kadar garibanlar, güçsüzler için imkansızlıkların bol olduğu bir ülke varmıdır dünyada?

Ben arabamla evlenmek istemiyorum
Ben arabam olsun istemiyorum ki arabamız olsun istiyorum,
arabanın anahtarı evin girişinde asılı olsun kimin ihtiyacı varsa alsın kullansın,

tartışayım istiyorum kardeşimle
-bugun arabayı ben alacağım,
-yaaaa yooo hayırrrr ben alacağımmm işim varrr

Bu saçma sapan uygulamara artık bir son verilsin istiyorum.

Evet ya bir arkadaşım kronik böbrek yetersizliği hastası haftanın üç günü diyalize gidiyor %80 sakatlık raporu var ama araç kullanması için hiçbir ek donanıma´da ihtiyacı yok ne olacak şimdi? Şimdi aklıma geldi bu sakatlık raporunda bir ibare olsa otomobil kullanabilir diye bu bir çözüm olabilir´mi acaba?

Özürlülerin bir arabaya sahip olması ona sürebilmesi gerçekten engelli.Engelli arabası alıyorsan bir engelin olmaması lazım.Her zaman sağlıklı olacaksın.Evde tedavi görüyorsun ama çocuğun hasta oldu eşin arabaya süremez.O zaman eşinede bir araba al.Zengin değilmisin.
Özürlü arkadaşların çoğunun borcu var.Bunlar üzerlerine alamaz.O zaman
arabaya sahip alamaz.Bunların bir yere gitmeye hakkı yok.Acaba bu yasa sağlam kişiler özürlü arabası alıp satıyorlar diyemi çıktı.Zaten arabayı 5 yıla kadar satamıyoruz.Bizim suçumuz ne

bizim suçumuz malesef bu ülkede engelli olmak :evil:
ınan mahmut başsa suçumuz yok...

araba almak ısteyecem ama benden başka kimse kullanmayacak..ee ben direksiyon basında öluyorum dıyelım ve eşim yanımda ama ben orda ölsemde eşim direksiyon basına geçip benı hastaneye yetiştiremez ....neden?YASAK ....
çünkü arabayla EVLİ olan benim eşim deilki...

yuhhh diyorum ya...
bu kanunları çıkaranların akli dengesi bozuk başka ne diyeyım :evil:

Büyük bir hevesle eşim ve ben beraberce ehliyet aldık. Ben H sınıfı, eşim engelsiz olduğu için B sınıfı ehliyet aldık. Ama şimdi eldeki 3 kuruş paranın yanına bankadan biraz kredi alıp ekleme yapsak bir araba alabilsek ikimizden biri kullanabilecek. 2. bir araba almamız imkansız; daha birincisini bile almamışken. Eşim "ben niye hevesle aldım ki ehliyeti" diyor. Eşimle arama bir araba girecek neredeyse. Arabamız olsun çok istiyorduk ama görünen o ki bu araba sadece 1 kişiye ait olacak.

Yetkililere söyleyelim de bari biz ölünce de üzerimize tescilli arabayla gömsünler bizi!

HERKESE MERHABA

Bütün görüşlere katılırken kısaca kendi durumumu izah edecem çünki ben işin içinden çıkamadım devletin bazı birimleri kendisi nasıl isterse [KANUNLARIN ESNEKLİĞİNDEN ] o tarafa çekiliyor.
Örnek -

1- Malülüm diyorsun rapor almaya yolluyorlar bir hastane 50 diğeri60 öbürü 90 veriyor hangisi kardeşim bilemedim
2Çalışıyım diyorum engelimden dolayı her işte çalışamıyorum bulduğumda almıyor ortada kalıyoruz.
3-Malulen emekli olalım diyoruz ssk bin dereden su getiriyor sonuç mahkemelerde sürünüyoruz.
4-Araba kullanırken trafik polisi çevirmede [ kuzu çevirmesi değil] bu şekilde nasıl araba kullanırsın diyor ehliyet gidecek diye korkuyorum .
5-Madem engelliyiz diyorum ehliyeti değiştirip bu kanundan yararlanıp ucuz yollu bir engelli aracı alıyım arkasında bir şey satıyım diyorum araştırdım hiç bir uzvum eksik olmadığından dolayı alamazmışım.
SONUÇ- Bu böyle uzar gider ama arkadaşlar ben yerine göre engelliyim bazı yerlerde engelsiz oluyorum bazen düşünüyorum ben varmıyım diye
BİLDİĞİM TEK ŞEY İYİKİ ANNE SEN VARSIN OLMASAYDIN BENİM HALİM NE OLURDU SEN ÇOK YAŞA A N N E.

Haklısın H.protez.Neden kanunlar kendini güncellemez.Bazen bu kanunlara yaparken özürlülere danışıyorlarmı diye soruyorum.Sanki sırf olsun diye çıkıyor. Hepimizin varolduğu gibi sende varsın.Bence onu görmeyenler engelli

Sayın OturanBoğa yazdıklarınızı bu konuyla ilgili yerlere ve öncelikle milletvekillerimize götürelim, hatta engelli milletvekillerimize -hani tok açın halinden anlamaz derler ya- bildirelim, bu konuda birşeyler yaparlar diye o da olmaz. Onlara konu açıldığı zaman bir bakıyorsunuz siz borçlu çıkmışsınız. Zaten söyleyecekleri şeyler üç aşağı beş yukarı belli şeyler... Yine de en azından engelli vekillerimize gönderelim de haberleri olsun diyeceğim ama yapılmamış girişimler de değil ki bunlar!

çok haklısınız çok yerinde bi yazı

burası türkiye demekten bıkıp usandım nereden alsak elimizde kalıyor. geçen gün arkadaşın biri bi sıfır araba alayım dedi 32 bin ytl yi yani bütün parasını yatırdı.
bu ne perhiz lahana turşusu bazıları kolay yoldan araba h grubu ehliyet alırken bazı arkadaşlarımız büyük meblağları gözden çıkarıyor. hadi vere bilenler veriyor ya veremeyenler? sizi alkışlıyorum.

Konu iyi analiz edilerek yazıldığı için admine teşekkürler.

Araba olayında mağduriye,eziyet ve bir çok haksızlıklar hep mazluma....

Selamunaleykum Evet Arkadaşlar Bülent Kardeşimiz bir kez daha durumu bütün çıplaklığıyla açıkladı

Engelliler yasasında büyük bir yanlışlık karışıklık içinden çıkılmaz bir durum var bu hale gelmesi nedeni daha önce yasada sağlanan kolaylıklardan bir çok kötü niyetli kişi ve engelli olan arkadaşların bazılarıda istismar etmişler hatta araç alımı ticarete dönüştü

Şimdi durum vahim sözde engelli yasasını engelli olan insanlara rahatlık olsun diye çıkardılar ama gelin görünki bırak rahatlığı oturduğun yerde rahatsız oluyorsun her her insanın yararlandığı şeyden yararlanmak için bir sürü engel çıkıyor

Bizim burda yapmamız gereken ne??
bunu iyi bir şekilde düşünüp bu konuda uzman olan insanlarla itibat kurup hepimiz bir bedende tek vucud olum hep beraber gereken fedakarlığı gösterelim ne yapılması gerekiyorsa yapmak
Gerekli yerlere başvurmak durumu izah etmek ve var olan hakkımızı rahatlıkla kullanmak için harekete Geçmemiz lazım bunun için ben hazırım

BAŞKA KİMLER HAZIR....

bu abuklukların ve ve bi yığın sabuklukların sebeplerinden en önemlisi
nedir söyleyeyim.
engellilerin vergi indirimli oto satın almalarını suistimal eden çeteler var(dı)
şöyleki: köyde yaşayan gariban bi engelli bulunur, ona 1-2.000ytl nakit ödenir (avanta paraya kim hayır derki)
onun hakkı kullanılarak 40.000ytl lik bir araba 25.000ytl ye alnır.
araba bu garibanın üstüne ya...
nolur noolmaz diye ona 40.000ytl lik bi senet imzalattırılır.
köy köy hatta hastane hastane dolaşıp engelli avına çıkan simsarlar vardı.

sakat garibandır, araba alacak durumda değildir ama bi arkadaşı veya kardeşi, abisi emmoğlu dayı kızı der ki:
"gel senin hakkını kullanıp bi araba alayım seni de gezdiririm"

arabamı aldığım yıllarda engelli plakası mecburiyeti yoktu. keyfe bağlıydı.

yukarda saydıklarım aklımda kalan suistimal yöntemleri.
..ve daha bi çok yöntem vardı da detayları hatırlayamadığım için yazmadım.
hatta bi dönem engelli iki arabaya bile sahip olabiliyordu..sınırlama yoktu.
her suistimal yöntemi açığa çıktıkça o yolu kapatacak bi madde eklendi
kanuna.

AHHA İŞTE SONUÇ...NE DEVE NE KUŞ..!
engelli birey genelde arabasını pek sık kullanmaz (en azından ben
ve tanıdığım bi kaç kişi öyle)
kapının önünde yatan araba eşe dosta batar.
bi de yeniyse sıfır felansa daa çok batar.
bi tur verseneden kardeşimin nikahı var, bu günlük versene salona davetli
taşıcaz gibi reddetmeyi vicdanınızın elvermediği teklifler gelir (..ki bana çok geldi)
o zaman tek sığınağım vardır BAŞKASININ KULLANMASI YASSSAHHHH.
inanın bu madde beni bi çok dostumu "araba yüzünden" kaybetmekten korudu.

ömerli barajı su doluykene , henüz saçlarımda beyazlar ve plakamda sakat işareti yokkene.
tabii arabam henüz sıfırkene :)

Dost?..
Araba?..

Birinden birini secmek zorunda kalır mı insan? Ben ruhsattaki ibareye sıgınmadım hic... Sıgınmamda... Haketmiyorsa haketmiyordur, o kadar... Ediyorsa da zaten benden daha fazla degeri veriyordur arabama... Bozulacak, kırılacaksa bunun onda(dost!) yada bendeyken olmasının ne onemi var? Karım degil ki bu meret... Kullanmaktan, bazen yıkamaktan bile keyif aldığım bir metal yığını neticede...

Ben mi yanlış düşünüyorum acaba? Evet bir insanın sahip oldugu tek ayakkabısı varsa odunc vermeyebilir, ama olurya istenir ve verilir iste... Dost bunu bilir zaten... Yinede sadece bir ayakkabıdır o...

sevgili pelerinli adam
başkası kullanırken trafik arabanı bi yakalasın
en az bir ay o tekerlekli sandalyenle maliyede gümrükde
sürün yalamadık memur kıçı kalmasın..bi de üstüne cezalı olarak
vergilerini tahsil etmeye kalksınlar
aklın başına gelir :)

diyelim amcan istedi ki bana öyle oldu.
dostum diil ,arkadaşım diil..
sadece saygı duyduğum bi büyüğüm. arabayı alkollü ve hızlı kullanır bilirim.
daa önce 3 araba parçaladı
ne halt yiceen..?
vermiyom desen bi daa suratına bakmaz ya da bi süre tavır koyar.
aile geleneğimizde büyüğe karşı çıkılmaz..bizde haala böyle.
versen...!

BU ABİNİN SANA Bİ ÖĞÜDÜ OLSUN DOST DİYE Bİ ŞEY YOKTUR.
KARŞILIKLI ÇIKAR İLİŞKİSİ VARDIR.

anne ve bebeği arasındaki ilişki bile karşılıklı bi alışverişe dayanır.
bak bu karşılık çıkar illada materyal değildir..bi sohbette olabilir.
kes o tatlı muhabbetini üç beş gün somurtarak otur
bak bakiim dost(!) kalıyo mu yanında.

AT AVRAT SİLAH ödünç verilmez diye arabasını otoparkçıya bile
vermeyenleri tanıyorum..hadi bunlara klinik vakka diyelim.

sokrates'den ii mi bilcen :)
çok önemli bi konuşma yapacağım diye aylar öncesinden haber salmış.
tee uzak şehirlerden insanlar gelip doldurmuş anfitiyatroyu...binlerce kişi.
herkes heyecanla bekliyor.
kürsüye ağır ağır çıkmış
herkesi uzun uzun süzüp sadece şu sözü edip kürsüden inmiş.

DOSTLARIM...DOST YOKTUR

korkarım bu konuda sokrattan iyi bilecek yada iyi bildigini sanacak kadar ukalayım... :) Sokrat çıkardan başka ne hesaba katmış bu muhabbeti ederken?

anne ve bebeği arasındaki ilişki bile karşılıklı bi alışverişe dayanır.
bak bu karşılık çıkar illada materyal değildir..bi sohbette olabilir.
kes o tatlı muhabbetini üç beş gün somurtarak otur
bak bakiim dost(!) kalıyo mu yanında.

dost senin yanında kalmak zorunda olan mıdır? Ondan beklediklerinle dost tanımına uyup uymadığına karar verirsen haklısındır... Ben beklediklerimle degil verebildiklerimle yaparım bu hesabı, zira onun verdikleri benim istedigimdir zaten...

BU ABİNİN SANA Bİ ÖĞÜDÜ OLSUN DOST DİYE Bİ ŞEY YOKTUR.
KARŞILIKLI ÇIKAR İLİŞKİSİ VARDIR.

Uzugunum... Buna hak vermeyerek seninle dost olabilme kapılarını kapatmıyorum...

Evet bayke bazı konularada haklı anlamaya çalışıyorum onu ama o kadarda abartmamak lazım anne bebek ilişkisini örnek vermiş..
çok yanlış çıkar ilişkisi demiş...bu kapitalizme girer ama annen bebek ilişkisi
Allah cc annenin kalbine koyduğu merhametten bunda karşılık beklemek çok saçma olur
9 ay annen karnında bu nedmek iyi düşünmek lazım

bir ata sözü vardır..DERE GİDER KUMKALIR..

Baykeye cevap
Kolun kırılmış artık değneklerlede yürüyemiyorsun seni hiç akraban olmayan biri merdivenden indiriyor arabanla seni işyerine götürüyor bunu haftanın beş günü yapıyor ne para istiyor ne pul buna ne deniyor
Üniversitede okuyorsun canın çay istedi arkadaşın eli yana yana dördüncü kata çay getiriyor hiç somurtmadan bunu her istediğinde yapıyor buna ne deniyor
Walker la yürüyorsun sen trabzanlara tutunup merdiven çıkarken o walkerını dördüncü kata taşıyor buna ne deniyor
Daha istemediğin kadar örnek verebilirim
Öyle dostlar tanıdım ki akrabalarımdan daha yakı bana yüz çevirenlere eledim
Dost vardır Onlar olmasa bu durumda olmazdım

konuyu uzatmak başlığın amacına uymayacağı için şunu "zip" leyeyim.
DOST YANINDA SESLİ DÜŞÜNEBİLDİĞİNİZ KİŞİDİR
böyle bir kişiye sahipseniz ne mutlu.
..ve teşekkürler siyah pelerinli
..ve hayati_islam allahdan başka kimin huzurunda/yanında korkmadan sesli düşünebiliyoruz ki ..dii mi :wink:

ve mahmut arkadaş o saydıklarını ben de çok yaşadım onun adı dostluk değil "insanlık" dır.

bayke;

Konuyu dağıtmış olmayayım da, o araba zamanının efsanesi olan Jetta'mı?

Jetta veya golf farketmez kullanabilecek bir arabam olsa bir yerlerde çay içip simit yemek isterdim bunu ne zaman yapabilirim bilmiyorum Araba konusunda hep engellerle karşılaşıyorum

Arkadaşlar, bu kısıtlamaların vergisini ödeyerek aldığımız araçları için de aynen geçerli olduğunun farkındasınız değil mi? Yani vergi ötelemeli ya da muafiyetli araç alımlarıyla sınırlı değil! Sakatsan, o zaman sadece kendi arabanı (o da H sınıfı sürücü belgesi alabilirsen!) kullanabilirsin.
Yani gerçekten bi skandal aslında. Bakmayın görünür kılamıyoruz bu konuları Türkiye'de. İnanın Avrupa'da böyle bi salaklık olsa, bütük mizah camiasına malzeme olur siyasiler ve bürokratlar...

Selamunaleykum

merhaba Evet bizler bu çarpıklığın bize ne kadar zarar verdiğini biliyoruz
peki bizim yetkililerimiz bunu biliyormu bu yasayı bu hale sokanlar bunu bilmiyorlarmı sanki.
bunun için ne yapılması gerekiyorsa hep beraber yapalım
bir kapı ne kadar çok çalınırsa o kapı muhakkak açılır

Derdimizi bu sorunları carelerini gerekli yerlere bildirmemiz lazım...

Böyle sacmalık olmaz en azın akraba olan iki kişi şöför olsa acil durumlarda sorun olmaz

Bende yıllardır. Bahsettiğiniz saçma sapan kurallar nedeniyle
B sınıfı ehliyet ve normal plakalı araba kullanıyorum.

Aile fertleinin ağzınmın suyu akarken bir tek benim sürebildiğim bir araba istemiyorum
hatta bedava da olsa istemiyorum.

H Sınıfı Ehliyet

Cigdemy Demişki Ben arabamla evlenmek istemiyorum
Ben arabam olsun istemiyorum ki arabamız olsun istiyorum,
arabanın anahtarı evin girişinde asılı olsun kimin ihtiyacı varsa alsın kullansın,

tartışayım istiyorum kardeşimle
-bugun arabayı ben alacağım,
-yaaaa yooo hayırrrr ben alacağımmm işim varrr

Bu saçma sapan uygulamara artık bir son verilsin istiyorum.

O kadar doğru yazmışsınki kardeşim sana aynen katılıyorum
bende 18 yaşına girer girmez ehliyet başvurusu yaptığımda Oturanboğa abimin yazısındaki düzenlemerden haberim yoktu ne hayaller kuruyordum babamda sakat arabası var bende hayallerimi onun üzerine kurmuştum tabiki ehliyeti aldıktan sonra artık hep ben kullanırım babamla tartışırız bugün benim işim var yarın al sen arabayı falan diye sonra ileride evlenicem çoçuklarım olucak haliyle benimde bir arabam olacak çoçuklarımla oğlum yada kızımla tartışmak bugün benim işlerim var söz yarın sana veriyim arabayı diye bu ve buna benzer birçok hayalim vardı ama çok geçmeden sadece hayalden ibaret olduğunu öğrendiğimde öyle üzüldüm ki anlatamam bütün hayallerim yıkıldı daha yazacak çok şey varda neyse

Üst Alt