Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Refakatçi kartı ile tek başına otobüse binen kişinin kartına el konulup ceza..?

verilme sebebi yardıma muhtaç insanın yanında bulunmak için verilmiş karta tek başına yardıma muhtaç olmadan tek refakatçi olarak kullanmamalıyız.

ferdi okartı engelli tek başınada kullana bilir engelli yokken başka kimse kullanamaz kullanırsa ceza alır cünki engelliyok ken kart su istimale acık yedi sülalesi kullanır bir birimiz,i kandırmayalım senin ogün tekbaşına cıkmaya takatin varsa tek başına da bine bilirsin bazen hastaların rahatsızlık ları şidetli olabiliyor oyüz den yanında refakat edecek biri gerekiyor her engelli hasta birdegil

Bu kartı alırken, tek başına kullanılamaz şartını kabul ettin mi? Ettin... Aksi kullanımlarda ceza vs. sözleşmesine imzanı attın mı? Attın...
Belediye salak mı?
Bu maddeyi koymasa, neler olacağını bilmiyor mu?
Tek başına geçerli kullanılabilen bir refakatçı kartı, maddi kötü kullanıma elverişlidir.
Ha, sorsan bütün engelliler der ki, vallahi ben kötü niyetli kullanmam.

Bana göre sen cezayı hakketmiş, hatta az bile ödeyeceksin derim. İyi niyetli kullanıcıları da, zan altında bırakan hep kötü kullanıcılar.
İzmir'de, bu işi ticarete dökenler yüzünden kısıtlamalar geldi, refakatçı kartı almak zorlaştı.
Bir günde 50-100 biniş yapan binlerce kart sahibi tespit edilmişti, üstelik 100+ biniş yapan yüzlerce engelli çıktı sistemde.

Ben belediye yerinde olsam, kartı başkası kullanıyorsa 1000 liradan başlarım cezaya ki, kimse cesaret edemesin.
Düzgün kullananların rahatı açısından...
Ha birde, sürekli kötü kullanan bir kaç engelli yüzünden, basına vs. bütün engellileri kötü yansıttığı için...

jem abi haklı benim demek istediğimi söyledi başka bir yorumum yok

beni yanlış anlamayın ama bu gibi insanlar yüzünden refekatçi kartı olanlarda mağdur oluyor gitgide değeri düşürülüyor engellinin şöfor haklı almakla bence madem refekatçi kartın neden veriyorsun insanda biraz vicdan olur devlet sana vermiş haksızlık neden yapıyorsun böyle insanların yüzünden sonra ki günlerde engelliler sorun yaşıyor...

arkadaşlar engelli tek başına kullanabilir engelli harici kimse yani yakını tek başına kullanamaz öyle cem kardeşimin dedi gibi degil illa tekkullanamazsın diye birşey yok herkesin sakatlıgı hastalıgı birdegil birbirimizi yanıltmayalım ben hiç bir şekilde tek kulanmıycam diye imza atmadım öyle olsa cogu zaman tek kullanı yorum eloktronik kart bilgisayarda görünüp iptal olmuşyu

bana göre utanılacak bır durum haksız menfaat saglamak bırakn cezadan nasıl kurtulurumu burda sölemek bile utanc bana göre yapılan yanlısı bır an önce caza ödenıp halledılmesı gerek

allakasi;

Sen benim ne yazdığımı hiç ANLAMAMIŞSIN.
Engelli, kendi kartını tek başına tabii ki kullanabilir...
Refakatçı, tek başına KULLANAMAZ!
Kimse kimseyi yanıltmıyor, sen okuduğunu anlamamışsın sadece...

işin özü refakatçı tek başına kartı kullanmamalı.

refekatcı kartı sadece engelliyle kullanılır bunun hariçinde kullanılamaz

Gelişmiş ülkler de refakatçi kartı olan refakatçi sadece refakatçiyi almaya giderken
böyle bir kartı kullanır, kendi özel seyahati için ise ücretini öder biner.
Maalesef bizde öyle olmuyor. Hak mutlaka suistimal ediliyor.
adam buraya yazıyor" araba alacağım 2022 maaşım kesilirmi?" veya " dayımın üzerine araç alacağım kızım kısrağım kuzenim eniştem cemi cümle kullanabilir mi?" bunun gibi daha neler var.
Bunların engelinin hakkını suistimal etmediğini iddia etmek gülünç olur.

hakkeden öyle toplu ulaşım aracları yol gecen hanı değildir

Üst Alt