Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Raporuma rağmen Bağkur emekliliğimi red ediyor. Ne yapmalıyım?

Ftmysn

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba ben de bir şey sormak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

2001-2018 arası SSK ve 2020-2023 arası Bağkurum var. 09.2023 Bağkur terk.
SGK yönlendirmesiyle devlet Hastanesi'nden heyet raporu aldım. Onkoloji remisyonda 60 ve kardiyoloji PDA nedeniyle 10 verdi. Kurul başkanı sizin raporunuz SGK ya gidecek oradan takip edin dedi.
Sonuç: Red geldi, SGK ya gittim itiraz formu doldurduk ona da bugün red gelmiş

Nedendir acaba ve ne yapmalıyım sizce?
OturanBoğa lütfen bana da yardımcı olur musunuz abi?

Ftmysn

Doğum tarihiniz gün/ay/yıl?
İlk sigortalı olduğunuz tarih gün/ay/yıl?
Primleriniz hangi tarihler arasında hangi statüde yattı? Toplam prim gün sayınız nedir?
BAşvurunuz malulen emeklili mi yoksa erken Yaşlılık emekliliği miydi?

Ftmysn 4a statüsünde başvuru yaptıysanız. Sigorta girişin 1 Ekim 2008 den önce ise vergi indirimi ile emeklilik mümkün. Lakin sigorta girişin 1 Ekim 2008 den öncede olsa; sigorta süresinin toplamının son yedi yılın yarıdan fazlası bagkurlu ise bagkurlu olarak kabul edilir. Bagkurdan vergi indirimi ile emeklilik ise kurum sevki ile olur.sssk ya göre şartları saha zordur.%40 ve üzeri engelli raporu alacak pozisyon olsa bile Red gele biliyor.

Son düzenleme:
@OturanBoğa

Selamlar,

- doğum 8/7/84
- ilk sigorta girişi 1/9/2000
2018 dahil 4a 3480 gün ve 2020-09/2023 arası 4b 1000 gün.

Malulen emeklilik sanırım! çünkü ben SGK ya gidip oradaki memura hastalıklarimi söyleyip buradan yonlendiriyormussunuz dedim o da bir kaç evrak imzalattı birini bana verdi hastane sevki idi. Hastanede kurul için doktorları dolaşırken verdikleri kağıtta malullük tespiti yaziyordu

Rapora gelince onkoloji %60 yazdı kardiyoloji %10 yazdı bana verilen kağıda ben onu kurul için hastanede sekreterliğe verdim kurula bir gün sonra gel dediler. Kurul başkanı biz raporu SGK ya gönderiyoruz oradan takip edersiniz dedi
E devlet üzerinden raporu sorgulayinca oran yazmıyor onkoloji genel cerrahi dahiliye ve kardiyoloji bölümlerinde ilgili birim kararı uygundur yazıyor

Merhaba,

Son 7 yıl içinde ödenmiş 4a prim gününüz 4b prim gününüzden fazla olursa vergi indirimi ile emeklilik hakkı kazanabilirsiniz diye düşünüyorum. 4b ile emeklilik için hastalıklarınızın SGK Hastalık Listesi'ne göre karşılığı olması gerekiyor.

Vergi indiriminden emekliliğini isteseydiniz şimdiye çoktan olmustunuz.

Selamlar, 8/7/84- ilk sigorta girişi 1/9/2000
2018 dahil 4a 3480 gün ve 2020-09/2023 arası 4b 1000 gün.Malulen emeklilik sanırım çünkü ben SGK ya gidip oradaki memura hastalıklarimi söyleyip buradan yonlendiriyormussunuz dedim o da bir kaç evrak imzalattı birini bana verdi hastane sevki idi. Hastanede kurul için doktorları dolaşırken verdikleri kağıtta malullük tespiti yaziyordu

Peki ben şimdi tekrar 4 A giriş yapsam mı sizce? Tekrar 4a girişim olursa ne zaman vergi indirimi için başvurmalıyım?
Cevaplar için teşekkürler

Merhaba sgk girişi yaptırdıktan 15 gün sonra raporunuzla ve işyeri dilekçesi ile birlikte bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek vergi indirim başvurusu yapabilirsiniz. Vergi indirim sonuçları ortalama 15 veya 20 günde tamamlanıyor.
Sizlere ek olarak tavsiyem vergi indirim çıkarıldıktan sonra emeklilik dilekçesi için ocak 2024 beklemeyi de ihmal etmeyin..
🫡🫡

Ftmysn yukarıda size arkadaş cevap vermiş vergi indirimi ile çoktan emekli olurdunuz diye.son 1261 günü geçmediğiniz için siz bağkurlu değilsiniz 4'a lısınız baştan yanlış yapmışsınız. Gerçi oradaki memurlarında söylemesi lazımdı bunu.Hiç vakit kaybetmeden vergi dairesine vergi indirimi için başvurun.vergi indirimine başvururkende 4a lı çalışıyor olmanız lazım.2-3 hafta içinde cevap gelecek.geldikten sonrada sgk ya gidin emeklilik başvurusu yapın..

@deasn12
Teşekkür ederim

yusi
Evet sağolsun. Aslında ben memura sormuştum son 7 yıl muhabbetini alakası yok dedi bana bende ama ben okudum 1261 gün hangisi fazlaysa o oluyormuş dedim. Hatta başvuru yapmayacaktım döndüm gidiyordum nereye gidiyorsun bekle evrak vereceğim dedi. O da işte maluliyet tespiti için hastaneye sevkmis dediklerini yaptım bir de raporu al ben seni yonlendirecegim dedi red gelince gittim yapacak bir şey yok dedi bende anlamadım açıkçası. Çok teşekkür ederim size ve cevaplayan herkese sağolun. Ben pazartesi itibariyle 4 A giriş yapacağım inşallah ay sonuna dogru da vergi dairesine giderim başvuru yaparım bakalım bir de öyle deneyeyim.son olarak şimdi bir şey daha soracağım izninizle kusura bakmayın: Eylül ayında aldığım rapor geçerli midir? İki yıl süre yazıyor raporda ve oran yazmiyor sadece ilgili branşın kararı uygundur yazıyor

Ftmysn

Sizlerin almış olduğu rapor sağlık raporu engelli raporu değil malesef. Sgk Malulen emeklilik için başvuru yapanlardan engelli raporu istemez kendisi sevk ederek sağlık raporu yani son durum sağlık kontrolü ister. Engelli raporunuz olmadan vergi indirimi alması biraz zor olur ama şansınızı deneyin. Vergi indirim raporu yazan doktorlarda kabul etmeyerek sizi tekrar hastaneye sevk ederek rapor isteyebilir..

DURUM BİLDİRİR SAĞLIK RAPORU..
ERİŞKENLER İÇİN ENGELLİLİK SAĞLIK KURULU RAPORU ( Sakatlık Oranı Cetveli )..

Üst Alt