Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Rapor onayı hastaneden gitmediği için evde bakım maaşım kesilmiş!?

Mavidenizim

Aktif Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
2
Merhabalar.

Altı yıldır evde bakım maaşı alıyoruz. Bu ay yatmadı. 17 ocak günü bir yakınıma söyledim ve sosyal hizmetlere gidip sordurdum. Sebebinin hastaneden rapor onayı istendiği ve henüz gelmediği olduğunu söylemişler. Bu ay yatmaz onay gelince gelecek ay iki maaş yatar demişler.

Raporum süresiz ve bugüne kadar hiç böyle bir şey olmadı. Gelen cevaptan sonra e devletten hizmet aldığım bilgisi de silindi. 17'sine kadar kasım ayı bilgisi duruyordu.

Böyle bir durum yaşayan var mı? Açıkçası e devletten de silinince benim endişem arttı. Gelir durumumuz falan da geçmiyor maaş zamlarından desek. Dediğim gibi sebep hastaneden rapor onayı gelmemesiymiş. Günlerdir site de bakımda başka da soracağım bir yer gelmedi aklıma. Bilgisi olan yazarsa sevinirim.

Hastaneler de eski raporları nasıl bulacaklar? Geçen bir yazı okudum eski raporları hastanelerin saklaması gerekiyormuş fakat hastaneler bu evrakları saklamamis. Bu nedenle eldeki rapor ömür boyunca geçerli diyordu. Raporu yeniden hastaneden istemelerini gerektirecek bir durum yok. Aksi durumda yani maaşı sürekli kesmeleri durumunda avukata danışınız.

@testertr

Zaten ellerinde rapor var ve her yıl eve gelip kontrol ediyorlar. Bu neyin onayı hiç anlamadım ben de.

inşallah öyledir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@testertr, çok teşekkür ederim. Benim raporum da 2007 yılı tarihli Ankara hastanesinden ve e devlette kaydı yok. Bunu bahane ederek kesmiş olabilirler.

Hem sürekli rapor veriliyor hem de yok rapor tarihi eski, yok sisteme girilmemiş vesaire bir sürü sorun çıkartıyorlar.

@Mavidenizim kardeşimin raporunu da Ankara'dan almıştık. Şimdi gitsek hastane eminim raporu bulamaz. Çoğu insan aynı durumda. İnşallah köklü bir çözüm üretirler de herkes bu sıkıntıdan kurtulur.

@testertr, bir kaç yıl önce de raporda başhekim kaşesi eksik demişlerdi. Aileden biri gidip düzeltti. Ama o zaman kendileri arayıp söylediler. Böyle kesinti falan olmadı.

Merhabalar. Konu başlığında anlattığım gibi rapor onayı beklendiği için geçen ay bakım maaşım yatmamış bu ay iki maaş birden alacağım söylenmişti. Bu gece herkes gibi benim maaşım da yattı ama 1 aylık. 7600 tl Ocak maaşını yatırmışlar sanırım Aralık maaşı ortadan kayboldu. Farklı bir tarihte mi verilir ya da hiç verilmeyecek mi bilmiyorum.

ödemeyi yapan kurum rutin kontrolleri esnasında raporunuzun e-devlette olmadığını tespit ettiği için maaş kesilmesi meydana geliyor. ıslak imzalı raporlar e-devlette görünmemekte, sadece e-nabız sisteminde tarih ve sayı olarak görünür. e-nabızdan kontrol edin eğer raporu göremiyorsanız, raporunuzla beraber raporu aldığınız hastaneye müracaat ederek ulusal engelli veri bankasına kaydedilmesini talep edin, tekrar aynı sorunu yaşamazsınız.

ödenmeyen ay için sosyal hizmetlere geriye dönük ödeme talebi oluşturmanız gerekecektir, zira inceleme/kurumların yazışma süreci içerisinde raporsuz gibi göründüğünüz için hakediş oluşmuyor.

bizimkide yeni evrak eksikliği sebebiyle kesildi. evrağı birime teslim ettik bir hafta içinde. ama bize değil şuraya teslim edecektiniz diye kestiler evrağı alan kişi bunu bana değil şuraya vereceksin diye bir şey de söylemedi. evrağı aldı ama maaşı kestiler şimdi yeniden başvuru yaptık bugün. ama eften püften sebeple bu maaşlar kesilebiilir. gelir durumu sadece emekli maaşı 16 bin dört kişi yaşıyoruz evde ikisi öğrenci ve eşim sadece bana bakıyor üstümüzde sadece oturduğumuz sıradan bir ev var.

@scuba_instructor,
E nabızda dediğiniz gibi tarih ve saat olarak görünüyor. Ama e devlette yok. Bu ayın birinde sorduğumuzda ayın 14 ve 17 si arasında iki maaş birden alacaksınız demişti görevli. Ama tek maaş yattı. Geriye dönük ödeme başvurusu nasıl yapılıyor?

@Mavidenizim, konuyla ilgili birim illerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Engelli bireyin yakını bu başvuruyu yapabilir.

Başvurunun reddi halinde Kamu Denetçiliği Kurumuna müracaat edip konunun incelenmesini talep edebilirsiniz. Birebir aynısı olmasada benzer bir hususa ilişkin haber linkini paylaşıyorum.

@scuba_instructor,
Teşekkürler. Biz de yaşadığım ilçedeki sosyal hizmetlere sormuştuk. Hiç yeniden başvurun falan demediler. Gelecek ay iki aylık alır dediler. 1 aylık maaşı vermemek kar sayılıyor herhalde.

Üst Alt