Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

PTC124 adlı ilacın patenti alınmış. Ataluren ismiyle piyasaya çıkacak..

ONE MINUTE

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ptc firması ptc124 adlı ilacın patentini beklenilenden 2 ay evvel almış. ve ilacın genel adı ATALUREN olarak ruhsata geçmekte.

Pazar sabahı duyduğum en güzel haber, teşekkürler:)

İnşallah ya ben şu hastalığın çözümü bulunsun ve tedavisi olsunda....

merhaba bendede kas hastalıgı var ama ben hic bir tedavi duymadım şimdiye kadar ilacta kullanmıyorum hastalıgım miyapati bundada etkisi oluyormu bilgi verirseniz sevinirim

evet bu haber çok güzel bir haber ama sizce bu ilaç kesin sonuç olacakmı:confused: hep iyileşmeyi bekliyoz tekrar bir umut kırgınlığı olmasın:( herkese acil şifalar diliyorum...

evet banada firmadan 3.2.2009 da e-mail geldi. patent planlanandan 2 ay önce alınmış veilacın ismi de ATALUREN olarak tescillenmiş. Cenabı Allah cümlemize şifaya vesile eylesin

BEYmen44 çok güzel bir haber ama nerden duydun bu haberi?

arkadaşlar ptc 124 ile ilgili firmadan almış olduğum e-maili sizlerle paylaşıyorum:

PTC Therapeutics Completes Enrollment of Pivotal Trial in Muscular Dystrophy​

- Ataluren designated as generic name for PTC124 -​

South Plainfield, NJ – February 3, 2009 – PTC Therapeutics, Inc. (PTC) today announced that it has successfully completed patient enrollment of its pivotal clinical trial of PTC124 in patients with nonsense mutation Duchenne and Becker muscular dystrophy (nmDMD/BMD). Accrual was completed two months ahead of schedule. The company also announced today that PTC124 has been issued the generic name, ataluren. <Read more>

yani cocuk dogmus ismide ataluren konmus artik ceyrek altin takalim
cocuga ayip olur ... bundan guzel haber olamaz ...

turkiyeye gelmesi EMEA ve FDA nin onaylamasi biraz daha fazla surebilir olsuuuun bekleyelim
bir yil sursun isterse ...

daha onceleri protein virusler araciligiyla igne yoluyla denenmisti yillar once ancak
bu deneyler sonucunda vucut ret ediyor disari atiyordu ... ptc 124 firmasinin yapmis
oldugu deneylerde bu basarildi virusler vucuda girdigi andan itibaren tedaviye basliyor
vucut disari atmiyor ;)

Haydi hayırlısı sevindim vallaha allah hepimize şifa versin:eek:

Umarım bu da diğerleri gibi balon çıkmaz. Bu sefer umduğumuzu buluruz inşallah.

ilacın türkiyeye gelmesi uzun çok sürmez.hatta hiç sürmez.avrupaya ne zaman gelirse türkiyede o zaman gelir.haluk topaloğlu olası bir tedavinin türkiyeye gelmesi 1 haftayı geçmez demişti.bunuda türkiyenin son yıllarda yakaladığı bazı gelişmelere bağladı.

sevgili arkadaslar,
umudunuzu kirmak istemiyorum ama bazi yanlis anlamalari pesin onlemek istedim,cunku erken beklentiye girip gecikince buyuk moral bozukluklari yasanmasin istedim.PTC124 bir hafta yada bir ay icinde piyasaya cikiyor degil.Alinan ilacin Ataluren ismiyle patent hakki.Henuz FDA dan piyasaya cikis izni alinmis degil.Ayni yazida belirtildigi gibi ilacin son faz calismasi icin hasta kaydi yeni bitti. 2009 yili icinde bu son calismaninda bitirilmesi planlaniyor.
ataluren su anki durumuyla genetik hastaliklarin nonsense(premature stop kodon) mutasyon sonucu olusmus tiplerini tedavi edecek.Su an sadece duchenne ve sistik fibroz hastalarinda faz calismalari surduruluyor olsada,bir cok genetik hastalikta nonsense mutasyon sonucu olusmus tiplerde tedavi edici olacak.Duchennede ve nonsense mutasyon disinda ekson silinmesi veya ekson tekrari gibi mutasyonlarda var.Ama bu hastalar icinde ingiltere.hollanda,amerika ve kanadada farkli oligonucleoidlerle ekson skipping (ekson atlama)tedavi calismalari basariyla yurutuluyor.Insanlarla yapilan ilk test calismalarinda onlardada basari saglandi.Ayrica PTC firmasi nonsense mutasyon disindaki mutasyonlu hastalar icinde bir ilac calismasinin icinde.Yani umutlu olmak icin sebep cok.

elbette bir hafta icinde cikacak yok bir ay icinde olacak diye birsey yok ... onemli olan
beklenenden iki ay once tamamlanmis olmasi bu ne demek basarili bir
calisma var yuzduk yuzduk kuyruguna geldik ... sakin ola umudunuzu
filan kirmayin ataluren cok basarili oldu yukarida dedigim gibi bir yili
bulur cosmaya gerek yok bir hafta filan degil 11 ulkede 170 civari hasta
ciddi bir arastirma uydurma degil ... basta amerika,kanada,avustralya,israil
olmak uzere avrupada ve dunyada bir cok kurum destekliyor bu calismalari...
simdiye kadar 25 milyon dolar gibi buyuk para harcanmis...

melek1989

merhaba benim kardeşim dmd hastası(ileri düzeyde)
kardeşimin durumu şu an cok ciddi.şimdi 18 yaşında ve yoğun bakımda makineye(solunum cihazı) bağlı olarak yaşıyo.solunum kasları iiyice zayıf düştü ve kalp tutukluğu yaşıyor.Daha yeni makineye bağlandı 2 hafta oluyo.Ben bu ilaca çok umutlandım hala da umudumu yitirmiyorum.Rabbim benim kardeşime ömür verirse güzel Mevlam; benim kardeşim şu durumda PTC124 yani Ataluren ilacıyla tedavi olabilecek değilmi.Doktorlar hastalığının son seyrini devam ettiriyo diyolar ama ben iyi ihtimalleri gözardı etmek istemiyorum.Benim yurtdışında elim kolum çevrem yok.Lütfen bildiğiniz varsa benimle de paylaşın.Benim kardeşim de diğer hastalarımız gibi yaşamak istiyor.Rabbim hepimize yardım etsin.

sevgili melek1989 ilk önce elinin kolunun her hangi bi yerde olmasına gerek yok ilaç çıktığı zaman haberi bütün sitelerde flaş olarak duyabilirsin.kardeşinde işe yarayıp yaramayacağı konusunda ise sevgili himalayanında söylediği gibi ilaç şimdilik nokta mutasyonlu hastalarda işe yarayacakmış.ancak daha geniş çapta çalışmalar devam ediyormuş eğer kardeşin nokta mutasyon ise işe tabiki yarar....geçmiş olsun allahtan herkese acil şifalar diliyorum..

inş dertlere deva olur beklemedeyiz hadi hayırlısı

Gelişmeler çok sevindirici,çeviri yapan arkadaşlara çok teşekkürler ,emeğinize sağlık.Benim anlamadığım şey,bu nokta mutasyonu nedir?Benim hastalığım müscüler distrofi,bu hastalık gurubu,bu ilaçtan faydalabilecek mi?

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.Yüce Rabbim hepinize şifa versin.Size tavsiyem sakın spor yapmayı bırakmayın ve bol bol yararlı besinler (kan yapıcı ve kas kuvvetlendirici) tüketin.Bu hastalık devamlı sizinle savaş halinde.sizi günden güne eritiyo farkında olmadan. Lütfen kendinize iyi bakın.Ben kardeşim için umudumu yitirmicem.Kardeşim benim yaşama hevesim.O şu an yürüyemiyo eli kolu tutmuyo ama Rabbim izin verirse yaşamasına,eli ayağı ben olucam canım kardeşimin.

Melek hanım siz ne kadar mükemmel bir insansınız.Sizin için ne söylesem az kalır.Allah kardeşinize ve ihtiyacı olanlara acil şifalar versin inşallah..

mrb arkadaşlar bnde bu formun yeni bir üyesim aynı zamanda dmd hastasıyım.Gercekten yeni gelişmeler cok sevindirici allah hepimizn yardımcısı olsun. Bu ilaç hepimizin kurtarıcısı olacak inş. Tek dileğim bu ilacın ben ve benim gibi hastaların bi an önce sağlıklı günlerine geri dönmesi. Hepiniz için dua ediorum. Sağlıcakla kalın.

Merhabalar Siteyi çoktandır takip etmekteyim ama yeni üye oldum.Bilgilendiren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.Oğlum 9 yaşında dmd hastası.Çıkacağına dair ilaçlar konusundaki yazıları görünce seviniyorum hayata bağlanıyorum.Yanlız dr.muzun daha var deyipte bilgilendirmemesi umutsuzluğa sürüklüyor bizleri hiç gelmiyecek gibi geliyor o yakın zamanın.Özellikle sevgili Kuzeyin yazılarını görünce büyük bi umutla okuyorum.Lütfen bişeyler yazın gerçekten bu ilaçlar işe yarıyacakmı denenen hastalarda ne derece yaramış biyerlerde okuyanlar varmı.Hasta veya hasta yakını psikolojisinden kimse anlamıyor.Hepimize acil şifalar diliyorum.

slm arkadaşlar ataluren in sma da kullanımı hakkında bilgisi olan varmı

10 yıl beklemişiz 1 yıl daha bekleriz. :) Allah güzel günler görmeyi nasip etsin hepimize.

Gelişmeler çok sevindirici,çeviri yapan arkadaşlara çok teşekkürler ,emeğinize sağlık.Benim anlamadığım şey,bu nokta mutasyonu nedir?Benim hastalığım müscüler distrofi,bu hastalık gurubu,bu ilaçtan faydalabilecek mi?

NOKTA MUTASYONU NEDİR? Bir genin DNA dizilişinde tek bir baz çiftinin değişmesi.

Üst Alt