Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikoz yaşayan arkadaşlar hastalığın negatif belirtileri geçiyor mu?

xdedahii

Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
181
Arkadaşlar psikozum tamamen iyileşti. Ancak ilaç yan etkisi olarak düşünüyordum önceden ama öyle değilmiş hastalığın negatif belirtilerini çok ağır bir şekilde hissediyorum.

Bunlar neler, halsizlik,yorgunluk bunlara bağlı olarak özbakım eksikliği ve dışarı çıkamama. Sürekli evde yatıyorum. Hiç enerjim ve isteğim olmuyor. Böyle grip olur hasta olursunuz evde sürekli yatarsınız o şekilde.

Unutkanlık ve beyni çok işlevsel kullanmama biraz baskı hissediyorum. Temel işlerimde bir sorun yok ama mantık matematik işimleri alakalı kafa gerektiren yoğun işlerde bir eksiklik ve yavaşlama oluyor. Bilişsel becerilerde zorlanıyorum.

İşim gereği sürekli kafa çalıştırmam gerekiyor. Hastalandıktan sonra hiç çalışmadım. Acaba mevcut yaptığım işi yapamayacağım korkusu oluştu.

Tedavi olalı 6 ay olacak xeplion ile tedavim sağlandı. Şuan doktor fulsac ek ilaç yazdı.

Zamanla bu negatif belirtiler geçiyor mu ? Yoksa bu şekilde kalıyor mu ?

Bu şekilde çalışmam çok zor olacak gibi

Her geçen gün iyileşmem gerekirken bu negatif belirtiler ilerliyor gibi

Son düzenleme:
O negatif belirtiler kalıyor ne yazık ki. Önceden sosyal değildim, sosyalleştim fakat hafıza, bilişsel yetenekler etkilendi. Antidepresana da başladık, canım hiçbir şey yapmak istemediği için.

Psikoz yaşayan arkadaşlar hastalığın negatif belirtileri geçiyor mu ?

Doktora durumumu anlatım. 10 gün önce gittiğimden banada fulsac yazdı. Mutlu olmak halsizlik isteksizlik vs nedenlerden dolayı 6 ay geçti. Nerdeyse evden çok sınırlı çıkıyorum.

Artık enerjisizlikten yatmaktan sıkıldım ama kalkıpta o aktiviteleride yerine getiremiyorum.

Beklentim bir grip olursunuz geçer iyileştikten sonra sokağa çıkar gezersiniz ya onu yapmak ama sürekli bir yatış pozisyonundayım.

Affekt kısıtlığı.,bu bahsettiğiniz negatif belirtilerin karşılığı olan tıbbi terim. Bende tebessüm edememek gibi bir sorun var Mesela kahkaha da atamam. Yüz ifadem de biraz donuk. Ama muhakeme, analiz ve olasılık hesaplama vs. konularda oldukça iyiyimdir.

İşime düzenli devam ederek ve sürekli çalışarak kendimi geliştirdim. Zaten doktorum da aynı şeyi söylüyor. "Çalışmak , remisyona girmende çok önemli bir etken" diyor. O yüzden size tavsiyem meslek edinip çalışın. Para kazanacak bir iş bulamıyorsan da hobi olarak bir şeylerle ilgilenin. Bunları çözüm önerisi olarak yazıyorum.

Her şeyi hastalığa bağlamayalım Bu güne kadar 12 defa hastane yatışım oldu ama 18 senedir de memurluk yapıyorum. Şuna emin olun ilk başlarda zorlanacaksınız ama zamanla alışacaksınız. Burada önemli olan şey süreklilik. Çözüm sizin çabanıza bağlı ; sürekli hastalığın arkasına sığınmayalım. Değişmek ve iyileşmek için çaba sarfedelim. Bu iş , sadece ilaç kullanarak olmaz.

Tıp ne yazık ki negatif belirtileri iyileştirmede çok başarılı değil pozitif belirtiler ilaçlarla genelde baskılanıyor ve geçiyor.

Negatif belirtiler için genelde antideprasan veriliyor doğru ilaç ve dozla fayda görülür ama kendinin de gayret göstermen lazım ne kadarda içinden gelmese bile zorla kendini çalışmak ve bir şeylerle meşgul olmak çok önemli.

Ama özbakım eksikliği psikozun ciddi etkilerinden kullandığın psikoz ilacının dozu yetersiz geliyor olabilir.

Unutkanlık, odaklanamama, bilişsel işlevlerde yavaşlama, muhakeme ve yorum işlemlerinde zorlanma psikozun kendinden ve ilacın yan etkilerinden oluyor ilaçlar bazı şeyleri baskılamak için beyni yavaşlatıyor ne yazık ki ama onlarıda kullanmasan bu sefer normal hayatını hiç devam ettiremeyeceksin.

Benim oğlum atipik psikoz mühendis olduğu halde herkesin yapabileceği basit seviye bir işte çalışıyor çünkü durumuna bakıyorum Unutkanlık, odaklanamama, bilişsel işlevlerde yavaşlama, muhakeme ve yorum işlemlerinde zorlanma hepsi var yapamaz mühendislik.
Ama boş kaldığı zaman kötüleşiyor moral bozucu ama hiç bir şey yapmamaktan iyidir diyoruz.

Yani eğer mesleğini yapamazsan üzülme hangi işi yapabilirsen onu yap ama asla boş kalma bir şeyler yap.

Hastalığın daha yeni sayılır zaman geçtikçe hastalığınla baş etmeyi daha iyi öğrenirsin.

perseküsyon kara duman

Daha önce özel sektör çalıştım. Enson kamuda çalışıyordum.
Çalışırken atak geçirdiğim için sözleşmem bu nedenlere bağlı olarak yenilenmedi daha önce yazmıştım.

kara duman ‘ın dediği şeyler sanki hayatımın okuyor gibi geçtiğim süreçleri benimle yaşıyor gibi.

Psikozum tamamen geçti ama negatif belirtiler baya baskın şuan ilaç olarak zaten en üst dozu kullanıyordum.

150 ilk xeplion daha yeni 2 aydır 100 lük yazdı.

Bu xepliyonun kullanımı okudum. Öncelikle ilk bir hafta içinde 150 100 olarak 250 mg vücuda veriliyor. Sonra doktor uygun dozu kiloya göre ayarlayıp yavaş yavaş azaltıyor. 4 ay arayla.

Anladığım kadarıyla tedavinin dozla değilde uygulanma yöntemi ile çözüyorlar.

Şuan ya ilaç değiştirmesi gerekiyor doktorun yada bu negatif belirtileri engelleyecek bir ilaç vermesi gerekiyor.

Fulsac verdi 1 ay sonra etkisini gösterir diyor.

Sanırım eskiden yaptığım işi yapamaycak gibiyim.
Doz düşümü olmazsa bilişsel olarak baya baskılıyor.

Doktorun dediğini yeni anladım negatif belirtilerin olmaması lazım hastalığın şuan baskılanıyor dedi.

Geçmedi dedi. Hastalığı yeni yeni çözüyorum.

perseküsyon

Kendime geldiğim için kaybettiğim şeyleri yeni yeni farkına varıyorum. Düşündükçe üzülüyorum. İşimden olduğum için çok üzülüyorum.

Şuan vasi atanacağı içinde doğru düzgün işte arayamıyorum.

İnsanlara durumu açıklayamadığım için

Ne olacak bende bilmiyorum

Doktor iyileştin ama vasinin kalkması için bir yıl bekle hazirandan önce başvurma dedi. Önlem amaçlı böyle yapıyorlarmış. Boş oturmaktan başka çarem yok.

Özbakım için kendimi çok zorluyorum. En çok ailemde bu konuda uyarıyor. O kadar çok ağırlık halsizlik yavaşlama var ki kalkıp bir iş yapmak bana çok zor geliyor.

Onun için özbakım yaparken çizelge yapmayı düşünüyorum.
İnsan traş olmak zor gelir mi ? Geliyor insan duş almak zor gelir mi geliyor? İnsana günde 15 dk yürümek zor gelir mi ? Geliyor. Anlam veremiyorum bende

Merhaba tekrardan ,sabırlı olmanız lazım zaman gün geçtikce daha çok farkında olursunuz iş sonra gelir ilk önce günlük işlerinizi yapmaya çalışın daha sonra erken kalkmaya çalışın sabah 7 gibi çıkın bir yürüyüş yapın iş hayatınıza hazırlayın kendinize parka çıkın sabah güzel bir koşu yapın eve neşeyle gelin depresyona sokmuş ilaç sizi mutsuzluk durumu var ilaç dozunun azalmasını bekleyin ne hastalar var siz yine herşeyin farkındasınız bu bi hastalık bu sürecleri yaşamak lazım düzelmek için en önemli şey doktorlarda söyler yürüyüş yürümek sizin negatif belirtilerinizi azaltır bıtane müzik aleti edinin tavsiye ederim bunlara yoğunlaşırsanız hastalınız 10sa 2 ye düşer kitap okuma falan sıkıcı gelir negatif belirtileri bu şekilde atlatılabilir yok yapamam edemem moduna girmeyin basit şeyler sizi kurtaracak özellikle doktora haftada 1gidin ailenizle süreçleri öğrenin psikoloklarla görüşün sizin gibi hastalanmış kişilerle konuşun kaç sene olmuş nasıl olmuş sizi daha farkında olmanısı sağlar hemde size bir bilgi verir tavsiyelerim bunlar. Geçmiş olsun .

Basara

Hastaneden 6. Ayın başında çıktım. Tedavi için iğnelerde o zaman başladı. Aslında tedavim yeni bitti diyebiliriz.

Kendime gelmem, hastalığı anlamam 5-6 ayımı aldı.

Ancak farkına vardım. Hastalanıp atak geçirip tedavi olmam 1.5 yılı buldu. Aslında uzun süredir de işsizim. Boş durmakta çok yavaşlatıyor. Ayrıca çalışmayada ihtiyacım var.

Bu forumda birkaç arkadaştan çok tavsiye verdi. Bende bilinçlendim. Akademik makaleler okudum.

Ancak bir şekilde tekrar hayata tutunmam gerekiyor. Çalışıp hayatımı idame ettirmem gerekiyor.

Bazışeyler artık bana çok zor geliyor.

Hastalıktan dolayısıyla nerdeyse tüm arkadaş çevremi kaybettim. Konuşacak birilerini bile bulamıyorum.

O yüzden forumda çok vakit harcıyorum.

Bu şekilde nereye kadar gidecek bilemiyorum.

Açıkçası tavsiyelerede çok ihtiyacım var.

kara duman ‘ın dediği şeyler sanki hayatımın okuyor gibi geçtiğim süreçleri benimle yaşıyor gibi.

xdedahii Ben yıllardır oğlumda benzer şeyleri yaşadığım için söylediğim şeyler size sanki yanınızda yaşıyorum gibi geliyor aynı yollardan geçtik çünkü.

Hasta ne yazık ki genelde içinde olduğu durumun farkında olamıyor, yanlış algılıyor veya geç algılıyor onun için durumu yakınında ki hastalık hakkında yeterli bilince, bilgiye ve sabıra sahip birisinin gözlemlemesi ve doktora o kişi beraber gitmesi iyi oluyor biz doktora gittiğimiz de doktor oğlumdan çok beni dinliyor zaten.

Hastalığın ve tedavinin başındasınız biz çok zor günler yaşadık halada yaşıyoruz.
Moral bozmayın ama hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.
Buna alışıp elindekilerle ve yapabildiklerinizle hayata tutunmaya çalışın emin olun ah vah etmek hiç bir şey çözmüyor daha kötü yapıyor durumu.
Farkındalığınız olması çok iyi bir şey bazı hastalarda bu olmuyor ne yazık ki.

kara duman

Her ay düzenli kontrole gidiyorum. Sürekli olarak annemle gidiyorum. Zaten benim hastalandığımı anlayıp tedavi olmam için dilekçe verende annem. O zamanlar yalnız yaşıyordum. Ailemin elinden bişe gelmediği için dilekçe vermişti. Çevredeki insanlar ve doktor böyle yönlendirmişti.

Psikozu atağını çok ağır yaşadım. Olacak o kadarki sarhoş karakteri gibiydim. Herşeyi dalgaya alıp ciddi bir şekilde söylüyordum. Anlamsız amacına varmayan cümleler kuruyordum. Bence anlamlı ama karşı taraf için bir anlam ifade etmeyen. Aşırı duygu yükselmeleri düşmeleri oluyordu. Tam sarhoşlar gibi.

Aslında çok ağır bir durumdan çıktım. Durumum baya ağırdı. Şimdi farkına vardım. Kendime geldiğim için bunları söyleyebiliyorum.

İlaç jet hızında etki etmesine rağmen iyileşmem 6 ayımı aldı.
Bu süreçte hastalık hakkında kendimi bilgilendirdim. Daha önce özel ve devlet hastanesine gitmeme rağmen hastalık hakkında hiçbir bilgim yoktu. Beni bu şekilde bilgilendirmiş olsalar şuan hala işimde çalışıyor olurdum.
kara duman size sormak istediğim bir diğer konuda işe girişle alakalı. Şuan durumumdan dolayı bana vasi tayin edilecek. Sizce bu durumda iken iş aramalı mıyım?Yada durumumu insanlara nasıl anlatmalıyım?

İlaç aldıktan sonra ben psikomotor ve bilişsel yeteneklerimde yavaşlama oldu. Biraz yavaşlayıp ağırlaştım ama nerdeyse eski halime döndüm sayılır. Birazda unutkanlık var. Atak dönemini tam hatırlamıyorum.

Birde beni görenler iyi toparladığımı söylüyor. Çok ağır bir durumdaydım yoksa.

xdedahii İş arayın bence durumunuz dışarıdan anlaşılmıyorsa ve kendinize güveniyorsanız işverene söylemenize bile gerek yok ama biraz büyük işyeri ve kurumsal şirketlerde sağlık raporu ve işyeri hekimi kontrolü isteyebilirler o zaman işverenin tavrı değişebilir genelde ruhsal rahatsızlığı olan kişileri pek çalıştırmak istemiyorlar.

Engelli raporunuz varsa o şekilde iş arayabilirsiniz.

2024 nisan sonunda ekpss sınavı olacak ona girebilirsiniz 80 üstü bir puan alırsanız atanabilirsiniz.

Doktorunuz vasi durumunda ısrar mı ediyor veya anneniz mi istiyor daha önce tedaviye direnç gösterdiğiniz için tekrar olmasından mı korkuyorlar?
Artık farkındalığınız var eğer ilaçlarınızı düzgün kullanırsanız Allahın izniyle ilk halinizde ki duruma dönmezsiniz dibi görmüşsünüz sanırım artık yukarı dönüş vakti.

Doktor daha iyi bilir ama vasi işini doktor ve annenizle tekrar değerlendirin illada olsun diyorlarsa itiraz etmeyin tabi.

kara duman

Annem tedavi olduktan sonra ısrarından vazgeçti. Zaten vasi tayin edilsin diye dilekçe vermemiş durumun vasi olduğunuda bilmiyordu. Oğlumun tedavi olmasını istiyoruz diye adliyeye dilekçe vermiş.

Tekrar iyileştikten sonra mahkemeye başvurduk heyete tekrar yolladı ama heyet ısrarla 6 ay dolmadığı için kaldıramam dedi.

Kendi doktorumuza sorduğumuzda vasi tayin ettikten sonra en az 1 yıl bekliyoruz dedi. Senin daha 6 ay olmuş hastaneden çıkalı önümüzdeki haziran ayında başvuru yapabilirsin dedi.

İşe gelirsek eskiden memurdum hastalandığım için sözleşmem yenilenmedi. Uzun süre özel sektörde de çalıştım.

Geçen hafta kurumsal bir firma ile görüşmem oldu. Hastalığımı anlattım ama vasi durumundan bahsetmedim. İş ciddiye binerse bahsetmeyi düşünüyorum.

Vasi atanınca bazışeylerimiz kısıtlanıyor. Acaba çalışmamızda kısıtlanıyor mu ? Bilgimiz yok.

Bir kaç avukata sorduk ama net bir cevap alamadık.

Durumum dışarıdan hiçbir şekilde anlaşılmıyor nerdeyse yüzde 95 iyileştim.

xdedahii Vasi durumu bildiğim kadarıyla imza yetkiniz olmuyor mali konularda bağımsız olmuyorsunuz tabi birde tedaviyi red ederseniz polis zoruyla hastahanrye götürülüyorsunuz.
Ama işe giriş konusunda kısıtla olurmu bilmiyorum Alo 170 çalışma bakanlığı hattına sorabilirsiniz.

kara duman

170 aradım avukata danışın dedi. Tedaviyi reddettiğim için mecburi oldu hastane yatışım. Hastaneye kadar annem bir bahane ile götürdü. Orda yatacaksın dediler. Ben tekrar yatmak istemiyorum dedim. Zorunlu yatış yapması gerekiyor dedi doktor. Tekrar gidip dilekçe verdiler yatışım öyle oldu.

Psikiyatri görünümlü psikologlar yüzünden ilaçsız kendim çözebileceğimi düşündürmüşlerdi.

Tedaviyi reddetme nedenim fizyolojik bişe olmadığını düşünüyordum.

İlaçsız iyileşme ihtimalim yokmuş sonradan öğrendim. Hastalığında psikolojik bir neden den dolayı değilmiş

xdedahii. Ah o Psikiyatri görünümlü psikologlar ve youtube da ilaçlar zehir adamı uyutuyor deyip ahkam kesen çok bilmişler var ya çok kişinin tedavisinin gecikmesine ve daha kötü olmasına sebeb oluyorlar yatacak yerleri yok.
Bizde biliyoruz ilaçların bir sürü yan etkisi var ama başka çare mi var.
Tıpta fayda zarar oranına bakılır faydası ağır basıyorsa tedavi o yönde yapılır.
Tabi onlar için hava hoş hasta ve hasta yakını değiller iki izlenme fazla alacağız diye konuşuyorlar boş boş.
Birgün tedavi görmemiş psikoz hastası boğazlarına sarılırsa görürler günlerini.
Ama memlekette ağzı olan konuştuğu için yazık oluyor insanlara.

kara duman

Bu kişisel gelişim uzmanlarıda öyle YouTube instagramda çok böyle tipler.

İnsanlar hasta olduğunu anlamıyor. Ben hastalndığımda stresten geçici bir Burhan yaşıyorum gibi geldi.

Bekledim dedim geçer psikolojik konuşarak falan çözerim.
Sonra tedavi olduktan sonra anladım ki ilaçsız mümkün degil iyileşemezmişim.

Tamamen hormonal beyinde doğru gitmeyen birşeylerden dolayı bu duruma gelmişim.

Kullandığım ilaç dopamin ve bazı reseptörleri bloke ediyor sonra ben normal dönüyorum.

Konuşarak çözeceklermiş vs vs insanları yanlış yönlendiriyorlar

Kurtlar vadisinde Polat Alemdar diyor şizofrenden yeni çiktim insan isterse şizofreniyi yener🤣🤣🤣

nsan isterse şizofreniyi yener

İlaçsız mümkün değil. Çünkü problem sizde değil sizin beyninizde normal gitmeyen fizyolojik bir takım nedenlerden.

Şizofreniyi bilmiyorum ama psikozu iyi biliyorum. Psikoz belirtilerini tamamını ilaç sayesinde düzeldi.

Öyle konuşarak hastalığınız psikolojik diyerek çözmeleri mümkün değil. Aynı vitamin eksikliği gibi o ilaçları almazsanız kendinize gelemiyorsunuz.

olanzapin kullanan var mı ? ben bu ilacı bıraktım klozapin akineton dideral xeplion la devam ediyorum bu olanzapin şekeri çıkartıp b12 yi düşürür mü ?

Arkadaşlar ben kendimden bahsedeyim; 20 yıl önce Askerden geldikten sonra kondu bana psikoz teşhisi.. Ama o günden sonra yılmadım hep çalıştım. Hatta eğitimime de devam etim. Şu an iki tane üni diplomam var. İki farklı mesleğim var. iKİSNİ de pekala yapabiliyorum.. Ve 13 senedir de devlet memuru yum.. Emekliliği hak ettim ama çalışmaya devam edeceğim. Taa ki hayalimdeki işi yapana kadar onu da buldum aslıdna yeni bir eğitim daha alıp yeni bir hayat kuracağım..ASLA ÜMİTSİZ OLMADIM OLMAYACAĞIM. ÇÜNKÜ BEN BİR SAVAŞÇI YIM

DJ_BORAN

Belki de erken yaşta yakalanmak daha iyi gibi hastalığı bilip ona göre hayatınızı şekillendiriyorsunuz.

Şuan ben sudan çıkmış balık gibi oldum.

Daha önce ilk böyle hasta olduğumda hafif birşeydi. Ne olduğunu anlamadım. Biraz ilaç kullandım bıraktım. Hastalık hakkında doğru bilgilendirme yada hastalığın ne olduğu hakkında en ufak bilgimiz yoktu.

Bir mevzu oldu ondandır. Geçici hüsrana uğradık o yüzden oldu sandım ama psikozun bu durumla yada kullandığım antipsikotik ilaçlarla hiç alakası yokmuş.

Asıl psikoz durumunu yaşadığım için o mevzu olmuş. Tamamen psikoza girdiğiniz zaman çevrenizde yada gündeminizde ne varsa onun üzerinden psikoz ilerleyip atağa çeviriyor. Bunu bu atakta tam olarak yaşadım. Bu sefer atağın ne olduğunuda psikozun ne olduğunuda öğrendim. Tamamen farklı bir şekilde geldi.

Her iki durumdada aşırı stresten oldu ve hastalığımın ne olduğu ancak öğrendim. Hayatımı bu hastalığa göre organize etmem gerektiğinide.

Bütün hayatımda alt üst oldu. Tekrar hayata tutunmam imkansıza yakın gibi. İşimden gücümden oldum.

Doktorda ağır bir rapor vermiş o zamanki atak durumuma göre
Şuan ne yapacağımıda bilmiyorum.

@DJ_BORAN azminizi tebrik ederim. Bravo size Hastalıkla mücadele şeklimiz oldukça benziyor 17 yaşında şizofren oldum Aynı sene üniversite kazandım 21 yaşında lisans (Türkçe öğretmenliği) diplomamı aldım 2004 ocak ayında atandım 7 sene öğretmenlik yaptıktan sonra şizofreni ve bazı özel nedenlerden dolayı geri hizmete alındım. Bu süreçte farklı hastanelerde & tarihlerde toplam 12 defa akıl hastanesine yatışım oldu. Yine de yılmadım Toplamda 18 senedir memurluk yapıyorum Senin gibi emeklilik hakkı kazandım ve düşünmüyorum. Hakkınızda hayırlısı ; yolunuz açık olsun...

(Gölge) :cool: kardeşim gerek yok. Çalışırken de rahatım yerinde. Gücüm yettiği kadar devam edeceğim.

@perseküsyon

Merhaba bende engelli öğretmen olarak atandım bu sene ama yapamiyacak gibi hissediyorum geri hizmete nasıl geçiş yapılır?

Üst Alt