Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikiyatriden raporu olanların devlet kadrolarına atanmasında herhangi bir engel var mı?

ck61

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
-1
Hepinize merhaba.
Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Eğitim Araştırma Hastanesine 2024/5 atamasıyla Sağlık teknikeri olarak atandım. Psikiyatri'den süreli %40 engelli raporum var F38 duygudurum bozukluğu tanılı.

Bir buçuk yıldır tedavi görmüyorum ve doktor önerisiyle ilaçları bıraktım hiçbir sorun da yaşamıyorum.

Doktordan almış olduğum atamaya dair tek hekim durum bildirir raporumda 6 ayda bir kontrol şartıyla çalışmasına engel bir akıl hastalığı bulunmamaktadır yazıyor.

Geçmişte tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum, sözleşme imzalanmama ya da normal kadroya atandığım için göreve başlatılmama durumu olabilir mi? Birkaç haftaya evrak teslimi başlayacak, ne yapmam lazım? Çünkü devlet memurları 657 kanununda 'görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak' koşulu var ve Psikiystri hekimi F38 tanısının akıl hastalığı olduğunu söyledi. Bana kalsa çalışabilirsin bu engel değil ama sözleşme imzalayacağın kurumun inisiyatifinde dedi. Yardımlarınızı bekliyorum, çok ihtiyacım var. Teşekkürler.

hiç bir şey olmaz rahat ol devlette bir kere atandıktan sonra kimse kimseyi işten atmaz en fazla sürer

Son düzenleme:
@faruksinan,
Cevabınız ilginiz için çok teşekkür ederim ama göreve başlangıcım yapılmadı, sadece normal KPSS ile atandım. Bu duruma göre başlangıç yapılmama ihtimali var mıdır?

@ck61,
eğer engelli raporunuzu verirseniz öyle bir olasılık evet var zira devlet memurları kanununun maddesi açık "akıl hastalığı bulunmamak" keşke ekpss den atansaydınız veyahut kpss den atanacaksaydınız engelli raporu almasaydınız :(

@faruksinan,
Engelli raporu almadan da MS hastalığı nedeniyle çalışabilir alamıyordum. Şuan duygudurumda sorunum yok zaten aslında, tekrar sağlık kuruluna girip %0 puan alırsam da mı aynı durum olacak bilmiyorum ki, il sağlık müdürlüğü de bu konuyla ilgili hiçbir bilgi ve tecrübe sahibi değil.

tam bilmiyorum ama mantıken düşünüyorum sıfır engelli engelsiz demek değil midir ki

Tedaviyle iyileşen türünde bir rapor oluyor ama yine de akıl hastalığı kodu kalıyor tabi ki. Şuan zaten çalışabilir raporum var ama yine de o tanı kodu işi enteresan kılıyor. Acaba var mıdır normal kpss ile atanan psikiyatrik engelli bunla ilgili hiçbirşey bulamadım işte. Şimdi de raporu %0a çevirirsem EKPSS kaçmış olacak.

kardeş eğer kpss den atanırsan engelli raporunu vermemen lazım zira bu durum sonradan ortaya çıkarsa bir ihtimal sıkıntı olabilir olmaya da bilir kimse kesin bir şey diyemez takdir idarenindir ama ekpss den atansaydın hiç bir sorun kesinlikle çıkmazdı tercih senin

Son düzenleme:
Çalışamaz değilim, psikiyatrik belirtilerimin tamamı geçmişte kullandığım ilaçların yan etkisiymiş. İlaç tamamen kesildiğinden beri hiçbir psikiyatrik sorun yaşamıyorum. 1.5 yıl oldu. Aslına bakarsan engelli kadrosunda çalışmak da istemiyorum. Normal atamada sorun yaşarsam da mecburen ekpss'ye gireceğim gibi. Ama bu konuda bilgi sahibi olan aydınlatırsa çok mutlu olurum.

@ck61,
engelli olarak çalışmak istemiyorsan kpss daha mantıklı senin için ama rapor atanmada sıkıntı çıkartır mı emin olamadım tamamen idarenin takdiri yani her halükarda ataman olmayabilir buna hazırlıklı olman lazım. Benim bildiklerim bu kadar maalesef belki başkalarının farklı bilgileri vardır saygılarımla :)

Son düzenleme:
İlginize çok teşekkür ederim. Farklı kişilerden de görüş almak isterim

Arkadaşım hiçbir zararı olmaz yüzde 90 raporu olan kişiler var şizofreni tanısıyla ama çalışıyorlar stres yapmayınız kendinize

@Mustafa 1972,

eskiden yüzde yüz şizofren de olsa çalışıyordu ne var ki o madde artık değişti ve yeni atamalarda çalışabilir raporu istiyorlar

@ck61

Doktordan almış olduğum atamaya dair tek hekim durum bildirir raporumda 6 ayda bir kontrol şartıyla çalışmasına engel bir akıl hastalığı bulunmamaktadır yazıyor.

Böyle bir rapor almışsın işte sana yeterlidir. Diğer aldığın %40 oranlı raporun süreli olduğunu yazmışsın bu raporu hiç kullanmayacaksın. Süresi bitince o raporda geçerliliğini yitirecek zaten. Tekrar gidip psikiyatrik rahatsızlıktan dolayı engelli raporu almazsan bir sorun çıkmaz.

Abi ilgin için çok teşekkür ederim. Bunu bulunduğum ildeki il sağlk müdürlüğüne sordum, dediler ki önemli olan bu koddur. F38 işliyse eğer, hangi tür rapor alırsan al normal kpssden atandığın için ne yaparsan yap olmaz. Ama farklı ildeki il sağlık müdürlüğü personelleri de sizinle aynı kanaatte. Ondan dolayı bu çelişkideyim.

@ck61

F.38 senin daha önce aldığın %40 olan engelli raporunda yazıyor dimi.

Son aldığın atama için olan durum bildirir raporunda var mı böyle bir kod.

@BnymnYldz,

Var evet, geçmiş öyküyü anlatıyor önce sonra da 6 ayda bir kontrol şartıyla çalışmasında engel yoktur diyor raporda.

@ck61,

devlet memuru kanununa göre akıl hastalığı bulunan kpss den atanamaz raporunuzda akıl hastası denmiş ise ben idari amir olsam o riski alıp atamazdım ama dediğim gibi idarenin takdiri ben derim atanmaz atanır sen dersin atanır atanmaz

Son düzenleme:
@faruksinan,

İşte daha önce böyle atanan da var aynı durumlarda ama, onlar da normal kpss. Ocak ayında GSB ye atanmış mesela ama ulaşamıyorum kişiye, nasıl yapmış

@ck61, Durum bildirir raporunuzu alırken siz mi anlattınız geçmiş hastalığınızı ona göre mi yazdı yoksa sistemde görüldüğü için mi böyle bir rapor oluşturuldu acaba. Arkadaşın dediği gibi belki de son raporda çalışmasında engel yoktur yazdığı için olumlu da sonuçlanabilir.

peki size bir şey soracağım diyelim ki sizi bu raporla atamadılar en kötü ihtimal ekpss ye girip tekrar atanırsınız ne kaybınız olacak ki kpss yi kazanana ekpss çocuk oyunu gibi gelmez mi

Abi kpssye 2 yıl oldu gireli, ekpssye girsem de 1 sene daha beklemem lazım. Ayrıca dedim ya, zaten hastalığım bir ilaca bağlı yan etkiden ama bunun için engelli kadrosunu işgal etmem yanlış olur.

@BnymnYldz,
Geçmişte olan ilaç raporları vs olduğu için sistemde görülüyor abi.

@ck61,
bu resmen insanları damgalamaktır ilaç raporunu görmüş oraya teşhis yazmış ayıptır artık kimse ilaç kullanamayacak mı bu ülkede 😠

@ck61,

kafayı yemek de çözüm değil maalesef iyi ki ilaçlar var yine de ya olmasa da milleti zincirleseler ortaçağdaki gibi hatta 50 yıl önceki Türkiye'deki gibi :(

Tanıdığım birisi var 1999 'da şizofreni (F20) teşhisi konuldu. Aynı tarihlerde Gazi üniv. eğitim fakültesini kazandı. Lisans eğitimi boyunca şizofreni tedavisine seroquel, risperdal, zyprexa vs. kullanarak devam etti. 2003 yazında mezun oldu 2004 ocak ayında MEB'e """Normal KPSS / Eğitim bilimleri""" sınavını kazanarak "öğretmen" olarak atandı. 6-7 sene bu işi yaptıktan sonra psikiyatri heyete sevkedilerek "geri hizmete alındı. Son 13 senedir aynı kamu kurumunda "GİH sınıfında" memur olarak çalışmaya devam ediyor. Psikiyatrik tedavisi de devam ediyor. Yaptığı işten oldukça memnun. E-KPSS ile atanmasa da psikiyatrik durumundan ötürü zorlamayan işler veriyorlar. 18 seneyi de tamamladı . Erken emeklilik hakkı da kazandı ama geçenlerde sordum ; emeklilik düşünmüyorum dedi...

Son düzenleme:
Tek hekim raporu dediğiniz heyetten alınan durum bildirir raporu mu? Eğer öyleyse çalışabilir vermişler. Herhangi bir engel teşkil etmez. Öğretmen olur raporu alanlar oldu gayette atamaları sorunsuz yapıldı. Ayrıca rapor olumlu çıkmış normal kpss veya Ekpss olması hiçbir şey fark etmez. Önemli olan tam teşekküllü bir hastaneden alınmış durum bildirir raporu olması. Doktor hastalığı şu, şu koşullarda çalışabilir şeklinde rapor veriyor zaten.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

@testertr
Engelli raporum heyetten, orda Çalıştırılamayacağı işler kısmında 'YOK' yazıyor 2022 tarihli ve %40. Bu rapor 2027de sona erecek.

Tek hekim raporu da sadece takipli olduğum hastanenin Psikiyatri servisinden o ay nöbetçi tek doktordan alındı. Yani tek doktor ve başhekim imzalı durum bildirir raporu. Orda da yazan şu; kişinin mevcut muayene ve anamnezinde, kişinin daha önce hastaneye yatışı olmadığı, ketiapin,olanzapin ve lityum ilaçları geçmişte kullandığı, son 1 yıldır psikiyatrik ilaç kullanmadığı ve F38 duygudurum bozukluğu engelli raporu olduğu görülmüştür. Geçmiş öyküsü nedeniyle 6 ayda bir kontrol şartıyla görevini devamlı yapmasına ve çalışmasına engel akıl hastalığı olmadığına kanaatine varılmıştır.

@ck61,
senin durum perseküsyonun durumuna çok benziyor bence onun ataması yapılmış kpss den

Üst Alt