Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikiyatri hastalarının kamuda malülen emeklilik şartları nelerdir?

Devlet memurlarında yüzde hesabı sadece stopaj yoluyla kesilecek gelir vergisinin hesaplanmasında kullanılır.
Uzun süren bir hastalık vs.. seylerden emeklilik ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ve SGK'da düzenlenmiştir.
657 sayılı DMK'nın 105. maddesinde:
"..........................
C) Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananlara onsekiz aya kadar,
izin verilir.
Memurların, hastalıkları sebebiyle yataklı tedavi kurumlarında yatarak gördükleri, tedavi süreleri hastalık izinlerine ait sürelerin hesabında dikkate alınır.
İzin süresinin sonunda hastalıklarının devam ettiği resmi sağlık kurullarının raporu ile tespit edilenlerin izinleri bir katına kadar uzatılır. Bu sürelerin sonunda da iyileşmeyen memurlar hakkında emeklilik hükümleri uygulanır. Bunlardan gerekli sağlık şartlarını yeniden kazandıkları resmi sağlık kurullarınca tespit edilenler tekrar görev almak istedikleri takdirde, eski derece ve niteliklerine uygun görevlere öncelikle atanırlar.
Görevlerinden dolayı saldırıya uğrayan memurlar ile görevleri sırasında ve görevlerinden dolayı bir kazaya uğrayan veya bir meslek hastalığına tutulan memurlar, iyileşinceye kadar izinli sayılırlar.
Sıhhi izin sürelerine esas hizmetin hesabında 87 nci maddede sayılan kurumlarda emekli keseneği veya sigorta primi ödenmek suretiyle geçen süreler ile askerlikte geçen süre dikkate alınır."

diye belirtilmektedir.

yani 18 aylık rapor aldıktan sonra 18 ay daha rapor alırsanız (36 ayı raporlu geçirmeniz ve bu süre içinde çalışmamanız gerekiyor) malulen emekli olabilirsiniz. Emekli aylığınızın hesaplanmasında da yüzde ile belirtilen maluliyetiniz hesaba katılacaktır.

Kolay gelsin..18 yıllık Silahlı Kuvvetler mensubuyum. Güneydoğuda ağır şartlarda görev yaptıktan sonra 2003 yılında rahatsızlandım 3 yıl boyunca belli periyotlarla askeri hastane ve akıl ve ruh sağlığı hastanesinde tedavi gördüm..Toplam 6 veya 7 ay istirahat ve yatış aldım. 2006 yılında akıl ve ruh hastanesi bana en son rahatsızlığımdan dolayı "HEZEYANLI BOZUKLUK" teşhisi koydu.. Rahatsızlığımda halen devam etmektedir. Fakat silahlı kuvvetler "Devlet Hastanesindenden alınan raporları" kendi yönergeleri gereği kabul etmemektedir. Bu raporla tam teşekküllü askeri hastaneye gittiğimde Bir tane pisikiyatride görevli üsteğmen senin bir şeyin yok sıkıntıların var , depresyondasın deyip bana ilaç verip 6 imzalı profösörlerin verdiği "HEZEYANLI BOZUKLUK" heyet raporunu kabul etmedi. Ben de bu olaya sinirlendiğimden dolayı ilaçlarımı kullanmayıda bıraktım. Şu an hala görev yapmaktayım fakat rahatsızlığımdan dolayı zorlanmaktayım. Devlet hastanesinden aldığım bu raporlar askeriye tarafından kabül görmediği için tayin atamalarımda göz önüne alınmamaktadır. Yaptığım işler mali işler olup altına imza atmaktayım. Silahlı nöbet tutmaktayım. bildiğim kadarıyla bu raporu olan insanların Türk Ceza Hukukuna göre "CEZAİ SORUMLULUKLARIDA" yoktur. İş konusunda da rahatsızlığımdan dolayı bayağı sıkıntı yaşamaktayım. Fakat askerlik mesleği hata ve dikkatsizlik gerektirmez. Aynı zamanda çoğu mesleklere göre yorucu ve meşakatlidir. Fakat malum rahatsızlığım amirlerim tarafından da anlaşılamamakta ve yerine göre bu durum sicilime ve aile hayatıma da yansımaktadır. Bu durumdan dolayı MOBBİCK le karşılaşmaktayım. Sayın OTURAN BOĞA bana bu konuda yol gösterirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

Samet bey,

Askeri hastanenin verdiği anlamsız rapora karşı itiraz ettiniz mi?

2003 yılında görev yaptığım yerdeki askeri hastanesinde bir yıl psikiyatride tedavi gördüm ve bana "A tipik pisikotik bozukluğu" teşhisiyle heyet raporu verildi. Fakat rahatsızlığım dahada ilerlemeye başlayınca beni görev yaptığım yerdeki akıl ve ruh hastanesine sevkettiler. Orada yatarak tedavi oldum ve düzenli aralıklarla istirahat ve tedavi sürecim 2 yıl devam etti.
Sonra akıl ve ruh hastanesi bana " HEZEYANLI BOZUKLUK" teşhisi koydu. Aldığım bu heyet raporunuda askeri hastaneye onaylattım. Daha sonra bu raporlarla GATA/ANKARA'ya gittim. Orada psikiyatrideki doktor "bunlar çok abartılmış senin bir şeyin yok depresyondasın" deyip bana bir kaç ilaç yazıp "görev yerinde tedavi ol" diyerek beni geri gönderdi.

Sayın oturan boğa en yüksek askeri hastane GATA olunca başka bir üstü de olmayınca itiraz edemiyorsunuz. Benim sinirlendiğim nokta 6 tane profösörün imzaladığı ve beni yakından tanıma fırsatı bulan bu insanların verdiği rapora bir tane askeri uzman doktorun bence senin bir şeyin yok deyip yok sayması. Ama sonra ne oldu görevimi yaptım ama ne koşullarda. Sicilim bozuldu. Algılamam vb. problemlerim olunca ceza almalar. İşten dolayı üstüme gelmeler. Bağırmalar, çağırmalar. Nede olsak turp gibi sağlamız ya!.

En son iş durumundan dolayı dilekçe yazdım. "Atandığım görev hariç bana İkiz görevli olarak başka bir iş daha verildi.2 yıldır bu durumda çalışıyorum. Fakat bu durumdan dolayı sağlığım ve aile hayatım etkileniyor. Kanun ve talimat gereği bu göreve bir tane personel verin diye." Bana verilen cevap kısaca "hepimiz askeriz yola devam". 4.üncü yıl oldu hala değişen bir şey yok. İkiz görevli olarak bu işide yapıyorum.

Görev yapayım ama rahatsızlığım izin vermiyor ki. Malum rahatsızlığımdan dolayı gece uyuyamıyorsun, asabisin, konuşulan şeyleri anlamıyorum.Aşırı unutkanım, araba süremiyorum. Bana gülenler, değişik düşünceler, Konuşmam sanki kulaklarımda yankılanıyor. Akşam yatarkem kulağımda değişik lisanda sesler duyuyorum. Arkamda devamlı gölge gibi bir şey var. v.s. Bu konuları buraya yazmam benim durumumda da bir çok arkadaşım var.
Amacım görev yaptığım kurumu karalamak ve kötülemek değil. Sonuçta burdan ekmeğimizi yiyiyoruz. Ama personelinde mağdur olmaması lazım. Aynı zamanda vatanımızı korurken benim gibi bazı arkadaşlar görev esnasında güneydoğuda terörle mücadele ederken, ağır görev şartlarından ve yersiz amir baskısı yüzünden bu durumlara düştük.

Sonuçta devlet hastanelerinin verdiği heyet raporları silahlı kuvvetlerin sağlık yönergesi gereği atama ve emeklilik işlemlerinde kabul görmediği için mağdur oldum. Dileğim devlet hastanelerinin de verdiği heyet raporlarının silahlı kuvvetler tarafından atamalarda ve emeklilik işlemlerinde kabul görmesi. Özellikle psikiyatri konularında personelin "ya sen depresyondasın" deyip MAĞDUR edilmemesi.

Kolay gelsin..

C- Şizoaffektif bozukluk (manik, depresif ve karışık tip)
1-Tedaviyle çalışabilen 45
2-Tedaviye rağmen çalışma olanağı olmayan 80

D- Sanrısal bozukluklar (paranoya, paranoid psikoz, parafreni tanılarını içerir)
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen 0
2-Tedaviyle çalışma olanağı veren 40
3-Tedaviyle çalışma olanağı vermeyen 70

E- Atipik veya başka türlü adlandırılamayan psikozlar
1-Tedaviyle işlevselliği tam düzelen 0
2-Tedaviyle çalışma olanağı veren 45
3-Tedaviyle çalışma olanağı vermeyen 80

samet bey buyuk gecmıs olsun sızın emeklı olma durumunuz cok yuksek. saglık kurulu olculendırme ded sızın enaz % 45 oran almanız lazım

sıze tavsıyem ankarada askerı davalarını bakan avukatlar var ünal hukuk ofısı de var sızın askerıden ıs kazası gıbı bu rapor oranına gore tazmınat alma durmunuz dahı var sızın bıran once tedavı olmanızda sart gorunuyor
ben bıraz arastırdım hastalıgınıza kolay bır hastalık degıl askerıde ıt ıte ısırmaz denen bır deyım vardır af buyrun gatadakı doktorlarda neden boyle ıfade etmısler anlamıs degılım sız oyle bır emeklı olursunuz kı onu yapmayanlar halt etmısler afedersınız

Fulya hanımın önerisini değerlendirebilirsiniz bence de. Konuya hakim bir avukat hakkınızı almanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

selamlar ben 40 yaşındayım çocukken geçirdiğim bir kaza sonucu sol gözümde görme kaybı oldu
2010 yılında psikolojik rahatsızlık geçirdim ve 3 yıldır anti depresan kullanıyorum
çalışmakta çok zorlanıyorum evliyim ve 3 çocuğum var. vergi indiriminden yararlanmak için hastaneye müracat ettim, heyete girdim sonuç gözden yüzde 18 psikiyatrda kronik depresyondan yüzde 10 rapor verdi. baltazar hesaplamasına göre çıkan sonuç ise yüzde 26

çalışamıyırum sürekli baş dönmesi daralma dengesizlik sorunum var
sizden ricam kronik depresyonda pskolojik rahatsızlıklarda kronikleşmiş rahatsızlıklara giriyormu cevap verirseniz sevinirim

şimdiden teşekkürler

Yeni yayınlanan maluliyet cetveli'ne göre "Tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizofreni ve alt tipleri" maluliyeti gerektirir.

Sakatlık oranı cetveli'Ne göre verilecek oranlar ise aşağıdaki gibidir (bu cetvele göre % 40 ve üzeri rapor alabilirseniz, defterdarlıktan elde edeceğiniz sakatlık indirimine istinaden erken yaşlılık emeklilğinden yararlanabilirsiniz*)

C- Duygudurum Bozuklukları
a.Manik nöbet, bipolar duygudurum bozukluğu, yineleyici depresyon, kronik depresyon
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen %0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen % 40
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen % 70

b.İnatçı duygudurum bozukluğu (siklotimi, distimi)
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen %0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen % 10
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen % 30

*
2008_oncesi.PNG

Üst Alt