Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Post Polio Sendromuna (PPS) ilişkin tecrübelerim

luna

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese Merhaba:
Öncelikle bu siteye daha önce üye olmadığım ve post polio sendromuna (PPS) ilşkin tecrübelerimi sizinle paylaşmadığım için üzgünüm.
Ben 39 yaşındayım ve 3.5 aylıkken polio geçirmişim sağ bacak polio sekel olarak kaldım. 15 kez ortopedik ameliyat oldum ve 16 yaş itibarı ile tek kanedyen ile yürüyüp hayatımı sürdürüyordum. Sonra yaklaşık 28-29 yaşlarında ciddi sıkıntılarım başladı. Yorgunluk, denge kaybı, “sağlam” sol bacağımda ağrılar, diğer eklemlerimde sıkıntılar, bacaklarımda atmalar, üst üste düşmeler sonucu iki kez bacağım kırıldı vs.
Pek çok doktora ve hastaneye gittim hep geçici bir takım teşhislerle beni oyaladılar. Sonunda o zamandan beri benim doktorum olan FTR uzmanına boyun sıkıntısı nedeni ile gidince bana post polio da bahsetti. Tahmin edebileceğiniz üzere yıkıldım. Buna literatürde 2. sakatlık deniyor bu arada. EMG amaçlı nörolog aramaya başladım ilk gittiğim doktor bana PPS diye bir sendromun var olmadığını sonra gittiğim ise var olduğunu ancak bunun için “sıkı” egzersiz (bunun çok hatalı olduğunu sonradan öğrenecektim) yapmam gerektiğini söyledi. Sonunda sağlam bacağıma EMG yaparak post polio teşhisi koydular ama kimse tutarlı olarak ne yapmam gerektiğini söylemedi. Ben de internette araştırdım. İyi İngilizcem ve olanağım olduğu için Amerika’ya uzman bir merkeze gittim. Kendi de PPS olan doktorum ve diğer doktorlar beni değerlendirdiler. Öneriler de bulundular.
Öncelikle ölçülü ve zamana yaygın olmayan egzersizin daha fazla hareket siniri kaybına sebep olabileceğini söyleyeyim. Tabii ki herkes PP olmuyor ama tüm polio geçirenlerin kendine ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Gerekiyorsa bir baston daha kullanın, yürüme cihazı kullanın. Polio dan etkilenmediğini düşündüğünüz uzuvlarınızı ekonomik kullanın. Dinlenmenize dikkat edin uyku çok önemli. Bende PPS dan kaynaklanan uyku bozukluğu olduğu ortaya çıktı uykuyu düzene almamın çok faydası oldu.
Sonunda PPS teşhisi koyulalı 7 yıl oldu. Çalışma saatlerimi alttım, yürüme cihazı+tek kanedyen veya 2 kanedyen kullanıyorum, uzun mesafelerde mümkünse tekerlekli sandalye kullanıyorum, yoga yapıyorum ve depresyon kontrolü için antidepresan kullanıyorum. Yakın zamanda tekrar yaptırdığım EMG da sağlam bacağımda fazla gerileme olmadığı ve durumum kötüye gitmeyip hatta pek çok açıdan daha iyi olduğum için bunlar bende işe yaradı diyebilirim ancak tabii ki herkesin durumu ve ihtiyaçları farklı.
Çok uzun oldu. Yardımcı olabileceğim bir şey olursa sevinirim. Kendinize iyi bakın.

Teşekkür ederim. Panik yaratmak istemem sonuçta ben doktor eğitimim yok ve söyleyebileceklerim doktorlarımın bana söylediği ve okuduklarımla sınırlı. Okuduklarıma göre tepe noktasından sonra (yani maksimum iyileşme) 25-30 yıl sonra çıkabiliyor ama bunlar kesin sonuçlar değil. Teşhisten geriye döndüğümde ben yaklaşık senin yaşlarındaydım ancak ben gerçekten kendimi çok yormuş ve dikkat etmemiştim. İlk belrtileri kendi tecrübemle anlatamayacağım çünkü bir kaç yıla yayılan ve benim de farkına varmadığım bir süreçti ancak güç kaybı dikkat çekici. Daha polio ile ilişkin pek çok bilinmez varken bir de post polio çıkınca bilinmezler daha fazla. Öncelikle post polio teşhisi için diğer olasılıkların (kas ve sinir hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu vs.) elenmesi gerekiyor. Şüphen varsa post polio konusunda bilgisi olan bir Fizik tedavi uzmanına görünmek iyi fikir olabilir. Nörolog da olabilir ancak benim tecrübem onların olaya daha ilgisiz olduğu yönünde. Ortopedistin konusu değil zaten. Elinde geçmişte çekilmiş EMG varsa, yeni EMG çektirip bununla karşılaştırılabilir. Ancak her polio geçiren post polio olacak diye bir kural yok. Ama her koşulda kendini yormaman, kilo ve beslenmene dikakt etmen, ve vücudunun sesine kulak vererek hareket etmen hem bugünün hem de yarının için lazım. Kısa süreli ve sık dinlenerek hareket etmeye çalış bakalım sıkıntıların azalacak mı. Umarım yardımcı olabildim

Geçmiş olsun... Uzun uzun anlattığınız için çok teşekkür ederim , çok yardımcı oldunuz. Keşke herkes sizin gibi tecrübelerini paylaşsa... Ortak sorunları yaşayan arkadaşlar bir kaç cümle yazmaya tenezzül bile etmiyor :)

Anlattıklarınızdan PPS olmadığıma emin oldum artık.
Geçen yıldan beri şüphelerim vardı ve içim çok rahatladı.
Tekrar teşekkürler ,
Sevgilerimle...

rica ederim yine de kendinze dikkat edin daha uzun süre poliolu bacaklarımız bizi taşıyacak onlara dikkat etmemiz lazım
sevgiler

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler luna.
33 yaşındayım ve benimde sol bacakta polio sekeli mevcut. Eskiden çok yol yürüyebiliyordum. Ama artık 100-200 metre gibi mesafeler yürümekte bile çok zorluk çekiyorum. Yorgunluktan ziyade, sol bacağımdaki kısalık sebebiyle yürüme esnasında belim ağrıyor.
Ama ben bunun sebebini artan kiloma bağlıyordum. Şöyleki üniverste yıllarında 68 kilo iken şu aralar 78-80 kiloyum.
Düşünsenize ben ve benim durumumda olan kişiler yürürken her adımda bir basamak çıkıyoruz.
120 adım bir mesafe yürürken bile her iki adımı bir basamak sayacak olursanız, düşeyde de 4 katlı bir binayıda çıkmış gibi enrji sarfediyoruz.
Her adımda bir basamak çıkmamızın zorluğunun yanı sıra ayrıca bütün bu zorlukları güçsüz bacaklarımızla yapıyoruz.
Hiç adil değil :)
Ben post polio sekeliyi şuna bağlıyorum.
Küçük yaşlarda polio sekeli hastalığı geçirenlerin ilk başlarda sağ ve sol bacakları eşittir. Ama vücut geliştikçe,büyüdükçe felçli bacak daha az gelişeceğinden dolayı sağ ve sol bacak arasındaki uzunluk farkı giderek artar ve vücut büyümesinin durduğu 21 yaşına gelindiğinde bacaklar arasındaki bu uzunluk farkı maksimum seviyesine ulaşır.
İşte ne oluyorsa bundan sonra oluyor ve iki bacak arasındaki uzunluk farkı ve 21 yaşından sonra artan vücut ağırlığı nedenlerinden dolayı artık sağlam bacak üzerine daha çok yük düşüyor ve zamanla sağlam bacak tehlike sinyalleri çalmaya başlıyor.
Yani Post polio sekeli yi, vücutta dengesiz ve adil olmayan yük dağılımlarının bir sonucu olarak görüyorum. Yorgunluktan ziyade, organların eşit yorulmaması gibi bir nedenden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlık olsa gerek diyorum.
Ben bu durumu şöyle çözdüm.
Artık fazla yürümüyorum.
Rampasız yatay mesafelerde bisiklet kullanıyorum. Arabamın arkasına bisikletimi takıp, gittiğim yerlerde bisikletle yolculuk yapıyorum. Karşıma yüksek eğimli rampalarda ise bisikletten inip, bisikletimi baston gibi kullanıyorum.
Benim durumumda olan bütün engelli arkadaşlara bisiklet kullanmayı tavsiye ederim. Sanılanın aksine yürüme engelli arkadaşlarda bisiklet kullanabilirler. Bisiklet kullanmak için sadece bir bacağın birazcık gücünün olması yeterli.

Çünkü 21 yaşına kadar gelişim sağlayan vücutta, felçli organ yeteri kadar geliş

Açıklamaların oldukça doğru özellikle kilonun etkisi ve vücudun zamanla nasıl yıprandığı ve kısalık yüzünden vücudun genel kas ve iskelet sisteminin nasıl bozulduğu açısından. Benim durumumda ben uzatma ameliyatı olmuştum ve kısalığım 2.5 cm ye düşmüştü. Post polio’yu genel kabul gören görüşle şöyle açıklıyorlar: Polio hareket sinirlerini (motor nöron) etkiliyor. Bu nedenle diğer felçlerden farklı olarak his kalıyor. Hastalık ilk geldiğinde bazı sinirler ölüyor bazıları hastalanıyor ama zamanla ölmeyen sinirler “iyileşiyor” ve ölen sinirlerin görevini yerine getirmeye başlıyorlar. Ancak zamanla zaten tam sağlıklı olmayan ve kapasitesinin çok üzerinde çalışan sinirler de ölmeye başlıyor. Bu nedenle daha önce polio’dan etkilenmediği sanılan uzuvlarda yorgunluk ve güçsüzlük çıkmaya başlıyor. Benim durumumda sağlam sol bacağımda. Bu durumumda EMG yapıldığında da aynı polio geçirmiş gibi sonuç verdi. Bu nedenle “sağlam” olduğunu sandığımız uzuvları da dikkatle ve özenle kullanmak deyim yerinde is “idareli” kullanmak önemli. Benim kendi tecrübelerim ve bana önerilenler böyle onun için herkesin tecrübesi kendine olmakla birlikte tüm bedeninize iyi bakın, sizin polio dan etkilenmediğini sandığınız uzuvlarınızı da idareli kullanın demek istiyorum. Ben bunları bilmeden kendimi çok yordum ve hiçbir şeyim yokmuş gibi yaşamaya çalışıp 2. sakatlıkla yüz yüze geldim. Benim tecrübelerim başkalarına faydalı olursa biraz içim rahatlayacak doğrusu. Bu nedenle naçizane tavsiyem: Sadece hafif egzersiz yapın, kilo almayın ve destek kullanarak duruşunuzun daha fazla bozulmasını engelleyin. Merdiven konusuna gelince mümkün olduğunca merdivenden kaçının çünkü her basamakta kendi yükümüzün yaklaşık 30 katını taşıtıyoruz bacaklarımıza...

PPS olsak veya olmasak da dikkat etmemiz gerekiyor arkadaşlar ...
Bedeninizi koruyun , mezara kadar idare etmek durumundayız çünkü.

Benim tavsiyem de pasif jimnastik ve kilo kontrolü ...
48 kiloya kadar herşey iyiydi. 50 kg. olduğumda yani sadece 2 kg. cık ile yürüyüşümün bozulduğunu hissettim. Bu nedenle sınırımı biliyorum.

Kısalığım yok , sağ bacak iptal , ortez giyiyorum. Özellikle yazları çok sıkıntı verse de dışarı çıktığımda veya uzun mesafe yürüyeceksem ya da ayakta kalmam gerektiği hallerde mutlaka giyiyorum, çünkü sağlam (tamirle sağlam hale getirilen) sol bacağımı korumaya çalışıyorum , bastondan ise vazgeçmedim , aşkım o benim :D

Post Polio hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımı

post polio akut poliodan enaz 15 yıl sonra gelişen yeni gelişen güçsüzlük, ağrı ,yorgunluk ,seyirme hatta solunum güçsüzlüğü gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalık..

post polio sebebine gelince sizin iyileştiğini zannettiğiniz uzuvlarınızın asıl hastalık döneminde hasar gören ve sonra iyilrşrn sinirlerin (motor nöronların ) yavaş yavaş devre dışı kalması.. çok hareketli olanlar ,çok hareketsiz olanlar, hastalığı ağır geçirenlerin riski fazla.. görülme sıklığı % 25-55 arasında değişiyor..
belirli tedavisi yok.. bazı epilepsi ilaçları ve immunglobin türü ilaçlarların faydalı olduğu ile ilgili çalışmalar var.. gelişmiş ülkerlerde polio vakası olması veya 70-80 yaşına gelmiş olmaları yüzünden pek kimse bu hastalığı önemsemiyor artık..ALS türü motor nöron hastalıklarında yapılan araştırmalar belki bu hastalığa umut olabilir..

post polio belirtileri ortaya çıktığında artık uzuvlarını ekonomik kullanmak zorundasınız.. yorulmamalısınız....aşırı egzersiz felce kadar götürebilir..
tavsiyem eğer hala bu belirtiler yoksa gidin iğne EMG yaptırın.. ( kol-bacak ve dil ).. yakalanma riskiniz öğrenin....

post polio - paralatik polio geçiren yani sakatlık bırakan poliolularda ortaya çıkan bir sendrom...sakat olan uzuvda ortaya çıkacağı gibi sağlam olan taraftada ortaya çıkabiir..

Selamlar,
Pei bildiğiniz bir klinik yada uzman doktor varmı bu konuda?

En son mesajımdan beri 2 yılı aşkın bir sure geçmiş... ne yazık ki siteyi düzenli takip edemedim.

ancak kendi tecrübe ve okuduklarımdan anladığım “post polio” nun Türkiye'de biraz daha bilinmeye başlansa da bu konuda hala çok ciddi bir bilgi eksikliğinin olduğu. Gelişmeleri takip edebilmek için Post-Polio Health International organizasyonuna üye oldum ve aylık dergisini takip ediyorum. Ne yazık ki son yazdıklarımdan sonra benim takip edebildiğim bir gelişme yok.
Az da olsa bu alana para aktarılıp araştırma yapılıyor. Ancak bizim şanssızlığımız böyle alanlara para aktırılan ülkelerde polio nun çok daha eskilere ait bir hastalık olması nedeni ile polio geçirmiş olanların (dolayısıyla post polio su olanların) yaşlarının çok ileri olması nedeni ile post polio araştırmaları için ayrılan fonların miktarının çok az oluşu.
Üstelik bizim gibi ülkelerde daha genç post polio luların ve hatta genç/çocuk polio luların bulunmasına rağmen bu ülkelerde de ne yazık ki bu konulara fon ayrılmaması.

Bir soru hatırladığım için yazmak istedim benim bildiğim kadarı ile post polio nun tedavisi için hala bir ilaç yok. Anti inflamasyon ilaçlar zaman zaman ağrı ve inflamasyon kontrolü için etkili olabiliyor.

Kendinize iyi bakmanız dileğiyle..

polioda kısalık farkının giderilmesi bu bakımdan çok önemli.. aksamayı önleyerek hem skolyoza karşı omurgayı koruyor hem de bu yürüyüş esnasındaki yorgunluğu aşırı efor harcanmasını engelliyor.. çünkü vücut dengeli bir şekilde duruyor orantısız yük dağılımı olmuyor..

iki bacak arasındaki kısalık farkı uzatma ameliyatı (ilizarov) ve kısa yürüme cihazlarıyla giderilebiliyor.. ben ilizarovu sağlıklı bulmadığımdan kısa yürüme cihazı kullanıyorum oldukça da memnunum.. aksamayı da önlüyor zayıf olan bacağa güç vererek daha emin ve sağlam adım atmanızı sağlıyor.

Herkese merhaba

Ben bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimiyim. Yaklaşık 15 yıldır post-polio sendromu ile yakından ilgileniyorum. Yaklaşık 150 hastanın tedavisi ile ilgilendim ve tanılarını koydum.
Konu ile ilgili bir çok makalem bulunuyor. Özellikle yeni ilaç ve egzersiz tedavileri ile ilgili araştırmalarım var.
Ne yazık ki Türkiye'de Post-Polio ile ilgili bir derneğe ya da topluluğa ulaşamadım. Bu ülkemizin büyük bir ayıbıdır. Bu konuda sizlerden bilgi istiyorum.
Bir Post-Polio Hasta Derneği kurmayı düşünen var mı? Eğer olursa, ben her tür desteğe hazırım.
Sizlerden gelen soruları da yanıtlamaya çalışırım.

Bu arada; gelecek yıl Kopenhag'da hastaların ve doktorların katılımıyla gerçekleşecek bir Post-Polio konferansı olacak. Ben de bu toplantının Bilimsel Komite'sindeyim. Katılmak isteyenlere ayrıntılı bilgi gönderebilirim.

bende anlamadım(benmi anlamadım)

sayın arzu hanım;pps ile ilgili bazı yazılarınızı okudum.bana yön verebilirseniz sevinirim.
ben polio sekeli hastasıyım.yaş 42.solayak 3 cm kısa ve zayıf.yıllardır beni idare etti.2006 yılında iyice kendini hissettiren güçsüzlük,dengesizlik,hissizlik başladı.nöroloji dr.pps.dedi.ama daha sonra boyun be bel mr çekildi.boyunda c4-5-6 da 3 cm uzunluğunda kist tespit edildi.kist sebebiyle 2006 opere oldum.kistin olduğu bölgede sinirle minimal incelmiş.sol elim artık işlem göremez oldu.sol ayakta aynı.hissizlik te çok.sıcak soğuk ayrımını bazen yapamıyorum.bu yüzden çok biyerlerimi yaktım.hatta hissizliğim bazen tuvalet dışkılamada dahi belli ediyor.hissetmeden bazen tuvalet kaçırıyorum.(bazen büyük)fakültede nöroloji bölümünde 2008 yılında eeg çekildim.pps olmadığı söylendi.egzersiz yapmam konusunda teşvik edildim.ama ssk doktorum pps da iddialı.kesinlikle merdiven dahi çıkma dedi.2010aralıkta yine eeg var.ben anlayamadım.ben neyim.pps varmı.ne yapayım.oktayalacam@gmail.com.yön verici bilgilerinizi bekliyorum.iyi çalışmalar.

bilgi gönderin

sayın arzu hanım.pps ile ilgili ulaşabildiğim yazılarınızı inceledim.çok açıklayıcı ve bilgi verici.tıbbi terimler çok.bazılarını internette bulmaya çalıştım.sizden ricam bu pps ile ilgili bana daha detaylı bilgi vermeniz.yazılarınızı ve seneye katılacağınız toplantı ile ilgili bilgileri mail atmanız,yardımcı olmanız.oktayalacam@gmail.com

Polio Sekeli

Merhaba; ben küçük yaşta çocuk felci geçirdim. Şuan yaşım 30 yaklaşık 12 yıldır kaslarımda sertleşme oluyor yürüdüğüm zaman buda haraket etmemde sıkıntı oluyor. Doktora gittim ck yüksek çıktı ve kas hastalığı teşisi kondu ankara ya ersin tan gittim emg yapıldı kas hastalığı çıkmadı post polio başlangıcı olabilir dendi ck yüksek çıkmasının başka ne gibi sebebi olabilir bazen kendimi çok iyi hissediyorum bazende çok bitkin. Birde arkadaşlar bu satılına dr tens cihazı var fayadalı olurmu.

marbiling ,
post polio öksüz hastalık grubunda. yani ender bulunan , fazla araştırma yapılamayan , dolayısıyla fazla uzmanı olamayan hastalık. avrupa ve amerikadaki kurbanları 80li yaşlarda. ve tamamen kurutulmuş bir hastalık olduğu için tedavisinide kimse araştırmıyor.
türkiye de polio salgını yaygın olarak 70lerde olduğu için kurbanlar yeni yeni ortaya çıkıyor ve malesef çıkacak.
post polio konusunda araştıma yapan uğraşan bir akedemiyen var. bunların başında prof. arzu yağız on geliyor. internetten araştırısanız arzu hocanın çalışmalarını bulabilirsiniz..

Post polio sendromu

Herkese merhaba,Siteyi henüz keşfettim, tesadüfen postpolosyndrom araştırırken burada bulunan pps li arkadaşların konuya hakimiyetini postpoliolu bir hekim olarak gözlemledim.konu ile alakalı arkadaşlardan görüş almak ve dernek vb. Çalışmalara destek vermek isterim.

Sevgili Hakan Bey,

Sizi tanıyorum. Yaptıklarınızı ilgi ve saygı ile takip ediyorum. Postpolio konusunda bilgi alışverişi yapmak çok önemli diye düşünüyorum. Bu konuda yapmak istediklerinizi destekliyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların birbirlerine destek olmalarına ihtiyaç var diye düşünüyorum. Bu sorunla başa çıkabilmek için ne kadar bilgi sahibi isek bu gibi ortamlarda paylaşılması herkesin yararına olacaktır diye düşünüyorum.
Saygılarımla..

Bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız çok yararlı olur

slm mehtap bende bu hastalıga sahıbım benı bu konuda bılgılendırırsen cok sevınırım cevabını beklıyorum neler yapmam gerekıyo

Eski tarihli bazı yazılarımı görünce bunalıma giriyorum. Tarihi belge niteliğinde.:eek: 2007 'de 48'den 50 kiloya çıkmışım da , sorun yaşamışım da, sınırımı bilirmişim! Güzel akıl vermişim ama uygulayamamışım. Sınırıma her yıl 1 kilo eklemişim. Kınıyorum kendimi ! :rolleyes:

semoş, bende okuduğumda çok güldüm inan :)))

bu arada pasif egzersiz denen şeyden örnek verebilir misiniz, pedal çevirerek 90 dk çalışsam, post polio riski yaşar mıyım mesela?

100 puanlık uzman sorusu sormuşsun bacım, bilemicem :p Kendini en iyi sen tanırsın, kaslarının yorulduğunu hissettiğin dakika egzersizi durdur diyebilirim ancak :) Dün 15 dk. pedal çevirdim, 3 aydır bırakmıştım çünkü. Zamanla 30-45 dk.ya kadar çıkarıyorum, benim limitim bu. Sen de kendine göre ayarlarsın :eek: Sadece zorlandığını hissettiğin an bırak.

post poliodan kurtulmak yok sadece mevcut durumu korumak var . yani insan her türlü aktivitesini yeteri kadar yapmalı fazlasını yapmamalı . aynı zamanda posypolio olmayan arkadaşlarımızda bedenlerini hor kullanmamalı nazik davranmalıdır lakin nazik davranacam derken tembelleştirmemelidir .

selda hanım sorunuzun cevabı ise küçükken polio geçiren her 10 arkadaşımızdan 3 ü postpolio olmaktadır postpolionun türkçesi ise saglam uzuvlarada felç inmesi demektir kıssaca küllüyen engelli olmak bu durum bedeninizi ne kadar zinde tuttugunuz ile baglantılıdır zinde tutmak demek ise yormadan herşeyi yapmaktır ne bir fazla ne bir eksik
saygılar sunarım

cihan bey, siz post polio olduğunuzu nasıl anladınız? Spor yapıyor muydunuz, belirtileri nelerdi, biraz bahseder misiniz.

% 40 engelli biri iken ve futbolsahasında ( büyük sahada ) top oynuyorken zamanla ayakta bile duramaz hale gelirsiniz bu ayakta duramama hali demek şu dur eskiden yaptıgınız hareketlerin aynısını yaparsınız ama vücut sizi taşımaz ve sürekli düşersiniz . aklınızdan düşme sebebinizin az spor yapmak oldugunu zanneder ve daha fazla spor yapmaya başlarsınız ve zamanla daha fazla düşmeye başlarsınız akabinde bu durumda bir anormallik oldugunu düşünürsünüz ve doktora gider gerçegi ögrenirsiniz işte o an film kopar ve geçmişiniz bir film şeridi gibi geri sarar eyvahhhh o zaman anlarsınız geçmişte yaptıklarınızı artık yapamayacaksınız ve her gün daha kötüye gidecek bu arada fon müziği çalar ve bu müzik sizinle geçmişinizin şarkısı olur ( zeki müren rüyalarda buluşuruz ) artık herşeyi ancak rüyanızda yaparsınız ........ ilerleyen süreçte hayat degişir hareketler degişir piskolojin degişir bedenin degişir ve saglam uzuvlarınıza yavaş yavaş felç olanca kasvetiyle film deki kötü adam gibi inmeye başlar bu arada fon müziğide değişir ( nilüfer yine bana hasret yine bana hüsran var yine bana esmer günler düştü ) işte o evreyi atlatabilirsen mevcut durumu korumaya çalışırsın ve fon müziği tekrar değişir ( cristin agulera pitbull feel thise moment ) ...

saygılar sunarım

Üst Alt