Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Polio sekeliler için yeni cetvelde ne gibi iyileştirmeler var.

herhangi bir cihaz kullanmıyorum. ne yapabilirimki. valla harbice gidip neyse onu diyorum. verirlerse versinler. dürüstlükten asla taviz vermedim. ağrılarım olduğunu devamlı söyledim. çok uzun ayakta duramadığımı ve çok fazla mesafe yürüyemediğimi de söyledim hep. çorap pantolon giyebiliyormusun dedi yok dedim. böyle işte. ayrıca seni de tebrik ederim. geçmiş olsun sana kurtulmuşsun.

cafer bey.benım raporum yenı onaylandı benım sağ bacağım polio sekeli.ilk hastaneye gıttıgımde cesıtlı rahatsızlıklardan dolayı (kısalık+guc kaybı atrofı vs.) toplam %47 rapor verdıler.sonra ankara raporu gerı gondedı ve tablo 3.4 gore degerlendırme ıstedıler.tekrar gıttım hastaneye bu seferde %42 verdıler.ve ankaradan onayıda bır hafta once felan geldı.yanı benım durumumu ankara yuruyus bozukluguna gore degerlendırdı.sızın raporunuzda ne yazıyor.hangı tablo ve degerlendırme yapılmış?
cafer bey ben 01/02/2011 tarıhınde rapora muracat ettım sıze su olayı aktarmak ısterım.hastanede sıralarda beklerken bırıyle tanıştık.oda engellı bırı kalça cıkıgı varmış.fakat dısarıdan pek bellı olmuordu.zaten kendısı emeklıymıs fakat ıett kartı cıkartmak ıcın rapor almaya calısıyordu.2 gun jastande sureklı karsılatık kendısıyle konustuk en sonunda raporlarımızı aldık ben %47 arkadaşada %18 verdıler.yanı demem o kı bu arkadaş zamanında bır sekılde ısını halledıp engellı durumundan emeklı olmuş.ama suan kendısıne %18 verıyorlar.bugun olmaya kalksa hayatta alamaz.eger haklı oldugunuza ınanıyorsanız asla vaz geçmeyın.bılıyorum ugrasmak cok zor hastanelerde felan ama yapılacak bır seyde yok sımdılık.

sevgili meister 78 benimkinde yürüyüş bozukluğu tablosu kullanırsa %18 olur. benim oranı tablo 3,33a %25 , 3.8a %5 bir de kısalıktan %10 verdiler. tabi bunu 1 dakikayı geçmeyen muayene ile.

Arkadaşlar baston veya koltuk değneği kullanmıyabilirsiniz fakat bu sizin bunları kullanmamanız anlamına gelmiyor ,işin özü bence alt extremite rahatsızlığı olan arkadaşlar cihaz kullanıp kullanmaması gerektiğini önce öğrenmeli ve bu hususta rapor alırken mağdur olmamalı bunun dürüstlükle alakası yok bence
Bana ortopedi doktorunun dediği mesela bir kişide 2 cm fazla kısalık ve zayıflık varsa baston kullanabilir ,yani kişinin bugüne kadar kullanmamış olması bunu kullanamıcağı anlamına gelmez 10 cm fazla kısalığı olan arkadaşlarda günlük yaşamda hiç baston veya cihaz kullanmıyor mesela ama rapor alırken işin bilimsel hususlarına dikkat etmezsek sonuçda bizler mağdur oluyoruz
İşin özü herkez önce şu baston cihaz vs herneyse bunların TSE sini bilmesi lazım bunun standardına göre hareket etmeli

Arkadaşlar ben yeni heyete girdim sol bacagım 6cm kısa,bacagım diğerine göre çok ince ve güçsüz,uzun mesafelerde bastonla yürüyorum,bana poliodan dolayı %19 rapor verdiler,yazıklar olsun

Tablo 3.4 herkesin belalısı...

Tablo_3.4.png

BEN 10 SENE ONCE ALMIŞTIM RAPORU SAG ALTAPOLIO +SKOLYOZ OLMASINA RAGMEN %45 ŞİMDI GITSEM SAGLAM ÇIKARTIR BUNLAR INSANI :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Enaz g. secenegıne gore gıdın oraraya yoksa perışan olurusunuz doktorların zerre kadar umrunda değil sızın ne alwcagınız.bırınden baston bulun kullanmıyo bıle olsanız ayak ortezı, kısalık varsa bot vs falan alın raopru bakın işnıze:d

2001 yılında %70 dediler

2009 yılında %60 dediler

2012 yılında %48 dediler, artık çüş dedim, itiraz ettim alanyadan antalya ya sevk ettiler, devlet hastanesi %48 oranı doğrudur dedi ve onayladı. artık rapor almaya gitmeye korkuyorum, bir daha gidersem senin çocuk felcin iyileşmiş hadi geçmiş olsun diyecekler.

Allah o tabloyu hazırlayanın da uygulayanın da bin belasını versin.

Not: Her iki ayağımda çocuk felci var, sol ayağım üzerinde adım atarken durabiliyorum, sağ ayağım boşta sallanıyor, iki adet koltuk değneği olmadan bir adım dahi atamıyorum. ve yakında bana özürlü değilsin derlerse şaşırmam.

Arkadaşlar polio sekelileri artık özürlüden saymıyorlar ,ne mutlu biz polio sekelilere,bu sakatlık tablosunu hazırlayan arkadaşlar hep bizim iyiliğimizi düşünmüşler:mad::mad::mad:artık askerede gideriz

Mestan kardeş acillllll

Benim ayağımda 2-3 cm kısalık var, ama diğerine göre ince kaldı
şekil bozuluğu yok...

Ortp gittim, ftr git dedi. Gittim ftr dr 4.1 tablosuna göre: % 20 verdi. Sonra tekrar ortp gittim puan vermedi. Ftr yazdığına katılıyorum dedi ????? Ben bunu
anlayamadım...

Ortp neden puan vermiyor, bu durum normal mi ?

Nörolojiye de gittim; sağ ayak dtr'leri kayıp diye 3-4 satır sonunda yorum yapmış
heyette tekrar değerlendirilip puan verilebilir veya ortp gibi verilmeyebilir
diye aladım...

Beni acil aydınlatırmısın, dtr kayıp % 15 dahi puan alamaz mı ? Itiraz etsem
faydası olur mu = ?

Oturan boğa, bu listeyi gönderiyorsun ama hangi açıdan yol
gösteriyor.
Yorum şeklinde paylaşalım, başından geçenler yorum yapsa iyi olur. Koca tablonun kime
ne faydası var ?

gösteriyor.
Yorum şeklinde paylaşalım, başından geçenler yorum yapsa iyi olur. Koca tablonun kime
ne faydası var ?

gösteriyor.
ne faydası var ?

Tek bir hastalığınıza 3 farklı bölümün oran vermesi demek hepsinin üstüste toplanıp geçerli olacağı anlamına gelmiyor tabi
tek bir değerlendirme geçerli sizin için oda tablo 3.4 söylediğiniz bölümlerden hangisinin bu değerlendirmeyi yapması önemli değil
Tablo 3.4 e göre durumunuzu inceleyin herangi bir yardımcı cihaz kullanmayan palio sekelinin alacağı enyüksek oran c şıkkında belirttiği gibi  dir
Kısacası ayağınızda şu var bu var dan ziyade kişi ne ile mobilize oluyorsa değerlendirme bunba göre yapılıyor işin özü bu.

Mestan

Ftr dr tablo 4.1
% 20 verdi...

Sen farklı bişeyden mi bahsediyorsun ?

Mestan kardeş,
ortp puan vermedi diyorum. Ftr yorumuna katılıyorum demiş
bunu anlatmaya çalışıyorum...
Net olan şu % 20 ftr oran verdi
iş ortp olarka bitti mi ?

Nöroloji puan vermemiş, dtr'leri kayıp demesi puan vermesine sebep olur mu ? Tek öğrenmek istediğim bu... Lütfen şu tablo kısmına takılmayalım...

Ortopedik rahatsızlıklarda şuanda tablo 4.1 e göre oran verilmiyor verilse bile yüksek sağlık kurulu hastaneden tekrar tablo 3.4 göre değerlendirme istemektedir
Yukarıda yazdığım gibi bikaç farklı bölümün yaptığı değerlendirmelerin hepsi gecerli değil sizin için sizin için geçerli olan değerlendirme yöntemi tek ,şayet tablo 4.1 kabul edilmiş olsa bile bu değerlendirme yöntemi tektir ortopedinin veya norolojinin aynı bölge için yaptığı değerlendirme orana ilave olmaz

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Genellikle spesifik bozukluklar için sadece bir değerlendirme yöntemi kullanılır. Ancak bazı durumlarda iki veya üç yöntemin kombinasyonu gerekebilir. Tablo 3.1.’de bu değerlendirme yöntemlerinden hangilerinin kombine edilebileceği gösterilmektedir. ([/FONT][FONT=Arial Black]+[/FONT][FONT=Times New Roman]) işaretli olan kutucukların kesiştiği değerlendirme yöntemleri kombine edilir. [/FONT][/SIZE][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Tablo 3.1- Değerlendirme yöntemlerinin kombinasyonu kılavuzu.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kısalık[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yürüyüş bozukluğu[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kas atrofisi[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kas gücü[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]EHA ankiloz[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Amputasyon[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Tanı[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Deri kaybı[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Periferik sinir [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yaralanması[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Vaskuler[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kısalık (tablo 3.3)[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial Black][SIZE=3]+[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yürüyüş bozukluğu [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3](tablo 3.4)[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kas atrofisi (tablo 3.5)[/SIZE][/FONT][FONT=Arial Black][SIZE=3]+[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]​
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Kas gücü (tablo 3.6 ve 3.7)[/SIZE][/FONT][FONT=Arial Black][SIZE=3]+[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]EHA/ankiloz [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3](tablolar 3.8 ilâ 3.29)[/SIZE][/FONT][FONT=Arial Black][SIZE=3]+[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Amputasyon (tablo 3.30)[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial Black][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Tanı (tablolar 3.31 ilâ 3.33d)[/SIZE][/FONT][FONT=Arial Black][SIZE=3]+[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Deri kaybı (tablo 3.34)[/SIZE][/FONT][FONT=Arial Black][SIZE=3]+[/SIZE][/FONT]

Teşekkür ederim mestan...

Ortp puan vermemiş zaten
sadece verilen puanı tastiklemiş, nöroloji için ümitliydim
belki o verir diye
ama anlaşılan ordan puan çıkacak gibi değil :(((((

Nöroloji belki
puan verirse benim içim görülür
ondan sevinmiştim :(((((

kurul esnasında belki dr verebilir diyenlerde vardı, hayırlısı artık :((((

Acilll mestan...

Yorumları okuyorum, ayağımda 4-5 cm kısalık var. Yürüyüş ve görüntü farklılığı yok
sadece diğerine göre ince güç kaybım var.
Ortpd beni mua etti, ftr ve nörolojiye gönderdi.
Ftr; mua etti tablo 4.1 göre % 20 oran verdi.
Nöroloji de muayene etti, puan vermedi. 3-4 satır yorum yazdı, sonunda sağ ayak dtr'leri kayıp
gibi not koydu. Buradan puan almam gerekmiyor mu ? Bazıları heyette iken dr tekrar kontrol edecek puan verebilir veya vermeyebilir dedi.

Ortpd dr tekrar gittim, puan vermedi. Ftr'nin yorumuna katıldığını belirtmiş. Heyet
değerlendirecek dedi.
Bunlar ne demek oluyor ?

Sadece ftr'nin puanı mı kalıcı olan ? Diğerleri nedne puan vermiyor ?

Ayağımda 4 yaşında yanlış iğne sonucu kemik gelişimi sıkıntısı var... Sağ ayağım sola
göre ince ve güçsüz.

Bilgi rica ediyorum...

Sağ ayağımda güç kaybı var, incelik de var
ortp gitti, nöroloji ve ftr önce mua ol dedi. Oldum ... Ftr 4.1 tabloya göre % 20 oran verdi
diğerleri puan vermiyor.

Bu normal mi ? 3 branş aynı hastalık olduğu için, % 20 diyorlar.

Gast. % 15 puan aldım, oldu toplam da % 35...

daha dün H sınıfı ehliyet için rapor aldım verdiler polio sekeli yani anlayacağınız engelli değiliz biz ama sağlamda değiliz prim dolunca meclisin önüne gidicem

engellilerin önüne engel koymak için ellerinden geleni yapıyorlar..yılmayın arkadaşlar.kazanılmış haklarımızı geri almak için kılıf uyduruyorlarsa bizlerde haklarımızı geri alabilmek için sonuna kadar savaşmalıyız.. çoğu polio lu arkadaşlar yürüyemiyoruz,(yürüse bile ağır aksak) koşamıyoruz,kaslarımız zayıf ve yaşımız ilerledikçe daha da zorlanıyoruz..kısaca normal bireylerin bedenine sahip değiliz.Bunu doktorlarda biliyor fakat onlarda maalesef önlerine konan tablo bilmecesine göre değerlendirmek zorunda kalıyorlar.

hakımızı aramıyoruz

slm arkadaşlar bu konuda meclisten bulunan engeli vekillerimize mail attım arkadaşlar sizde mail attın bakalım ne çıkacak

2009 yılında tüm anlattığınız şikayetler için 40 almıştım ama 2012 de emeklilik için aldığım raporda 20 verildi ...

Arkadaşlar........

Geçen bir özürlü arkadaş ile görüştüm, meclis'e görüşülmek üzere
oranlar eskiye dönsün diye bir çalışma varmış
bilginiz var mı ?

Geçen pazartesi hastanedeydim, drlara bu nasıl iş ftr %20 verdi. Nöroloji ve ortpd içinde
efendim neymiş hastalık aynı olduğundan tek pencereden baktıklarından başka oran yok
dediler.
Bu ne saçma iş anlamıyorum, eskiden alanlar ne güzel hak etti. Bizler geç uyandık diye
yeni kanunun yeni oranların kurbanı mı olacağız ?
Eskiler için, kazanılan haklar geri alınamazmış tamam almayın da bizi neden engelliyorsunuz ?
özel sektör iş vermez , devler % 40 oran ister. Biz ne yapacağız ?
Nasıl işe girip nasıl para kazanacağız ?

hakkımızı aramasak işte böyle mağdur oluruz engeliyiz ama %40 üstü rapor bile vermiyorlar özürlülük oranı gösteren cetvel değişmeli bnu siyasetçilere duyurmalıyız

evt %55 ank.%19 düşürüyor.yeni raporlarda %18 üstüne çıkamıyoruz bile .Ne yapılacaksa yapalım.

ne yapabiliriz.bimere durmunuzu yazın ekillere mail attın olmadı cumhurbaşkanına mektup yazın valla böyle giderse ben cumhurbaşkanına yazacam.

mrb arkadaşlar benımde eski tarıhlı raporum %40 tı yernı tarıhlı rapor istediler ben hastane ye gıderken yanımda eskı tarıhlı raporumu goturdum eskısıne bakmadan % 20 verdıler ıtraz ettım engelımde herhangı bır ıyıleşme olmadan nasıl olurda rapor derecemeı duşuruyorsunuz dıye tekrar heyete gırdım yenı verdıklerı raporum %45 dr larında elınde olan bır şey deıl saglık bakanlıgı dr lara yonetmelık gonderıyor rapor derecelrını duşşun dıye bunuda devlet ıstıyor engellılere verılen hakların azaltılması ıcın yanı anlıcanız bız engellılerı bazı şeylerden mahrum etmek ıstıyorlar sesınızı cıkartmassanız raporunuz duşuruyorlar eger cıngar cıkartırsanız ıstedıgınız raporu verıyorlar bır raporu ılk aldıgınızda hangı dr un ımzası varsa ona ulaşmaya çalışın o zaman işiniz daha kolay hallolur

doktorla falan anlaşmayla olmaz arkadaşlar artık bu işe bir dur dememiz lazım %1 ile %39 arası ne sağlam nede engelliye giriyor arasında kalan bizler uzaylı gibi duruyoruz ne yapılacaksa yapalım gerekirse açlık grevine girelim ama yapalım bişiler

Siz gene polio sekeliden iyi almışınız fizik Dr kıl oluşundan dolayı bana 0 verdi ya sağlam yazdı ortapedi polio sekeli yazdı ama oran 0

merhaba arkadaslar saga kulak isitme kaybi yuzde 12.. polio sekeli saga kalca opereAyaga kalkabiliyor kisa mesafeyi zorlukla ve yardimsiz yuruyor fakat yuruyusu duz zeminlerle sinirli hafif orta yuzde 40 yaziyor toplamda yuzde 47rapor aldim raporda bunlar yaziyor teshiste maliye icin bas vursam dusurulurmu son olarak arkadaslar benim saga kalcamda ankiloz edilmis ve pilatin var saga diz hareketi limitli bunlar neden raporda hayet tarafindan degerlendirlmemis olabilir

Son düzenleme:
Üst Alt