Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pert halinde sigorta firmalarının ÖTV'siz ödeme yapması ve tahkim kararı hakkında

xenofx

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
tahkim kararı var, pert halinde ötv siz ödeniyor. ,bize de yeni ötv siz araç alma hakkı veriliyor. kararda ötv li fiyattan yapılan sigorta priminin iadesi değinilmiş fakat davacı prim iadesi konusunda girmediği için tahkim komisyonu primle ilgili karar vermemiş. primi de kısmi iade etmesi gerekiyordu ötv siz orana göre.

https://www.engelliler.biz/forum/en...e-otv-konusunda-yasananlar-2.html#post1733349

takim kararı http://www.sigortatahkim.org/files/karardrgs25.pdf
karar no 8739 aratarak okuyabilirsiniz.

Karardaki asıl husus "sebepsiz zenginleşme" yani 200 liralık aracı 100 e aldınız, 1 yıl sonra pert oldu, 200 lira sigortadan para alayım, bu 200 lirarnın 100 lirasıyla yeni ötv siz araç alayım 100 lirada cebime kalsın durumu "sebepsiz zenginleşme" olarak görülüyor. dolayısıyla 200 liralık aracınızı 100 liraya aldığınız için normalde 190 lira civarı ödemesi gerekirken güncel rayiç değerden ötv yi düşüyorlar ve size aracı aldığınız (100 lira) fiyatın altında bir rakam olan 80-90 lira lık bir ödeme yapıyorlar.

Bu ödemeyi yaptıklarında araç hurdaya ayrılmalı ki siz yeni ötv siz araç alabilesiniz. Şimdi sorun şu; hurdaya ayrılan araç hurda olarak sigorta şirketine kalıyor ve sigorta şirketi bunu satıyor. Gelelim hesaba.

1. durum : Normal bir araba aldınız 200 lira ödediniz. pert oldu ve sigorta size 190 lira ödedi. aracıda hurda olarak 100 liraya sattı ve parçalattı. sigortanın cebinden 190-100=90 lira para çıkmış oldu.

2. durum : Ötv indirimli araç aldınız 100 lira ödediniz, pert oldu ve sigorta bu durumda ötv siz ödeme yapıyor, size 90 lira ödedi diyelim size. aracı hurda olarak kendi aldığı için o hurdayıda 100 liraya satıyor. Sigorta bu durumda kar dahi edebilyor. Diyelim 100 e değil 70 e sattı, cebinden çıkan para 20 lira oldu..

Yani aracınız normal de olsa ötv indirimli de alınmış olsa hurdanın fiyatı değişmiyor. hurda araç satılırken bu ötv li alınmış buna yarı fiyatını veriyoruz demiyor kimse.

üstelik bu 2 durumda sigorta için ödenen prim aynı. Tahkim kurulu ötvli ödeme alamassınız çünkü zenginleşirsiniz derken sigorta şirketininin bu 2 durum arasındaki 70 bin liralık karını neden sorgulamıyor ?

diğer bir örnek şu ki; hava yastığı açan araç pert yapılır genelde, az hasarı varsa bu daha iyidir sigorta şirketi için daha yüksek fiyata satar, satış fiyatı aracın hurdaya ayrılıp ayrılmamasına göre değişir. örneğin hurdaya ayrılmadan satılırsa 200 bin lira ediyorken, hurda olarak 100-120 bin eder. çünkü hurda aracın şasesi ve motoru kullanılamaz. ama şasesine ait neredeyse her parça kesilip kullanılır, aynı şekilde motor bloğu hariç motorun her parçası kullanılır.sigorta şirketlerinin tek dezavantajı budur.

örneğin ben superb comfor plus aldım. 185 ödedim. aracın kasko bedeli 384 bin lira.

bu araç pert olsa ve kasko bedelinden hesap yapılsa ötv düşülüğünde 213 bin lira ödenmesi gerekiyor, araç kullanılmış olacağı için %10 daha keserler en az, ve bana 190 civarı ödeme yapılır. araç fiyatı gerçekte piyasada şu an 330-340 civarı, bu araç hurda olarak en az 140 a satılır. sonuç olarak sigortadan 50 bin lira çıkmış oldu.

diğer durumda ise sigorta 384 kasko bedelinden fazlasıyla %20 düşse, 320 bin araç sahibine ödese ki bu daha fazla olacaktır, aracıda 140 a hurdaya satsa cebinden 180 bin lira çıkmış olacaktı.

ayrıca şu an 190 bile ödese ben aynı aracı alma imkanına sahip değilim, o paraya almam mümkün değil ayrıca limitide geçiyor.

Görüldüğü üzere engellinin hakkı sigorta şirketi tarafından yeniyor. bizim ötv hakkımızı resmen sigorta şirketi almış oluyor sebepsiz zenginleşiyor.

Tavsiyem şasi hasarınız yoksa, yürür aksamda hasar yoksa, ufak bir önden kazada hava yastığı açtı diye aracınız pert ettirmeyin. yetkili serviste hava yastıkları değişsin ve kullanmaya devam edin. yazıktır sigortaya para kaptırmayın aracınızdan olmayın, çünkü artık aldığınız parayı bile ödeseler aynı aracı alma imkanınız yok.

son olarak kamu denetçiliği kurumunun bahsettiğim "sigortanın zenginleşmesi durumu" ile ilgili kararı var ama uygulatan oldu mu bilmiyorum.
https://www.milliyet.com.tr/yerel-h...mundan-sigorta-sirketlerine-elestiri-12112435

kurumun kendi sitesinde karar dosya linkleri maalesef çalışmıyor.
https://www.ombudsman.gov.tr/wp-con...ÖTV-Bedeli-Kesintisi-Yapılmaması-Hakkında.pdf

Üst Alt