Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Paraplejiyim. TAK sonda kullanımında zorluk yaşıyorum

Muanma

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
10 numara jelli sonda kullaniyorum 10 senedir su 1 aydir uretra darligi yasiyorm girern aciyor bazen girmiyor bide bugun 1 dmla kangeldi acil yardm gecende girmedi acile gittim sabit sondataktirdim 5 gun kaldi dr cikar dedi prostat buyumesi dendi dtapros diye bi ilac verdiler acil bu durmdn muzdarip oln varmi dr cok bilgisiz onceden her pozisyonda tak yapiyodum simdi yatakta uzun oturusta bile zor ..

@Muanma

Tak yaparken kateter yoluna birkaç damla cathagel steril kayganlaştırıcı sür. Yoldan daha kolayca gidecektir. Eğer yine sorun 9lursa, katateri ıslattıktan sonra -ambalajı açmadan- üstüne sıcak su dök. Bu kataterin yumuşamasını ve daha rahat gitmesini sağlar.

Prostat büyümesi kesinse, ona çare bulunmalı. Ama üretral darlıksa, ben olsam 2x2 hafta 14 takılabilirse 14, olamazsa 12’lik sabit sonda takarım

1 hafta takildi fayda etmedi hocam sabit 14 kafayi yicm suan piskolojim cok bozuk

Oda hareket kabiliyetimi bitiriyor ve agri yapiyor yatakta donemiyorm yatak yarmda var izmitde bu durumdan muzderip olan varmidir.

@Muanma

Kolay bir yolu yok maalesef.

Ama sabit sonda takıldığında ille de ucunda torba olmak zorunda değil. Eğer sıkıştığınızı hissediyorsanız, sabit kateterin ucuna aşağıdaki tıpayı takabilirsiniz. Böylece kullanımınız kolaylaşır. Sıkıştığınızda mesaneyi boşaltma zamanınız geldiğinde, tıpayı kolayca çıkartır ve torbayı takabilir, mesaneyi boşalttıktan sonra da tıpayı yeniden geri takabilirsiniz.

Sabit kateterin ucunda yumuşak bir doku var. Orayı parmakla sıkıştırarak sızıntı olmadan tıpayı çıkartıp torbayı takmak mümkün oluyor.

Abi psikolojik olarakta yoruldum çok bu derden muzdarip iyileşen biri beni rahatlatmali kimsede yok 80 yaşında babamla yasiyorm hastane işi fln çok sıkıntı oluyor gitgel kolarm delik deşik oldu bide stresten tuvaletede çıkamıyorum kolostomim var içimde bu durman ameliyat fln olan varsa yada Dr tavsiyesi oln çok sevinirim bu bizim durman kimse anlamıyor

Kamerayla bakıp Uretra serbest collum yuksek mesane olagin izlendi diyor ama devletin camera pert hocam bisey görünmedi kapkaraydi

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Muanma, Çok iyi yaptınız. Yukarıda yazdığım gibi, sürekli idrar akacak şekilde torba takmayın. Kör tıpa alın ve onu zamanı geldiğinde açıp mesaneyi boşaltın, sonra yerisin geri takın.

Bir de mutlaka torbaya boşaltın mesaneyi. Kataterin ucundan açık şişe vb. kapa boşaltmayın. İdrar torbası her zaman mesanedeki idrarın daha çoğunu dışarı çeker.

Gobekten delik actilar sonda cok rahatsiz etti 12 guntur gobekten sonda vardi bugun kamerayla bakildi mesane yuksekligi dendi 2 gun karninda sondayla tak yap dedi olmazsa amelyat planlayalim dendi unuverstede sizce amelyat mantiklimi hocm simdi tak tapsam 2 gun sora ayni oluck diye korkuyorm tak yapamiyorum diyip gidip mesane yuksegi amelyatimi olsam yoksa deneyimi olan varsa yazsin lutfen unuvrrstede olucam

YAni amelyat banada en mantikli gelen zaten bosalamiyorum disari riski ice bosalmaymis

Aman dikkat, bu ameliyat birkaç farklı yerden parça alarak yapılıyormuş. En ideali ve kapanmayanı, ince barsaktan alınan yöntem.

Kesiyolarmis hocam kesi yapiyomus o bargirsaktn parca alinan uzun soluklu bir ameylyat bu 1.5 saat suruyomus max

@Muanma,

Bu bahsettikleri, 1,5 saatlik ameliyat neymiş? Darlığı bıçakla kesip açmak değildir umarım?

O abi tur ip amelyati

Bugun gobekte sonda varkendenedim zarzor bikere girdi 2 girmedi ama

Yarin gidicm mecbur amelyat icin hayat kabusa dondu valla tranva oldu bide tak yaptan korkar oldum

@Muanma,

Bu mu?
"TURP (Transüretral prostat rezeksiyonu) ameliyatı, rezektoskop denilen ışıklı bir aletin üretradan (idrar kanalı) mesane içine yerleştirilmesi ve büyümüş ve idrar yoluna bası yapan prostatın küçük parçalar halinde kesilerek mesaneye atılması ve daha sonra buradan çıkartılması şeklinde yapılır."

Doktora sorar mısın bu operasyon sonrası prostatın yeniden büyüme ihtimali kaç?

Unuvrste kocaeli olup olmucgida supeli disarda bi kac ozel hastaneye sordum 200 binden kapi actilar

@Muanma,

Eğer özelden yaptırıp para vereceksen, İstanbul'da Bülent Çetinel'e de bir muayene olur musun? Ben çok güvenirim onun teşhis. ve ameliyatına.

Ve bu oparas yonun en buyuk handikapi meninin iceri kacmssiymis o onemli degil benim icin ama tekrarlama sansi cok yuksekmis ben paraprajiyim daha once hissetmiyodum simdi hissediyorm vucudm cok hasas ve kasticok sikintili bir durumdayim baskan

Suan oyle bir butcem yok kral 80 yasinda babamla yasiyorm kimsemde yok

onu hemen yapmiyolar bide klostomi var bende onu dusundu devletde 1 yil soraya veriyolar amelyati

Gobetden dimi bagirsaktn parca aliyolar burda biri var kullaniyor 10 saat surmus ama 2 sene sora cagirmislar

@Muanma,

kolostomi sorun değil. benim her iksini de olan arkadaşım var.
Eğer tak yapamıyorsan, gündelik yaşamın cehennemse, zaten "hemen" demektir.

devlet umursamiyor unuverstede iste kgobekten sonda takildi bugun git yarn gel pskolojim alt ust suan unuverstede bu amelyatda parali disarda 200 unuverstede 10 bin oburu uzun ve mesagatli oldugu icin uzun sure soraya atiyolar ve iyilesme surecide uzun kimsem yokkral ne yaparm nasil dayanirm bilemiyorm

Ve benim inanilmaz kasilmam var gunde 6 lioresal iciyorm banamisin demiyor

Üst Alt