Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Merkezi

claire

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Ozurluler Kanunu, 15.maddeye gore YOKe bagli bir birim kurulacak. Bunun hakkinda calismalarin ilk asamasindan bir taslak metin yorumlariniza sunuluyor. Yapici olun: sevmediginiz bir kismi varsa, anlatin ve onun yerine alternatif sunarsaniz faydali olur.

Yönetmelikler hakkında

www.ozida@gov.tr adresinden de sen ve herkes ulaşabilir

<<Özürlüler Danışma ve Koordinasyon MerkeziHakkında Yönetmelik.doc>>

Lutfen mumkun kadar kisi taslak metine baksin ve yorumlari calismanin koordinatorune yazsin: Tayyar Kus sizden haber bekliyor.

Claire, Özürlüler Kanunun 15. maddesini buradan yayınlayabilir misin? Daha geniş detay yazabilirsek ki hepimiz düşünce ve tepkimizi o maddeyi okuyarak yapalım.

Özürlüler Yasası'ndaki madde budur arkadaşlar..

[size=4]Eğitim ve öğretim
MADDE 15.- Hiçbir gerekçeyle özürlülerin eğitim alması engellenemez. Özürlü çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve özürlü olmayanlarla eşit eğitim imkânı sağlanır.
Özürlü üniversite öğrencilerinin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için Yükseköğretim Kurulu bünyesinde araç-gereç temini, özel ders materyallerinin hazırlanması, özürlülere uygun eğitim, araştırma ve barındırma ortamlarının hazırlanmasının temini gibi konularda çalışma yapmak üzere Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Merkezi kurulur.
Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Merkezinin çalışma usûl ve esasları, Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu ile Özürlüler İdaresi Başkanlığınca müştereken hazırlanan yönetmelikle belirlenir.
İşitme özürlülerin eğitim ve iletişimlerinin sağlanması amacıyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı tarafından Türk işaret dili sistemi oluşturulur. Bu sistemin oluşturulmasına ve uygulanmasına yönelik çalışmaların esas ve usûlleri Türk Dil Kurumu Başkanlığı koordinatörlüğünde, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü ve Özürlüler İdaresi Başkanlığınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
Özürlülerin, her türlü eğitim ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kabartma, sesli, elektronik kitap; alt yazılı film ve benzeri materyal üretilmesini teminen gerekli işlemler, Millî Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca müştereken yürütülür.[/size]

Madde ile alakası yok ama benim kişisel görüşüm olacak. Özürlüleri Eğitilecek olan eğitimli personel teorı bilgilerini pratik uygulamaları ile birlikte biraz da birikimini ekleyerek eğitim vermeye çalışacak. Toplumda değişmeyen kural bu yasa değişse bile bu tür uygulama değişmeyecek sadece iyileşmeler görülecek.Aşağıdaki örnek vereyim size:Her seviyede insan için daha pratik daha anlaşılır kılıyor.

Çiğdem Hoca; Ankara İşitme Engelliler Okulunda Türkçe Öğretmeni, Hacettepe Ü. Edebiyat Fakültesi mezunu. Ve kendisi de her iki kulağından işitme engelli bir birey.

Benim anlatmak istediğim:İşitme engellileri tanıyan ve onlardan biri olan bir eğitmen gördünüz mü? Ankarada İşitime Engelliler okuluna yaptığım gezilerde Çiğdem Hocayı aşan bir eğitilmiş personel görmedim.
Çiğdem Hoca isteseydi Türkiye genelinde eğitim veren sadece bir tek kurum olan ANADOLU Ü. de bulunan İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümüne kabul edilmeyecekti. Gerekçe: İşitme Engelli Öğretmenlik Bölümünü okumak için normal bir birey olmak gerekiyor.

Siz ne diyorsunuz. Görme Engelliler ve İşitme Engelliler için Öğretmenlık Bölümünde bu tür uygulamalar olmamalı. Ancak Zeka Özürlü Çocuklar için bu durum olmayabilir elbette.

Çiğdem Öğretmen çokda iyi bir öğretmen değil, diğer standart öğretmenler nasıl ise Çiğdem Öğretmende aynen öyle. Yalnız diğer öğretmenlerden tek farkı var: Öğrencilerin nasıl anlayacağını, nasıl algılayacağını çok iyi biliyor ve nasıl öğreteceğine gelince bu yöntemi kullanıyor. Yani Öğrenciye tam hedefinden çok iyi öğretebiliyor. bununla kalmıyor öğrencinin dünya bakışını 360 derece değiştiriyor. Etrafını görmesini de sağlayabiliyor.
Demek istediğim işitme engelli biri öğretmen olarak o okula gitmiş öğrencilerine örnek olmuş ve gözlerini açmış demiyorum. Tam tersine, işitme engellileri bilirim kitap okumayı sevmezler (kitap okumayı sevmez diye de genelleme yapıyorum, diğer arkadaşlar alınmasın), ama Çiğdem Öğretmen sayesinde okumayı seven işitme engellilerle karşılaştığımda ben bir işitme engelli birey olarak gerçekten şaşırdım. Kitap okumayı aşılamayı bırakın resimlere bakması için işitme engelli birinin eline vermek çok zor o kitabı tutkalla yapıştırsan bile elinden çıkarır atar.

İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümünü kazanıp öğretmen olmak her zaman yetmiyor. Bir İşitme engelliyi eğitmek o kadar zor ki vicdanlı ve gönüllü olmak hiç de yetmiyor. İşitme engelliyi tam tanımak ona ulaşmayı bilmek gerekiyor. Bilmem anlatabildim mi?

Üst Alt