Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) hakkında sorular ve cevapları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sayın arkadaşlar ben orta 2 den terkim benim gibilerde kura katılabilecekmi acaba

sertifika olayı nedir

bu sertifika falan nedir.benim sertifikam yok napıcam.

A-KILIC ; Rica Ederim ...

Soket ; Orta 2 Terksen eski sisteme göre ilkokul mezunu olmuş oluyorsunuz.. Şu anda ilköğretim Mezuniyeti 8 yıla çıkmış durumda. Sizin zamaninizda ilkokul 5 yıl olduğu için, bir nevi ilköğretim okulu mezunu olmuş oluyorsunuz.. Bunlar benim yorumlarım.. Sizin sorunuzun net olarak cevabı SINAV KILAVUZU Yayınlandığında belli olacaktır.. ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sitesini sıkı sıkı takip etmenizde fayda var...Benim yorumuma göre KURA'ya tabisiniz.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun

ozkancey teşekkür ederim,

Lisans düzeyinde hangi konulardan işlenmeye başlandı tarih ve coğrafyadan halk eğitim merkezlerinde bilgi verilirse çok makbüle geçer.

bu sertifika falan nedir.benim sertifikam yok napıcam.

cask68 ; Kişisel olarak alınmış olan Bilgisayar İşletmenlik Sertifikası, İngilizce Eğitim Sertifikası, Muhasebe Sertifikası vs vs ; bu sertifikalar zorunlu evraklar değil.. Ancak bu sertifikaları alanlar, ÖMSS Başvurularında asıllarını ve fotokopilerin, götürmelerinde fayda var.. Hic sertifikası olmayan engelli kardeşlerimizde; Başvuru Şartlarını sağladıkları takdirde ÖMSS'ye rahatlıkla başvurabilirler.. Kısaca Sertifika zorunluluğu yok.. Ancak şoyle birsey var; siz ÖMSS de bir puan alıyorsunuz, sıra Tercih yapmaya geldi.. Bazı Tercihlerin yanında; Bilgisayar Sertifikası olmalıdır der.. İşte o sertifika zorunluluğu o bölümü sectiğiniz takdirde olur ... Saygılarımla ...

ozkancey teşekkür ederim,

Lisans düzeyinde hangi konulardan işlenmeye başlandı tarih ve coğrafyadan halk eğitim merkezlerinde bilgi verilirse çok makbüle geçer.

taha_ bey; Rica Ederim... Şu anda bulunduğum ilde ÖMSS Hazırlık Kursları daha başlamadı.. Ancak başlayınca ben de Lisans Eğitimi alacağım için paylaşirim.. Diğer illerde Lisans ve diğer Mezuniyet Grupları da işledikleri konuları bizimle paylaşirlarsa memnuiyet duyarız...

özkancey kardeşim öncelikle vermiş olduğun bilgiler için tşk edrz, sana nasıl ulaşabilirim?

offfli Rica Ederim.. Telefon ? Mail ? Facebook ? Ancak genelde msn ve facebook'tan ÖMSS ve diğer engelli konularına cevap vermiyorum.. Özelden yazabilirsin buradan

melllekkk hanım ; Aslında sorunuzun cevabı ancak Sınav Kılavuzu yayınlandığında net olarak öğrenilecek... Benim yorumum ise; Eğer % 40 ve üzeri Özürlü Sağlık Kurulu Raporunuz varsa ÖMSS ye girebileceğinizi düşünüyorum.. Ama bu sadece benim yorumum, sizi yanlis yönlendirmek istemem.. Sınav Kılavuzunu bekleminizde yarar var.. ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sitesini sıkı sıkıya takipte kalmanizi tavsiye ederim.. Saygılarımla...

elinize, kolunuza, beyninize saglık... klavuz açıklansın da yine akıllarda soru işareti olursa size danışmak isterim..:)

melllekkk hanım Rica Ederim ...

heyoo ; Rica Ederim... Sorularınıza özelden, buradan memnuniyetle cevap verebilirim... Saygılarımla ...

arkadaşlar tarihten osmanlının son dönemiden yani 19. yy ortalarından başlanıp, inkılap tarihini de içine alacak şekilde konu işleniyor bizim ömss kursunda

coğrafyadan: coğrafyaya giriş konuları (matematik ve özel konum meridyen paralel gibi konular), harita bilgisi ile başlanıp Türkiye cografyası ile devam edilecek bizim kursta

okaneren bey; verdiğiniz bu güzel , ayrintili bilgiler için çok teşekkürler...Umarim diğer ÖMSS Kurslarındaki Engelli Kardeşlerimizde, işledikleri konuları ve dersleri bizlerle paylaşırlar...

ben teşekkür ederim Özkan Bey, yalnız Cumhuriyet Tarihinden yüksek lisansım var. derse gelen hoca tam bir felaketti. halk eğitim hoca seçimi konusunda pek de iyi değil

arkadaşlar benim raporum 2001 tarihli ve süreklidir sanırım bu olmuyor yeniden rapor almak ve bu sınava girmek için müracatımı ne diye yapmam gerekiyor rapor için

bu konu net olarak belli değil kardeş, kılavuz açıklandığında netlik kazanacak

Arkadaşlar, İstanbul' da kursa gidemeyecek arkadaşlara kitap temin edebilir ve çalıştırabilirim. Ben kendim çalışıyorum fakat anlattığım zaman konuları unutmuyorum. Bu arada İstanbul gibi metropol de kurs açılmadı henüz. :(
Destek isteyen arkadaşlar bana mail atsın. Ben Ataşehir' de oturuyorum.

Bu arada, Ömss ile ilgili kitapları inceledim çok pahalı! Çok saçma bilgiler ve sorular var. Sakın almayın bu yıl.

Bilgileriniz için teşekkürler Özcan Bey...

ALİ DÜLGER KARDEŞİM ESKİDEN ALDIĞIN RAPOR SÜREKLİYDİ DEĞİL Mİ? GEÇENLERDE HABERDE ÇIKTI DİYABET ARTIK TEDAVİ EDİLİYORMUŞ şartlara uygun 130 hastanın ince bağırsaklarıları kesilip ters bağlanarak heralde hepsini iyileştirmişler SÜRELİ RAPOR VERİLİYORSA VARDIR Bİ KERAMET BANA NEDEN SÜREKLİ VERDİLER ben yürüme engelliyim madem sürekli rapor verilmiyorda???

ozkancey;
Hocam çok açıklayıcı bilgilerdi teşekkür ederim öncelikle. Merzifon sadece ilçe sanırım ilini bilmiyorsunuz Amasya'ya bağlı. Amasyalıyım şahsen. :) Benim özürlü oran raporum H di 2008 tarihinde almıştım. Fakat 2010 tarihli yasaya göre düzenlenmiş bir sağlık raporu isteniyormuş sanırım öyle okumuştum. Dün tekrar heyete girdim R geldi bu kezde. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur.

xxxman;

neden ilk once benim raporum % 80 di kalp yetmezligi kroner arter ve diyabet yazmıstı raporasonradan vergi indirimi icin basvurdugumda kalbım detaylı ıncelendı kalp yetmezligi tanısını kaldırdılar kalbın toparlamıs demıslerdı ama sımdıde kroner arter dıyaber hıpertansıyon yazıyo bunların hıc bırı gecıcı degıl

Ben buraya girip bilgi alanların %90'nı gerçekten rahatsızlıgı olan insanlar olduguna inanan biriyim kimse başkasının raporunu sorgulama hakkı yokturrrrr.....

Şuanda verieln rapor oranların gerçekten özürlü insanı ne kadar etkilendiğini bilmeden sadece bakanlıgın çıkardıgı yönetmeliye göre veriliyo....adam akılı bi inceleme bile yapılmıyoooo...haksızlık diz boyuuuu...

alidulger ben sadece diyabetten yüzde 40 aldım sürekli rapor.Raporu veren doktorlar bi hata yapmıştır.

Paylasim icin tsk su soru eksik kalmis saglik bakanligi ve meb sinavinda lise,onlisans,lisans kac puanda kaldi lillere gore taban puanlar kacta kaldi? Cevap yapacagimiz tercihlerde onumuzu gormemizi saglayacaktir konu hakkinda yardimlariniz

taha_;

valla hocam bilmiyomda vergi indirimini aldim raporum 2 yıl sureli bakanligi aradim bana sınava gırmende sorun olmaz dedı 2010 sonra aldıysan sorun yok dedıler 2010 oncelilerde sanirim sorun cıkabilir işallah herke zgirer kimsede sorun cıkmaz

zaten 1-2 günde alıyosun raporu,zaten süreli olduğu için yine almak durumunda kalcaksın,bence bir an önce hallet şimdiden.

Arkadaşlar Pazartesi günü ( 13 Şubat 2012 ) ÖSYM 'yi Telefonla Arayan Bir Arkadaşımın Mesajını Aktarıyorum :​

"​
Abi ÖSYM'yi aradım, Sınav Kılavuzu Ne zaman yayınlanacak dedim? Telefondaki kişi belli değil dedi... iyi de Başvuru tarihi belli oldu dedim.. Telefondaki Nereden Okudunuz dedi ...Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı |--> Adresini verdiğim siteye girip bir bakın dedim...Telefondaki Yetkili; siteye girip baktı ve bizden izinsiz nasil yayinlanir, Hadi Yayinlaniyor, Nasil bizim haberimiz yok dedi... Telefondaki Yetkili bayan bayağ bir sinirlendi ve ilgili kişilere hemen iletiyorum dedi... "

Koyu Siyah Yazı : Telefon Acan Arkadaşim Kırmızı Yazı : ÖSYM'de Telefonla Soruları Yanıtlayan Bayan

Şimdi benim aklıma takılan şu ;Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Duyuru Şeklinde açıklanan Başvuru Tarihi aslında bir iç yazışma... Kurumun kendi içinde ve tüm illere göndermiş olduğu, 14 Şubat 2012 de Ankara'da Eğitime Çağırdığı yazıyı, oradan paylaşmış.. ÖSYM deki Telefona cevap veren bayan ise hic biseyden habersiz.. Gercekten ÖMSS KUrslarında ilginc seyler oluyordu, ayrıca ÖMSS Tarihi konusunda da garip konusmalar olmuştu, şimdi de Başvuru Tarihi yeni Moda... Ben ancak bu kadar yorum yapabiliyorum.. Altını siz doldurun ....

AyrıcaÖzürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | adresinin DUYURULAR Kısmında olan ÖMSS Başvurularının 20 Şubat 2012 tarihinde olacağı ifade edilen yazı Pazartesi ( 13 Şubat 2012 ) gününün akşamı siteden kaldırıldı..

Cuma gününe kadar ÖSYM SINAV KILAVUZUNU Yayınlamassa, demek ki 20 Şubat 2012 ÖMSS Başvuru tarihi de geçerliliğini yitirir..

taha_;

ben bütün raporlara 1 ay bekledim alalala ben baska bi devlettemi yaşıyom 2gün icinde nasil rapor aliniyo :( neyse cıksın su kılavuzda sıkıldım artık her kafadan bir ses cıkıyo hayırlısı neyse o olsun

şeker hastalığı için bi tek kanını alıyolar tahliller çıkıyosun kurula giriyosun raporunu veriyolar.bunun için ben niye 1-2 günden fazla bekliyim ve yahut niye 1 ay uzatsınlar?

mehmet001 bey; sizin istediğiniz o istatistiğin ÖMSS de hic bir hükmü yok.. Cünkü bundan önceki Özürlü Personel Sınavlarında ( En son 2010 yılında yapılan ) , sistem cok farklı idi.. Yerleştirme cok farklı idi.. Merkezi bir yerleştirme yoktu.. Her kurum kendi açığı doğrultusunda sınav yapıyordu.. Genelde Bulunduğunuz ildeki kişiler rakibiz oluyordu ve sınavları da Milli Eğitim Bakanlığı ( EĞİTEK ) düzenliyordu.. ÖMSS ise 3 EKIM 2011 Tarihinde yayınlanan ÖMSS Yönetmeliği ( Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü ) ile tamamen yeni bir sisteme geçti... Eski Özürlü Peronel Yönetmeliği yasa ise Yürürlükten Kaldırıldı.. O nedenle o sınavlarda alınmış puanların bir anlam ve önemi kalmamiş oluyor... Yeni Sınavı da ÖSYM yapacak.. Bir Nevi Engelli KPSS gibi olacak..Hatta KPSS B grubu sınavı gibi olacak... Soru adetleri muhtemelen 60 olacak.. Burada önemli olan mumkun olduğunca cok soru yapmak gerekli ... Tabiki bunun icinde iyi çalışmak önemli..MErkezi Yerleştirme olacağı için herkes istediği ili istedi yeri tercih listesine yazabilecek..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt