Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü çocuğumuzdan dolayı eşim de ben de vergi indirimi alabilir miyiz? [Soru]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
710
bilgi@engelliler.biz adresime gelen bir soru:

• Eşimin bakmakla yükümlü olduğu %90 üzerinde özürü olan çocuğu var. Şimdiye kadar vergi indiriminden faydalanmamış. Her ikimiz de memuruz, vergi indiriminden sadece eşim mi faydalanabilir. Her ikimiz de faydalanbilir miyiz.?
    Bir sorum daha olacak: geçmişe yönelik vergi indirimlerini dava açsak hakedebilir miyiz?
    Teşekkür ederim.

Aynı anda hem anne hem de baba için vergi indirimi uygulanır mı, bilmiyorum.

Memur olduğunuz için, vergi indirim uygulaması memuriyet başından itibaren (tabii çocuk o zamandan beri varsa) uygulanır. Yani geçmişe dönük olarak vergi indirimi alabilirsiniz. Ama bunun için hukuki süreç işletmeniz şart: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=26957

Eşimin bakmakla yükümlü olduğu %90 üzerinde özürü olan çocuğu var

bu cümle doğruysa eğer özürlü çocuğun velayeti annede olduğundan vergi indiriminden anne yararlanır. ve oturan boğanın dediği gibi geriye doğru bu hakkından faydalanabilir.

OturanBoğa' Alıntı:
Memur olduğunuz için, vergi indirim uygulaması memuriyet başından itibaren (tabii çocuk o zamandan beri varsa) uygulanır.
Bu bilgi yanlış.Vergi İndirimi memurluğa başlamanız tarihinden itibaren değil,Vergi dairesine vergi indirim için başvurduğunuz sağlık kurulu rapor tarihinden itibaren geçerlidir.Hem Anne, hem Baba ikisi vergi indiriminden faydalanamaz.Çocuk kimin adına kayıtlı ise vergi indiriminden sadece o faydalanır.

Evet evet, Raman72'nin uyarısı doğru. Ben otomatiğe bağlamış yanıt vermişim...
Yukarıda bağlantısını verdiğim karar, sakat statüsünde işe başlayan kişinin, işe başladığı andan itibaren vergi indiriminin uygulanması ile ilgili. Eğer sakat statüsünde işe başlayan birine o andan itibaren vergi indirimi uygulamamışsa kurum, mahkeme geriye dönük olarak (faiziyle birlikte) bu vergi indrim ödemesini çalışana verdiriyor.

Öncelikle arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, sitenizi yeni keşfetmiş biri olarak sizlerle tanışmış olmaktan dolayı çok mutluyum.
Durumumuzu tam olarak aydınlatamadım galiba; otistik olan ve %98 özürlülük raporu, çocuk ilkokula başladığından itibaren her yıl alınmış (şimdi 15 yaşında),velayet konusuna gelince çoçuğun velayeti bizim, yani babasının üzerinde,
Şunu tam anlayamadım:sakatlık vergi indirimi ilk rapor tarihinden itibaren mi, yoksa defterdarlığı başvuru yapılmasından mı ya da deftardarlığı başvuru sonucunun bize bildirilmesinden itibaren mi faydalanabileceğiz yani eşim faydalanabilecek?

nilasl,
öncelikle sizi baba sandığım(ız) için velayet annedeyse anne indirim yapabilir dedim.
1- vergi indirimine baba hak kazanır.
2- rapor için deftardarlığı başvuru tarihiniz tibaren vergi indiriminden yararlanma başlangıç tarihinizdir.
3

Üst Alt