Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özel Gereksinimli Bireylerin Ailelerinin Engelli Cinselliğine Dair Bakış Açıları

Sngnl

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Özel Gereksinimli Bireylerin Ailelerinin Engelli Cinselliğine Dair Bakış Açıları ve Aile Eğitimi İhtiyaçları

Merhaba,

Yüksek lisans tezim için aşağıda linki verilen anketin doldurulmasına yardımcı olabilirseniz sevinirim 😊 18 yaşın üzerindeki herkes anketi doldurabilir.

Tek şart "ailesinde KENDİSİNDEN BAŞKA 13 yaş ve üzerinde özel gereksinimli bir birey"in olması. Engel türü de fark etmez. Süreğen/kronik hastalıklar (kanser, böbrek yetmezliği, epilepsi, kan, solunum, şeker hastalıkları vs.), ortopedik, zihinsel, işitsel, görsel, dil/konuşma, duygusal/davranışsal, dikkat eksikliği, özel öğrenme güçlüğü, otizm gibi herhangi bir alanda "ENGELLİ/ÖZEL GEREKSİNİM RAPORU" olması yeterli.

Telefondan doldururken bazı soruların öncüllerini görmekte zorlanırsanız ekranı yan çevirebilirsiniz. Yaklaşık 30 dk sürmektedir, lütfen müsait bir zamanınızda doldurmaya başlayınız. Emeğiniz için şimdiden teşekkürler 🙋🏻

Fzt. Suna Günal

NOT: Kendisi özel gereksinimli olup da ailesinde başka özel gereksinimli kişi olmayanlar; bu anketi annesi, babası veya 18 yaş üstü kardeşleriyle paylaşıp doldurmalarını rica edebilirler.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeTR14azb-cOPsGW0VGbce5nn9z9BmhniVucApqYofdoU27oQ/viewform

Merhaba,

Ailesinde “kendisi hariç” 13 yaş ve üzerinde özel gereksinimli birey bulunan 18 yaş ve üzerindeki kişilerin; engelli cinselliğine dair bir eğitime ihtiyaçları olup olmadığının tespiti, bu eğitime ihtiyaçları var ise söz konusu ihtiyaçları etkileyen unsurların belirlenmesi ve verilebilecek aile eğitimi için uygun niteliğin ve niceliğin ortaya konması amacıyla hazırladığım yüksek lisans tezim için aşağıda linki verilen anketin doldurulmasına yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bayrama kadar en az 28 kişinin daha doldurmasına ihtiyacım var.

Engel türü de fark etmez:
-süreğen/kronik hastalıklar (kanser, böbrek yetmezliği, epilepsi, kan, solunum, şeker hastalıkları vs.),
-ortopedik,
-zihinsel,
-işitsel,
-görsel,
-dil/konuşma,
-duygusal/davranışsal,
-dikkat eksikliği,
-özel öğrenme güçlüğü,
-otizm gibi herhangi bir alanda aileden birinin "ENGELLİ/ÖZEL GEREKSİNİM RAPORU" olması yeterli.

Anket Linki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeTR14azb-cOPsGW0VGbce5nn9z9BmhniVucApqYofdoU27oQ/viewform

Son düzenleme:
Ha gayret 9 kişi kaldı, bir destek atın lütfen. Bu konu beni şahsen hiç alakadar etmiyor sayılır, sizler için çaba sarf ediyorum. Çünkü fizyoterapist olduğum için özellikle 20 yaş üstü sıkıntı yaşadığını söyleyen çok fazla erkek danışanım var. Soruna bir çözüm bulmaya baş koydum elimden geldiğince. Tabii yarın bir gün benim de özel gereksinimli biri olmayacağımın garantisi yok. Bugün sizin ihtiyacınız varken yarın benim ihtiyacım olabilir.

Dolayısıyla ebeveynlerinizden doldurmasını rica edemiyor iseniz bari 18 yaş üstü kardeşlerinizden veya kendinize yakın gördüğünüz başka hemcinsiniz olan akrabalarınızdan rica edin. Ki ben de tezimde diyeyim; sadece yurt dışında değil, ülkemizde de sıkıntı yaşayan ama dile getiremeyen çünkü cinsellikleri aileleri tarafından önemsenmeyen, hiç bu konuda konuşulmayan insanlar var.

@Sngnl
Suna Hanım Merhaba,
Son mesajınız çok ilginç. Eğitim sistemi, toplumsal algı ve diğer unsurlar, sizi nasıl bu hale getirmiş, bence bunun üzerine bir çalışma yapmak lazım. Zira engellilik ve beraberindeki meseleleri "Yarın, öbür gün ben de sakatlanırım, ihtiyacım olabilir", "beni şahsen hiç alakadar etmiyor" şeklinde ifade etmek tam bir talihsizlik olmuş.

Bu eleştiriyi size katkı sunması, üzerinde düşünebiliriz diye yazmaktayım. Umarım değerlendirme imkanınız olur. Çok selamlar

Beni alakadar etmiyor dediği konu hakkında danışanları bile var ama onu alakadar etmiyor qweasdwfqewdfa

Üst Alt