Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özel eğitim kurumlarında personel

cadithree

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar,

Özel eğitim kurumlarında psikolog ve çocuk gelişimci çalıştırma zorunluluğunu kaldırmaya çalışıyolar! Bunun için yeni bi yasa önerisi verilecekmiş.
Çünkü kurumlar bu elemanlara çok maaş ödüyormuş; tek sebeb bu onlar için!
Halbuki bu elemanlar olmadan özel eğitim ol(a)maz.
Bu konudaki görüşlerinizi yazar mısınız?

Öncelikle forum kurallarını okuduğunuz için teşekkürler :)

Bırakın özel eğitim kurumunu , resmi ve özel tüm eğitim kurumlarında pedagog , psikolog bulunması zorunlu olmalı. Ben öğretmenlerin aldığı pedagojik formasyon derslerini yetersiz buluyorum , bu konuda daha fazla düzenlemeler yapılmalı. Ne yazık ki eğitim konusundaki yatırımların geriye dönüşü uzun yıllar aldığından ve mevcut yönetimlerin ömrü beş yılı bile bulmadığından , gelen her siyasi yönetim bu konuya asgari önemi göstermiş ve hatta oy toplama kaygısı adına adeta deneme tahtası haline getirmişitir.
Yeni yasa önerisi hakkında ise henüz bir bilgim yok , gelişmeleri bizimle paylaşırsanız sevinirim :)

Olur mu öyle şey çok saçma, özel eğitim kurumları,
özel eğitim almış uzmanlar olmadan olur mu???
Benim bildiğim kadarıyla normal okullarda da psikolojik danışmanlar oluyor zaten.
Ben de bu haberi ilk sizden duydum

:) Forum kurallarını okuduğunuz için ayrıca teşekkur

[size=4]Özel Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezleri Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Özel Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezleri Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

(Haber Sağlık - 14.03.2005 - 16:19:29 )

Yönetmelik, kamu kurum ve kuruluşları dışındaki gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişileri tarafından açılan özel rehabilitasyon ve eğitim merkezlerine ilişkin düzenlemeleri içeriyor.Özel Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezleri, resmi ve diğer özel merkezlerde kullanılan veya benzerlik gösteren ad ve unvanlar ile yabancı dildeki kelime ve deyimleri kullanamayacak. Merkez isminde hizmet verilecek özür grubu belirtilmeyecek. Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu kişiler veya özel hukuk tüzel kişileri hizmete açabilecek. Merkezde, bir sorumlu müdür olacak.

İlk kez açılacak ya da devir alınacak merkezde birden fazla özür grubuna hizmet verilmesi halinde, hizmet verilecek özür grupları ve yaş grupları başvuru dilekçesinde belirtilecek, hizmet verilecek her bir özür grubu için rehabilitasyon ve eğitim programı hazırlanacak. Merkezlerde görev alacak personelde İş Kanunu’nda belirtilen yaş haddini aşmamış olma şartı aranacak. İl sosyal hizmetler müdürlüğünce çalışma onayı verilmeyen personel merkezde çalıştırılmayacak.

Her merkezde sorumlu müdür, rehabilitasyon ve eğitim programlarında belirtilen mesleki personel, büro görevlisi ve hizmetliistihdam edilecek. Tam gün hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinde bakıcı anne, aşçı ve hemşire istihdam edilmesi zorunlu olacak. Merkez, istihdam ettiği personele görev başlamadan önce bir kez ve göreve başladıktan sonra da en az iki yılda bir hizmet içi eğitim verecek.

KİMLER ÇALIŞACAK?
Merkezde, şu meslek elemanlarından en az ikisinin tam zamanlı olarak bulundurulması zorunlu olacak:
Bedensel özürlülere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezinde; fizyoterapist, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, özel eğitim öğretmeni veya zihinsel engelliler öğretmeni,
Zihinsel özürlülere hizmet verilen merkezlerde; çocuk gelişimi ve eğitimcisi, zihinsel engelliler öğretmeni veya özel eğitim öğretmeni, sınıf öğretmeni veya rehber öğretmen,
İşitme ve konuşma özürlülere hizmet veren merkezlerde, odyolog, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, işitme engelliler öğretmeni veya özel eğitim öğretmeni,
Görme özürlülere hizmet veren merkezlerde, görme engelliler öğretmeni, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, sınıf öğretmeni veya rehber öğretmen,
Otistik bireylere hizmet verilen merkezlerde, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, özel eğitim öğretmeni, psikolog veya rehber öğretmen,
Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluk, özgül öğrenme güçlüğü, okul uyum problemleri olan bireylere hizmet verilen rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinde, özel eğitim öğretmeni veya zihinsel engelliler öğretmeni, çocuk gelişimi ve eğitimcisi, sınıf öğretmeni, psikolog veya rehber öğretmen,
21 yaş üzeri özürlülere mesleki rehabilitasyon alanında hizmet veren rehabilitasyon merkezlerinde, mesleki eğitim fakültesi mezunları, ev ekonomisi yüksek okulu mezunları, fizyoterapist, rehber öğretmen veya psikolog,
Merkezlerde, rehabilitasyon ve eğitim programları çerçevesinde sosyal hizmet uzmanı, psikolog, fizyoterapist, okul öncesi öğretmeni, branş öğretmenleri, dil ve konuşma terapisti, çocuk eğiticisi, diyetisyen, tabip, hemşire, usta öğretici part-time veya tam zamanlı istihdam edilebilecek. İki zorunlu ve iki part-time olmak üzere en az dört meslek elemanı çalıştırılması zorunlu olacak.

STAJ İMKANI
Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrenciler bu merkezlerde staj yapabilecek.Merkez çocuklar için tehlike yaratmayacak, ulaşıma elverişli bir yerde kurulacak. Merkez müstakil bir binada veya çok katlı bir binanınzemin ile bağlantılı birinci katında olacak. Merkezin bireysel eğitim ve grup eğitimi odaları gün ışığı alacak. Merkez hizmetlerinden yararlanmak üzere ücretsiz özürlü kabul edilebilecek. Merkez bulunduğu yörenin iklim koşulları ve tadilat nedeniyle en çok bir ay tatil edilecek.

Merkezlerde uygulanacak rehabilitasyon ve eğitim taban ücretleri, valinin ya da görevlendireceği bir yardımcısının başkanlığında il sosyal hizmetler müdürü, defterdar, il ticaret odası temsilcisi, belediye başkanlığı temsilcisi, il dahilinde özel rehabilitasyon merkezlerinin kendi aralarında seçecekleri temsilciden oluşan komisyontarafından yılda bir kez tespit edilecek. Ancak, yıllık TEFE’nin yüzde 50’yi geçmesi halinde yılda iki kez ücret tespit edilebilecek.

Merkezde özürlülere yönelik hizmetlerin teftişini Sosyal Hizmetlerve Çocuk Esirgeme Kurumu müfettişleri yapacak. “Spastik Çocuklar Özel Rehabilitasyon Merkezleri Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik”, “Zihinsel Özürlüler Özel Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği”, ve “İşitme ve Konuşma Özürlüler Özel Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği” yürürlükten kaldırıldı.

Açılış izin belgesi alan ve faaliyetlerini sürdüren merkezler, bugünden itibaren bir yıl içinde gerekli düzenlemeleri yapacak. Bu süre içinde gerekli düzenlemeleri yapmayan ve il müdürlüğüne bilgi vermeyen merkezlerin faaliyetleri sürekli olarak durdurulacak.

http://www.habersaglik.com/default.asp?Act=Dt&CatId=1&NwId=52634[/size]

Sema'nın aktardığı, bugün yürürlüğe giren yasa, sanırım cadithree'nin kaygılarını gideriyor..?

Bence burada şöyle bir aksalklık -aslında siyasal bir tercih- söz konusu olacaktır/olmaktadır, devlet, kendi kurumlarında, psikolog, çocuk gelişim uzmanı, sosyal hizmet uzmanı vb. kadrolara -ödenek olmadığı gerekçesiyle- atama yapmayacak, en azından bunu deneyecektir!
Bu konuda özel bir bilgim olmasa da, varolan neo-liberal egemen ideolojinin, "devleti yoketmek" üzerine kurulduğunu düşününce, kaygılanmaktan geri duramıyorum!

Valla bu yasa beni hiç tatmin etmedi.Tam tersine benim sölediklerimi doğruluyo.İyice bi okuyun bu yasaya göre bedensel özürlülerin,zihinsel özürlülerin,işitme konuşma özürlülerin olduğu merkezlerde psikolog ve sosoyal eğitim uzmanına gerk yokmuş.Üstelikde çalışması zorunlu olan elemanlardan 2 tanesi yeterli imiş.Ya işitme eğitimi veren bir kurum mesela odyolog çocuk gelişimci işitme engeliler öğretmeni,sınıf öğretmeni rehber öğertmen demişler.Düününki adamlar rehber öğretmen ve sınıf öğretmeni bulunduruyolar.2 tane zorunlu eleman tamamdır.gerisine gerk yok.İşitme engelliler öğretmenini almazlarsa ne olur o kurum.bi düşünün pls.

cadithree, yazdıkların elbette doğrudur. Ben/biz, bu işlerin detaylarını bilmediğim için, yanılgıya düşüyor olabiliriz.
Yukarıda da dedim ya, bu işin parayla pulla alakası yok, bunlar düpedüz siyasi tercihlerdir. Ve maalesef halkımız bu tercihlere ses çıkarmamakta, STÖ'ler de halkı bilinçlendirip, ayağa kaldıramamaktadırlar.
Ne zaman düzelir bu sorunlar? Dibe vurunca!
Ve o dip çok uzakta değil gibime geliyor; maalesef.

Daha neler göreceğiz bakalım. Özel eğitm kurumları bir yana tüm eğitim kurumlarında,ğpsikolog bulunmalı. Madde bağımlılığı gibi çocuk ve gençlerimizi tuzağına üşüren tüm kötü alışkanlıkların ve olumsuz hal ve hareketlerin temelinde yatan nedir biliyor musunuz;okullarda psikolog ve rehber öğretmenlerin bulunmamasıdır. Bence özel eğitim kurumları bu amaçlarına ulaşamazlar.Eğer ulaşabilirlese bize de "ne yaparsın,burası Türkiye" demek düşüyor.

Arkadaşlar ben size bir sosyal hizmet uzmanı olarak tek şunu söylüyorum ki değiştirilen Özel Eğitim merkezlerine yönelik yeni yönetmeliğin tek amacı kurum sahiplerinin uzman personel çalıştırmayarak az personel çalıştırarak daha çok para kazanmasını sağlamaktır. Bu yönetmelikte kesinlikle engelli bireylerin çıkarları düşünülmemiş tamamen işverenlerin çıkarları önplanda tutulmuştur ne yazık ki.. Bu yönetmeliğe SHU Derneği iptal davası açmıştır ama bişdiğim kadarıyla dava henüz sonuçlanmadı.. Ne diyim arkadaşlar inşallah herşey engelli bireylerin çıkarları doğrultusunda gelişir.. Saygılar S.H.U. Sabri

Bizim ülkemizde siyaseti ve kişisel çıkarları kollamak adına her şey yapılır.
Bunu yaparken toplum yararı falan fianda gözetilmez. Varsa yoksa siyasi ve kişisel ranttır.

İleri ülkelrde her işi uzmanı yaparken bizde durum çok farklıdır.

Bizdeki zihniyet odacı görevini yapan kişi hoop alınır ve bir kurumun başına idareci olarak atanır. Yani biz öyle adam yetiştiririz ki özel uzmanlara hiç gerek yok. Adamı hangi masaya oturtursan oturt ogörevi yapar.

Zira tek yapması gereken uygulama maaşını kesintisiz almak ve o görevde kaldığı sürece o nimetlerden olabildiğince nemalanmaktır.

Bu olayın en çarpıcı örneklerini bizler geçmişte yaşadık. Genç kuşaklara fıkra gibi gelir ama bir olay aktarayım.

Eski mc dönemi hükümetleri zamanında büyük bir kamu kurumunun mahkemede bir davası görülmektedir.
Hakim celseyi açar ve iki tarafında ifadelerini almaya başlar. Kamu kurumunun yetkilisine sıra geldiğinde,

Hakim : Göreviniz nedir?
Kamu yetkilisi : Kurumun hukuk müşaviriyim
Hakim : Hangi Hukuk fakültesinden mezunsunuz
Kamu yetkilisi : Efendim ben ORTAOKUL MEZUNUYUM !!!
Hakim : ÇIK DIŞARI....

Böyle olaylar bu ülkede çok yaşandı.
Tekrar hortlamaya başladı anlaşılan
Allah yardımcımız olsun.

IMF'nin borçlarını aksatmamak düşüncesiyle Sosyal Devlet öyle bir çökertilioyr ki... Bu enkazın altında en ağır şekilde ezilecek kişiler bizleriz. Umarım bu ezilme bizlerde bir bilinç yaratır da yarınlarımızı daha bir akıllıca düşünmeye başlarız.

yazık ya!
engelli çocuklara yazık!!!!!!!!!!!!

Üst Alt