Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özel bir kurumda çalışıyorum. Sakatlıktan dolayı erken emekli olabilir miyim?

Konular
25
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar benim erken emeklilikle ilgili kafam karıştı.Daha önce siteye ne zaman erken emekli olabilirim diye sorduğumda 17 yılda emekli olabilirsin diye cevap aldım.Bugün internette bu konuyla ilgili araştırma yaptığımda aşağıdaki bilgiye ulaştım ve kafam gerçekten karıştı.Sizlerde yorum yapar mısınız?

Sigorta başlangıç yılım Nisan 1998
İlk defa sigortalı olduğumda engellilik durumum yoktu. Aralık 2006 yılında %60 engelli raporuyla birlikte vergi indiriminide aldım.

Ne zaman emekli olabilirim?

Arkadaşlar ben bağkurlu değilim sanırım yanlış anlaşıldı.Oturan boğa başlığı revize edebilir misiniz?Özel kurum çalışanıyım.Bir bilgiye daha ulaştım.İşe giriş tarihi 2003 yılından önce olan ve ilk işe başlangıcından engellilik durumu olmayan kişiler 15 yılda erken emeklilik durumları varmış.Doğru mudur?

Syg,

İlk defa sigortalı olduğunda maluliyet derecesinde işgücü kaybın yok idiyse ve/fakat -malulen- emeklilik talebinde bulunduğunda maluliyet cetveli'ne göre maluliyet derecesinde işgücü kaybın varsa, 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle malulen emekliolabilirsin.

Eğer işgücü kaybın maluliyeti gerektirecek derecede olmadığı için malulen emekli olamıyorsan, o zaman vergi indirim hakkı elde ederek erken yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsin.
Önce vergi indirim hakkı elde etmen gerek: http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html
Emeklilik zamanın: 06.08.2003 tarihi itibariyle sigortalılık süren 3 yıldan fazla 6 yıldan az olup, %40-%60 (hariç) oranında işgücü kaybı ile 3. dereceden vergi indirim hakkı elde edersen, 17 yıl sigortalılık süresi ve 3840 gün primle emekliliği hak edeceksin.

Gerisi kafanı karıştırmasın

İllaki 17 yılı kitliycen :)) bir açık filan arıyorum yardım et Oturanboğa :)

Vergi indirimini aralık 2006' da aldım.ssk başlangıc yılı 1998 .ilk işe girerken engellilik yoktu.kurtaramıyor muyum erken emeklilği 15 yılda :)

erken emeklilik hesaplaması

Arkadaşlar bir sitede erken emeklilik için hesaplama tablosu gördüm.Bu tabloya göre 2008 yılında sigortalı olanlar daha şanslı gibi gözüküyor.

ben ilk defa 1998 yılında sigortalı oldum.2005 yılında ilk defa engelli raporunu ve vergi indirimini %60 olarak aldım.tabloya baktığımda 17 yılda emekli olabiliyorum.

fakat 2008 yılında ilk defa sigortalı olsaydım tabloya göre 15 yılda emekli oluyorum bunun tam tersi olması gerekmezmiydi?

tablo aşağıdaki linktedir.

Engelllerin Emekliliği - Pozitif Engelliler

Evet böyle bir haksızlık var... 1 ekim 2008'den sonra ilk kez sigortalı olanlar bazı durumda emeklilik için daha avantajlılar....

Üst Alt