Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV'siz araç alımı için ek karar dilekçe örneği var mı?

Araç alım sürecinde başımdan geçenler.

Bende engelli adına araç almaya çalışıyorum. Babam sonradan engelli oldu. Başımdan geçenleri yazayım. Öncelikle hastaneden % 92 engelli raporu aldım, ötv ibaresini eklettim bunun için 100 lira ek para aldılar. Daha sonra mahkemeye vasilik için başvurdum, mahkeme tekrar hastaneye gönderdi, onlar içinde rapor aldım. Yaklaşık 3-4 ay sonra vasi oldum. Mahkemeye tekrar başvurup engelli adına araç alımı için izin istedim. Fatura istediler sundum ötv indirimli 150 bin liralık fatura sundum. Bayi bana 2-3 haftalık bekleme süresi verdi. 1 hafta Sonra ne oldu diye mahkemeye sordum, bilirkişi atanacak 500 lira para yatırın dediler. Bunlar sordukça dosya takip ettikçe oluyor. Baştan peşin söylemiyorlar. Hala bekliyorum, bilir kişi gelecek inceleyecekmiş, hastanın gerçekten ihtiyacı var mı diye bakacakmış. Vasinin üzerine araç var mı diye bakacakmış. Evet üzerime araç var ama bayiye bırakacağım. Sonucun ne olduğunu buraya yazarım

Bilirkişi geldi, bize sorular sordu hasta için ihtiyaç olduğunu ona da tekrar anlattık. Mahkemeden takip ettik, olumlu güzel bir rapor yazmış. Mahkemeye hemen cevabı sunmuş. Mahkeme bu rapora göre alımı onayladı, yetki belgemiz çıktı.
Balance34

Aynı süreci daha beteri ile arabayı satmak istediğinizde yaşayacağınızı biliyor musunuz ?
İstediğiniz zaman istediğiniz gibi satamayacaksınız, bunun için de hakimi ikna etmeniz gerekecek. güç bela sattınız diyelim bu sefer devaraç satışından elde edilen paraya dokunamayacaksınız bile. Para engelli adına bankada açılacak bir hesapta bloke edilecek. Bu parayı ancak engelli lehine kullanabileceksiniz.
Bnun için de yine mahkemeden izin isteyeceksiniz.
Bu süreçle karşılaştığında birçok kişi böyle olacağını bilsem kesinlikle hiç almazdım diyorlar. O yüzden karşılaşacağınız durumları şimdiden hatırlatmak istedim.

Evet süreç sıkıntılı, hakimler gerçekten engellinin haklarını korumak için çalışıyorlar. Bize bu durumun suistimal edilmeye çalışıldığı, mirasçılar arasında sıkıntı çıkabildiği gibi durumları aktarıyorlar.

Balance34

Kardeşim yaşadıklarının neredeyse aynısını yaşıyorum!

Kısa bi özet yapim !

Babam ağır koah akciğer kanseri !

Ben önce babam ağırlaşınca birden yatağa düşünce resmi işlerini halletme adına vasisi oldum!

Sonra %97 engelli raporu aldım, ve şimdi Engelli babam üzerine araç almak istiyorum ford’a gittim ek karar istediler birde notere sormamı istediler onlarda ek karar istedi !

Bende bunun üzerine mahkemeye hakime dilekçe verdim ama dilekçemde açıklama yapmadım!

Şöylebi dilekçe verdim

Vasilik Dosya No yazıp, Vasisi olduğum babam şuşu TC nolu isim soyisim kişi üzerine araç alabilmek için yetkilendirmeyi arz ve talep ederim

İmza

Vasi: İsim Soyisim

TC ........,,,,,,

Bu kadar acaba buna redmi verecek verirse ne yapmalıyım ? Tekrar bi dilekçemi yazmalıyım daha detaylı ! Bide siz nasıl bi ek karar dilekçesi verdiniz paylaşırsanız çok sevinirim
Şimdiden çok teşekkürler...

Mahkemeden sürekli takip etmelisiniz. Proforma fatura istiyor hakim ve bilirkişi ataması yapıyor. Bilirkişi gelip hastayı inceliyor. Her mahkemenin işleyişi farlı olabiliyor.

Dilekçe örneği
KONU : Kısıtlı adına araç alımına ilişkin araç alım izni talebinden ibarettir.

Mahkemenizce kısıtlı T.C.K No: ...... 'a ilgili karar numarası ile vasi olarak atandım. Babam kendine bakamayacak durumdadır ve bakımı tarafımca karşılanmaktadır. Sağlık sorunları nedeniyle yatağa bağlı olarak yaşamaktadır. Tedavisi maksadıyla sürekli olarak hastaneye gidip gelmesi gerekmektedir. Bu durum ciddi maddi külfetlere neden olmaktadır.Bu nedenle araç bedeli kendim tarafından karşılanarak, babam adına araç alma zorunluluğu bulunmaktadır.

İş bu nedenle kısıtlı adına araç alınması için mahkemenizden izin yetkisi talep ediyorum.
HUKUKSAL NEDENLER: MK. ve diğer ilgili mevzuat hükümleri.
DELİLLER: Nüfus Kaydı, Sağlık kurulu Raporu, Tanık ve Her türlü yasal delil.

SONUÇ ve İSTEM
Yukarıda izah edilen ve re'sen göz önüne alınacak diğer nedenlerle birlikte kısıtlı adına araç alımı için izin ve yetki verilmesine karar verilmesini saygılarımla kısıtlı adına arz ve talep ederim.

Adres:

Ekler:
1. Aile nüfus kayıt örneği
2. Vasi tayini kararı
3. Sağlık kurulu raporu
4. Proforma fatura

Balance34

Bende bu dilekçenizi göz önüne alarak başvuru yaptım. ama ben aracı ne zaman alacağım belli olmayacağı için proforma fatura vermedim. 2 gün sonra karakoldan inceleme için geldiler. hastanın ulaşımının nasıl ve kimler tarafından ne sıklıkta yapıldığını vasinin aracının olup olmadığını sormuşlar. hanedeki kişiler olumlu cevaplar vermişler. 4 gün önce duruşma kağıdı geldi nisan ayında duruşma olacak. büyük ihtimalle aracın ne kadar faydası olup olmayacağı ile ilgili sorular sorulacaktır diye tahmin ediyorum. sizce nasıl konuşmamız lazım hakimi ikna etmek için.

Hakimin buradaki amacı kendini savunamayacak durumdaki engellenin borçlu ve zor duruma düşmesini engellemek. Gerçekten ihtiyacı olduğuna kanaat getirecek şekilde kendinizi samimi bir şekilde anlatmalısınız. Her mahkemede usul değişik olabilir, kimisi bilirkişi ile inceletir.

iyi akşamlar vasi kararı verildi fakat araç için herhangi madde belirtilmemiş. bundan sonraki süreç için yukarıda yazılı dilekçe, proforma fatura, vasi tayin kararı, sağlık kurulu raporu ile mi başvuru yapmam ferikor. öncesinde yapmam gereken başka birşey mi var ? tahmini süreç ne kadar sürer malum corona sebebiyle kurumlar min. personel ile çalışıyor

mythbuster

aynen yazdıklarınız ibraz etmeniz lazım. ben proforma fatura eklemedim dilekçeme kabul olmadı. şuan zaten corona virüsten dolayı araç yok türkiyede fatura alamıyoruz. fiyat teklifi gibi bi evrak yeterli olmazmı acaba ?

işlemler diğer arkadaşların işine yarar diye detayları yazayım ;
bende proforma fatura olmadan dilekçe verdim ama hakim dikkate almamış. proforma fatura ekleyip tekrar dilekçe sundum bu sefer hakim işleme almış ve bilirkişi atamış. tatil dönüşü adliyeye gidip bilirkişi ücretini yatırıp bilirkişiyi beklemeye başlayacağım. Balance34 arkadaşımızın anlattığı gibi seyrediyor benim olayımda.
iyi forumlar ...

Otomobil satış işlemi için istenilen ek karar nasıl alınır?

Yakınım için soruyorum,
%90 engelli akrabamın otomobil var.vasisi kardeşi noterde işlem için
Noter,otomobil satış işlemi için engelli vasisinden, adliyeden ek karar istedi,
Nasıl olmalı ne yapmalı?
Lütfen bilgi veriniz teşekkür ederim.

taahhütname

merhabalar; sulh hukuk mahkemesine ötv indirimli araç alımı ile ilgili ek karar için dilekçe verdim.,
Bugün beni kalemden aradılar.kısıtlı yı borçlandırmayacağıma dair taahhütname istediler.
Ben de noteri aradım. durumu anlattım. Böyle bir şey yok. Ona mahkeme karar verir dediler.
Acaba bu konu nedir? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Araç alımında ek karar

Değerli arkadaşlar;
aramızda ötv indirimli araç alımı ile ilgili
mahkemeden alınan ek karar belgesi olan var ise
bizimle paylaşması mümkün müdür?
Teşekkürler.

Ek karar nedir arkadaşlar, OKGV nitelikli raporu olan 5 yaşındaki kızım için de ek karar mı gerekecek?

Yakın zamanda ek karar için başvuran oldu mu? Başvuru sonrası ek kararın çıkması ne kadar sürüyor? Bilirkişi atanmaksızın ek karar çıkartabilen oldu mu acaba?

Bayiler proforma fatura vermek için kapora istiyor. Proforma fatura olmadan mahkeme ek karar dilekçesini kabul etmiyor. Mahkeme bilirkişi vs atanmasını istese son 1,5 yıldır yaşanan artışlar düşünülünce 1 hafta önce aldığımız fiyata araba alamaz durumdayız. Hal böyleyken 1-2 ay hiçbir bayi beklemez. Fiyat da yerinde durmaz zaten. 2 ay sonra limite uygun tekrar proforma fatura sunup tekrar başa mı döneceğiz bu durumda. Sonsuza kadar araba alamayız böyle olursa.

il-.-li
Aynı konuda bende sıkıntı yaşamaktayım hocam. Son zamanlarda ek karar alan varmıdır? Proforma zorunlu mu?

Proforma zorunlu maalesef hocam. İlk olarak ÖTV düşülmüş haldeki proforma faturayı götürdüm, onu kabul etmediler. Sanki hiç muafiyet yokmuş gibi ÖTV'li tutar üzerinden fatura getirmem istendi.

Bayiden istenen proformayı götürdüm verdim, araç alımı ile ilgili mevcut şartları da şifaen belirttim. Daha önce iki defa daha kısıtlı adına başka dilekçelerim olmuştu. İcra yetkisi, tahliye davası açma vs. 4. günde ek karar çıktı.

Proforma faturanın ötv dahil olmasına ve raporda ötv istisnasından yararlanması gerekir vb bir ibare var mı ona dikkat ettiler bende.

il-.-li

Sanırım başarıyla ek karar almışsınız tebrikler. 😀

Bizim raporda da ÖTV ibaresi yer almakta. Ancak vasi kararı 3 aylık. 3 aylık olması ek karar için olumsuzluk yaratır mı?
Önümüzdeki hafta ek karar başvurusu yapacağız. Bilirkişi sorgulaması vb. süreç nasıl işledi hocam?

Birde mümkünse ek karar talep dilekçesini paylaşmanız mümkün müdür?

Teşekkürler.

Raptor90

Benim de vasi kararım çok eski değil, 9. ayda alındı. Bilirkişi sorgusu yapılmadı. Belki rapor içeriğinden belki daha önce vasi kararının alınması sürecinde yapılan güvenlik/arşiv vb araştırmalar neticesinde buna gerek görülmemiş olabilir, belki de artık yerleşik bir uygulamadır, o hususu bilemiyorum. Ancak kaleme bilirkişi araştırması olacak mı diye sorunca gerek olmadığını söylemişti.

XXXXXXXXX MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ'NE
Mahalle/Şehir

VASİ : xxxxxxxxxxxx TCKN: xxxxxxxxxxxx

KISITLI : xxxxxxxxxxxx TCKN: xxxxxxxxxxxxx

ADRES : xxxxxxxxxxxxxx

KONU : Kısıtlıyı borçlandırmadan kısıtlı adına ÖTV muafiyeti ile araç alımı isteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

Mahkemenizce kısıtlı xxxxxxxxxxxxx TC kimlik numaralı xxxxxxxxxxxx’a; 2020/xxx dosya/esas no ve xx.xx.2020 tarihli 2020/xxx sayılı karar numarası ile vasi olarak atandım.

Ekte yer alan engellilik sağlık kurulu raporu ile %xx oranda, süresiz, tam bağımlı olarak tespit edildiği üzere; yaşlılığı, mevcut rahatsızlıkları ve yardım olmaksızın hareket edememesi göz önüne alınarak mevcut ve doğacak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, kısıtlıyı hiçbir şekilde borçlandırmaksızın, tüm satış bedeli ve diğer masrafları tarafımca karşılanmak kaydıyla, kısıtlı xxxxxxxx adına, ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç alımı için izin verilebilmesi hususunu,

Saygılarımla arz ve talep ederim.

HUKUKİ SEBEPLER:

1) 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu 7. Maddesi ve 18.04.2015 tarihli 29330 sayılı Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği

İSPAT NEDENLERİ: XXXXXXX Devlet Hastanesi Engellilik Sağlık Kurulu Raporu, Proforma Fatura

NETİCE ve TALEP:

Kısıtlının hayatını kolaylaştırmak, mevcut ve doğacak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kısıtlıyı borçlandırmaksızın ÖTV muafiyetinden yararlanarak kısıtlı adına araç alımı için izin verilebilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

EK : Kısıtlıya ilişkin Sağlık Kurulu Raporu E-Devlet Barkodlu, Proforma Fatura
xx/xx/2021

Vasi Adı Soyadı
TCKN: xxxxxxxxxxxx
TEL: xxxxxxxxxxxx

il-.-li
Yok, 3 aylık derken karar yeni çıktı.
3 aylık vasi atama kararı vermiş. Doktor sağlık raporuna 3 aylık vasi tayini uygundur dediği için.

O konu ile ilgili bilgim yok maalesef. İlk defa duydum süreli vasi atandığını.

Yani kısıtlanma sebebinin geçici bir durum olduğu düşünülüyorsa, kendi kararlarını alabilecek durumdaysa bence mahkeme ile uğraşmayın. 3 ayın sonunda kısıtlanma kalkacaksa doğrudan mahkeme kararı olmaksızın araç alabilirsiniz gibi geliyor. En iyisi bir avukatla görüşmeniz.

Ek kararı kesinlikle istiyor bayiler ben benimkini yükleyin size. Kabul edildi benim dilekçem.

Resim yükleyemedim ama dilekçede yazanların aynısını yazıyorum. Dilekçeyi mahkemede katip olan bi akrabam söyledi ben yazdım.

Vasisi olarak atandığım kardeşim M.A.’nın sağlık sorunları nedeniyle ihtiyaçlarını gidermek için araç satın almak istiyorum.
İş bu nedenle kısıtlı olan kardeşim M.A. Adına araç alınması için mahkemenizden izin yetkisi arz ve talep ediyorum. Aracı tamamen kendi imkanlarımla alacağımı belirtirim.

Katılıyorum annem yatalak %97 alt bezi kullanıyor ben vasisiyim evde bakım maaşı alamıyorum şu 2023 haziran gelsin sabırla bekliyorum şuan 498 kişi bu durumumu bildiği için oyunu sırf CHPye verecekler kötü yönetsede en azından bizleri unutmanın bedelini anlarlar.

konuyla ılgılı bugun hakımden red cevabı aldım bende

Katılıyorum annem yatalak %97 alt bezi kullanıyor ben vasisiyim evde bakım maaşı alamıyorum şu 2023 haziran gelsin sabırla bekliyorum şuan 498 kişi bu durumumu bildiği için oyunu sırf CHPye verecekler kötü yönetsede en azından bizleri unutmanın bedelini anlarlar.

Merhaba,
%90 raporlu zihinsel kısıtlı ananemiz adına ötv muafiyetli araç alımı sürecindeyiz.
Vasi ataması yapılmış durumda.
Sağlık raporunda ÖTV indiriminden faydalanabilir ibaresi de bulunuyor.
Ek karar için mahkemeye başvurumuzu yaparken ötv li fiyatı sınırı geçmeyen bir proforma fatura verdik.
Ancak Uyap sisteminden kontrol ettiğimde mahkeme bizden tekrar proforma istedi.
Bu süreçte almak istediğimiz aracı bayi elinde çok uzun süre tutamadığından farklı birisine satmak durumunda kaldı.
Mahkemeye farklı bir aracın proforması için başvuruda bulunduk ancak bize bu kez bilir kişi tayin edeceklerini ve 500 lira ödeme yapmamız gerektiğini söylediler.
Bilir kişi beklerken 1 hafta sonra tekrar mahkeme bizden proforma fatura istedi.
2 seferdir proforma vermemize rağmen mahkemenin neden tekrar proforma istediğini anlayabilmiş değilim.
Ayrıca bizim verdiğimiz proformada x bayisi yazarken mahkeme "y bayisine... peugeot marka model... aracın ötv dahil proformasını mahkememize gönderiniz" şeklinde farklı bir bayi ismi geçirerek yeniden fatura istiyor.
Benzer bir süreç yaşayan ve yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

seckinkara

Mahkemedeki kalem ile görüştüm, farklı bir bayiye posta yoluyla yazı göndereceklerini ve ötv kdv dahil proforma istediklerini dile getirdi.
Benim alakam olmayan bayi neden nasıl proforma versin dedim kalem biz fiyat araştırması yapıyoruz dedi.
Bayilerdeki satış temsilcileri ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını ifade ettiler.
Mahkemeden ek karar çıkması imkansıza yakın 4 günde çıkaranlar nasıl çıkarttı gerçekten hayret ediyorum.
Bu arada bilir kişi de gelecek ama ne zaman gelecek bakalım.

Üst Alt