Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Otizmli engelliler hapse girer mi?

Konular
35
Reaksiyonlar
22
Arkadaşlar Otizmli olanlar ve Bipolar Duygulanım Bozukluğuna sahip olan bireyler hapse girerler mi ve hüküm giyerler mi? Yardımcı olabilirseniz şimdiden çok sevinirim.

Otizimli olanları bilmiyorum fakat duygu durum bozukluğu bipolar hapse girer bence otizimli de girer

Giyerler ama cezai işlem uygulanırmı orasını bilmiyorum.

Bildiğiniz gibi bu hastalıklar elle tutulup gözle görülmezler.

benim cezayi yani ceza yemez statü diyelim. savcı raporunu bozarım dedi. yani suç işlerken ben rahatsızım birşey olmaz demeyin. doğrusuda bu suç işlersen af bekleme..

İşlediği suçun sonuçları hakkında (buna mümeyyiz olma hali deniyor) yeterli kanaat oluşursa ceza alır.

Doktorların tavrına bağlıdır. İç görüsü vardır denilip ehliyeti yoktur denilebilir.

Mümeyyizlik çok tartışılır bir kavram bence.

Savcı rapor bozamaz. O yetkiye sahip değil. Savcılık ancak cezai ehliyet sorgulaması yaptırmak için "Gözlem altına aldırma" kararını mahkemeden çıkarttırır. Doktor eğer ehliyeti yoktur kararı verirse yapacağı tek şey hakime raporun mahiyetine göre sevk edip TCK 57 göre işlem yaptırmaktır. Uygulamada yüksek güvenlikli yere göndermek vardır ama buna da doktor karar verir.

Son düzenleme:
eskiyim ben

Hocam iyiyi kötüyü ayırt edemeyenlerinde mi kararları doktorlara bağlıdır cezai ehliyet konusunda?

Mani dönemindeki hastalar aşırı davranışlarda bulunabiliyorlar, doktor hastalığın remisyonda değil de atak döneminde olduğuna dair rapor verirse belki ceza almama durumları olabilir ama mevzuatı hiç bilmiyorum bu konuda ne diyor. Araştırmak lazım.

MadResister

Aynen öyle. Cezai Ehliyet Raporu düzenleme uygulaması ülkemizde kanayan bir yara malesef. Mevzuat diye bir şey yok. Sadece ama sadece doktor yorumuna bağlı bir düzen var. Askerdeki gibi şu hastalık muaf eder gibi bir mevzuat yok.

Bir heyet okuluna giden, teşekkür belgesi almış bir öğrenciye belgeyi aldıktan 5 gün sonra "Tamamen aklını yitirmiş" diyebilir. Bu örneği bizzat kendimden veriyorum.

Zihinsel engeli %70 olan bir kişinin cezai ehliyet sorgulamasında doktorlar "var" dediği için içeri girdiği vakalar var.

MadResister

Burada özellikle manik atak döneminde cezai ehliyet bulunmadığı dolayısıyla herhangi bir ceza verilemeyeceği yazıyor. Dediğim gibi mevzuat hakkında bu konulara hakim bir avukata danışsan daha faydalı olur senin için.

Ruhsal ve Duygusal Engel Dışında Zihinsel Engel Var Cezai Ehliyet Durumum Nedir?

Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim şekilde yaşım 19. (2023 yılı itibarıyla 20.) Annemde velayetim bulunuyor sizce herhangi bir durumda istemeden de olası bir suç işlersem hüküm giyer miyim? Veyahut velim olan Annem mi hüküm giyer benim yerime? Bipolar Bozuklukta var bende çünkü. Şimdiden yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Üst Alt