Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Oticon Hit CIC ITC ITE marka işitme cihazı 1750 TL dediler. Sizce Uygun mu?

Benim sağ kulak 58 sol kulak 64 db kaybım var 2007 den beri pureton cic model cihaz kullanıyordum ve 2009 dan beri faal olarak kamu kurumunda çalışmaktayım hiçbir sıkıntı da çekmedim toplantılara ve seminerlere katıldım bu süreçte.Büyük bir sıkıntım olmasa da söylenenleri anlama konusunda sıkıntılarım oluyordu zaman zaman bunun üzerine birçok yerdede kulak arkası cihazların cic modellere göre daha verimli olduğu ve tavsiye edildiğini duymuştum. Açıkçası ilk kez burda cic modeller daha çok öneriliyo şaşırdım :) Aslında cic modele alışmış bir insan olarak kulak arkasına çokta meyilli değilim ama ortamlarda kulak arkası modelle daha etkili olabileceğimi düşünmemden ino pro da karar kılmıştım.Bakalım sanırım deneme sürecini bi geçireceğim:rolleyes:

Cic modeller bence daha iyi telefonda konuşması daha iyi kulakta taşıması daha iyi sanki bir organınmış gibi kabullenip cihazın olduğunu unutuyorsun bile.yağmurda çamurda sorun olmuyor.şimdiki cıc power modeller özellikle oticon ve starkeyin 100 db ye kadar karşılaması var

Odyometristlere sorarsan kulak arkası daha iyi derler aksine onlar için cıc ın kalıbını alması zor tamiri zor hatta ayar yaparken bağlantı kablosunu bile takmak zor o yüzden hep kulak arkasına yöneltiyorlar hastaları tamam ses ihtiyaçlarını karşılamadıklarında kulak arkası ama karşılıyorsa bnce odyolar cic tavsiye etmeli

Cic in dış görünüş ve kullanım açısından kolaylıkları bencede tartışılmaz.Ama daha iyi duyabilecek insanları daha iyi anlayıp iletişim sağlayacak ve konuşulanları algılamamı arttırdığını görürsem dış kolaylıklar önemini yitirir diye düşünüyorum...

cihazlarin karsilama gucu yani db otanlari odyocu ne derse o oluyo iyi arastiramayanlar icin:)
hicbir cic cihaz oyle pek agir isitme kaybinda kullanilamaz 140 db maksimum karsilayan cic varmidir
ayrica cic ler pahali
onlara kalip yaptirma tamir isi pahali
birde ter nem cicler icin olagan cunku kulak icinde duruyor cabuk bozuluyor
isitme kaybiniz 80 uzeriyse kulak arkasi kacinilmaz

Shukufe sen bu olaylarda daha tecrübelisin sanırım benim sağ kulak 58 sol kulak 64 db kaybım hakkında cic den kulak arkasına geçip geçmemem için ne düşünürsün.Ben açıkçası cic den memnunum ama bazı konuşulanları anlamıyorum kulak arkası önerilen cihaz ile daha çok şey duyacağım hatta bazı (s, ş gibi) harflerin kullanımında zayıflığımın oluştuğu konuşmanında etkilendiği söylendi(odyometris). Hatta bana cic kullandığımda zamanla kaybımın artma olasılığı olduğu kulak arkası kullanmayı daha önce neden düşünmediğimi sordu.Ben de sağlık ön planda görünüm vs. kolaylıkları boşver deyip kulak arkasına karar verdim.Ama bi kullanıp olmazsa iade ederek cic e dönmeyi düşünmeye başladım.
Bir de sormak istediğim bu cic dışında kulak içi başka cihazlarda var onlar nasıl olur?

kulak arkasi cic den baska bide ipli cep tipi oluyo ademata cihazi derim ona kucukken almislardi bana ses duyurmaktan gectim uzun ip gibi siisi elbiseme degdikce oter duydugum sesleri berbat ederdi :) hic kullanmadim
sizin isitme kaybiniz azmis cicle konusmalar daha iyi anlasildigi soyleniyor ben hep agir isitme kaybim oldugundan tecrube bile etmedim bunu

mai80 merhaba...
Günümüzde işitme cihazlarının hemen tüm modellerinin CIC (komple kanal içi), ITE (kulak içi) ve BTE (kulak arkası) çeşitleri mevcut. Dolayısıyla bir modelin temel özellikleri CIC, ITE veya BTE de pek değişmez. Tabii BTE'ler hacmen daha büyük oldukları için içlerine çift mikrofon, daha güçlü bir amplifikatör ve telecoil gibi ilave donanımlar konulabiliyor. CIC ve ITE'ler kulak kepçesinin sesleri toplama özelliğini de değerlendirebildikleri için konuşmayı anlamada daha iyi oldukları genel kabul gören bir husus. Ama diğer taraftan BTE'ler de çift mikrofon desteğiyle bu konudaki açıklarını kapatabiliyorlar. Shukufe'nin de söylediği gibi, ileri seviyeli kayıplarda daha esnek olmaları sebebiyle BTE'ler daha uygun olur. Fakat sizinki orta seviyeli bir kayıp, bu durumda mutlaka BTE kullanmanız gerekmez diye düşünüyorum (tabii tüm frekanslardaki kayıp düzeyinizi bilmediğim için, ortalama değerlere göre konuluyorum; şayet belli frekanslarda 80-90 dB ve üzeri kaybınız varsa o takdirde durum değişir.) ş-s gibi sesleri BTE'lerle duyabileceğinizi sanmayın. özünde tüm işitme cihazları aynıdır, hiçbiri doğal bir kulağın yerini tutamaz.
Size tavsiyem, birden fazla marka ve modeli deneyin. En uygun olduğunu düşündüğünüzü alın...

hunsal teşekkürler verdiğin bilgiler için. Tabii ki doğal bir kulak gibi olamayacağını biliyorum. 4 yıldır kullandığım cic modelde özellikle konuşulanların birkısmını anlamama sorunum oluyor şu ana kadar beni çok etkilemedi, alıştık sanırım. Şimdi karşıma böyle bir teklif geldi . Bana da çift mikrofon falan anlatıldı bu özelliklerle şu an ki halimden daha iyi olup olmayacağı konusunda çok büyük şüphelerim var açıkçası ve sosyal iş hayatında da denemeden bunu anlayamayacağım sanırım.Ölçü verdim ino pro için. Alıp bi deniyeyim olmazsa 15 gün için oticon cic power modeli bakacağım o zaman o kadar parayı belirgin bir fark olmayacaksa vermenin anlamı yok gibi :confused:

@mai80 Oticon ino pro ve Oticon cic power'ın fiyatları ne kadar?

Optix cic power in fiyatını bende şu an bilmiyorum ino pro 2500 dediler.İkisini 4500 e indirebildim.

Eyvallah, ikisine 4500 dediklerine göre cic power'da 2000-2500 civarı olmalı sanırım.

Annesini ilk kez duyan bebek

Şu teknolojinin güzelliğine bakın yaaa!! Ne güzel şey duymak...... Dilerim hiç duymayan arkadaşlarımız da bu durumdan yararlanabilirler.

(linki tıklayın-izleyin)

bu arada eklemek isterim.
Ben widex flash ı cic bir ay önce aldım. Kalabalık ortamda memnun değilim diyebilirm. İlk aldığımdan bu yana ayar yaptırmadım. Biraz ihmal ettim. Ama ben alırken odyemetristin dediği şu idi: Kulak arkası ya da BTE (öyleydi sanırım) alırsam daha büyük oldukları için çift mikrofon ve tabi daha rahat duyma imkanı oluyor. Ama cic olursa tek mikrofona iniyor. Nedense cicler de daha pahalı oluyor. Enteresan gerçekten!

Yani maio sizin de alacağınız cihazda böyle bir durumunuz var mı bilemiyorum. Bilgilendirmek istedim.

Teşekkürler çölçiçeği ben belki alışkanlıktan cic model cihazkullanımında çok rahatım.İnsanlarla iletişimimde de zaman zaman anlamama sorunu oluyor.Bana da odyometris Bte için aynı açıklamaları yaptı.Bu nedenle bte ye karar verdim.Pazartesi geliyor 15 gün iade süresi olduğunu söylemişlerdi.O süreçte iş ortamında deneyip bakacağım.Cic e göre iletişimimi etkiliyorsa devam ederim.Fazla bi fark yoksa cic power almak istiyorum cic ile bu cic power arasında acaba nasıl bi fark olur onuda bi danışacağım bakalım sonuç ne olur :)

15 gun deneme suresi aldiginiz cok iyi:eek: cihazi iade ederseniz sizden kac lira kesicekler bunuda yazarsaniz sumo deneyimimi unutup bende chili denemeye gidebilirim mithatpasa idise:eek:power yani super guc agir isitme kaybina

colcicegi cift cihaz kullananlar simdi spice diyo phonak ole bisey soyleyen olmadimi size

Bi deneyelim bakalım iade edersem süreci nasıl işlemiş olduğunu burda aktarırım...

Arkadaşlar ben Oticon acto cic aldım 1650 liraya. İlk aldığımda işitme kaybımın altında bir frekansa ayarlandı. Başlangıç için rahatsızlık vermesin diye. ben de daha sonra açtırmadım. 3 aydır daha düşük frekansta kullanıyorum.Şimdi işitme kaybımla eşit seviyeye ayarlatacağım.Diğer kulağıma da Acto almaya karar verdim. Tek sıkıntı pil dayanmıyor. 4-5 gün gidiyor.

Bugün benim cihazlar geldi.İş yerinde insanların konuşmalarının daha net anlayabildiğimi farkettim.Bilgisayarda daha önceden kelimelerini tam seçemediğim bir reklemı çok net bir şekilde anlayarak dinledim. cic e göre bazı farklılıkları var alışmak için ancak işitme ve anlamada şimdilik baya bi fark hissettim ben.Ayrıca oticon da derya hanıma da aklımın bir yerde cic power da kaldığını iade süresince (15 gün) deneyip beklentimi göremezsem cic power ile değiştirmek istediğimi söylediğimde de olabileceğini söyledi.Sen bilirsin ancak gerek şu gerekse ilerde artış olması halinde bte nin daha verimli olacağını.Kendilerinin hep kulak arkasını tavsiye ettiklerini söyledi.Artık bi 5-10 gün kullanalım bakalım :eek:

iyi gunlerde iyi seyler duyarak kullan cihazini hayirli olsun
nede olsa cihaz yeni ben gibi bakim makim yaptirmadiysan dogal memnuniyetin hadi darisi bizlere ama ameliyat paralarindan cihaza bisi kalmiyoki:(

M Ali bey hayırlı olsun inşallah sureklı fayda verır işitme oranınız nedir ve memnun oldugunuz cihaz markası üstten yazılanları okumaya üşendim ;) teşekkurler

hayırlı olsun yeni cihazınız, ben de kulak arkası denediğim zaman gerçekten daha iyi hissetmiştim. Sesleri daha mi iyi topluyor ne oluyorsa? Fiyat sanki olması gerektiği gibi diye düşünüyorum.Yanlış hatırlamıyorsam ben de yakın zamanda (2 ay kadar önce) sorduğumda o civarda olduğunu hatırlıyorum.(Kesintisiz fiyatı)

Teşekkürler arkadaşlar ..Şu an işitme ve anlama konusunda cic e göre verimin farkında ve memnunum.Ancak kafama takılan bir iki soruyu da burada paylaşayım.

1.Bte kullanan arkadaşlar dışarda birden yağmur başladığında ne yapıyorlar.Cihazın ıslanmaması lazım.Kulak içinde pek sorun olmuyordu.Burdacihazı çıkartmak mı lazım.O zaman da iitemezsin?
2-Kulak arkasında bulunan cihazı kulak ta sızı ve tahribat yapıyo hafiften.Arada bir ovuyorum :)
3-Telefonla konuşma olayına hala alışamadım.Cic de kulağın içinde olduğundan tel ile kolayca konuşuyordum.Şimdi cihaz kulak arkasında olduğundan tei o tarafa doğru tutmak gerekiyo.Yoksa karşı tarafı anlayamıyorum.
4- Sabah kalkınca cic i çok kolayca takıyordum.Bte biraz oyaladı.Tabii daha yeniyim .Zamanla alışılacak.

Şimdilik bu sorularıma çözüm bulabilirsem sıkkıntı yok. Bulamazsam düşünmeye devam :))

milleti bilmemde benim cihazim cok kiymetlidir kimseden tavsiye almadim ama:)
cantamda hep koruyucu cuzdan gibi seyisi durur benim cihazin yagmur kar yagarsa yazin sahilde esinti filan olursa kum girer diye hemen cikarir kurulama bezine sarar kilifina yerlestiririm
bide kulak kalibinizi hortumla beraber cok yikayin hijyene devam ettikce faydasini gorursunuz

Anladım.Çanta kullanmadığım için ne yapmak lazım die düşündüm.Yağmur da çıkarınca da etrafı duyamazsın.O zaman ne olacak? Şapka takmak a sorun olur sanırım.Cihazları çanta olmadan taşımak ta zor cihazlar cic e göre çok büyük.Kafam karışık :)

kisin zaten hep beremis vardir yagmurdada genelde semdiyemis ama deniz kiyisinda bu hic hosuma gitmiyor ama napalim cihaz bozulacagina bunu sineye cekiyoruz
o kucucuk cantayi gomlek cebinize koyabilirsiniz zatwen evden cikarken pil tasimadan olmuyor yanimizda

Shukufe sen tek kulak mı kullanıyorsun iki kulak tamı? İki cihazı bi çantada sıkıştırmak zor :D Bu cihazlar tabii ki bizim kulaklarımız sağlık için bazı şeyleri sineye çekeceğiz.4 sene cic kullandıktan sonra bte de yapmak gerekenler insanı biraz sıkıntıya sokuyor.Ancak insan zamanla alışıyor.Hayat insanı birçok şeye alıştıırıyor.Şükretmek lazım.Önce cic te tuhaf gelmişti.Sonradan kulağımda cihaz olduğunu unuttuğum çok zaman oldu...

m. ali bey cıhaz aynı sorunu ilk gunler bende de yasattı cıhazlar yenı ve pahalı oldugu için dıkkat gerektırrır alışması uzun surmez mümkunse kapişonlu giysiler onerırım daha olmadı bozuk havalarda kutusunu cebinde taşımanda fayda var kulağın kısa surede alışacaktır hortum çok kısa olursa kulağı gerdiriyor telefonda konuşmaya gelince ben şuan onu hiç anlamış değilim cıhazı cıkartıp öyle konuşuyorum yada konuştuğumu sanıyorum :):) siin cıhazda bluetuut özelliği vardır sanırım onu kullanabılırsınız tekrar hayırlı olsun

tek cihaz kullaniyorum cunku obur kulagima koklear implant taktirdim sonrada aldirmak zorunda kaldim kor yani olu obur kulak

Anladım.Bu arada ismim Tolga:D Hortum olayında bende boyuna göre ayar olursa o sorun çözülebilir diye düşündüm.Bluetooth var ama streamer cihazını da lıp sürekli boyunda taşımak gerekiyor. Bir müddet kullanalım bakalım bir yanım hala cic power nasıl olur demekte :)

öncelikle slm yazınızı okudum ve simens marka 120 desibele hitab eden cihaz kullandığınızı okuyunca birden mutlu oldum benim 80 desibele çıktı işitme merkezi kulak arkasına geçmemi söledi ama kulak arkasına geçmeye çekiniyorum alıştım kulak içine ve zonguldaktayım gidip geldiğim medikalciden 10 sene önce simens marka cihaz almıştım ve çok iyiydi hatta o cihazla 2 üniversite ve bir sene ücretli öğretmenlik yaptım sonra atolye ortamında kullandıydım kalıbı değişmesi gerektiğinden medikalciye verdim cihaz gelmedi bana 8 sene kullanmıştım sonra dediler senin cihaz ölmüş yeni cihaz al değiş yeni teknoloji şu bu o zaman simens olsun dediler onlar simensle çalışmıyormuş artık oticona geçmişler daha i iyi felan dediler mecburen ve güvenebildiğim tek medikalci olduğunda tamam dedim aldım aldığımda 58 db di duyum 1 sene geçmedi 70 db çıktı sonra daha güçlü cihaz geldi felan onu al dediler o zamanda memur olmuştum mebin sınavla düşünmeden 2600 tl verdim güçlüsünü aldım şimdide 80 db düştü duyum yaşantılarımı gözden geçirince artık insanların ne olduğunu anladım simense dönmeyi düşünüyorum tekrardan cihazı nerden aldığınızı merak ettim yardımcı olursanız çok mutlu olacam şimdiden teşekkürler.

bu yazıyı kuonunun 2. sayfasında 120 db e hitab eden simens işitme cihazı kullanıyorum diyen arkadaşa yazmıştım buraya geldi merak ettim öle bişey varsa nerden alabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

siemensde benim kullandigin resoundda fevkalade iyi dayanikli guzel cihazlar olmakla birlikte firma degisikligiyle biz eski kullanicilarini magdur etmelerinde sorun
baska oticon diyolar phonak diyolar onlar bu kadar sanssiz olmadigina koklu deniyo iste:) firma degisikliginde musterilerini magdur eden cihaz saticilari artik kirk takla atsalarda o musterilerini kaybettigini dank ettirmekte bize dusuyor ne kadar cihazlarini begensekte
sagirsak yolunacak kaz degiliz

Üst Alt