Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçliyim ve ellerimi kullanamıyorum. Tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

azizkanmaz

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar ben 8 yıl önce kaza geçirdim ve hala ellerimle yemek yiyemiyorum kırık seviyesi c3 c4 c5
acaba benim gibi başka kim var
bilgisayarı çok az bir şekilde kullanıyorum yazı yazarken sanki 1 ton agırlık var omuzlarımda

Elleriniz için bir operasyon geçirmeniz gerekir İstanbul 70.yıl fizik tedavi merkezinde bu konu hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
Kısaca ben söyleyeyim kişiye göre değişiyor ama özellikle baş parmagı çalıştıryorlar bunun sonucunda ellerde kavrama oluyor, kalem tutarsınız yemek yersiniz, sondanızı kendiniz yaparsınız ve birçok şeyi yapabilirsiniz.

Kısaca ben söyleyeyim kişiye göre değişiyor ama özellikle baş parmagı çalıştıryorlar bunun sonucunda ellerde kavrama oluyor, kalem tutarsınız yemek yersiniz, sondanızı kendiniz yaparsınız ve birçok şeyi yapabilirsiniz
Kesinlikle katılıyorum bende bu yöntemle başladım 8 yıldır ofluyum c4-c5 yemeğimi kendim yiyorum,bilgisayar kullanıyorum ve bir çok şeyi kendim yapabiliyorum sağ elim sola göre daha iyi ama en güzeli yemeğimi kendim yiyebiliyorum bu çok önemli çünkü başkasının yedirmesiyle olmuyor.

nefes çalışması ile ilgili bilgin varmı bilmiyorum
ama günlük nefes çalışması yaptığında iyileşme olacağını düşünüyorum
nefesin hücrelerimize can veriyor
vallahi olumlu düşünce sevgi egzersiz ve nefesle iyileşen birini tanıyorum

Nefes çalışmasının Faydası kesinlikle olur ama 8 yıl geçmiş biri için ellere çok bir fayda sağlayacağını sanmıyorum Eller için cerrahi operasyon oluyor. Onun haricinde Kol kasları ve elleri güclendirmek için Compex (elektrik stimülasyon aleti) kullanabilirsiniz Düzenli uzun vade kullanım sonrası faydası olabilir zaten fizik tedavide de kullanılAn bir cihaz.

Kesinlikle katılıyorum bende bu yöntemle başladım 8 yıldır ofluyum c4-c5 yemeğimi kendim yiyorum,bilgisayar kullanıyorum ve bir çok şeyi kendim yapabiliyorum sağ elim sola göre daha iyi ama en güzeli yemeğimi kendim yiyebiliyorum bu çok önemli çünkü başkasının yedirmesiyle olmuyor.

Senin adına çok sevindim Gerçekten de sadece bir ymek yemenin önemi çok büyük İlk 3ay bende yiyemiyordum çok zor gerçekten. Servikal seviyelerin en büyük sorunu bunlar hadi yürüyemiyorsun tamam bide eller olmasa tanıdığım çoğu c seviyesi arkadaşım yürümekten çok ellerinin çalışmasını istiyor.[

yaklaşık 2-3 sene hep birilerinin yardımıyla yemek yedim.
daha sonra yavaş yavaş parmaklarım güç kazandı. çatal kaşık kullanabilsen de bıçak kullanamam mesela bi elmayı kesemem.
eğer elini ağzına götürebiliyorsan ele takılan kaşık ve çatallar var onlarla kendi yemeğini kendin yiyebilirsin.
eğer ilgini çekerse netten bulup resimlerini buraya koyabilirim.

c3 seviyesinde yaralanmanın hayatın sona ermesi demek olduğunu biliyordum demek ki yanlış biliyormuşum...benim seviyem c5 ve bugün 24 yılıma girdim kaza geçirdikten 6 ay sonra yemek yemeye başlamıştım kendim önce ele takılan kaşık ve çatalla kendi yemeğimi kendim yiyorum bardağımı tutabiliyorum yemek yerken bıcak kullanamıyorum ama meyva soyabiliyorum ya da sebze çok zorlansam da gerçi önüme hazır geliyor herşey iş başa düşerse anca küçük çatak ve kaşık tutarken zorlanıyorum iğne tutabiliyorum örgü yapabiliyorum kalem tutuyorum bilgisayarı tek el tek parmak kullanıyorum sağ elim daha gelişmiş durumda iki elimde de kavrama yeteneğim var tek kulpsuz bardak olursa sıcak bişey tutamıyorum hemen kasılıyor ellerim ellerin en ince yapabildiği hareket topu tutmakmış bunu hiç yapamadım... nefes eğzerzisi olarak en basit yol balon şişirmek..

arkadaşlar ben aftr merkezin de tedavi çok gördüm bundan 3 ay önce bana bir el bileği atel i ve italyan bir kaşık verdiler ama pek başarılı olmadı yine anem yediriyor boş kaşığı ağzıma götürüyorum ama yemeğe batırınca sanki bir ton kaldırıyorum

c4

ben de C4 felclısıyım ellerımı hıc kullanamıyorum ne bılgısayar kullanabılıyor ne yemek yıyebılıyorum.ama bılgısayar kullanabılmek ıcın seslı bır sıstem var konusarak bılgısayarı yonlendırebılıyosunuz.mouse ıcın de aletler var.boyun hareketıyle calısan ve dudakla uflemeyle calısan aletler var.ben bu aletlerı yurtdısından sıparıs ettım gelmesını beklıyorum.eger bende gercekten ıse yararsa haber verırım.aldıgım mouse 800 dolar konusma programı ıse 200 dolar.ısteyene bu aletlerle ılgılı bılgı ıceren ıngılızce e-maıller gonderebılırım.

benim seviyem c7,c8 ama ben ellerimi kazadan 20 gün sonra kullanmaya başladım.ilk günlerde ellerim hiç kapanmıyodu sürekli top sıkıyodum sonra açıldı çok şükür.bu boyun kırılma seviyesine göre değişiyo galiba.Cümleten allah acil şifalar versin

bence yapman gereken tek şey olabildiğince egzersiz eğer parmakların biraz hareket ettirebiliyosan lastik toplar var onları sıkıp bırakma çalış yok top sert gelir sıkamam diyısan bir balonun içine biraz su doldur onu sıkmayı dene o daha yumuşak olur birde boş zamanlarında tespih al eline oyna maksat parmaklar harekt etsin bende 7 yıldır of' luyum sol elim hiç yoktu şuan yemek traş vb her ihtiyacımı kendim rahatlıkla görebiliyorum

benim annemde 7 ay önce trafik kazasında of oldu seviyesi c5 ten c7 ye yükseldi sağ koluna hareket sonradan geldi şimdi kollarda ve bileklerde hareket var ellere gelme olasılığı varmı sizce

şimşek

merhaba,çok çok geçmiş olsun.ben c4 c5 boyun kırığı 2 yıl oldu 8 ay sonra sağ elimi kullandım.yemeğimi yiyip bilgisayar kullanabiliyoru.şimdi sol kol eğzersizleri yapıyorum.önce kollardan yavaş yavaş hareket başlıyo en son el ve parmaklara geliyor ama çok yavaş ilerliyo.daha yeni yeni parmaklarım oynuyo kolum yavaş,yavaş kalkıyo.eminim normale dönücek ama zaman,moralinizi bozmadan kolu sağa sola yavaş,yavaş geriye,parmakları tek,tek açıp kapama bunları sürekli yapın özellikle kolu boş bırakmayın heran kapanabilir.yattığı yerden yana doğru açın.acil şifalar diliyorum annenize bol bol moral lütfen...

merhaba bende 7 yıldır omurilik felçliyim seviyem c5-c6 bende kazadan sonra ilk altı ayda çıkan bütün hareketler çıkıyor ondan sonrada egzersizle kol ve ellerimi kuvvetlendirdim sol elim ve kolum nerdeyse eski seviyesine geldi sag kolum normale yakın ama sag elimin parmaklarını tam kullanamıyorum ama sag elimde kavrama yeteneğim var ince işler dışında elle yapılabilecek hafif her işi yapabiliyorum biraz yavaş olsada arkadaşlar yeni kaza geçirenlere tavsiyem ilk bir yıl çok sıkı çalışıp kendilerini olabildiğince zorlayıp çıkan hareketleri geliştirsinler ilk bir yıldan sonra pek bir ilerleme olmuyor bir yıldan sonra yaptığımız çalışmalar sadece çıkan hareketleri ve vücudumuzun durumunu korumasını saglıyor çalışmayı sakın bırakmayın çünkü bırakınca bin türlü hastalık çıkıyor ve düzenli beslenin mesela ben ilk 3-4 yıl beslenmeme dikkat etmedim hemoroid hastalığına yakalandım üstelik devamlı oturan hasta olduğum için ameliyatda etmiyor doktorlar 2 yıldır çekiyorum tek çarem kolostomi ameliyatıyla karnıma torba takılması bunada cesaret edemiyorum yani anlıyacağınız allah hepimizin yardımcısı olsun elimizden başka birşey gelmiyor kafayı yemekten başka...

Benim Adım Günal Şen 03.12.2006 tarihinde trafik kazası Sonrası Boyun kaymasından C4-C5 OF oldum 4 ay kadar hastenelerde kaldım.. Şuan kolarımı oynatabiliyorum bileklerden asaga yok hislerim dirseklere kadar geldi fakan yakın zamanda sol elimin üzerinde bir nokta his geldi dokununca karıncalı hisediyorum bozuk para buyuklunde bi yere geldi. Suan kendim yemek yiyemiyorum.. Ama bilgisayarı istedigim gibi kulanıyorum normal bir insandan 10 kat daha iyi kulanırım.. kendim web işlerinle ugrasıyorum kendi capımda.. Bilgisayar kulanamayan arkadaslarımıza yardımcı olabilirim.. Nasıl kulandıgımıda isteyen arkadaslara detaylı anlata bilirim...yok 200 dolar yok 800 dolar boşuna paranızı harcamayın... 5 kuruş vermeden pc de kendi işinizi görebilceksiniz... isteyen arkadaslar öm atsın.. Birde bu nefes egzersisi nasıl oluyor acaba...

arkadaslar bende c6c7 allaha binlerce şükür olsunki ellerimi eskisi kadar olmasada yüzde 80 yada 90 oranında kullanıyorum ve şuan iki kanadyenle yürüyorum ama cok kısa mesafeleri birde düz olması şartı ile allah kimseyi düşürmesin inşallah bir gün kök hücre tedavisi gercekleşir ve bizde faydalanırız herkese cok cok gecmiş olsun

tek kulpsuz bardak olursa sıcak bişey tutamıyorum hemen kasılıyor ellerim

Ben de sıcak birşey tutamıyorum. Çayı çok severim, çayı pipetle içiyordum önceleri. 16 yıl önce bardak kılıfı ördü annem bana. Çok rahat ettim. Bir nevi prezervatif diyebiliriz :) güvenli çay içmek için.

Boş kaşığı ağzına götürüyorsan işlem tamamdır. Devam et inatçı ol kimsenin sana yemek yedirmesine asla izin verme. Ben de senin gibiydim gücün yettiği kadar ye. HERKES 15-20 dakikada yerken sen 2 saatte ye ama SEN ye. 6 aya kalmaz rahat rahat hızlı ve yorulmadan yiyeceksin.

selamlar c6 c7 4 yıldır felçliyim ameliyatla ince parmak hareketleri geri gelebilirmi ???

Üst Alt