Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçliyim, ayaklarım morarıyor; neden ?

titan

Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
1
Ayaklarım morarıyor arkadaşlar neden olabilir ve nasıl çözülür ? T12 parablejiyim .

Günde 15 dakika da olsa fizik tedavi yapmalısın
Fırsat buldukça sandalyede otururken ayaklarını yükseğe kaldırıp öne uzatmalısın
Çok uzun süreli oturmamaya çalışıp, gerekirse arada boylu boyunca uzanacak fırsatlar yaratmalısın.

Ayaklarını kesinlikle sıcak tutmalısın; kan dolaşımı, yara oluşmaması ve morlukların azalması konusunda önemli bu. Kışın yün çorap giymek, yatarken ayağın yanına sıcak su torbası koymak iyi geliyor. (Aman dikkat torba ayağa deymesin; kaş yaparken göz çıkar sonra, malum; his bizlerde az oluyor ya da hiç olmuyor. Ayakla torba arası dört parmak kadar olmalı.
Ayak bakımı ve korunması omurilik felçlilerinde çok önemlidir. Şeker hastalarının giydiği özel yapım ayakkabılardan giymek gerekir. (100-125 ytl, artık Türkiye'de de üretiliyor, Adana'da bir fabrikada)
Tırnakları kısa ve düz kesmek lazım; bu konu da çok önemlidir.
Bir de sandalyeden yatağa geçince ayaklarda hissedilen ağırlık, kan dolaşımıyla ilgilidir. Ayakları bir süre havaya kaldırıp (t12 bunu kendisi yapabililir, başka hastalar yastık da koyabilirler) ayaklarda biriken kanın rahatç dolaşmasına yardımcı olmak gerekir.
Ayaklarına eğzersiz yaparken parmaklarını sakın unutma; parmaklarını el parmaklarınla yumuşat, oyna parmaklarınla, kan dolaşımı için çok önemlidir bu.
Ayrıca kış aylarında yün içlik kullanmanı da tavsiye ederim.
Unutmamak lazım; herkes kendi bedenine ve rahatsızlığına neyin iyi geleceğini in iyi kendisi keşfeder, kendimizi gözlemeye devam, yılmak yok...

bende t12 seviyesindeyim mahirin dedigi gibi ayakları genelde sıcak tut ve mutlaka engezrsiz yap uzatarak yat altına yastık koy ayakların morardıgında yükselt ayaklarını düzelir geçmiş olsun..

selamlar,
L1 kırığından felçliyim.
fizik tedavi,sıcak olması,hareket vs..
morarmayı önlemiyor ve de geçirmiyor.
mor mor geziceksiniz yaşadığınız sürece :lol:

nickin ikinci bahar ama sen çoktan kışı yaşıyor ve kışta kalmaya kendini adeta mahkum etmiş pek değerli! arkadaşım ; bak yukarda arkadaşlarımız çözüm yolları bulmuşlar ki kesinlikle doğru yöntemler sen yine araya girmiş limonu sıkmışsın yine karamsar ve ortamı karartırcasına içindeki kara havayı buraya yansıtmış ve bundan eminim zevk alıyorsundur. Aslında senin mesajına cevap yazma konusunda çok tereddüt yaşadım ama seni tanımayan bilmeyen üyeler adına enazından böyle egzantirik arkadaşlardan haberleri olsun diye yazayım dedim gerçi sen bunlardan pek etkilenmeden devam edeceksin ama olsun
2003 yılın da trafik kazası geçirdiğimde doktorlar ve çevremden herkes ama herkes iyi olacaksın dediler ki tek ümidi olmayan bendim çok şükür iyileştim L1 kırığına rağmen, inanmak çok öenemli herkes iyi olacaksın deyince gerçekten iyi olacağım diye kendimi motive ettim ve tüm dostlarım birgün tereddüt yaşamadılar bana da yaşatmadılar onlara çok minnettarım çok şükür şimdi iyiyim.
Arkadaşlar bende muhakkak egzersiz diyorum kesilikle hareket etmeliyiz başka çaresi yok.

ikinci bahar demişki:
selamlar,
L1 kırığından felçliyim.
fizik tedavi,sıcak olması,hareket vs..
morarmayı önlemiyor ve de geçirmiyor.
mor mor geziceksiniz yaşadığınız sürece

sen kardeşim bu yorumu fikri yazacagına hiç yazma yönetici arkadaşlar ben ikinci baharın yazılarının hepsini buraya taşımak istemiyorum lütfen yorumlarında insanlarla dalga geçmeyi bıraksın.
karanlıkta kalmış fikirlerini kendine sakla hayata her masejda yaptıgın dalgaları umutsuzlukları görüyom köprüden salla kendini ya psikiyatriye git.

çok ayıp oluyor sayın oturan boğa herkesin sorunu derdi var kimsenin kimsenin dalgasına ihtiyacı yok..

öncelikle merhaba

arkadaşlar ikinici baharı tanımış olsanız bu söylemleri yazmazdınız herhalde. herkesin hayata bakış penceresi farklıdır saygı göstermeliyiz nasılki herkes herşeyi sevmek zorunda değilse herkes aynı duşunce ve duygularıda benımsemek kabul etmek yansıtmak zorunda değildir..buda ikinci baharımızın bakış açısı saygılı olalım ..
ikinci baharın dalga geçtiğini düşünmeyin demekki olaydan çıkardığı bu kendınce herkesin deüşüncesine açık olmalıyız kabul ederiz yada etmeyız:)

vesselam

ya halilibrahim kardeşim ikinci baharın yazdıgı bi yorum bi fikir mi :?:
resmen dalga geçmiş nasıl göremezsin anlamadım..
tanımam gerekmiyo ben insanların fikirlerinden anlıyorum zaten...

madem öyle ayaklarının morlugu biraz zor geçer kardeşim ama bi doktoro git yazsın ömür boyu geçmez ömür boyu öyle gezersin arkasından patlattıgı gülücük..

aşk olsun halilibrahim sende o.f hastasın ayagımız mor gezmiyoz ve bu ömür boyu kalıcı b durum degil hepimizde ayak morarması oldu ama yazdıgımız şekilllerde hallettik şükür.. biliyosa yazsın bilmiyosa bilenlerin düşüncesine teşekkür etsin lütfen...

yıllardır hareketli bir felçliyim,
fakat hiç bir yöntem ayaklarımın morarmasını geçirmedi.
ben mor mor geziyorum :lol:

Mehmet Yalçın ve Ahmet Demir,
kimi insanlar içinden geçenleri olduğu gibi paylaştığı zaman ,
kendi çıkarlarına zarar geleceğini düşünür.
kimi insanlar da kendinin,düşüncelerinin,duygularının doğal bulunup kabul edileceğine,yargılanmayacağına güvendiği zaman
iç dünyasını,sözlerine ve davranışlarına yansıtmaktan çekinmez.

insanların birbirine güven duymadığı ,
birbirlerini olduğu gibi kabul etmediği zamanlarda
stres vardır,art niyet ve kapalı iletişim vardır.
birbirlerine güven duymadıkları için de,
ilişkilere dürüstlük ve açıksözlülük yerine HİLE ve YALAN yön verir.
kısaca;sizler beni ''sen varsın ama sende bir bozukluk var'' ,
açısıyla okumuşsunuz.
bence sizlerin iletişim eksikliğiniz var.
karşınızdakinin fenomen dünyasını hesaba katmıyorsunuz.
sevgiler..

sevgili ahmet demir rumuzlu...

L1 kırığı olduğunu ve iyileştiğini söylemişsin... bende yüksekten düşme sonucu belimi kırdım omuriliğim zedelendi seviyem L1 28 ay oldu 1.5 yıl fizik tedavi sonucu dizlerime kadar hareket ettiriyorum ve hissediyorum tuvaletlerimide hissediyorum ama tak yapıyorum.dizlerimi kitleyemiyorum ayaklarımın üzerine basamıyorum ancak içten ayaklarımın bacaklarımın yandığını karıncalandığını ve bazen ağrıdığını hissediyorum...benim ailem ve çevrem tamamen iyileşeceğime inanıyor ve ümitsizliğe kapılmıyolar...bende ilk zamanlar iyileşceğime inanıyodum ama üzerinden 28 ay geçmesi ve birtakım manevi sorunlar yaşamam beni biraz yıprattı ve ftr yi bıraktım... sendede kazadan sonra böyle şeyler oldumu ve kaç aydan sonra ayaklarının üzerine tamamen basıp ayağa kalktın...benim merak ettiğim kazadan 28 ay geçti ve bu süreden sonra tekrar iyileşme,ilerleme olurmu bende,maximum bi süre varmı iyileşmede...senden ve bilen arkadaşlardan bilgilerinizi bekliyorum...:)

Felç sonucu alt bölgenin kan dolaşımı bozuluyor, damarlar büzüşüyor, kas kaybı oluşuyor.İlk başlarda benim ayaklarım morarırdı ve şişerdi.Hatta sol bacağımda dvt(damar tıkanıklığı) oluştu, pıhtı atmasın diye filtre yerleştirildi.Sol bacak öbürünün 3 katıydı.3.5 sene oldu şu an bacaklar eşitlendi, morarma ve şişmeler olmuyor.Her geçen gün bacaklarım fiziksel olarak daha da toparlanıyor.

Her gün 1 saat uzunbacaklarla yürürüm, 10 dakka yürüyüş gerisi 2 tekli koltuk arasında ayakta durma şeklinde.Yer hareketleri yaparım.Ameliyattan sonra göğüs altı hareket yoktu, 1 ay sonra kalça hareketi geldi.3.5 senedir de hareketle ilgili bir gelişme yok.Hisler dizlere doğru iniyor gibi, ayaklarda fiziksel toparlanma var.Bütün gün evdeyim fizik tedavi yapacak çok zamanım var.Her fizik tedavi yapan yürüyecek diye bir şart yok.Ellerini bile kımıldatamayan kişiler 1 yıl sonra yürüyebiliyor.Ellerini bile oynatamayan biri ne kadar fizik tedavi yapabilir ki ? Yürüme Allah vergisi bir yetenektir.Geri gelip gelmeyeceğini kimse kestiremez.

Zaman ilerledikçe iyileşme ihtimali azalıyor diye biliyorum, bekleyip görmekten başka çare yok.Ftr yaparsan yürürsün, yapmazsan yürüyemezsin diye bir şey de yok bildiğim kadarıyla.Ftr nin yürüme dışında da birçok faydaları var.

ben kendimden biliyorum sabah 07:00 akşam 11:00 e kadar ayaklar hep yere sallandığından bir soğuktan morarıyor

Üst Alt