Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçlilerde kan dolaşımı bozukluğu..?

fgrsu

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar son zamanlardaki bir problemimi sizlerle paylaşmak istedim
Benim ayaklarımda dolaşım bozukluğu var hareketsizliğe bağlı olarak 2 kez ayağımın kesilme tehlikesini atlattım İstanbuldaydım 1999 da mosmor du sol ayağım aşırı da şişmişti yaklaşık bir-ikiay kaldı o boyutta doplerler sonucu kangren aşamasında olduğu tespit edildi fransada "fraxiparin" diye oldukça pahalı bir iğne geldi insülin gibiydi kendim yapıyordum 1 -2 ay sürdü bitti ve sonraki doplerlerden gayet sağlıklı çıktım
Sonradan yalnız ayağımda şiddetli ağrılar başladı damar cerrahlarına göründüm yine dopler çektirdim bir şey yok nöropatik ağrı denildi onada nörontin diye bir ilaç var onu verdiler çok pahalı 2 parti kullandım bıraktım içinde var 15-20 tane kutusu 75 milyon
neyse bayramın 2.günü sol ayağımdan siyahlıklar oluştu Antalya "HİPEROX" ayak sağlık merkezi var oksijen tedavisi yapıyorlar dün oraya gittim beni bir makineye bağladılar Türkiyede bir oarada varmış bu makine tansiyon aleti gibi bacaklara bağlıyorlar çeşitli elektrotlar takılıyor muhtelif yerlere EEG yada EKG düşünün aynısının bacak ayak için olanı daha sonra kağıda döküyor ayak elektrosu gibi bir şey.Şimdi çıkan sonuç kötü yine ilerlemiş bir dolaşım bozukluğu kangren aşamasında hatta 3 parmağımda var şu anda birine kurtulma ümidi zor diyor doktor oksijen tedavisine almamız lazım diyor kendileri SSK sevk veriyormuş yarın uğraşacağım fakat başka çözümü yokmu acaba ben Biliyorsunuz Kemerdeyim arkadaşlar okuyan bir kızım 50 seans uygulanması lazım diyorlar her gün gidip gelmem hem çok zor hem çok masraflı eşim kalırsın olmazsa diyor akrabalarımız var ama başkasının evide ne kadar sevseniz zor geliyor insana akşamdan beri allak bullkak oldu kafam yarın birde Akdeniz üniversitesine gideceğim bakalım ne olacak bu oksijen tedavisi konusunda bilgisi olan varmı
Neyse görüşürüz

fgrsu çok çok geçmiş olsun arkadaşım.Acil şifalar diliyorum sana.Gelişmelerden bizide haberdar et lütfen.

geçmiş olsun, inşaallah sağlığına bir an önce kavuşursun
Allah yardımcın olsun , dualarımla sizinleyim

omurilik felçlilerinde ....

Sevgili fgrsu
Canım çok geçmiş olsun..Acil şifalar canım arkadaşım her zaman yanındayım.

ve

geçmiş olsun bunun nedeni ney bunu yazarmısın
kan dolaşım bozukluğuna sebep ney yazarmısın?

acil şifalar dilerim,geçmiş olsun..
nedenleri konusunda bizi aydınlatırsanız hepimiz için iyi olur.

Omurilik felçliler, otururken ayaklarının sarkık olmasından dolayı, bu tür sorunlarla karşılaşabilirler. sanırım çok uzun süre oturmamak gerekiyor. Arada bir, yatış pozisyonuna gelmek yararlı olabilir.
fgrsu arkadaşımızınki, biraz ileri bir dereceye gelmiş.
Konuyla ilgili hiçbir bilgim yok. Ama sevgili fgrsu, ne olur ihmal etme ve gerekli olan herşeyi yap.
Allah kolaylık versin

çok çok geçmiş olsun sevgili arkadaşım. bir an önce sağlığına kavuşman dileğimle. saygılar sevgiler.

Çok geçmiş olsun sevgili fgrsu.
Beni de en fazla kızdıran bu işte. Olay sadece yürüyememekle bitse neyse..
Bir de böyle olmadık şeyler çıkmıyor mu?...
Umarım ve dilerim ki bu sorundan en kısa zamanda kurtulursun.

Oksijen Tedavisi demişsin;
Bu konuda bir bilgim yok ama Basınç Odası tedavisine benzer bişey olabilir belki diye düşünüyorum.
Basınç Odası tedavisini Vurgun yemiş olan dalgıçlar için kullanıyorlar.

Geçmiş olsun kardeşim Yüce Rabbimden en kısa zamanda acil şifalar diliyorum...

cok cok gecmis olsun; umarim rahatlikla atlatirsin.
benim de ayaklarimda sislik var; genelde cok sigara icince artiyor. acikcasi felc durumunda sonuclarinin bu kadar ciddi olabilecegini bilmiyordum (sigarayi birakiyorum bu durumda, hatta biraktim!).
asagiya oksijen theraphy'le ilgili bir link koydum; "hyberbaric oxygen theraphy" diye geciyor.
kisaca ozetleyeyim, ingilizce okuyamiyorsan, daha genis bir ceviri yapmaya calisirim.

cok cok gecmis olsun.

[size=4]Hyberbaric Oxygen Theraphy

Hyberbaric oksijen terapisi oksijenin basincli ortamda solunmasina dayaniyor. Oksijen atmosfer basincindan daha fazla bir basincta alindiginda farmakolojik bir ilacin tum ozelliklerine sahip oluyor. Terapik etkiler alabilmek icin dogru dozun, yeterli bir surede verilmesi gerekiyor. ... Islem kiloca agir ve potansiyel olarak tehlikeli aletlerin kullanilmasini gerektiriyor oksijen ise yanici ve patlayici; bu nedenle dikkatli olunmasi gerekir. Ancak Yeterli bir dikkatle ve bilimsel bir temelde verildigi surece HBOT yasam-kurtarici ya da bircok terapetik islemde son derece onemli olabiliyor. [zaten buradaki "kiloca agir ve tehlikeli" lafi herhalde MR aletleri icin de denebilir gibi; yani islemle ilgili bir sey olmasa gerek: tabii odada ates yakmamak lazim!]

Belirli bir basinc altinda bir gazi teneffus etmek icin ilgili kisi tamamen ayni basinc altinda olmali.
...

HBOT'un etkilerinden bir cogu naciz ve insan vucudunun kendisinde bulunan normal hastaligi giderme sureclerine sadece yardimci. Bu nedenle bircok hastalikta HBOT'un kesin terapetik etkisini hesaplamak kolay degil. Klinik bir terapik metod olarak HBOT sadece Prof. Boerama'nin Gaz Kangreninde kullanmaya baslamasiyla beraber 60'lardan beri kullaniliyor. Bugun uluslararasi bir konsensusa gore HBOT'un buyuk bir medikal getirisinin oldugu ve bazen halihazirdaki tek terapi oldugu 12 hastalik oldugu kabul ediliyor. Belcika'da [site Belcika'daki bir kurulusa ait] duzenli olarak bu hastaliklardan 6'si tedavi ediliyor.
1. Karbon Monoksit Zehirlenmesi
2. Clostridial gas gangrene (Gaz Kangreni)
3. Arterial Gas Embolism
4. Decompression Sickness (yukarida bir arkadasin dalgiclar icin kullaniliyor derken kastettigi durum)
5. Problem Wounds (sorunlu yaralar: damar yetersizligine bagli yaralar; radyasyonun yol actigi deri ya da kemik 'radionecrosis'i vs.)
6. Ani Sagirlik (Sudden Deafness)
7. diger sorunlar: termal yaniklar, anemi vs.

Yan Etkiler
Molekuler oksijenin toksit yan etkileri mevcut ve bilinmeli. HBOT terapisi en yuksek derecede etkili bir doz uygularken, toksit etki alt limitinin altinda kalmayi amacliyor.

Yan etkilerin en gozle goruneni, spektekuleri demek gerek, hastanin terapi esnasinda ani bir epileptik durum gecirmesi. Oksijene tepki kisiden kisiye ciddi farkliliklar gosteriyor; ancak atmosfer basincinin 2'den az oldugu durumlarda bu durum hic gozlenmiyor. 3'den fazla oldugu durumlarda ise boyle bir etki gozlenmesi oldukca olasi oluyor. HBOT ise genelde 2.5 basincta uygulaniyor.
diger birkac seyrek gorunen etki de varmis.
bir de basinctan kaynakli etki olabilirmis: mesela orta kulakta basinc degisiminden kaynaklanan sorunlar.

Sonuc
HBOT dogru sorunlarda ve dogru bir sekilde uygulandiginda hastaya onemli kazanimlar saglayabilecek bir terapi modeli. Bu tur ve daha farkli hastaliklarda HBOT'un etki mekanizmalarina ve kesin yerine dair daha fazla arastirma gerekli ve yapiliyor. Hem etkisine iliskin yanlis bir bicimde abartili, yuksek beklentiler hem de terapetik etkisinin saglayabilecegi olanaklari yadsimak yanlis olur.

Sanirim ceviriden de anlasiliyordur; tip terimlerine dair pek de hakkiyla bir ceviri yapabilecek bilgim yok. bu nedenle bu ceviriyi hicbir sekilde "dogru" kabul etmemen ya da metnin dogru durust bir kaynaga basvurmayi gereksiz kilacak bilgiler icerdigini dusunmemen gerektigini soylemem lazim.

http://users.swing.be/hyperbare/cadre_UK.htm [/size]
Cok cok gecmis olsun tekrar...

Gökhancım, bilgi için çok çok çok teşekkürler.

Sanırım bu merkezden biri de ÇAPA'da. Televizyonda izlemiştim. Oldukça teknolojik ve güvenli bir ortam gibi gelmişti bana. Hastaları basınç odasına alıyorlar ve hastalar elli sürelerde odada oturuyorlar. Bu kadar!..

fgrsu kardeşime tekrar şifalar diliyorum. Güzel haberlerini bekliyoruz...

teşekkürler

arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum
bu arada bu dolaşım bozukluğu hareketsizlik,egzersiz yapmamak ,tembellik ve sigara içme dolayısıyle gerçekleşiyor duyurulur

Merhaba Figen
Akdeniz üniversitesinden bir sonuç alabildin mi peki, son durum nedir?
Dilerim tez zamanda olumlu gelişmeler yaşarsın, geçmiş olsun...
Sevgiler...

Allah kolaylık versin

geçmiş olsun dostum ben de omurilik felçlisiyim üstelik bi de sigara içiyorum yani tam damarlara işkence..

fgrsu merhaba nasılsın bende c6 c7 kırıgı var bende de ayaklarım şişio doppler cektirdim doktor dedi ayak damarlarında tıkanma var aspirin kullan dedi 2 3 sene 1 sey yoktu ama bu sene gene şişmeye normal halinden 2 katı şişio acana kangren olurmu ögrenebilirmiyim sndn

Herkese geçmiş olsun. İlk felç olduğumda sol bacağımda dvt (derin ven trombozu) oluştu. Sol bacaktaki damar tıkandı ve bacak 2 katı kalınlığa ulaştı. Tehlikeli bir durum çünkü tıkanan bölgeden kalbe veya beyine pıhtı atarsa ölümcül risk oluşabilir. İlaçlarla açmaya çalıştılar, coumadin kullandım. Ayrıca clexan denen iğneden de kullandım. Açılmayınca kalp damar cerrahisi nde operasyon geçirdim. Pıhtı tehlikesine karşı Ven e filtre yerleştirdiler. Clexan kullanmaya devam ettim. İğne şeklinde her gün vurmanız gerekiyor. İnsülin iğnesi gibi kendim yapabiliyordum. Coumadin kullanırsanız sürekli olarak ırn takibi yaptırmanız gerekiyor, kanın fazla koyulaşması kadar fazla sulanması da zararlı, en küçük kanama da tehlike oluşabiliyor. Anlayacağınız sürekli takibi gereken ciddi bir durum. Yaklaşık 2 yıl kadar bu ilaçları kullandıktan sonra kestiler. Devamlı doktor kontrolünde olduğum için pek bir sorunla karşılaşmadım. Başlarda ayaklarım şişerdi ve morarırdı. Zamanla damarlar güçlendi ve şu an bir sorun kalmadı diyebilirim. Sigara, alkolden uzak durmalı, bol bol spor yapmalısınız. Kalp ve damar cerrahisi nden görüş alabilirsiniz. Aspirin başlangıç tedavisi eğer ileri bir durum varsa aspirin yeterli gelmeyebilir. irn değerlerine bakılır ve kanın durumuna göre gerekli ilaçlar başlanır. Ayakların şişmesine izin vermeyin. Ayakları uzatıp dinlendirin. Damarlar güçlü olmadığı için ayaklarda kan birikiyor ve morarıyor. Aşağı biriken kanı damarlar yeterince hızlı yukarı iletemiyor.

Yüce Allah tan herkese kolaylıklar vermesini dilerim.

Kesinlikle hayatınızdan sigara ve alkol çıkacak... Sağlıklı beslenmelisiniz ve ayakları sık sık yukarı kaldırmalısınız..Bir de kan dolaşımı için hergün masaj ve 2 günde bir coraspin.. Eşimde işe yarıyor. Çok şükür bir sorunumuz yok.

Üst Alt