Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçlilerde, his olmayan bacağın ağrıması..?

kuba 38

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben parapleji hastasıym (bacaklar felc).
Bacaklarda his yok, ama agrı oluyor!
Bu neden oluyor?
Benim gibi olanlar cevap yazabilirler mi?

normaldir bendede çok fazla olmamakla birlikte oluyor
ama sanırım çok fazla hareketsiz kalmaktan oluyor egzersiz yaptığım zaman sorun kalmıyor
selametle.....

Benim de ağrı yok ama birkaç omurilik hastasından duydum bu sadece duyum dur yanlış bilgilendirmek istemem ama ağrı yapması iyiye delalet derler yinede bir hekime danışsanız daha ii olur inancındayım.

agrinin iyiye isaret olup olmamasi, omurilik hasarinin uzerinden ne kadar sure gectigine bagli olabilir. ben boyle bir sey duymamistim ama (bacakta motor fonksiyon, hareket, olmamasina ragmen, duyumun olmasinin iyiye isaret oldugunu soylemislerdi yalniz: hasarin tam olmadigini gosteriyor; ancak bundan dahi hareket yetenegi geri kazanilir gibi bir sonuc zorunlu olarak cikmiyor. bildigim kadariyla sinirin harekete dair bir bolumu ve hissiyata dair bir bolumu var, birinden biri hasar gormus olabilir. ornegin, tum bacagini hissedip hareket ettiremeyen felcliler oldugu gibi, hareket ettirebilen ama hissedemeyenler de var)

agri da sonucta hasarin tam olmadigini gosterebilir belki; ama 'iyi' oldugu anlamina da gelmeyebilir bu. ornegin bazi tur, sinirleri yeniden olusturmaya yonelik klinik deneylerin insanlar uzerinde uygunlanmasina dair cekincelerden biri de, bu deneylerin sadece agri sinirlerini canlandirip, harekete pek fayda etmeme gibi bir risk tasimalari.
bildigin seyi soyleyecegim ama bir fizik tedavici/ norolog vs. ye sormak en iyisi olur.

gökhan verdiğin bilgiler icin cok teşekkürler.Verdiğin bilgiler benim için aydınlatıcı oldu.Üniversite nöroloji dr.agrı olmaması lazım dedi. araştıralım sebebini bulalm dediler.ama bulamadılr.ağrı kesiciler verdi.Bugüne kadar ağrı kesici hic kullanmadığm icin ağrı kesicileri almadım.araştırıyorum bilgi edinirsem yazarım.

Kuba 38 seni tebrik ederim, hiç ağrı kesici kullanmama, demekki fazla ağrın yok, benim sol bacağımda ufak bir kas hareketi var ve değişik bir his, sağ bacağımda hiç hareket yok, nerdeyse hisde yok, ama şiddetli bir ağrı var, doktorların söylediği bişey yok, ilk başta 4 yıla kadar geçer demişlerdi, görüştüğüm bir beyin cerrahı his sinirlerini kesmeyi önerdi, asla ağrısı yaşadığını gösteriyormuş gibi geliyor bana. Geceler boyu uyutmasada daha fazlasını kaybetmeyi istemem, neyse 8 yıl oldu hala ağrıyor, bir ilaç var en son kullandım, aldığım zaman ceset gibi uyuyorum, sara hastalarıda kullanıyormuş bunu, beyindeki elektrik şarzını ayarlıyormuş. Yinede çok zorda kalmadan almıyorum.

Sevgili Kuba38 ,ben L 1 tam parapleji , duyu yok ,ağrı çok , hareketsiz olunca ,dr. psokolejik ağrı dedi, hastahanede yanımda bir hasta yatıyordu ayağının birini kalçadan kestiler o halde kesilen ayağın parmakları ağrıyor diyordu ,beni dr. dediği gibi benim çok ağrılarım var ama duyu yok, dr.dediği doğru herlalde , 30 yıllık tam parapleji, Saygılarımla

slm

selam
benimde 3-4 senedir sol ayağımda şiddetli bir ağrı var damar tıkanmasından dolayı zannettim ama değil birde hissetmeyen bölgelerde aşırı bir terleme oluyor fakat ısıya veya harekete bağlıdeğil bazen zorlama durumlarında ama bazende uyurken su içinde kalkıyorum ve titreyerek
bu terleme ile hissetmeyen bacağımdaki ağrının sebebini aynıbuluyorlar omurilikte ki bazı sorunlardsan ama ben avrupası Türkiyesi çok bu konudakien uzman doktorlsarın hastasıyıminan anlaşılamıyor tam nedeni omurilikçözülmedi ki bütün sorun o zaten

sağda duyu var hareket yok solda hareket var duyu yok

benim kırığım boyunda omuzumdan aşağı felçliyim duyunun çok az olduğu fakat hareketin nispeten daha iyi olduğu sol tarafım, neredeyse hep ağrır (sol kol ve ayak) sağ tarafımda hareket çok zayıftır ama şimdiye kadar hiç ağrı yapmadı diyebilirim.

Arkadaşlar benim de heriki ayak diz altı amputasyon ameliyat sonra fantom ağrı yani hayelet ağrn olur dediler .O dönemlerde fantom ağrım oldu.Hatta şimdilerde bazen sanki ayağım varmış da altı kaşınıyo ilginc .
Doktorların söylediğine göre en zor kabullenen organ beyinmiş arada sinyal verirmiş bizde o sinyali hissedermiş ..
Belki sizinde bundandır diye düşündüm

30 Yıldır tam parapleji olarak yaşıyorum , ruyalarımda hiç şuanki halimle kendimi görmedim ,ruyalarımda eskisi gibi koşarken göruyorum .

Ya ben ruyalardaki durumu engellimizi beynimizde ve/yani bilinc altimizda kabullenememe ye bagliyorum..Hani deriz alistim aslinda bunun cevabi eger ruyalarda hala saglikli halinizi goruyorsaniz buna alisamamis hala bu durumu kabullenememis olmamiza bagliyorum...

Sayın Ahmetyıldız ,sorumun cevabı doğru aslında alıştım diye kendimi kandırıyorum, ben çalışırken t,sandalyede olduğumu unutuyorum ,çalışarak kendimi meşgul ederek kendimi duşunmemeye çalışıyorum, bazen iş bitiyor elimin bir yeri kanıyor veya bir parmağım biraz morarmış acı oluyor, ben nereye nasıl elime vurduğumu hatırlamıyorum , çok hırslı çalışıyorum, t sandalyede olsamda bir şeyler yapmak beni rahatlatıyor, yararlı ve güzel birşeyler yapmak tabi ,bazen bahçemdeki çiçeklerin içindeki otları bir gunde kazmıyor, yolmuyorum azar azar ,eğer otların yanında bitki yoksa otları yolmuyorum ,kazmıyorum o otları okşamak beni rahatlatıyor.
http://naimsavileparapleji.sitemynet.com / Saygılarımla

Omurilik felçlisinde ağrı..?

91 yılında trafik kazası sonucu L-1 düzeyinde kırık ve paraplejik engelliyim
kazadan 1 ay sonra başlayan ağrılar oluyor ve malum o zamandan beri çekiyorum bu ağrıları. 9 Eylül Hst. de boyundan katater demişlerdi ancak istemedim, ilaçlada kesilmiyor bu konuda deneyimi olan katater kullanan veya farklı yöntemler varmıdır?

Selam.
Boşvermişim Katater konusunda biraz daha bilgi verirmisin? Tam olarak ne yapılıyor? L1 seviyesinin boyunla ne ilgisi var. Bu yöntemi sen uyguladınmı?

evet ne iş bu katedral :) sonracıma lombardaysan servikali niye gıdıklıyolar?

+20 senedir ağrısız bi günüm ne günü saatim dakikam geçmedi diyebilirim..ama dr un biri buna duyu karmaşası dedi..hakkaten ben adına ağrı diyorum ama diil. insan teninin hissedebileceği tüm duyuları bir arada şiddetli yada zayıf olarak omuzlarımdan aşağı hissediyorum..yanma,kaşınma,karıncalanma,üşüme,ürperme,sıcak,soğuk,dokunma vs vs hepsi hepsi..
nasıl oluyosa bazen iki üç dakikalığına kayboluyor.
şööle bi kendimi yoklayıp
- ulan öldüm galba diyorum :)
buna da alıştık gitti yaa

[Soru] Ağrılarla başım belada (Omurilik felçliyim)..?

Merhaba arkadaşlar
Bu Harika siteye yeni üye oldum....
Ben T5 paraplejiyim ve sorunum belki benim durumumdaki
çoğu arkadaşlarla ayni.
Birgün cok iyim birgün agrilarimdan dolay hiç yerimden kalkmak
istemiyorum. Benim sizden ricam, ne tür ilaç kulaniyorsunuz ve bu
ilaclarin ne tür yan etkileri var?
Hepinize şimdiden teşekür ederim

Evet sorunda bu ya doktorlar bile ne verecegini bilmiyor .
şuan kulandigim NEURONTIN 300 fakat onunda 4 saatlık
bir etkisi var ve sanki kafayi cekmis gibi oluyorsun,sonrasi
agri iki misli sana dönüyor.larosil,i hic alamiyorum aldıgımda
başka bir aleme gidiyorum,içime kapaniyorum veya hırçinlaşıyorum
bazı arkadaşlarin yazılarını okudum,acaba benimki piskol.olabilirmi
çünkü iç bir agri kesici fayda etmiyor.doktorun banada tavsiyesi
oldu istersen sinirleri keselim,bunu istemiyorum.
olur ya belki benim durumuma yakin şikayetleri olan bir arkadaşin
tavsiyesini almiş olurum .beni bu konuda dikatlı olmamı hatırlatıgınız
icin teşekür ederim
saygılar

O.F. de ağrı

Boşvermişim çok güzel açıklamışsınız konuyu tşk.

Arkadaşlar ağrılı bölge neredeyse boyundan bir katater takılıyor o orada kalıyor belli sürelerde değiştirilmek suretiyle. Arğrılı bölgeye kadar gidiyor ucu, Servikal, Torakal, yada lombar hangi sevyedeyse. Sınrada boşvermişim arkadaşın anlattığı şekilde tedaviyöntemi uygulanır.

Merhaba İsmail,
8 yıllık paraplejiyim, seviyem T11 ateşli silah yaralanması geçirdim. Sol bacağımı hissediyorum ve hiç ağrı çekmedim, fakat sağ bacağımda çok az his olmasına rağmen 8 yıldır şiddetli bir ağrıyla yaşıyorum, zaman zaman azalıyor, zaman zaman artıyor. Nemli havalarda, soğukta ve sıcakta bu ağrının farklılaştığını hissediyorum. Banada sinirleri kesme talebinde bulunulmuştu.
Ben bu ağrının piskoloijik olmadığını biliyorum, fakat enteresandır geçen yıl 1 hafta denize gittim ve yüzdüm hiç ağrım olmadı :) 1 hatfa boyunca gece yattığım gibi sabah uyandım. Doktor piskolojik olabilir dedi.
Bir ara tegrotol isminde bir ilaç kullandım, öyle güzel uyutuyorki :) ama ilaç almayı sevmiyorum, sağolsun enfeksiyonum yüzünden antibiyotikle sıkı bir ilişki içindeyiz, lioreselde günde en az 1 tane alıyorum e birde mesane genişletici spasmex.
Zavallı karaciğerim ve böbreklerim için ağrımla konuşuyorum, baktım o beni dinlemiyor, bende onu dinlemiyorum :)
Sevgiler

omirilik felçlilerde ağrı

Nemli havalarda bacaklarımda ,çok fazla ağrı ve sızı,yanma oluyor.
Diğer omirilik felçlilerde bu tip sızı,ağrı hissediyor mu?
Bu normal bir durum mu?

Sorma ikinci bahar, birde bunlara ilaveten şişmeler...
Offf yine bugünlerde bacaklarım mı yoksa yaşam mı ? Birinden biri o kadar ağırlaştıki sorma gitsin.

Yağmurcum ,
bnde motor ve his kaybı dize kadar biliyosun.Hissettiğim ve hareket ettirdiğim yerler,çok ağrıyor.ya yoruluyor ya da başka bi şey var.Jiletle kesiliyor acısı var nerdeyse.
sevgiler..

Benim ki tam kesi olmasına rağmen, şu sıralarda çektiğim ızdırapları anlatamam.
İnan cesaretim olsa, şeytan çek git diyor.
Çok yoruldum.
Üstüne bir ton yük koy anlamayan , kaynar suyu dök hissetmeyen bacaklarım ağrıyor, canım acıyor.
Hani uzun süre aynı yere bası yapar uyuşursun sonrada o uyuşukluk açılırken bir ağrı olur yada kramp girer çözülürken bir ağrı olur …bu ağrı ile nasıl aklımı oynatmadan yaşıyorum bilmiyorum.
Evet ikinci bahar işi deliliğe vurmazsam …zor işte…

Re: Omurilik felçlilerde, his olmayan bacağın agrıması..?

kuba 38' Alıntı:
Ben parapleji hastasıym (bacaklar felc).
Bacaklarda his yok, ama agrı oluyor!
Bu neden oluyor?
Benim gibi olanlar cevap yazabilirler mi?

Merhaba bende 92 yılından beridir paraplejiyim ve yoğun bakımdan çıktığımdan beridir şidetli bir ağrı var bacağımda bazen dayanılmaz oluyor.
Ama hiç ağrı kesici almadım doktorumdan aldığım bilgiye göre nüropatik bir ağrı ve nedenini bizde bilmiyoruz ya kan basıncı yada beyinden gelen emiri bacaklar almıyor kesi bölümüde hasar olduğu içinde orda ağrı yapıyor yani anladığım kadarıyla bize ne yararı var nede zararı sadece çektiğimiz ağrı yanımıza kar kalıyor. :)

yagmur' Alıntı:
Benim ki tam kesi olmasına rağmen, şu sıralarda çektiğim ızdırapları anlatamam.
İnan cesaretim olsa, şeytan çek git diyor.
Çok yoruldum.
Üstüne bir ton yük koy anlamayan , kaynar suyu dök hissetmeyen bacaklarım ağrıyor, canım acıyor.
Hani uzun süre aynı yere bası yapar uyuşursun sonrada o uyuşukluk açılırken bir ağrı olur yada kramp girer çözülürken bir ağrı olur …bu ağrı ile nasıl aklımı oynatmadan yaşıyorum bilmiyorum.
Evet ikinci bahar işi deliliğe vurmazsam …zor işte…

Yağmur çok haklısın benimde aklımdan geçmedi değil ama dayanmak sorundayız buda bir sınav bizim için deliliğe vurmamak en iyisi ama o ağrılar olduğunda bende hep söylenirim hissetmeyen bacağım neden bu ağrıları hissederki diye ya hep hissetsin yaada hiç hissetmesin :)

Bende pappleji hastasıyım belden aşagım tutmuyor ama tekerlekli sandalyemde fazla kaldıgım zaman ayaklarım agrıyor. :(

Bende T 11-12 pappleji hastasıyım belden aşagım tutmuyor ama agrılardan duramıyorum 5yıl oldu ilk sene agrılarım çok azdı gittikçe agrılarım arttı amaliyat eden doktoruma sordum agrıması iyi dedi inşallah dahada artar dedi ama şimdi agrılarım çok fazla dayanamayacak kadar kullanmadıgım ilaç kalmadı yinede agrılarımda dinme yok lioresal,neorontin günde 4tane 600mlg lık alıyodum onlarda kesmedi yinede bu agrılara anlam veremedim.Gitmedigim doktor kalmadı herbiri ayrı birşey söylüyorlar sanırım bu hastalıkla ilgili doktorlarda birşey yapamıyorlar kimisi bu tür agrılar normal diyor kimisi beyin emir veriyor iletişim olmadıgı için agrı olur diyorlar yani anlayacagınız bu agrılarla hayatımızı sürdürecegimize alışmamız gerekiyor benim kanaatimce yinede tercübesi olan arkadaşlar varsa yazsınlar tüm arkadaşlara agrısız günler dilerim

Üst Alt