Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçli olup bacağı kırılan arkadaşlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
330
Omurilik felçli bir arkadaşımın bacağı sanırım fizik tedavi esnasında kırılmış (emin değiller bu konuda. Kırık olduğunu sonradan fark etmişler zira). Kırık dizin üst kısmındaki ana kemikte.
Bazı doktorlar ameliyat diyor bazısı ise alçıya alıp iyileşmesini bekleyin diyor.

Başından boyle bir şey geçen varsa, kendi deneyimlerini paylaşırsa çok yararlı olur.

benim diz altindan kirdigim ayak kemigindede doktor ameliyat yapalim deyince baska doktora gittim, olumlerden olum begen der gibi:palciya alalim deyince oflayip puflamaya basladim. uzun bi atel teklif etti doktor. onunla iyi oldu kirik.
iyilesti ama sabir gerekiyor.hareketsizlikten agri oluyordu,yurumeye baslayinca. fizik tedaviye git diyenler oldu. biliyorum fizik tedavide cekilen azaplari:(gitmedim evde hareketlerle 4 ayda mis gibi duzeldim diyebilirim:eek:
omurilik felcli degilim ama yazmis bulundum:)

Kendi başımdan geçmedi fakat gatada fizik tedavi görürken oda arkadaşım olan abi büyük salonda bağdaj kurmaya çalısırken paaaaat diye bir ses çıktı bütün salon duydu sesi meğerse ayak diz üstünden kırılmış hemen atatürk eğitim araştırma hastanesinden geldiler işte götürdüler ve ameliyat edilip platin takıldı , sebep ise ( ben duyduğumu söylüyorum ) felçli hastalarda kaynama olayının çok zor olduğuymuş . Aynı sekilde gatadaki başka bir abide ayak bilrğini kırmış zamanında sordum şuan nasıl diye iyi demişti ama onunda platin takılmış

Doğru kaynaması için ameliyat gerekiyorsa yapılmalı . Benim ayak bileğimdeki kırık için ameliyat gerektiği için yapıldı sonra alçıya alındı. Tamamen kırığın durumuna ve yerine bağlı bir karar.

kirik beklemezki patron:(eger beklerseniz agrilardan agri begenin:(iki doktor dolasmak icin bile ne agrilar cekmistim kirik bacakla:(
caresine bakmistir arkadasiniz bence:eek:

Herkese cok gecmis olsun oncelikle.

Transfer yaparken one dogru dusme sonucu diZaltindan duz kirik olustu. Topuk dahil kalcaya kadar alciya aldilar. Alci sonrasi yara olur mu baska ne tur yonetimi olur bu kirigin iyilesmesinin. Tskkrler

4 ay önce benzer şekilde ben de düştüm ve diz kapağının altındaki kemikte kırık meydana geldi. Sadece atel taktılar fakat 4-5 mm kadar kaymış bir şekilde 2 kemik birbirine kaynadı, nasıl olsa yürümüyorum diye çok üzerine durulmadı ama şimdiki aklım olsa, platin taktırıp sabitlenmesini isterdim. Eğer alçı yeterince sabitliyorsa sorun yok.
Onun dışında uzun ve sabır gerektiren bir süreç, benim normale dönmem 10 haftayı buldu ve ve sürekli yatmaktan bası yarası ihtimali epey korkuttu, en çok ona dikkat etmek gerekli sanırım.
Banyo için filan da bacağımı komple streç filme kaplamıştım ki su gelmesin.
10 günde bir veya 2 haftada bir rontgen de çektirin ki gidişatta sorun olursa ortaya çıksın.
Geçmiş olsun

her ikinize de geçmiş olsun...

Cok tskkrler minnacik kirik icin sehir hastanesitum bacagi slciya aldi
İnsllh gecicek de xor bir surec Allah herkese yardim etsin

Geçmiş olsun. Alçıdan sonra morluk vs. gibi durumlar olabilir. Alçı alımından sonra krem kullanabilirsiniz kalıcı yara olmaya bilir. Kemiğin kaynaması için de sağlıklı besin programlarını ve kemik suyu çorbalarını tercih edebilirsiniz.

Cok tskkrler herkese eziyet 😢 yil olmus 2021 pacadan medet umuyoruz. Lazerle kemigi neden yapistiran bir bilim yok tedavi 100 omceki tedavi sekli . Tip ilerlememis yerinde satiyor bence. Hala ayni yontemler . Herkese cok tskkrler sevgiler

OturanBoğa pek yazan olmamış o yüzden ne yapacağıma tam karar veremiyorum. 15 gün önce dizimi kırdım (FEMUR ALT UÇ KIRIĞI) yüksek bir otomobile binerken. iki doktor hemen ameliyat dedi, iki doktor da atel yapıp takip ederek kendi kaynasa daha iyi olur dedi. şimdilik ameliyat olmamayı seçtim çünkü bacaklarımda bir şekilde yara olduğunda (darbe, yanma vs...) çok geç iyileşiyor. doğru mu yaptım bilmiyorum ama yara geç iyileşiyorsa kemik de geç kaynayabilir diye düşünmeden edemiyorum. kendilerinin veya tanıdıklarının başından bu tür olay geçen varsa ve yazarsa çok sevinirim.

Konuyu yeni görüp kendi deneyimimi paylaşmak istedim. Benimki biraz ağır oldu :) evde kendi kendime hareket yapmaya çalışırken bacağımı biraz zorlama sonrası bi çatırtı duydum,evet duydum :) korktum ama hemen doktora gitmeye de pek yanaşmadım. Önceleri şişme morarma olmadı,bir kaç gün sonra bacağımın üst kısmı morardı ve şişti. Hastaneye gittim tabi randevu al,et eyle derken belirli bir süreç geçmiş bulundu. Fizik tedaviye gittiğimde nedense doktor röntgen filmi vermek yerine mr verdi ve ertesi gün mr çektirdim.

Çekilirken teknisyen oluyor sanırım,kırık yok korkmayın diye anneme telkinde bulunmuş hatta :) onun verdiği rahatlıkla mr sonucunu beklemeye başladım ki 10 günde ancak çıkıyor,sonuç çıktı tekrar randevu alma çabası derken bir aydan fazla bir zaman geçti ve ben randevu zamanı gelmeden acillik oldum. Akciğerime pıhtı atmış, hem de öyle böyle değil,bir lobun tamamen tıkalı olduğu falan söylendi neyse acilde yoğun bakıma aldılar derken bana bir ilaç verdiler,damardan artık ilaçtan mı artık emboliden mi neyden bilmiyorum ben fenalaştım. Sonrası karanlık :) kalbim ve solunumum durmuş yani ölmüşüm,tam 12 dakika neyse uyandığımda entübe edilmiş bir halde reanimasyonda yatıyordum. Köprüden önceki son çıkış yani :) bir kaç gün entübe halde devam ettim orda yatmaya sonra önce o gırtlağıma kadar soktukları zıkkımı ( böyle dediğim için üzgünüm ama gerçekten çok zor bir durum) çıkardılar. Sonra normal servis.

Ortopedi servisi gelip bacağımdaki kırığa baktığında kırığın yamuk da olsa kaynamaya başlamış olduğunu ama ameliyat olmamın daha sağlıklı olacağını kendimin karar vermem gerektiğini söylediler. Siz neyi tavsiye edersiniz dediğimde ameliyat dediler ve ben kabul ettim. Sağ bacağım femur kemiğine koca bir plaka yerleştirildi ameliyatla. Yani diz üstünden kalçaya kadsr bir bölge. Çok zor bir süreçti. Hiç bir işimi kendim yapamadığım gibi sürekli yatağa bağlı kalmak ve bir yandan ameliyat yerimde durmayan bir kanama falan. Günde dört defa pansuman yapmak zorunda kaldığımız oluyordu. Ya sırtüstü ya sol tarafa yatabiliyordum. Yatakta dönmeme annem yardım ediyordu ki normalde ben her işini yapabilen biriydim. Tak ı annem yapıyordu bezimi o değiştiriyordu. Dedim ya çok ama çok zor bir süreçti.

Zamanla ameliyat yerim düzeldi,dikişlerim alındı falan. Şimdi o bacağım dizden çok zor bükülüyor. Tak yaparken falan sadece tek bacağımı açabiliyorum. Oturduğum zaman dizden çok zor kıvrılıyor,ayağım hep önde her yere çatpmaya müsait duruyor. Ama ameliyat olduğuna pişman mısın derseniz değilim. Keşke daha erken müdahele edilseydi ve pıhtı olayını yaşamasaydım. Ölüme gidip gelmeseydim. Gerçi pıhtı atma işinin %100 kırıktan mı olduğundan emin değiller. Malum omurilik felçli bireyler sürekli oturduğumuz için emboli riskimiz hep mevcut. Fakat bende ne olduysa kırıktan sonra oldu yani emboli vardıysa bile kırık bunu daha da arttırdı.

Özetle ben kırıktan çok korkuyorum,bi yerimde en ufak bir kırık olacak da yine pıhtı atsr mı bi yerlerime endişesi hep var. Belki yersiz bir korku bilmiyorum zira ömür boyu kan sulandırıcı kullanması gereken bir hasta oldum. O yüzden kırık dediler mi bir an korku kaplıyor içimi :) ben en ağır örneklerden biri olabilirim yani herkeste böyle seyredecek diye bir şey yok ama benim deneyimlemem bu şekilde gerçekleşti. Biraz ağır bir deneyim oldu ama tabiri caizse ölüme kafa attım geldim :p herkese geçmiş olsun. Anlattıklarım umarım size panik yaşatmaz. Sağlıklı günler.

kesinlikle emboli kırıktan sonra oldu , ben de dizimden çok büyük bir ameliyat geçirdim taburculuk sonrası kan sulandırıcı içmiş olmama rağmen pıhtı oldu ve üstünden 15 ay gibi uzun süre geçti ama hala o pıhtı tüm çekimlerde çıkıyor .başka ameliyatlar da oldum o yüzden kan sulandırıcı kesildi ama ben öfkeden delirdim yazınızı okurken az daha bu muayene sonuç hastane derken ölüyormuşsunuz .....iş büyümüş hele tekerlekli sandalye alçı atel fizik tedavi derken aylarım gitti acı aprı depresyon ayrı çile ...uyuku muyku yok gitti bitti....eve hapis kalıyorsunuz vs ameliyat olalım mı diye sorulmuş ya önceki sorularda işte bu sorunun cevabı başka seçenek varsa onu seçin....... çok zor çok zor üstüne de olduğum ameliyatlarla psikolojim bozuldu .....

doktorlarınızı dava etseydiniz hala ellerim titriyor size bunları yaşatmışlar ne acı

Düşünmedim değil dava etme konusunu ama canımın derdine düşünce vakit harcamak zor geldi mahkemeyle falan uğraşmak. Şimdi düşününce nasıl dayandım onca şeyi,nasıl atlattım aklım almıyor :) ben bunları gerçekten yaşadım mı diyorum. Üzerinden bir sene geçmek üzere ve öyle bir psikolojideyim ki sanki yine o tarihlerde başıma bir şey gelecek ve yine hastaneyi boylayacam falan. Düşmanım bile yaşasın istemem tüm bunları.

Of luyum bacagımı kırdım

Arkadaşlar 25 yıllık omurilik felçliyim transfer yaparken bacağımın üstüne düştüm kalcaya giren bacak kısmı
yani Femur başı boyun kırıldı, bu durumda olupta bacağını kıran var mı, tecrubelerinizi ve bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Allah razı olsun, çok sagol ameliyatlı da ameliytsızda olur dedi, amaliyatsız olsun dedim umarım pişman olmam 1 haftadır yatarak bekliyorum

titan

Yara olmamasına çok çok dikkat et.

Güncel deneyimi olan arkadaşlarımızdan bilgilerini paylaşmalarını bekliyoruz...

kırık olmayan taraf uzerine yastık desteği ile dönebilirsin dedi doktor bir de yarın için pozisyon ateli önerildi ama diz altı dendi matıklı mı

Benimde sağ kalça çıkık mı kırık mı darmadağın gibi 😄 7 sene önce Baltalimanı Dr a gittim, seni yürütmeyecek bi bacak için ameliyat olmanın bi anlamı yok bu şekilde de tekerlekli sandalye ile sana zarar vermez dedi.
(10 yıllık omurilik felçliyim) 7 yıldır bi sorun yok şükür bu şekilde

Lütfen bu konuda deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşın arkadaşlar.

Ben geçen sene femur kemiğimi kırmıştım,kemikler çok zayıfladığı için ufak bir zorlamayla kırıldı. Kırığı geç farkedebildiler ve ben o ara emboli geçirdim falan filan. Embolinin kırığa bağlı olma ihtimali çok yüksek dendi. Tabi emboliden dolayı reanimasyonda bir süre yatıp bir süre göğüs hastalıklarında tedavi olumca kırık kendiliğinden kaynamaya başlamış. Doktor kaynamaya başlamış istemezsen olmayabilirsin falan gibi ağzında geveleyince siz olmamı mı önerirsiniz dedim ve evet deyince düşünmeden oldum. Bacağımın kırık olduğu süreç içerisinde o bacağın üstüne de yattım,evirip çevirdiler reanimasyonda falan... Kırık dediler mi korkuyorum işin özü emboli olma riskinden dolayı. Ben olsaydım ameliyat olurdum ama şunu söylemeliyim ki ameliyat süreci de oldukça zor. Tak bile yapamıyordum ki 21 senedir omurilik felçliyim az çok tüm işlerimi kendim yapmaya alışmışım. Ben doktorlara tekrar danışıp onlar olmanız taraftarıysa olmanızı öneririm ama dediğim gibi iyileşme süreci çok sıkıntılı bunu da bilmenizde fayda var. Çok geçmiş olsun.

titan

Evet arkadaşlar 3. ayım 18 inde dolacak ameliyat olmadım zırt bırt kontrol dediler keşke gitmeseydim, her gittiğimde film çekildi kaynama bi türlü başlamadı ilk 1 ay, 2. ay çekilen film sonucu kaynamanın başladığı sorun gözükmediği söylendi 1 kaç ay bekleyip tekrar film çektireceğim sanırım biz of lularda sağlıklı bireylere nazaran geç kaynama olmakta ama emin olun ameliyat öneren ne için öneriyor onu sorgulayın önermeyen ise zaten yüreme olasılığın yok diye önermiyor ki mantıklı, herkese sağlıklı günler.

Üst Alt