Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçli hastalar çok yaşar mı?

Konular
36
Reaksiyonlar
9
Sağlıklı iken; herhangi bir travma nedeniyle
omirilik felçli olmuş bir insan,
genç veya yaşlı,
ortalama kaç yıl yaşar?
sitede ,tanıştığım bikaç kişi bende dahil yaşamdan zevk almıyoruz.
Bu psikolojiyle,
ben ve benim gibi hissedenler için,istatistiki bir bilgi var mı?
Bizlerden önce ,vefat etmiş omirilik felçliler çok yaşamış mı?
Ben kısa bir araştırma yaptım,
maalesef çok da yaşıyorlar..

Travmadan sonra en az 20yıl:(

O.F.

Benim 14 yıl oldu hala yaşıyorum :D . Ama ölmeyede niyetim pek yok. Yaşamak için sebebimiz olmalı ve sebepte çok.İkinci Bahar arkadaşım burada yanlız değilsin. 20 yıldan fazla O.F. olan arkadaşlarla tanışmıştım.

valla başlarda, yani kaza geçirdiğim ilk aylarda ölümle bi iki sefer karşılaştım..vücudumun yatakla temas eden her yeri cılk yaraydı ve enfekteydi..o bitti arkasından ürüner enfeksiyonla boğuştum yıllarca..böylece 24 yılı devirdim...şimdi eşşek gibiyim elhamdülillih.
neredeyse son 15 yıldır nezle bile olmadım..
herhalde ömürboyu çekeceğim tüm hastalıkları ilk yıllarda çektim ve bitirdim.
ama bakın,günde yarım paket içtiğim sigarayı saymazsak sağlığıma dikkat ederim.
egzersiz+günde 2 litre su+kurban bayramından bayramına kırmızı et+ haftada bir iki duble+ canım hiç çekmesede bol sebze meyva...
VE EN ÖNEMLİSİ STRESLİ ORTAMLARDAN TÜYERİM.
BANA ARTI DEĞER KAZANDIRMAYACAK VE HİÇ BİR OLUMLU SONUCA ULAŞTIRMAYACAK TÜRDEKİ KAVGALARDAN TARTIŞMALARDAN KAÇARIM.
İnanın stres yaşadığımda tüm vucudum özellikle ayaklarım kasılıyor.
zaten 50 gıramlık hareket var o da gidiyor.

Abicim senin bu tarzına bayılıyorum diyorum ki şu abi yanımda olsada günlerce muhabbet etsem bunasıl bir yaşama isteği bunasıl bir hayatı iblememe insan kendisi ile ilgili durumlarda bile dalga gecmeyi çoğu zaman vurdum duymaz olmayı bilmeli ve herkes seni örnek almalı diyorum.... saygılar.

30 yaşını bitirdim doğarken doktor omuriliğime zarar vermiş ve doğdum doğalı felçliyim.. Doktor ölür yaşamaz demiş ama hala yaşıyorum ne garip degilmi :D ve hiçte ölmeye niyetim yok...

saglıgına çok dikkat etmeli dengeli beslenmesi gerekir tahlillerini aksatmamalı

DURUN HELE DAHA ENGELLİLERİN AVRUPA ÜLKELERİ SEVİYESİNDE HAKLARA SAHİP OLDUKLARINI GÖRMEDEN ALLAH CANIMI ALMASIN.:)

Şu saçmalayan doktorlar ve işlerini doğru dürüst yapmayan medikaciler olmazsa çok yaşarlar :) aaa birde yok yaşasın devletimizin bürokratik işleri. sinir hastası edecekler beni o olacak :)...

bende bir o f lu olarak bu konuyu merak etmiştim başlarda...
ama artık merak etmiyorum :D
illlaki ömür oldukça yaşarız ama hastalığa eski dönemlerde bakış ve tedavi yontemleri değişti eski zamanlarda of luları bir odada kendi haline bırakıp ölmesini beklerlerdi haliyle ...mesane boşalmadığı için kişi ölürdü ve çözümsüz bir hastalık olarak görülürdü, günümüzde ise bakış ve tdavi yonunden çok fazla değiştii bir doktor arkdaşımla muhabet ediyodum ne gibi sorunlar oluşursa erken gideriz , söylediği şey ya böbrekten yada akciğerden gider....o f lu hasta çözüm olarak ne olur dediğimde bana gunde 1odk ayakta dikilmesi cigerleri yılda en az bir kez bobrek kontrolunden gecmesi bobreği kurtarır demişti..
Allah hayırlı ömür yaşamayı nasip etsin ömrün kısalığı uzunluğu hikaye. vesselam

çok yaşamak için uygulanacak yöntemlerden biri de şu:
1-az bi miktar karabiber alınır
2-kalabalık bi mekana gidilir
3-çaktırmadan karabiber burna çekilir
4-heralde bi allahın kulu çok yaşa der (insanlık ölmedi ya)
5-çok yaşa diyenlarin sayısıyla orantılı olarak çok yaşanır. dolaysıyla tanıdık bi mekana gitmeniz şiddetle tavsiye edilir.
bu kadar basit işte..ne kafa yoruyonuz yaaaa :D

valla böle bu şekilde istersen 100 yıl yaşa bence hiç anlamıyokk cenabu allah benim erken bileyti onaylasada kurtulsam böle bi yaşamdan :(

omur ilik felclileri fazla yasarmi

Arkadasim ben yirmibirsene oldu hala yasiyorum allaha cok sükür önemli olan hayata siki sarilmak rabbim herseyin kolayini bize lütfediyor moralini yüksek tutman gerekiyor allah yardimcin olsun

inancımıza göre ölüm zamanı degişmiyo galiba
saglıklı yada saglıksız yaşamak bizim elimizde diye biliyorum
yada sen kendi fişini çekmessen tabii
bende fazla yaşamak gibi bir çabam yok
bir paket sigara içiyorumm
bazan fişi çekmeyi bile düşünüyorum
yapamıyorumm
onuda
her halde şartlar oluşmadıgındanmı neee :roll:

yener kardeşim naapıyosun fişi çekmek falan
bırak fişi mişi benim gibi yap
ben fişi kopardım kabloyu tesisata direk bağladım nasını satiim :)
hem de topraklı kablo, parmak kalınlığında üç kişi asılsa koparamaz.
haa şehir ceryanı.. trafodan keser o başka. emir büyük yerden boynumuz kıldan ince.
bak ona bile tedbir düşünüyorum jeneratör taktırcam hocam.
mazotu bitene kadar idare ederiz biraz daha
yukarıdan dicekler o zaman
- ne o geç kaldın hayrola senin sevk emrini göndereli epey oldu ?
- ee dicem maç 90 dakika ama uzatmaları oynadım.
uzatmalarda bile gol atmassam namerdim :)

hocam sen aşmışsın ya
hani bir umudu olan hoca gibi benim dagım yokkarkasına bakacak
aslında o dagı yaratmaya çalışıyorumm
ama olmuyo hocam ya
bahtsız bedeviden de bahtsızım
anne ile yaşıyorumm o da gidince pıştık abicimm

ama karabiber olayını tuttum ben günde 3 kere yemeklerden sonra uygulayayım bakım :D

allah insanın bi elini birakırsa diğer elini tutar
umudunu yitirme. ben de annem babamlayım ve yaşları 75-78
ve benim C 4-5 yani eller de nanay.
bakma oraya buraya gidip gezi yazıları yazdığıma hazırda 3-5 bi şey var
ki suyunu çekmek üzere. ondan sonra allah kerim

20 yıl önceydi
70 basamakla çıkılan asansörsüz bi evde oturuyor
çok zor da olsa yardımla merdiven inip çıkabiliyordum
sakatlığımın ilk yılları. merdivenleri inmeye çalışıyorum.

ahmet haşim'in şu meşhur şiirini kendime uyarlamıştım
o:
"ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden"
demişti
ben:
ağır ağır ineceksin bu merdivenlarden
son basamak
karanlık ve rutubetli bodrum
kimse söylemese de
biliyorum
bom bok benim durumum.

dedim :)

yıllar sonra bodrum'da tatil yaparken bu karamsar dizelerim
geldi aklıma.. ki o zamanlar böyle bi şeyi hayal bile edemezdim.
bi mucize mi lazım sana
eğer çok istiyorsan o mucize gerçekleşiyor.
yalnızzzz.. sanırım yukarda henüz bilgisayara geçilmediğinden
işlemler biraz ağır gidiyo. sabredip beklicen. :)

slm

yasamak guzel fakat bunun için hayat sartlarının ve yaşadığın ortamın ailenın durumu cok önemli bunlar saglam ve iyı olursa insan ölmek istemez bıde bıraz umut lazım...bide aşkkkkkkk... :D :D :D yigit513@hotmail.com

valla şaştım kaldım ne kadar zamandır rahatsızsın bilmiyorum ama bende ilk yaralandığım zmana yıldıza bile depik atıyordum ama şimdi değil oooo hayat güzel yaşamak lazım valla 0 yıl bana az gibi geldi allah uzun versin hepimize

Valla ben busene artık gitsem diyorum.Hatırıma sıksık Bayburtlu ZİHNİnin o güzel şiiri geliyor.CİHANDA ÇOK YAŞADIK BU YANDA NE VAR/ÖLÜM GELEDE GİDEK O YANDA NE VAR Bizimkiler artık su kaynatmaya başladılar.Onlar içinde zor 21 senedir burunlarının dibindeyim.Beni görmekten gözleri bozuldu.Hatta birazda kafaları bozuldu.Allah can verme anında imanımızı muhafaza buyursun.

bence bu ecele bağlı hastalıkla ilgisi yok ne zaman vademiz dolarsa o zaman ölürüz.

4 senedir yaşıyorum daha ne kadar yaşarım allah bilir :D

"bayke" arkadaşım bu siteyi tesadüfen buldum ve üye oldum. Senin ve bazı arkadaşların mesajlarını okuduktan sonra iyiki aranıza katılmışım diyorum.Benim yaşam felsefemde seninkine çok benziyor.52 yaşındayım ve Hv.Kutvetlerinde pilot yüzbaşıyken trafik kazası sonucunda T4 ve T5 de kesi oluşmasından sonra 22 yıldır omurilik felçlisi olarak yaşamımı sürdürmekteyim.Herşeye rağmen yaşamak güzel,bunu yaşamda umutsuz olan arkadaşlara söylüyorum.Hepiniz sağlıcakla kalın.Saygılar.

Yaşam kaLitem anne-ßaßama ßaqLı.
MaLum onLar oLmazsa haLim duman.
Kaç yıL yaşarım aLLah ßiLir ama omuriLik feLçLisiyim diye hayatımın kısaLacaqını yada zaman oLarak çok fark oLacaqını sanmıyorum.

İkinci bahar arkadaşım,
sen bu psikoloji ile isabetli bir intahar teşebbüsünde bulunmazsan çok yaşarsın.:)
Belkide senin bu negatif haleti ruhiyen insanlara güç veriyor.Neden olmasın????:)Hayat zor,ömür kısa,yol uzun,yol arkadaşına iyi bak ikinci bahar.:)
Senin için belki işkence ama ben yinede Allah hayırlı ömürler versin sana diyorum.

derdi inanın yaşayandan daha fazla kimdse bilemez arkadaşlar ama sizlere kısa bir anıyı anlatayım zamanında umreye gitmek nasib olmuştu ve ordaki ismail hocam bugun hala istanbulda şişlide hocalık yapmakta kendileri başına gelmiş bi olayı anlattı bir gün arafat tepesinde diyor istanbul il müftüsüyle oturuyorduk hac zamanı ve oralarda burda oldugu gibi dilenen insanlar beya fazla siyahi bir erkek vatandaşın kendilerine dogru yöneldigini görünce müfti bey adama bakaraktan şu dilenci bizim yanımıza ugramasa bari diye bir laf ediyor ve adam bunu fark ediyor ve bizim hocanın ve müftünün yanına kadar gelip siz diyor benim hakkımda ne dediniz tabi kimse cevap ver mek istemiyor birşey demedik biz senin hakkında diyorlar bizim hocalar sonrda adam tekrar diyor ki yok diyor siz benim hakkımda birşey söylediniz allah için bana söyleyin tabi bu cümle hac zamanında arafat gibi bir yerde çok daha önemli kise yalan söylemnek de istemiyor artık işin kıvırmacasına kaçıyor lar hani bizde seni bizi rahatsız eden şu insanlarda nsandık tarzı geçiştirmek istiyorlar ve adam şu cevabı veriyor ülkenin ismi aklaıma gelmedi ama ben diyor falan ülkenin en zengin insanlarından biriyim istesem sizi diyor parayla tek tek satrın alırım ama diyor ben size sırf osmanlısınız diye selam verdim ( atalarımız inanın orlarda çok şey yapmışlar ve be bizleri hala osmanlı olarak görüyorlar ) rengime bakıpta yorum yapmayuın boyacı diyor ALLAH tır bu rengi ben istemedim burdan çıkarılacak sonuç şu kimse bu hale gelmeyi istemedi terzi ALLAH tır o kumaşa yani bizlere istedigi gibi şekil verendir ama şuda bi gerçiktir karıncanın karıncadan hesabını soracagı bi günde bu kadar adalet terazisinin ölçülü oldugu bi günde sizlerinde diger insanlardan bu hayatı daha sıkıntılı bi şekilde yaşamasının bi artısı olacxaktır ALLAH ın izniyle herkese rabbim şifa ve sabır nasib eylesin arkadaşlar

Bu başlık içinde sevgili BAYKE'nin mesajlarını görünce bir tuhaf oldum. Merhuma tekrardan Allahtan rahmet diliyorum, nurlar içinde uyusun inşallah. :-(

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah öbür tarafta rahat eder

Üst Alt