Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felcinin tedavisinde yeni bir yöntem: Sinirlere by-pass

bayke

Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
0
Felçlilere yeni umut: Sinirlere by-pass

ABD'li bilim adamları tarafından fareler üzerinde başarıyla denenen "sinir by-pass'ı" yöntemiyle, belden aşağısı felç olanlarda, felce yol açan omurilik zedelenmelerinin tedavi edilebileceği belirlendi. Yöntem, kaza veya yaralanmalarda zedelenen bölgedeki sinirlerle bunların üstünde ve altında yer alan sağlam sinirlerin 'by-pass / köprüleme' yoluyla birbirine bağlanmasına dayanıyor. Kolombiya Üniversitesi uzmanları çalışmalarında, farenin zedelenmiş omuriliğinin üzerinden alınan siniri, köprüleme yöntemi ile aşağıdaki sağlam sinirle birleştirdi. 2 hafta sonunda fare, felçli ayaklarını hareket ettirmeye başladı.
http://sabah.com.tr/haber,4E86F9BF20E74177BCE699CDA7D7B710.html

Yıllardı fareleri yürüttüklerini soylüyolar bi türlü insana geçemediler :(

Radyonun resimlisidir!? Şerrefsizim benim aklıma gelmişti! :)

Anlaşılan çareyi,biz kalıbı dinlendirince bulacaklar.

neden olmasın ben umutluyum ve bana çok mantuklı geldi.

bu gidişle fare bulamayacaklar kalmayacak fare klonlamaya başlayacaklar koyun doli fare foli olacak :lol: :lol:

bayke boyundan aşağısı felç olanlar başka bahara mı kaldı :D
Bu arada Bülent karizma konusunda bayke ye yaklaşmışsın süper olmuşsun beğendim :D

bu konuda ta 1995 de uludağ üniversitesinde prof kaya aksoy un çalışmaları vardı. sonradan ses gelmedi. bir ara kendisiyle bu konuyu görüşmüştüm. bizde böyle bir çözüm bulunsa bile faydalı olmayabilir çünkü omuriliğin kesiden sonraki kısmı muhtemelen yıılar içinde tamir edilmez dejenerasyonlara uğramış olabilir.....................

..

olan farelere oluyor hayvanları perişan ettiler sudan çıkmış eşşeğe çevirdiler yine de tın yok

cok ulumlu dur olur yeterki yapsinlar en mantiklisi budur cok iyi umutla bekliyoruz sabir baska caremiz yok herkese saygilar

Bülent bey ya türkü kısa,yada annemin mezarı uzak.Bende aşşağı Ayrancı.Ne alaka demeyin.Arkadaşımızın haberine göre sinirler damarlar gibi içi boş ve içinde sıvı akan insan malzemeleri.Bay-pas tıkanan borunun iptal edilip ayrıca bir boru içerisinden sıvıyı gerekli yere ulaştırmaktır.Eğer insan vucudu enfeksiyona dayanıklı olsa bacaktan damar almayada gerek yok.Bir boruylada bu iş halledilir.Ama sinirlerin yapısı öyle değil.Haberin doğru olması için öncelikle sinir hücrelerinin yenilenmesi gerekir.Kopan bir siniri pay-pas edersek(köprü atarak) beyinden gelen bilgilerin devamını sağlamamız anlamına gelir.Bununda cevabı şşşşerrefssizzimmm radyonun resimlisi.Ama benim aklıma gelmemişti.Ağalar seyrederken görmüşler.Selam ve saygılarımla.....

Omurga yaralanması nedir?

omurilik felcinde yok tam kesi yok yarım bi anlam veremiyorum veren de var mı acaba sonuçta yaralanma işte.
mucizler bile hayatta oluyo sonuçta düzelmicek mesele değil bence bi programda ünlü bir motokrosçunun yarışta takla atp düşüp omurilik felçi olduğunu duymuştum ve o motokrosçu yeniden tamamen olmasa da düzelip yeniden yarışlara bile başlamış
neden bizler ii olmıyalımki?

Üst Alt