Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felci için ne zaman bir tedavi bulunur?

HasanREİS

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
2
Arkadaşlar sizce omurilik felçlileri için bir tedavi bulunacak mı? Biraz araştırılırsa,üstünde durulursa bulunacağına inanıyorum fakat kimsenin umrunda değiliz. Bence bu durumu sık sık gündeme getirmeliyiz. Burda da en büyük işin Türkiye Omurilik Felçliler Derneğine düştüğünü düşünüyorum. Çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Bakımevi açıyor, tekerlekli sandalye dağıtıyor,kamu spotu yayınlıyor,engellilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenliyor derneği hakikaten takdir ediyorum fakat derneğin asıl işi bunlar olmadığını düşünüyorum. Bakımevi açmak yerine bizleri bakıma muhtaç etmemeli, sandalye dağıtmak yerine bizleri sandalyeden nasıl kaldırabilirim onu düşünmeli. Bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Eğer bu durumun tedavisi bulunacaksa buna ancak dernek öncü olacaktır. Dernek bizim sesimiz olmalı. Ben bu şekilde düşünüyorum. Daha fazla hayatıma sandalyede devam etmek istemiyorum. Sizin düşünceleriniz nedir? Bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@HasanREİS

Dünyanın birçok yerinde omurilik hasarının iyileştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Türkiye'deki derneklerin ya da kitlelerin bu tür bir tedaviye katabileceği hiç bir şey yok maalesef. Zaten çalışmalar sürüyor dünyanın gelişmiş yerlerinde ve bir gün bir tedavi bulunacak. Bizler açısından beklemeye devam.

Deneme aşamasında yapılan bir çok ameliyat var. Ve bu ameliyatlarda umut verici gelişmeler oldu. Hatta Amerikada 25 yıl önce trafik kazası geçirip omurilik felçli olan bir kişiye yeni bir yöntem denendi ve o şuanda koşuyor. Umut verici gelişmeler var. Youtube girip araştırın. Yüzlerce hastaya deneme bazında bir sürü ameliyatlar yapıldı ve o ameliyat olan kişilerin çoğu çok güzel gelişmeler yaşadılar. Demem o ki umutlu olmak için çok güzel gelişmeler var. Sadece biraz sabır...

@%1;
Bence dernekler gazetelerde,televizyon programlarında OF lilerin devlete olan maliyetini anlatmalı takıydı,beziydi,doktoru,hemşiresi,fizyoterapisti,ergoterapisti,hasta bakıcısı bu örnekler daha çok türetilebilir.Yıllık OF lilerin devlete maliyeti işte şu kadar eğer OF lilere bir tedavi bulunursa devlet bu maliyetten kurtulacak. gibisinden anlatılmalı bilmiyor yanlış mı düşünüyorum?

HasanREİS

Alsa böyle bir şey denemeyin. Birincisi henüz bir tedavi tüm dünyada yok. İkincisi ise devlet harcamalarını kısmak gayretinde. Akıllarda bize bunlar çok masraf çıkarıyorlar bilinci yerleşir. Engelliler her insani durumlarda ilk gözden çıkarılacak gurup. Bunu güçlendirmeye yarayan işlerden uzak durmak gerekir.

hozgul

Doğru söylüyorsunuz bu açıdan hiç bakmamıştım ama ne yapabiliriz ki böyle oturup beklemekle kimsenin tedaviyi bulacağını düşünmüyorum

#YürümekİstiyorumSandalyeDeğil

Merhaba
Günümüzde halen omurilik felçlilerine bir tedavi bulunamadı. Tedavinin bulunmasını gündeme getirmek için Twitter’i kullanabiliriz. 10 Ekim Cumartesi günü saat 13:00 da başlayarak #YürümekİstiyorumSandalyeDeğil hashtagine toplu bir şekilde tweet atıp gündeme girebilirsek en azından sesimizi duyurabiliriz. Binlerce insan acı çekiyor. Bakım evlerinde hayatları çürüyor. Gizli gizli ağlıyorlar. Artık bu tedavinin bulunması lazım. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. En azından sesimizi duyuralım. Lütfen okuyan herkes görüşünü paylaşsın. Hiçbir şey yazmak istemeyenler katılacağım yada katılmayacağım yazsın.
Ama kesinlikle 10 Ekim Cumartesi saat 13:00 dan önce #YürümekİstiyorumSandalyeDeğil hashtagine tweet atmayın toplu olarak atmamız lazım yoksa gündeme girmemiz zorlaşır

Seninle hemfikirim ben omurilik felcinin çözümünün çok zor olduğu kanısında değilim binlerce makale okudum kanserli arkadaşlar lütfen yanlış anlamasın Allah herkese şifa versin ama onun tedavisine gösterilen ilgi felce gösterilse çoktan tarih olmuştu yani demek istediğim bilim ve tıp dünyası hastalık seçiyor gibi

Twitter konusuna gelirsek eğer öncesinde omurilik felçlileri olarak toplanabilirsek ben gerekirse ücretini verip TT listesinede sokabilirim hastagı , ama dediğim gibi öncelikle bizim bir araya gelmemiz lazımki hashtaga sadece botlar twit atmasın

Maalesef omurilik felcine dair çalışmalar yeterli değil ve tamamen ticari rant üzerine kurulu

Swain

Abi çok haklısın herkes susuyor bu tedavinin bulunması sandığınız kadar çok zor değil lütfen susmayın #YürümekİstiyorumSandalyeDeğil
Tweet atınnn

Yalnız kardeşim sen olayı çok yanlış anlamışsın tamam tweet atalımda bu kadro istemeye benzemiyorki :)

Tag çalışması yapılsa yapılsa toplumda farkındalık için yapılırki buna yabancı oflarıda katmak gerekiyor, Türkiye bu tedaviyi bulabilecek kapasitede değil insanlar ne yazacak Taga:)

Dediğim gibi önceden toplanıp organize olmak gerekiyor ve bu işin olmazsa olmazı yabancı oflarla beraber hareket etmek , kısacası uluslararası çapta bir çığlık olmalı yoksa ne Türkiyesi ne omurilik felci kaldıki Türkiyedeki omurilik felclilerinin bile umrunda değil hiç bisey aksama kadar mesane konulu sempozyumları konuşup duruyorlar boş boş

En basitinden elon musk 2 saatlik neuralink tanıtımında neye güvenerek bilmiyorum ama OF lar yürüyecek dedi bir Allahın kuluda sormadı peki nasıl diye :))

Neyse özetle sen ben tweet atla farkındalık olmaz

Dünya da Omurilik Zedelenmesi ile ilgili araştırmalar ne durumda

Merhaba

Dünya da Omurilik zedelenmesi ile ilgili araştırmalar ne durumda En son gelinen nokta nedir.???

bence toplu bedduaya cıkıp bill gates elon mask gibi servetinin sonunu bilmeyen kişilere bela okuyalım. tuturabilirsek sakat kalmalarını sağlarız. sonrası kendiliğinden gelir arkadaslar.

bence toplu bedduaya cıkıp bill gates elon mask gibi servetinin sonunu bilmeyen kişilere bela okuyalım. tuturabilirsek sakat kalmalarını sağlarız. sonrası kendiliğinden gelir arkadaslar.

Hocam Allah da seni güldürsün :D

Ama dediğim gibi Elon 2 saat sunum yaptı mail adresi bıraktı sorular için ve dediki felçliler yürüyecek oradaki cerrah temkinli yaklaştı fakat olabilir dedi .

Peki sizce kaç tane omurilik felçli kişi aklındaki soruları mail attı ?

Yada şöyle sorayım dünya genelinde 100 bin omurilik felçli mail atsa adamlar bu işi hızlandırır mı ya da en azından bir açıklama yaparlar mı? Bence evet

Çin'de yaklaşık 15 yıl önce tekerlekli sandalyedeki omurilik felçliyi kök hücre ile yürüttüklerini duydum ama şu anda bio teknoloji çok daha ileride, 10 yıl önce extra selüler matris ile kaybedilen yada kopan bağ doku sıfırdan yeniden oluşturuluyordu omurilik felçli şu anda bir yerlerde mutlaka ayağa kaldırılabiliyor ama bu teknoojilerle yaşlılığında önüne geçilmesi sağlandı sanırım onun için üstü örtülüyor ve hiçbir zaman genel kullanıma açılmayacak. Ayrıca en son 3D yazıcı ile organ üretimi, akciğer dokusu üretildi, yani organ bile üretilebiliyor. (Sanırım 2008 di.)
Şöyle söylesek daha doğru bazı teknolojiler geliştirildi ama sadece özel durumlarda kullanılıyor; kim, nasıl, neye göre kullanmaya karar veriyor onu dahi bilmiyoruz. Güncel bir örnek de verebilirim; Covid 19 dan ağır stokin fırtınası evresine gelmiş yani ölmek üzere olan bir göğüs hastalıkları prof. Türkiye de Sağlık Bakanlığından özel izin ile ileri teknoloji kullanılarak hayata döndürüldü ve bu prof. şu anda görevinin başında diye biliyorum.

Son düzenleme:
Alman bilim insanları gen tedavisiyle felçli farelerin yürümesini sağladı

Merhabalar, geçen gün bu habere rastladım. BBC News'te yayınlanan bu habere göre, Alman bilim adamları yaptıkları bir enjeksiyon ile felçli bir farenin yürümesini sağlamışlar. Bu konu hakkında herhangi bir bilgisi veya görüşleri olan var mı?

https://www.facebook.com/230299653821/posts/10158492830283822/

Geçen gün paylaştık hocam başka konunun altına atmışlardı neyse şahsi görüşüme gelecek olursak her sene fare yürütüyorlar zaten bu sene biraz geç kalmışlardı pandemiden sanırım😃

Kasılma

Merhaba ben tetraplejiyim ve son günlerde nedenini bilmediğim şekilde kollarımda özellikle parmaklarımda aşırı derecede kasılmam arttı bu kasılma günlük işlerimi yapmakta beni çok zorluyor sizce neden bu kadar çok artmış olabilir? Ve bu kasılmayı geçirmek için ne yapmalıyım?

HasanREİS
Geçmiş olsun bolca güneşe çıkmalısın ve D vitamini ilaç takviyesi alman faydalı olur. Son olarak ellerini sıcak suda beklet ve kollarına ellerine masaj yap faydası cidden oluyor. Özellikle sıcak su rahatlatır

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20yıldır aynı haberleri duymaktan bıktık usandık. Her sene aynı haberler, her sana fare yürüttüler, bir türlü insanları yürütmeyi başaramadılar. Yakın bir gelecekte tedaviyi pek mümkün görmüyorum. İnşallah yanılırım!

arda_ben
Nauralink ile bu mümkün. Eğer ilaç firmaları ses çıkartmazsa, 5 yıl içinde felçli hastalar yavaş yavaş iyileşmeye başlar. Yani eğer bir sorun çıkmazsa 2030 da Türkiye de parayı veren yada verebilen engelliler iyileşecektir.

(Tabi bizi kandırmıyolarsa)

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dünya Omurilik Zedelenmesindeki Tedavisi Ne Durumda.

[FONT=&quot]Merhaba[/FONT]

[FONT=&quot]Dünya omurilik zedelenmesindeki tedavisi ne durumda..Geçerli bir tedavi metodu var mı.???[/FONT]

Neuroscience/ neuralink çalışmaları ile Elon Musk "biz nasıl tedavi edeceğimizi biliyoruz" dedi. Quadriplegic, paraplegic ve başka sinir problemleri için. Özellikle elektrikli implant sözleri geçiyor konuşmalarında. İleride oluşacak data ile daha kesin konuşulur. Umarım neuralink ile değiştirilir bir çok şey.

Üst Alt