Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Olgun Savunma Mekanizmaları (Sağlıklı yetişkinler sıklıkla kullanır)

osmangazi

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
96
Özgecilik (Diğerkâmlık) (Alturism): Yardım etme, sorumluluk üstlenme, bağışta bulunma gibi birçokolumlu sosyal davranışı içermektedir. Bireylerin kendi içgüdülerini başkalarına yarar sağlayarak doyurmasıdır. Ben tutkusunun ve bencilliğin bastırılarak, ilgi, sevgi ve saygının başkalarına yönelmesidir. Bu tür işleyen savunma düzenlemesinde kişi sürekli olarak başkalarının sorunlarıyla ilgilenir. Onlara çözüm bulmaya çalışır. Böylece, kaygıdan kurtulma yollarını arar. Bu yönelme dolayısıyla ''Özgecilik Savunma Mekanizmasını'' kullanan bireyler toplumda çok değer görür. Burada bir kişiye faydalı olmak, gönüllü olarak gerçekleştirilen, ödül beklentisi içinde olunmayan davranışlardır. Kişi kendisine birçıkar sağlayacağı düşüncesiyle bir bağışta bulunursa ya da birilerini etkilemek,gösterişte bulunmak için para yardımı yaparsa, söz konusu olan gerçek anlamdabir özgeci davranış değildir. Kuşkusuz, bunlar halen başkalarının yararına birdavranıştır ancak özgeci davranış değillerdir. Özgeci davranış ile başkalarına yardım eden ya da yardımı amaçlayan davranış arasındaki fark, yardım edilen kişi için önemli olmayabilir, ancak önemli olan yardımda bulunacak kişininniyetidir (Freedman, Sears, ve Carlsmith, 1993) Toplumumuzda buna en klasik örnek, kendileri evlenmedikleri halde başkalarına eş bulmaya yönelik adım atan kişilerdir. Özgeciliğin sınır ve düzeyi kişinin bilgi ve kültür düzeyine göre değişir. Kimsesiz bir çocuğa, komşusuna yardım eden insanla,insanlara yardım etmek için çalışan hekim, bilim adamı ya da insanları aydınlatmak için çabalan yazar, romancı da özgecidir. Her gün erken kalkıp farklı bir sokağa giderek sokak hayvanlarını besleyen AyşeTeyze. Ailesini bırakıp ulusunun ve halkının bağımsızlığı için savaşa giden asker. İşten çıkınca oldukça yorulan Zehra’nın morali bozuk arkadaşının davetine gitmesi.

Anticipation(Beklenti): gelecekte karşılaşabilecek zor ve kötü sonuçları gerçekçi olarak hesap edip ona göre amaca yönelik planlar yapmak. Kötü olasılıkları düşünüp, en kötüye yönelip plan yapıp zorluklara hazırlıklı olmak.Bir satranç oyuncusu gibi ileriki hamleleri düşünerek hareket etmek.

Asceticizm(çilecilik): Yasantıların zevkli yanları dışlanır. Bazı zevklerin ahlaki açıdan değerlendirilmesi yapılır.

Mizah (Humor):Savunma mekanizması olarak kullanılan mizah, kaygının azaltılması için durumun ironik yönlerine dikkat çekilmesini ifade eder. Mizah, genellikle en üst düzey savunma mekanizmalarından biri olarak kabul edilir. Bireyde anksiyeteye sebep olacak durumun mizahlaştırmasıdır.
Sevgilisinden ayrılan bir kadının “Elimi sallasam ellisi” demesi.
Sigara bağımlısı bireye öleceği söylendiğinde “Atın ölümü arpadan olsun”şeklinde tepki vermesi.
Yarına ödevi yetişmeyen ve dersten kalacağını düşünen Ege’nin “Bir dahamı geleceğiz Dünya’ya” demesi.

Yüceltme ( Sublimation ):İlkel anlamda kabul edilmeyen ve onaylanmayan davranışlardan ziyade toplumca kabul görmüş durumları doyuma ulaştırmaya, kabul edilebilir duruma getirme halidir. Yüceltme temelde sağlıklı bir savunma mekanizmasıdır. Bu tür durumlarda kişi dürtüyü engellenmektense ortaya koyar.
Dövüşme ve saldırgan eğilimde olan birinin güreşçilik gibi bir alanda kendini göstermesi.
Seks isteği fazla olan birinin evlenerek cinselliği meşru hale getirmesi.
Kendi bedenini göstermeyi seven bireyin iç çamaşırı modelliği yapması.
İnsanları yönetmeyi seven birinin siyasete atılması.
İkna yeteneği kuvvetli olan ve bunu manipüle edici şekilde kullanan bir insanın sigortacılık işine girmesi.
Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş birinin avukatlık yapması.
Tembelliği seven bir insanın erken emekli olması.
Psikolojik rahatsızlığı olan birinin ruh sağlığı alanına yönelmesi.
Yıkıp zarar vermeyi seven birinin operatörlük yapması
İnsanlara sürekli öğüt veren ve belletici rolünü seven birinin din adamı olması.

Bilinçli bastırma (supresyorn): Rahatsızlık veren düşüncenin, duygunun, dürtünün bilinçli bir şekilde unutup ertelenmesidir. Sonuç olarak kişinin aklına gelen rahatsız edici düşünceyi unutup işine tekrar konsantre olmak örnek verilebilir. Duygusal çatışmalar ya da içsel ve dışsal zorlanmalar, bilinçli bastırma ile soğukkanlı bir biçimde denetim altına alınmış oluyor.

Son düzenleme:
Üst Alt