Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Okulda çocuğuma ayrımcılık yapılıyor! Ne yapmamı önerirsiniz?

Okulumuzda özel alt sınıflar var. Toplam 15 özel öğrenciye, 4 öğretmenimiz özel ilgi gösteriyor... Birkaç öğrenci normal sınıflara bile geçti... Bu öğrencilerin sınıflarının ayrı olması onların sosyalleşemeyecekleri anlamına gelmiyor. Çünkü tenefüs saatlerinde hep beraber oynuyorlar. Kantinde sıra beklemek, ders saati başladığında sınıflara girmek, diğer öğrencilerle oyun oynamak onlara iyi geliyor gözlemlediğim kadarıyla. öğretmenlerimiz çok deneyimli ve bilgili. Çocuğun ruhuna inebiliyorlar. Konuyu açan arkadaşımızın şansızlığı öğretmendenmiş gibi görünse de okulun donanımsızlığı ve olması gereken öğretmenlerin orda olmayışı... Her öğretmen denilen, öğretmen olamadığı gibi, yine her öğretmen özel eğitim öğretmeni de olamaz...

Ve yapmanız gerekenler. Okul müdürünün oraya ehil bir öğretmen getirtmesi konusunda ısrarcı olun. İlçe Milli Eğitime dilekçe yazın. Savsaklıyorlar mı? İL Milli Eğitime yazın... Hala mı sonuç alamadınız? Bakanlığa yazın... Hala mı sonuç yok? Onları haber yapmakla tehdit edin. :) Dinsizlerin hakkından imansızlar gelsin...

MeTePe ; ve saww arkadaşlar ;
öyle demek istemedim yanlış anlamışsınız ama yine de haklısınız. ayrıca normal insanlara rahatsızlık vermeyin demek istemedim.ben de sakat biriyim.siz beni tamamen yanlış anlamışsınız. neyse önemli değil

Özel eğitimin temellinde ayrıştırma değil; "kaynaştırma" vardır. Bu çocuklar için ilk akla gelen şey; ayrı okul veya özel eğitim sınıflarıdır. Tabii bu okullara da ihtaiyaç vardır. Ancak kaynaştırma eğitimine de (akranlarıyla beraber) devam edebilecek bir çok çocuk var. Şu an özel eğitime ihtiyacı olan çocuk aileleri için zor ve sıkıntılı bir süreçteyiz. Toplumumuz yeni yeni özel eğitimle ilgili bilgi sahibi oluyorlar. Tabi olan yine normal bireylere değil; özel gereksinimli çocuk ve ailelerine oluyor. Özel eğitim ayrıca bir ekip işidir. Ne sınıf öğretmeninin çözeceği bir durum ne de ailenin. Öğretmen, aile ve okul yönetiminin ortaklaşa hareket etmesi gereken bir süreçtir.

konunun başlarındaki bikaç tane kendini bilmezin yorumları gerçekten can sıkıcı yok senin çocuğun yanlış okulda yok evde eğitim al yok okulun ne hatası vs vs bu nasıl bişedir abi ya yoorumların çoğu ayrımcılık kokuyo engelli insan kendisine ayrımcılık yapıyosa bu devletin bize yaptığı butoplumun bize yaptığı ayrımcılık normal ozaman :(

Ben Down Sendromlu bir öğrenciyi 5 yıl okuttum. Sınıf öğretmeniyim. Sınıfım da kalabalıktı ama o 1. sınıfta okumaya geçti. Okula biraz geç başlamaları okul öncesinde küçük yaşta iyi bir eğitim almaları, ailenin koşulsuz sevgisi ve kabullenmesi, öğretmenin içten sevgisi ile bu çocuklar rahatlıkla öğrenirler. Tabi belli bir düzeye kadar. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sınıfımda normal bir zekaya sahip olduğu halde aile ilgisizliğinden başı boş bırakılmaktan dolayı o öğrencimden daha geride olan çocuklar vardı. Ailesi çok ilgiliydi ve çok sevgi doluydu. Şu an 9. sınıfa geçti ama iş okuluna gidecek. 3 yıldır o ilde çalışmıyorum ama Melek kızımla hala telefonda da olsa görüşürüz. Sesimi duyunca duygulanır ve ağlar. 1. sınıfın başında sıkıntılar olmuştu. Ben şunu kavradım. O bir zihinsel engelli, duygusal engelli değildi. Benim onu gerçekten sevdiğimi hissettiği zaman sorunlarımız azalmaya başladı. Yüreğimdeki gerçek sevgiyi anladı. Alışma sürecindeki yapmacık sevgi davranışlarına hiç kanmadı. Bence bu çok önemli bir konu. Bir de görsel anlatırdım konuları. Bazı konuları enteresan bir şekilde çok çabuk kavrıyordu. Örneğin 2 3 4 basamaklı sayıları okuma . Evde de ilgileniliyordu. Yazısı çok güzeldi ama tek yazarken değil. Bire bir dikte yaparken gayet güzel ve doğru yazı yazardı. 5. sınıfı bitirirken 1 dakikada 60 kelime civarınd okuyor okuduğunu anlıyordu. Allah ona uzun ömür versin. Diğer öğrencilerim onu çok benimsediler, koruyup kolladılar. Bu durum onları da çok eğitti.

Selamlar bahsettiğim konu zaten ağır düzey özel alt sınıfta yaşanıyordu rama basvurduk yeniden degerlendirilerek hafif düzey alt sınıfa aldılar suan ogretmenleri çok iyi işini severek yapan ve bu çocukları oldukları gibi seven ogretmenleri var . Ancak okula bu çocuklara eğitim vermeye sanki silah zoruyla geliyormus gibi işini sevmeyen öğretmenler var ve devletten haketmedikleri maaşlarını almaya devam ediyorlar

Üst Alt